DONDERDAG IMEIIII- HIKUW8- iQYBRTENriE- UTOOTWBMi. 23 NOVEMBER. ei T H E A. V. Ac ISS2 26stc Jaargang No 1615. Bekendmaking. Yoormaals en thans in Land bouwzaken. SCHAKER COURANT. Dit blad verschijnt drie maal per week. Maandag 7f oensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 'g middags 12 ure worden Advertentiën in het e«rstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote let'ere worden naar plaatsruimte berekend. Het HOOFD van het PLAATSELIJK BE STUUR der Gemeente Schagenbrengt bij deze ter kennisse van de ingezetenen dier gemeemte, dat de kohieren Nos. 3 en 4 voor de belasting op het personeel over het dienstjaar 1882[83, op den 17 dezer door den Heer Provincialen In specteur in de Provincie Noordholland is exe cutoir verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetenwelke daarbij belang heeft wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen, te ontgaan. Schagen, den 20 November 1882. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur voorn. G. LANGENBERG. Onze voorouders hebben in zake het uit kiezen en aankoopen der beste zaaizaden on berekenbaar veel geld verkwist. Tegenwoordig beginnen vele landbouwers te begrijpen, dat de grootste strengheid in dit opzicht noodig is en daardoor werkelijk gespaard wordt. Eene korte beschouwing over onze zaaizaden kan leeren hoeveel waarheid in bovenstaande stelling vervat is. In het zaad van ieder gewas ligt niet alleen de hem, van welker kracht de meerdere of mindere zuiverheid en groeikracht van iedere plant afhankelijk is, maar nog daarenboven eene zekere hoeveelheid voorraad-voedsel waarvan de jonge plantzoolang ze nog geene wortels en bladeren heeft en dus uit bodem en lucht nog geen voedsel kan opnemen, leven moet. Hoe grooter dus die hoeveelheid voorraad-voedsel in het zaad is, m. a. w. hoe zwaarder het zaad isdes te weliger is de eerste ontwikkeling der jonge plant, en daardoor wordt hare verdere ontwikkeling krachtig ge steund en derhalve ook hare opbrengst ver meerderd. Met zwaarte wordt hier bedoeld do zwaarte per korrel of per zeker aantal, b. v. 100 korrels, want de zwaarte in maat is niet altijd gelijk met zwaarte per korrel. Bekend is het, dat fijn goed, dikwijls zwaar der weegt dan grof goedomdat het eerste meer aansluit in de maat dan het laatste. Een Duitsch hoogleeraarDr. Hellriegelheeft met proeven de waarheid van het hierboven vermelde nog nader bewezen. Hij zaaide gerst van verschillend gewicht per korrel uit en bekwam daarbij de volgende uitkomsten Gewicht van opbrengst der jonge planten 1 korrel zaaizaad van een groei van 15 dagen groen. droog. 20 milligram 267 milligram 29 milligram 30 477 46 40 5 7 5 ii 55 ii 50 797 70 Een andere proef van den Duitschen pro fessor Nobbe, een der grootste zaadkenners van Europa, heeft verder bewezen, dat die mindere opbrengst van lichtere korrels ook bij andere planten waar is. Het onderstaande geeft een overzicht van zijne proefneming in dit opzicht met erwten. Gewicht Aantal Opbrengst in grammen. van 100 uitgepote erwten. gehecle van 100 rijpe planten planten plant, groen. erw- 1 ten stroo sa nten. gram 160 423 3288 286 66 475 777 221 273 478 480 4482 5421 313 378 75 91 550 660 938 1129 Kleine erwten middelma tige erwten groote Dat men door dichter uitzaaien of uitplan- ten van lichte zaden de mindere opbrengst per korrel niet kan goedmaken is mede door proefnemingen bewezen. Ziehier de uitslag van eene dezer proefnemingen Aantal d. uitgepoteontwikk. erwten 188 gr: planten. Geoogste erwten6™^""1 van 8,5 Ma kleine erwten middelm. groote 780 530 384 680 505 360 1590 2224 2307 planten 234 440 640 (34) Roman van KARL IIEIGEL. Het gezelschap op de villa was door de afwezigheid van den heer des huizes, die zich, op Swan vertrou wende, toch dezen zomer uitsluitend aan zijn zaken in Duitschland wilde wijden, minder talrijk en luid ruchtig dan een gezelschap onder zijn voorzitterschap gemeenlijk was. Daarom was het gesprek echter vol strekt niet minder levendig en opwekkend. Zwedens grootste dramatische kunstenares, mevrouw Nilson, die men voor de kloeke vrouw van den burgemeester van een klein landstadje had kunnen houden, was met dezelfde stoomboot als Freiberg en zijn zuster geko men. Zij sprak vloeiend Duitsch en gaf, zonder dat ze zich daarbij op den voorgrond stelde, aan het opgewek ts gesprek door een overvloed van puntige en fijne opmerkingen kleur en beteekenis. In het gezelschap bevond zich een geleerd professor uit Upsala, de geniale toonkunstenaar Söderström, voorts de ambtenaren, die 'n dienst waren van Wohlgemut, van den man die met vorstelijke mildheid, doch tevens met meer geluk dan menig vorst een kring uitstekende menschenom j"ch heen wist te verzamelen: dan de huisgeestelijke, do rentmeester van het landgoed, benevens de gouver- ^nte van de kinderen en eindelijk Swan met zijn Wat deze wetenschappelijke proeven zoo duidelijk aantoonen, is door de praktijk van land- en tuinbouw volkomen lievestigd. Zoo b. v. heeft de Engelschman Rullet van naar hem genoemde verscheidenheden van tarwe, collega's, de technici en de hoogere ambtenaren aan de ijzergieterij. Thea, die de omstandigheid dat men haar thans mooi noemde, alleen aan de natuur doch niet aan de kunst had te danken, zette bjj het hooren van de soort van gesprekken, als daar gewoonlijk in huis wer den gevoerd, groote oogen op. Nog geheel vervuld met de overweldigende indrukken van haar reis door een wonderland, door de hartelijke ontvangst van de vrouw des huizes en haar dochter verrast, had zij voor al wat goed, wat schoon was, een geopend oor en oog. Zfj schaamde zich, dat zij bij dien vroolijken kout, bij die prettige wrijving van gedachten stom en stil moest zitten kijken. In den kring harer vroegere beroepsge- nooten had zij steeds geestig en pikant geheeten. „Och, 't is waar dat in 't land der blinden éénoog koning is," dacht ze. Aan tafel kreeg Thea was het toevallig of opzet telijk? een plaats tusschen twee heeren, wier Duitsch zich tot een „Jawel, zoo!" en „Dank u!" bepaalde. Daar door ontging zij het gevaar van op vragen te moeten antwoorden, die haar in 'tnauw hadden kunnen bren gen; en dewijl de wakkere Zweden het woord door een vriendelijk gebarenspel vervingen en als 't ware met elkander in de zorg voor de lichamelijke voeding hunner tafelgenoote wedijverden, wisten die drie men- schen elkander uitmuntend bezig te houden. Daarop echter lokte de heerlijke avond allen naar buiten. Toen het gezelschap uit de eetzaal langs de reusachtige marmeren trap in de vrije lucht kwam gerst enz. in 't leven geroepen door eenige jaren achtereen van de zwaarste aren dezer gewassen de zwaarste korrels te nemen. Zoo verkreeg een landbouwer op Overflakkee ver beterde wortels door steeds de zwaarste ik zeg niet de grootste wortels voor zaad dragers te nemen en uit deze laatsten telkens den middenstengel uit te brekenals zich een genoegzaam aantal zijtakken had gevormd. Zoo verbetert een tuinman, b. v. zijne snij- boonen door voor zaad alleen de grootste boonen uit de beste peulen te nemen. En wat doet nu in 't algemeen de landbou wer om zijne handelwijze in dit opzicht met praktijk en wetenschap in overeenstemming te brengen? Meestal wel te weinig. Velen meenen al het mogelijke gedaan te hebben, wanneer ze hun zaaizaad door zitten of wan nen (door de windmolen drijven) van het meeste lichte goed en onkruid ontdaan hebben. En toch is zulks, hoewel niet kwaad, niet voldoen de. Veel beter zijn voor dit doel geschikt do zoogenaamde graanzuiveraars wie onze rijke moedertaal door fransche woorden schijnen te willen verarmen, spreken van trieurs waar mede men niet alleen onkruidzaden kan ver wijderen, maar ook nauwkeurig het zwaardere van het lichtere zaad kan scheiden. Welk nut dit werktuig kan stichten en tegen welke ge ringe kosten ieder zich de diensten daarvan kan aanschaffen, leerde ik in 't vorige jaar te Haaksbergen. Aldaar bestaat eene landbouw- vereeniging, die behalve praten over iandbouw- aangelegenheden zich ook ten doel stelt han delend optetreden. Onder meer heeft die Ver- eeniging ook een graanzniveraar aangekocht en daarmede de rogge van enkele harer leden gezuiverd. In 't eerste jaar wilden velen nog niet van die nieuwigheid weten, maar toen bleek dat de gezuiverde rogge beter groeide en meer opleverde dan de niet gezuiverde rogge, is het aantal voorstanders van den graan- zuiveraar aanmerkelijk toegenomen. Zoo te samen gedaan, kost het zuiveren dan ook maar een beetje en de winst is groot. Mij dunkt zoo, er bestaat eene nog gemak kelijker manier om den graanzuiveraar alge meen op onze dorpen ingevoerd te krijgen. Ik bedoel, dat de molenaars zich zulk een werktuig aanschaffen en tegen betaling van verstomde een ieders mond. Met haar schoone vormen en breede treden liep de trap tot aan het meer naar benedenhaar voet werd door het water bespoeld, ter wijl rechts en links aangebrachte, heerlijk mooie hout- partijen, bloeiende plantengroepen, kleurrijk motsel- werk met leuningen en zuilengangen, standbeelden en watervallen aan Italië's tuinen deden denken. De schjjf der maan verrees hoog boven don tegenoverlig- genden oever en goot haar licht over de trappen en terrassen en over het slapende meer; daardoor kwamen de omtrekken van de zwarte, zware bosschen zooveel te trotscher uit. Het was de oude tooverkracht, de samenwerking van licht en schaduw, van geuren en stilte, die allen boeideen toch dacht ieder dat deze avond de schoon ste was, die zij nog ooit hadden beleefd. Aan tafel was van de eigenaardige volksfeesten en volksplechtigheden in het Noorden gesproken, thans weèrklonk plotseling een vierstemmig door meisjes gezongen lied uit het huis. Het was het Zweedsche bruiloftsied „Spiel auf', dat sopraan en alt als dé toonen eener klok in elkander doet smelten en zoo vol liefelijken weemoed is. Toen het gezang verstomde en terwijl allen nog onder den daardoor teweeggebrach- ten indruk waren, richtte mevrouw Nilson, door de edelste aandoeningen bezield, zich in haar volle leng te op. In haar licht, eenvoudig gewaad met het gelaat, dat plotseling zijn klassieke lijnen toonde, naar den met sterren bedekten hemel opgeheven, was z\j op dat oogenblik een waardig beeld van de muze van het

Schager Courant | 1882 | | pagina 1