Btiitcnlanrisch Nieuws. Binncnlaiulsch Nieuws. Mortimer Villas. Een internationale meeting van fcch'cn voor oidrvïd houdt, geelt dat aan ua inspraak van uw hart gehoor. Op ééne zaak moet ik u nog opmerkzaam maken. Van de vele bloemen, door Floralia uitgedeeld, zijn er ook vele, die sterven. Zoo zal het ook met de uwen gaan. Verwacht niet overal dankbaarheid. Verre van daar. Laat u dit evenwel niet terughouden. Gij doet het ook niet, om met dankbetuigingen overladen te worden. Wanneer gij bij enkelen een traan, een enkele blik, als de weerspiegeling van't geen daar in de ziel van de beweldadigde omgaat, moogt zienverheug u dan. En dan zult gij iets gevoelendat alleen een mensch kan gevoelen, iets van dat edele, dat verhevene, dat goddelijke, dat in ieders borst sluimert, maar hdaasbij te velen nooit ontwaakt BV. FRANKRIJK- Parijs, 23 Nov. Op de Parijsche politie prefectuur wordt beweerd, dat men tengevolge der laatste inhechtenisneming den eigenlijken .aanhitser der anarchitische beweging op het ■spoor is. Dat men hem dan maar spoedig vange ook. AMEBIKA Bij de jongste verkiezingen hebben «le Re- publiekeinen de vlag moeten strijken en zijn de Democraten overwinnaars geworden- De New- Yorker Handels Ct. ziet hierin evenwel niet het minste gevaar voor den staat en beweert dat het der Republikeinen hun eigen schuld is dat zij liet veld hebben moeten ruimen. Om zich van de democratische meerderheid een denkbeeld .te kunnen vormen, diene dat al leen in de staat New-York de democraten 170000 stemmen meer hadden. En zoo is het in de andere deelen der Vereenigde Staten naar verhouding. De overwinnende New-Yorker De mocraten stonden zeiven verbluft toen zij hun overwinning in zulke cijfers hoorden oplezen. :rt7s:ej!a.:nd. Petersburg 23 Nov. Generaal Totleben is zeer ziek en zal een kur naar het buitenland maken. Petersburg 24 Nov. Het regeeringsblad meldt: op den 22 11. vonden aan de Petersbur ger Universiteit eenige ongeregeldheden plaats. De opruiers riepen den 22en door hectographisch vervaardigde circulaires hunne rotgenooten op tot eene groote verzameling, om de sijmpathie voor de studenten der gesloten universiteit te Kasan duidelijk te doen blijken en te protestee ren tegen de handelingen hunner superieuren. De curator der universiteit riep de politie ter hulp. Er werden ongeveer 100 studenten ge vangen genomen en de 114 voornaamste oproer makers werden naar huis teruggezonden. Het onderzoek duurt voort. ITALIË. Rome, 23 Nov. De kamer heeft Farini met 386 van de 405 stemmen tot president herko zen. In den Senaat werden de decreten voorgo- lezen, waarbij de Senator Tecchio tot President uitgeroepen werd. Omtrent de begrafenis plechtigheid te Crooswijk, van onze geachte plaatsgenoote Me- juivrouw N. Boonacker, deelt de Halt. Ct. ons o. a. het volgende mede: Den 22s4«" 1.1. werd het stoffelijk overschot van Mejui vrouw N. Boonacker uit Schagen, te Crooswijk ter aarde besteld. Mejufvrouw N. Boonacker had op verzoek van de Commissie voor Middelbaar onderwijs op zich genomen, tijdens de ziekte der Leerares, M( j. Lewin, aan de Hoogere Burgerschool voor meis jes te Rotterdam onderwijs te geven in de Duitsche taai en Litteratuur. Ongeveer in het midden van September 1.1. Maar da\vyl oen enkele met ernst ondernomen bo zigheid den geest ook voor andor werk vruchtbaar maakt, zoo waagde do uit haar vaderland gotogene zich ook weldra op andor terrein. Wat graag zou zij aau de lessen op de villa hebben deelgenomen, doch de^vreos, dat zp als Tamius in de „Zauberflöte" een „Weg van hier!" zou hoeren, was oorzaak, dat zjj de vraag om daarbij te worden toegelaten, met kracht onderdrukte. Zoo greep zjj dus naar hetgeen meer voor de hand lag en begon Zweedsch te leeren. Al deze perioden van genezing, die de schrijver van 'J hea's levensgeschiedenis slechts vluchtig kan aan voeren, doorliep het meisje, zooals van zelf spreekt, slechts langzaam. Nog blijft ons over van de verhou ding tusschcn de beide kinderen en hun moeder te ge wagen. Daarin legde de lichtzinnige dechter meer tee- c'erheid aan den dag dan de met zooveel dichterlijken aanleg begaafde zoon. De brieven van de eerste aan haar moeder werden voortdurend langer, voortdurend liefde voller, terwijl de laatste zich mot een droog, kort postscriptum vergenoegde. Wel is waar drukte Thea haar deelneming in het lot van de arme verlatene door zeer prozaïsche opmerkingen uit;en was het: „Nu is mama bezig haar koffie voor 's middags te zetten" rzou ze dien afsehüweftjken hoed met die gele veèr Dog dragen?" „Thans is ze bezig voor ons de kaart tu leggen." -- „Zou ze al hout hebben voorden win- kwab Mejufvrouv. r<cracker daartoe in Ro terdam, alwaar zij kortelings door eere lievige ziekte werd aangetast, welke haar binnen tien dagen ten grave sleepte. De hevige ziekte haa noodig gemaakt de zieke naar het stedelijk zie kenhuis te moeten vervoeren, alwaar zij den laatsten adem uitblies. Dit treurig sterfgeval dat een zoo veelbelo vend leven op zulk eene droeve wijze afsneed, trof ten zeerste haar collega's en leerlingen, die dan ook in groot aantal op het kerkhof aan wezig waren, om den overledene de laatste eer te bewijzen terwijl tal van kransen op de ki st getuigenis gaven van de liefde en sympathie, welke de nog jeugdige leerares zich reeds in zoo korten tijd had weten te verwerven. Aan den groeve werd door den Heer J. Hudig in naam der Commissie voor Middelbaar On derwijs tot de Bloedverwanten een hartelijk woord gesproken en zegde een vriend der I a- milie de vele aanwezigen dank voor hunne te genwoordigheid. Onlangs vermeldde de N. R. Cour. dat bij de Regeering een adres was ingekomen houden de verzoek: om van Hegeeringswegr een N!ge meen Stoomtramnet voor geheel Nederland te doen ontwerpen en in exploitatie te brengen. Terecht werd daarbij opgemerkt dat dit alléén tot het goede doel kan leiden; terwijl bovendien de minder productieve lijnen kunnen worden goed gemaakt Sommige spoorlijnen rendeeren oog niet zooveel als tramlijnen, per dag-kilometer en de laatste zijn toch, zoowel in aanleg als exploitatie, oneindig voordeeliger. Ook de minder productieve spoorlijnen worden daardoor onte genzeggelijk meer productief gemaakt. Thans lezen we uit Hasselt: dd. 20 Nov., dat ook uit het N. deel van ons land adressen aan Z. M. gezonden zijn met verzoek om, in het belang van koophandel en landbouw, vanwege het Rijk te doen aanleggen (of Subsidieeren) een sistematisch net van stoomtramwegen in Ne derland. Ook uit Goes lezen we: dat onlangs een adres van gelijke strekking, door vele Burgemeesters onderteekend, aan Z. M. werd ingediend en dat thans het bestuur der aldaar gevestigde veree- niging van Burgemeesters en Secretarissen de leden tot een buitengewone vergadering heeft bijeengeroepen, op Donderdag 23 dezer, in de Sociëteit Eensgezindheid, om over die zaak te beraadslagen. Moge het N. deel van N. Hollan.I eveneens begrijpen dat handelend optreden in deze ook dftór dringend noodig is. Een Amerikaansch blad meldt: Een vee handelaar in Texas, met name George T. Reynolds, wonende te Griffin, werd, zestien jaren geleden, in een gevecht met de indianen getroffen door een pijl, die dwars door zijn onderlijf heenging. Dergelijke verwonding is bijna altijd doodelijk; maar hij trok er de pijl uit en iedereen stond verwonderddat hij ofschoon de punt der pijl bleef zitten, in tien dagen beter was. Nu, eenige dagen geleden, begon hij pijn te gevoelen, in den rugnabij den ruggegraat. Met een chirurgijn werd er geraadpleegd en overeengekomen om de plek, waar de pijn was, open te maken. En wat kwam er voor den dag? De stalen punt van den pijl die in zestien jaren tijds door zijn lichaam gewerkt was. De „National Skating Association" van Engeland (beschermheeren de Prins van Wales, de Koning van België, onze Kroonprins en de hertog van Edinburg) bericht, dat de internatio nale „Skating match," die in het vorige seizoen zou hebben plaats gehad, thans in dit seizoen zal worden gehouden op Swaveneij Een, bij Cambridge. De baan zal een lengte hebben van 1400 meter met één bocht, en open zijn voor schaatsenrijders van alle natiën. De winner zal een zilveren gedenkpenning ontvangen ter waar de van 5 pd. st. en een beurs van 50 pd. st. met den titel van „Skating Champion of the World"de tweede rijder zal 25 pd. st., do derde en vierde elk 12i pd. st. ontvangen. Zij, die wenschen mee te doen, worden ver zocht hun namen op te geven aan den secre taris der vereeniging, „Digby" te Cambridge, ter," enz. maar juist was de menigvuldigheid, waar mee die opmerkingen voorkwamen, een thermometor van haar verknochtheid aan de oude vrouw. Die eerste herfstachtige ruwe windvlaag deed het water van het meer in golven voortrollen en woelde met roofgierige hand in het bosch, toen Hildegardo zich met haar kinderen, hofhouding en bediendenstoet tot de afreis gereed maakte, echter niet zonder dat zy broer en zuster Freiberg was komen vaarwel zeggen. Dat was de eerste maal, dat zy met Sara don drem pel van „het roode huis" overschreed. Ondanks de terughoudendheid van allen ging het afscheid allen toch aan het hart. Mevrouw IVohlgemut gaf liet jonge meisje, dat in haar ongeluk - want do uit hun vaderland verdrevenen zyn wel steeds onge lukkig standvastigheid en tact aan den dag legde een kus op het voorhoofd, en reeds had de school dié eenzaamheid heet, het meisje zulk een verandering doen ondergaan, dat zy trotsch was op dien kus. Die nam alle b'ttere gevoelens tegenover de vrou wen, die zooveel beter waren dan zy, uit haar hart weg. Als Thea den volgenden dag zag, dat de blinden op de villa waren gesloten, zei ze treurig: Daar is de winter". En die grimmige gast liet inderdaad niet lang op zich wachten. Zijn koerier, dg storm uit h6t noorden zond hij vooruit. Die veegde door woud en veld en schaatsenrijders zal worden gehouden onder lei- ding van het internationaal bestuur, bestaande thans uit graaf van Bylandt, onzen gezant te Londen, sir H. O. Elliot, gezant te V.'oenen den Heer C. Vivian, gezant te Kopen],,gen en vier vertegenwoordigers van de Vereenigde Sta ten. „Skating clubs" worden verzocht vertegen- woordigers te kiezen (voor elk land 4,) in het internationaal bestuur. De Gemeenteraad van St. Pancras heeft, in hare laatste vergadering besloten het trak tement van den te benoemen onderwijzer met f 50 te verhoogen, zoodat hot thans f 650 be draagt. Verleden week werd in Barsingerhorn bij Schagen, door een der oudste jagers van Noord holland, den heer S. Spaans, een vogel geschoten die, wat den vorm betrof, in alles op een gans geleek, doch op het lichaam faisantkleurige vee- ren droeg, terwijl de uiteinden der vleugels wit waren. Aar: een der vleugels was een stukje perkament vastgemaakt, waarop „„Amerika Oranje City" te lezen stond. Te Augshurg is uit de gevangenis een per soon ontslagen, die zijn beroep, het bedelen, met uitnemenden uitslag had weten uit te oefenen, zoo dat hij thans een welgesteld man was, met een kapitaal van 42.000 mark. Een duel, niet ten onrechte genoemd bloe dig, wreedaardig en nieuwsoortig, is gevochten te Guildbarfl in Noord-Carolina, tusschen den heer Johnston en den heer S. Williams. Reiden waren verliefd op hetzelfde meisje: hunne jaloezie gaf zich lucht in harde woorden. Het kwam tot een duel; het wapen zou zijn de rijzweep. strijders werden opgesteld 3 voet van elkander, ieder met een schutje voor zich, zoodat zij den tusschenstand niet kon Jen overschrijden. De gekozen plaats was een goed gelijke en harde plek in het vrije veld. De heeren streden in overhemd. De secondanten trachtten nog een vrede of vergelijking tot stand te brengen; doch het lukte niet. Nu werd de vraag gesteld. „Hee ren, zijt gij klaar?" en daarna geroepen: „81a toe!" en nu vielen beiden, Johnston en Williams, uit als de dapperste ridders in het middeleeuwscli tournooi. De zweepslagen vielen als hagelsteenen in een donderbui, zoodat het „verbazingwekkend" was. Aldra werd bloed gezien, maar geen van beiden week, 't ging maar stevig door; als de rechterhand moe en lam was, ging de zweep in de linkerhand over. Sinds Koning Padella en Koning Yaloroso zoo vromelijk elkaar kastijdden in deemoedigen, maar vasten geest, is er nimmer zulk eene zweeperij beleefd. Na een half uur meende men dat het genoeg zou zijn, maar neen, de strijd ging voort en zoo duurde hij mei en kele tusschenpoozen tot rust en verversehing, drie volle uren. Toen verklaarden de getuigen dat er nu wel genoeg en ruimelijk aan de „eer" voldaan was en scheidden de strijders, schoon nog niet met gemak. Nu, als eere kan gegeven en behaald worden door eene extra deugdelijko afranseling, kunnen zij dubbel tevreden zijn en nu vreedzaam samenstemmen in liet volkslied: „En als de boer geranseld is, dan is de boer con tent." Beiden moeten er erg aan toe zijn. Dat is wel te begrijpen bij de toegedeelde slagen en de onnatuurlijke opwinding. Jammer is het, dat de kroniek er, niet bij vermeld heeft, lioe het meisje, om wier liefde gevochten is, over hare vrijers denkt. „Hij lijkt meer mijn vriend dan mijn man," zei een vrouwtje van haren echtgenoot. De beminde van Johnston en Williams mocht wel het tegengestelde vreezen, als zij eenmaal getrouwd was. De heeren zijn al te gereed met en te bekwaam op de rijzweep. Als dus eenmaal de wittebroodsweken voorbij zijnMisschien was 't voor juff'r. X. beter te denken: Als twee honden vechten om een been, loopt een derde er mee heen! Aan ongeveer 180 personen in den Anna Paulownapolder, die bij de overstrooming der landerijen in het Westdeel op 12 Juni dezes jaais schade geleden hebben, is dezer dagen van wege de algemeene watersnoodcommissie eene tegemoetkoming uitgekeerd. huilde bij dag en nacht rondom „het roode huis" e zocht tegelijkertijd woedend door den schoorsteen a weg naar binnen. Maar hot liefste hield hy zich by Ijzersmelterij en by werkplaatsen waar de stoombad hun taak vervulden, op. Daar had liy honderd sciiu hoekjes, waaruit hy de werklieden verraderlijk ov viel; dan stortte hy zich in de knetterende vuren dreef met rook en vonken een wild en gruwelijk si Doch eindelijk stormde hy weg, nadat hij al de w gevaarten uit alle hemelstreken tegen elkander in gejaagd. Thans volgden er dagen van stilte, w de regen met stroomen nederviel. Alles verdwee een grauw novelkleod; het meer, het bosch, ja „lret roode huis". Maar op zekeron morgen was gen, die neerviel, plotseling wit geworden. En n do kwartiermaker van don winter ook weer u el) floot ditmaal dat het een aard had in schoof,f„„ Ivar- gang, en blies herwaarts en derwaarts, en weiar ^et relden dichte vlokken van den hemel enbego11 K uiterlyk voorkomen van den aardbol op <n langzamerhand doch volkomen te veranderen. was de winter ingevallen; thans lag het diep onder de sneeuw begraven. Wordt vervelt}*-

Schager Courant | 1882 | | pagina 2