Ac 18S2 26ste Jaargang No 1617. 11QIIIII- NMÜWS- MMTiim jyjNDBQÜWBLJJB. DINSDAG 28 NOVEMBEK. Buitcnlandsch Nieuws. BELG-IE- EIST GI-EXj AAKSTID- Binnenlandse h Nieuws. Tn u a n jj xx* SCMGER COURANT. Dit blad verschijnt drie maal per w eek. Maandag Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot !s middags 12 ure worden Advertentièn in het eerstnitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar f 3Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentièn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote let'ors worden naar plaatsruimte berekend. Caïro, 25 Nov. Een telegram uit Soedan meldt, dat de Falsche l'rnfeet omsingeld is; vol gens gerucht moet hij reeds gevangen zijn ge nomen. Londen 25 Nov. De Hertog van Edinburg lijdt aan Bronchitis en moest het bed houden.. Met groot genoegen woonden wij Zondag avond in het lokaal van den heer lios, de Soirée musicale bij van het gezelschap der Hee- ren Henry Boos 4' Co. Het rijke programma werd keurig net uitge voerd en gaf algemeen genoegen, zoodat de meeste leden teruggeroepen werden. Ook de heer Bamberqeen oude kennis, gaf ons, in weerwil zijner 66 jareneven als vroegerdoor zijne komischo voordrachten veel genoegen. Kortom, de dames en heeren, bijgestaan door een bekwaam pianist, verdienen allen lof. Was de opkomst niet talrijk, waarschijnlijk door het slechte weder, het is te hopen, dat aan staanden Donderdag van de gelegenheiddie in hetzelfde lokaal wederom zal gegeven gorden, meer gebruik zal worden gemaakt. Den 21 November 11. hield de Fereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands JYoorderkivartier hare 24e vergadering te Purme- rend. Het ledental was achteruitgegaan; 24 leden hadden bedankt, terwijl slechts 6 waren toege treden. Besloten werd o. a. 1. dat de vereeniging f 300. zou zenden aan de Commissie voor de in 1883 te houden internationale tentoonstelling zonder aanwijzing waartoe die gelden te gebruiken (eenigen wil den dien som bepaald aangenomen zien als een prijs voor mannelijke fokdieren). 2. Zes personen aan te wijzen, die genegen zijn, ieder een stier, ten genoege der veree niging op nader te bepalen plaats in Noord- liolland, gedurende vier maanden (1 Mei—1 Pept.) beschikbaar de stellen tegen eene ver goeding van f 100 en de dekgelden (f 2 per koe). Volgens eene proefneming heeft het gebruik van grondnotenkoeken (Fabrikant de Heer T. Duyvis te Koog ajd Zaan) een gunstige melk- Roman (36) van KARL HEIGEL. Wie uit de snerpende koude lucht en den sneeuw storm van een Decemberavond in de woonkamer van „het roode huis" trad, vond daar warmte en licht. Het bruine hout der zoldering maakte met de wanden dade lijk den indruk van harmonie en gezelligheid. De deu ren van de kachel staan open en de knetterende gloed geeft aan al wat zich in zijn nabijheid bevindt een warmen toon. Het halfdonker, dat in de eene helft van het vertrek heerscht, komt de eenvoudige inrich ting ten goede. Daarbij wordt een eenvoudig aanrecht met borden en steenen kannen zichtbaar, een eeuwen oud buffet; de harde kleuren op den zwartgelakten, echt Zweedschen schommelstoel hebben het voorko men van japansch ingelegd parelmoer gekregen en zelfs krijgt een oude schilderij in olieverf, van zeer twijfelachtige waarde, dat Thea op zolder heeft vinden staan, het aanzien van een echten Rembrandt. 't Is zinsbedrog, doch dit wordt niet met opzet gepleegd, en als het oog uit het schemerdonker van het uitstek, dat zich in het vertrek bevindt en door welks laag doch breed venster men het donker zwart en het productie, doch een verlies van vleesch tenge volge. Gemengdvoedsel (grondnoten en lijnkoe ken) is aan te bevelen. De "Voorzitter, de Heer "VValler, en anderen spreken met aanbeveling van ingekuild gras als veevoeder, terwijl de Heer W. Sfuis het toedienen van zout aan vee, dat aan leverbotziekte of schapen die aan 't „ongans zijn" lijden, aanbeveelt. Als plaats voor de in '83 te houden ver gadering werd Schagen aangewezen. Te Eenrum (Gr) kan men zien, hoe een jonge kat, die de moeder mist, aan de borst van een varken zuigt. Eenige dagen geleden verdween te Botter dam een vrouw met hare vier kinderen uit de woning, om een persoon, eveneens gehuwd, naar Canada te volgen. Om zich van reisgeld te voor zien, had de ontrouwe echtgenoote de geldkas van haar man medegenomen. De Antwerpsche politie slaagde er echter in de vluchtelingen des Zaterdags te arresteeren vóór zij zich aan boord hadden begeven. De ont vangst in de echtelijke woning zal niet bijster hartelijk geweest zijn. Uit Baamsdonk meldt men aan de N. B. Ct. van 19 November: Heden voormiddag heeft alhier eene verschrik kelijke gebeurtenis plaats gevonden ten huize van den landbouwer J. P. Terwijl deze naar de kerk was en zijne zuster te huis bleef, is een persoon of zijn meerdere personen (dit is nog onbekend) het huis binnen gekomen en hebben de zuster zoodanig mishandeld dat men voor haar leven vreest. Al de wonden schijnen toegebracht te zijn met een groot stuk hout, hetwelk in het ver trek is gevondenwaarna de daders de sleutels uit haren zak hebben genomen en daarmede het kabinet hebben geopend, waaruit alles door het vertrek lag verspreid. Groote geldswaarde was er niet aanwezig, zoodat er weinig ver mist wordt. De broeder vond bij zijne tehuis komst zijn zuster op den grond liggen onder een laken, hetwelk over het lichaam schijnt geworpen te zijn. De politie was heden namiddag ijverig in de weer om een onderzoek in te stellen, doch tot heden avond heeft zij nog niets met zekerheid kunnen ontdekken. De Dortmunder Ztg. deelt het volgende mede: Een reiziger had tusschen Lotharingen en Horde een brandend eindje sigaar in de ruim te, waarin het raampje van het portier wordt neergelaten, geworpen. Het toeval wilde, dat het daar in aanraking kwam met andere licht ontbrandbare stoffendie eveneens in brand schelle wit van de hoornen en van een werkelijk schil derachtig besneeuwde bron kan aanschouwen, naar den krans van licht terugkeert, dat de melkwitte lamp over de gedekte tafel met zfjn theeservies en met al het benoodigde voor den van oudsher daar gebruike lijke „siësta" terugkaatst, vindt ze nu dat de bij die tafel geplaatste, met een kussen bedekte houten bank een uitstekend zitplaatsje is. En dat was de bank ook [voor Swan Jönszon, die als gast daarop had plaats genomen, terwpl Waldemar met het hoofd op den elleboog geleund voor denhoo- gen lessenaar staat te lezen en z(jn zuster als de zorg vuldige gastvrouw komt en gaat. Want tante Lundquist ligt reeds lang in haar op een doodkist gelijkend bed tot over de ooren toegedekt te snurken. Door bewonderende blikken te worden gevolgd was voor Thea niets nieuws, maar dat iemand daarbijzou denken: „Dat wordt een huisvrouw," had zjj een jaar te voren zeker niet geloofd. „En welk een huisvrouw!" zei Swan tegen zich zei ven. Maar het zou jammer zijn van haar mooie hand jes," liet hij er op volgen. Als ze zijn wouw was zou ze nooit iets anders dan een witte muts en een witte schort, doch nimmer een zwarte dragen en zou ze thee alleen schenken. En waarom zou ze zijn vrouw niet worden? Bij hem is het reeds geruimen tijd zoo klaar als de dag: deze of in 't geheel geen. Waldemar is zijn beste vriend, geraakten en het;- hout van het portier aantast ten. Op het geroep om hulp der passagiers,, snelde het personeel toe en werd de trein tot staan gebracht, zoodat de brand nog tijdig kon gebluscht worden,, voor er ongelukken te be treuren waren. Op minder aangename wijze werd dezer dagen de huwelijksvreugde van een jeugdig paar- gestoord. De politie te Berlijn ontving bericht,, dat de beruchte, bijna nooit te pakken zakken roller Meijer te Nixdorf zoude trouwen. Op den trouwdag begaven zich de commis saris van politie Von Meerscheidt-Hüllesem en eenige beambten, naar de woning alwaar de bruiloft zoude plaats hebben, liet die door gen darmen omsingelen en toen het jongebuwde paar te huis kwam, deden zij een inval in do woning van Meijer. Aldaar waren zij spoedig in bekend gezelschapdaar behalve de jonge man, nog vijf heeren? werden aangetroffen, allen bij de politie meer of minder bekend o. a. een sedert lang gesignaleerde gevangene, die uit de gevangenis te Pommeren was ontvlucht, envier dames.. Een dadelijk ondernomen huiszoeking leverde voor de politie de prachtigste resultaten. Een groot aantal gouden sieraden en achttien hon derd Mark aan baar geld werd gevonden en in' beslag genomen. Het geheele gezelschap (tien personen) moest mede naar het bureau van politie, onderging al daar een voorloopig verhoor en werd toen, in drie wagens, allen geboeid, naar de gevangenis overge bracht. De Fereeniging van Gepensionneerde On der-officieren en minderen van het Nederland- sche Leger", zond ons eene brochure, waaruit blijkt, dat de deelneming der Natie wel belang rijk doch geenszins voldoende is. Die Vereeniging, zoo men weet, stelt zich; ten doel: „de stoffelijke belangen harer leden „te behartigen en binnen den grens van haar vermogen onderstand te verleenen niet alleen aan hare leden, maar zoo mogelijk ook aan „hunne Weduwen en Weezen", en heeft haar- ontstaan te danken aan de wet van 29 Mei. 1877die de pensioenen der militairen van de landmacht nader regelde en aanmerkelijk ver hoogde, doch de reeds gepension neer den met in deze gunstige bepalingen liet deelen. Zij werd door Z. M. den Koning erkend en goedgekeurd. Allen, die belangstellen in ons leger en in het lot dergenen, die hun leven wijdden aan het Vaderland, worden uitgenoodigd van hun deelneming te doen blijken door eene geldelijke bijdrage. Zij, die niet veel kunnen geven, schromen en Thea zelve? Menigmaal kijkt zij hem zoo lief en zoo goedwillig aan, dat hfj haar wel zonder omstandig heden om den hals zou willen vallen om haar te zeg gen: „Wees de mijne!" Maar eene bedenking weer houdt hem. „Z\j is een artiste; in elk geval eenartis- te met veel smaak en veel talent." En nu was het wel zeer edelmoedig van haar, dat zij ter wille van haar broeder naar den vreemde was getrokken om daar te midden van zulke met vuil en roet bedekte kerels en ruwe, onbeschaafde natuurmenschen als Swan Jönszon te verblijven, 't Was een heldhafti ge opoffering, waartoe zjj bijna alleen in staat wast Doch zou het kind van de groote stad het leven in een blokhuis op den langen duur wel volhouden Zou zfj niet nog eens eenmaal door een onbedwingbare» weemoed, een reikhalzend verlangen naar haar vroe ger leven, dat lauweren en schatten bracht, worden aangegrepen? Thans wilde zij zelfs het kleinste lied niet zingen, doch eenmaal zouden de tonen haar we der als een bergstroom in de lente onophoudelijk uit het hart naar de lippen stijgen; dan zou die mooie paradijsvogel ook weêr zingen en vervolgens heenvlie- gen. Wordt vervolgd

Schager Courant | 1882 | | pagina 1