ALGBHBKN- NIEUWS- A®¥ 11T1OTIS- EMMUUWiMl. DONDERDAG 30 NOVEMBER. Ac 1882 26stc Jaargang No 1618. |)c internationale land houw- tentoonstelling te Amsterdam in 188A. Buitcnlanrisch Nieuws. lp Andalusië heerscht groote ontevreden heid onder de werklieden, die geen werk kun nen krijgen. Op vele plaatsen bestaat vrees voor hongersnood. SCIAGER OOIRAAT Dit blad verschijnt drie maal per week. Maandag Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 'g middags 12 ure worden Advertenticn in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3—Franco per post f 3.f)0. Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertenticn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote let'ers worden naar plaatsruimte berekend. - Menigeen zal het goed gedaan hebben in het nummer van 21 dezer van dit blad te lezendat die groote landbouwtentoonstelling, waarvan al zoo lang sprake was, „doorging" en dat alle volken zouden worden uitgenoo- digd om deel te nemen aan dezen strijd van vrede en welvaart. Het zal de eerste keer zijndat onze land bouw zoo optreedt. Dat denkbeeld reeds doet goed aan 't hart en geeft moed voorde toekomst, 't Bewijst immersdat de oude onver schilligheid begint vervangen te worden door warme belangstelling, 't bewijst, dat men begint te begrijpen, welk nut zoodanige ten toonstellingen hebben, kortom, 't bewijst, dat er leven in de brouwerij komt en dat laatste is niet alleen nuttig, maar ook drin gend noodzakelijk. Jan Salie met zijn soepjurk en slaapmuts, moet onze landbouwwereld uit en Jan Cor- daat, om met onzen pittigen Potgieter te sprekendie van aanpakken weet en de muts uit de oogen kan zetten, die moet op het kussen komen. Als eerste vrucht van de groote tentoon stelling in '84 verwacht ik eene opfrissching altijd in de landbouwwereld door ge heel ons land. Ik erken gaarne, dat reeds velen onzer landbouwers met aandacht volgen wat in 't buitenland, op 't gebied van land bouw omgaat en volkomen begrijpen, dat het voor ons zaak is, ons in te spannen om niet in een of meer opzichten overvleugeld te worden. Maar de massa? Ik zou mij tot een vleier verlagen, indien ik daarvan het zelfde durfde beweren. Voor die massa zal in '84 de gelegenheid aangeboden worden om de landbouwvoort- brenging in andere landen door eigen aan schouwing te leeren kennenzonder dat daar van het bezwaar van groote reiskosten ver bonden zal zijn. Zoo'n staalkaart van land- bouwvoortbrenging uit allerlei landen, is eene leerschoolwaaruit schatten te halen zijn voor iederdie nog erkennen wildat een mensch FHÏX Roman (37) van KARL HEIGEL. De voorstelling van die scheiding, de gedachte aan een leven zonder haar alleen reeds kneep Swan tel kens het hart te zamen. „En wie zegt my," liet h\j er als om zich zeiven te kwellen morrend op volgen, „dat een nu en dan ge- schonken warmen blik, een zachte druk van de hand toeer beteekenen, dan vriendschap alleen. Waarom Rijgen broeder en zuster zoo hardnekkig over de laatste jaren, waarin ik van Waldemar slechts nu en dan een enkelen regel schrifts en van Wohlgemuteen ontwijkend: „Ik weet het niet," op al mijn vragen tfin antwoord ontving? Als Thea eens, niet ter wille |>n haar broeder, maar ten gevolge eener ongelukkige n«fde haar vaderland had verlaten om hier trouw te dachten en te dragen tot alle hinderpalen waren weg- Soruimd, tot de geliefde schreef: „Kom!" Want wie 5.°u geen bergen verzetten om den prijs van haar hand. o" als die gelukkige ellendeling haar zelf kwam halen, "Swan Jönszon het zou moeten aanzien, dat *6t de herculische vuist sloeg hjj grimmig optafel. traSTi!' klief?" vroeg Waldemar verschrikt. En daar ruit a zelve weder in de kamer, en haar gelaat had een vriendelijken lach en zulk een stralenden nooit te oud is om te leeren. Nu ligt het voor de hand, dat duizenden uit alle oorden des vaderlandsnaar de ijstad zullen stroomen om korter of langer tijd daar te verblijven en ieder zal een stukje leering mede naar huis dragen en het in den kring zijner plaats en gewestgenooten verder verspreiden. Ik denk hierbij o. a. aan de algemeene beweging in zake zuivelbereiding in Duitschland na de groote zuiveltentoonstelling in Hamburg; aan hetgeen gevolgd is op de jongste wereldten toonstelling te Parijs, enz. Moge de tentoon stelling in onze hoofdstad zooveel uitwerken voor de opwekking van ons landbouwleven dan zijn de tonnen gouds met woekerwinst betaald. Een ander voordeel een meer recht streeks, als ge het zoo noemen wilt, waarde lezer! zal gevonden worden in het meer bekend worden, van wat ons land voortreffe lijks op het gebied van landbouw oplevert. Gordt u aan tot den vreedzamen strijd, gij, die ons heerlijk Hollandsch vee fokt, gij die nog altijd het puikje van Hollands zuivel weet te bereiden, gij, die in de eene of andere teelt iets uitstekends weet te leveren, gij allen, be grijpt, dat gij onze markt verruimt, als gij mede in 't strijdperk treedt. Neêrland's land bouw is nog niet tot verval gedoemd, als Neêrland's dochteren en zonen begrijpen, dat ook voor hun vak noodig is wat in onze da gen voor ieder vak nooodig is: streven naar de beste kwaliteit en die kwaliteit doen ken nen zoo algemeen mogelijk. Ik wil niet te veel gewagen van onze eer in deze zaak. Holland heeft in 't algemeen een goeden naam in 't buitenland en dit zal ook een reden zijn, waarom andere volken in '84 hun beste beentje voor zullen zetten. Aan ons is het te zorgen dat men ons niet kan slaan in de artikelen, welke eigenaardig in ons land thuisbehooren. Dat eischt onze nationale eer, dat eischt ons voordeel. Daarom, waarde landgenootendaarom ons geweerd om in '84 eene schitterende figuur te Amsterdam te maken. De hoofdstad, die de eeuwen door aan handel en scheepvaart tot schutsvrouw strekte, die er altijd trots op was wetenschap en kunst binnen hare muren te beschermen, die hoofdstad zal in '84 aan on- blik, dat „Neen, neen! zoo ziet geen ongelukkige liefde er uit! Weg met mjjn twijfel! Een braaf meisje en een brave man vinden elkander steeds." En daarop gingen zij met hun drieën zitten soupee- ren en Swan ontwikkelde als altyd een reusachtigen eetlust en verzocht de vrouw des huizes na de thee om een glas grog en was tot in zyn ziel vergenoegd. 't Was wel een vreedzaam, een opwekkend beeld! Maar toch was het zoo vreedzaam ook weèr niet. Waldemar is veel te veel in zich zeiven gekeerd en Swan's trouwhartige bewondering, die elke blik uit drukt, maakte Thea beschroomd. Ze weet niethoe ze die zal beantwoorden; nog steeds gevoelt zy dat zy door haar broeder bewaakt, verkeerd verstaan, berispt wordt. Ten laatste slaat ze dew-mpers neder, en dien avond lacht ze niet meer. Er was een catastrophe in aantocht. Op Kerstavond had Thea voor het vriendenpaar een verrassing gereed. Op de tafel, die met een bijzondere keur van lekkere schotels prykte, stond een bont ver sierd denneboompje. Voor haar broeder had Thea de villa op het eiland, voor Swan het roode huis geschetst en de teekeningen vervolgens netjes op grijs bordpapier geplakt. Toen het uur daar was, waarop de beide man nen beloofd hadden te komen, stak zy de kaarsen aan den Kerstboom aan, klapte, over haar eigen werk te vreden, vergenoegd in de handen en nam daarop op zen eersten tak van nationaal bestaan, aan onzen landbouw, haar glans en haar schut ileenen. Moge het haar niet berouwen! Moge het haar blijken, dat zij ook lauweren kan be halen waar zij een gastvrij en eervol onthaal aan onzen landbouw bereidt. Laat ons daarom nu reeds ons aaneensluiten om te doen wat ter voorbereiding en uitvoe ring der tentoonstelling in '84 noodig is. Laat hij, die zijn penningske nog niet voor dit doel offerde, zulks zonder vertragen nog doen. Laat ons allen samenwerken om in '84 tegenover landgenoot en vreemdeling eens flink voor den dag te komen. Het beste, wat wij bezitten dat prijkc te Amsterdam in '84 H. A. F. M. FBAWKRIJK- Pakijs 28 Nov. Gambetta heeft zich dezen morgen met een revolver, liclit Ale hand verwond. De kogel ging alleen door het vleesch, de wond is niet gevaarlijk. Pakijs, 27 Nov. Het Zuiden en Westen van Frankrijk wordt vreeselijk geteisterd door overstroomingen. De Seine is aanmerkelijk ge stegen. De regen duurt aanhoudend voort en valt bij stroomen. Parijs. Maandag 27 Oct. Een dynamiet- patroon is aan den ingang van de speelzalen te Monte Carlo gisteravond ten 10 ure ontploft. Een wachter werd gewond. Een inwoner der plaats is gearresteerd. BELG-IE Brussel, 27 Nov. (Proces-Peltzer.) De zitting werd te kwart na 10 geopend. Het bin nentreden der beschuldigden verwekte groote sensatie. Léon was zeer ontroerd, Armand on verschillig. De president riep de leden van de jury op. Het voorlezen van de akte van be schuldiging was ten 1 ure afgeloopen. Het Open baar Ministerie verwees naar de akte om de beschuldiging vol te houden. Morgen begint het verhoor der beschuldigden. SIPA-JSTG-IE- een schabel plaats tot zy de gasten, die op zich lieten wachten, in het voorhuis hooren zou. Allerlei gedachten spoelden haar door het hoofd. Ze verheugde zich in het verbaasde gezicht, dat Swan zou zetten, daar zy van een Kerstboom geen enkel woord had gerept. En dan dacht zy weder aan haar arme moeder, die zoo ver weg was, en hoe die een brief van Thea, die juist dienzelfden dag aan zyn adres moest komenmet haar tranen besproeien en daarbij een glas punsch drinken zou ;en eindelijk bleef zy met haar gedachten bjj haar eigen lot verwijlen. Wie zou haar heden vóór een jaar hebben voorspeld, dat zy den volgenden Kerstavond achter in Zweden, mylen ver van een stad verwijderd, zou doorbren gen - Heden vóór een jaarToen zat z(j in het schitterend verlichte salon van het voornaamste restau rant van de stad met heeren uit de aristocratie en dames van hot tooneel, en toen brandde er een Kerst boom, die van den vloer tot aan het plafond reikte, en die met allerlei daarop betrekking hebbende schoon niet zinrijke geschenken behangen was. Juffrouw Thea had een haan met een kostbare schilpaddenkam gekregen. Het gezelschap was zeer geanimeerd. Hol- steinvande marine danste Yankee doodle. Brandt wilde de kaarsen aan den boom volstrekt uitschieten, en Schulden-Kasper werd onwel. Dat geheele tooneel met al de individuen op zich zelf zag zy zoo ontzettend duideiyk voor zich, dat zy opsprong en woest om zich heen blikte of het verle den werkelijk thans nog slechts een droom was.

Schager Courant | 1882 | | pagina 1