Buitenlandse!! Nieuws. Biiinenlandsch Nieuws. Maar dat zeggen de mannen van Petten en Callantsoog niet. Dat vragen ze niet, die mannen van de reddingsboot. Wat ze vragen Zijn er menschen te redden? En 't antwoord klinkt luide: ja! ja! En ziet daar vliegen ze hunne woningen uit. Vrouw en kind, alles vergeten zij. Om een ding denken ze. Ze moeten er uit en met Gods hulp redden. Redden al zou 't hun ook 't leven kos ten. En 't heeft er werkelijk aan zes het leven gekost. Zes mannen, huisvaders, echtgenooten, heb ben hun graf in de golven gevonden, zich op geofferd, om hunne medemenschen te red den! Dat is geen verhaal uit een boek, dat is waarheid, werkelijkheid. En nu vraag ik nog eens: Is dat menschen- liefde? Gij, die dit leest, geeft daarop uw antwoord, door te begrijpen wat menschenliefde is. Die 6 mannen hebben zich een eerzuil ge sticht; maar al hebben ze, toen ze hun leven waagden, niet gevraagd: zal men voor onze Vrouwen en Kinderen zorgen? toch wordt die vraag gehoord door alle weidenkenden. Welnu, dan is er ook geen [aansporen meer noodig. Gij zult ook op uwe beurt menschen liefde bctoonen. Bn. VTm kei j"k- Parijs, 18 Dec. Heden namiddag had in de patronen fabriek van het fort Mont Valérien eene ontploffing plaats, waarbij, zooals het heet, ongeveer 30 arbeiders zwaar gewond werden. Parijs 18 Dec. Louise Michel, hield giste ren in Roubain eene voordracht over de sociale- revolutie en over de staking betreffende den arbeid. Ongeveer 3000 personen woonden de voorlezing bij. Op haar volgde als spreker de burger Guesde, die de arbeiders opriep den ar beid te staken. Een zekere Bronde, mechanicus, stond nu in de vergadering op en bewees door vernietigende bewijzen de gevaren eener ar- beidsstaking. egypte Caïro 18 Dec. De Khedive gaf 45 engel- sche officieren den M idschidieh-orde. Caïro, 16 Dec. Lord Dufferin heeft aan de Egyptische regeering een ontwerp gegeven betreffende de hervorming van het gerecht voor de inboorlingen. Het ontwerp stelt voor de be noeming van Europeesche rechters en het in voeren van een wetboek, dat zooveel mogelijk overeenkomt met dat voor de Internationale gerechtshoven. ZEEIECT OOSTEN. Constantinopel, 16 Dec. De Porte heeft den Engelschen diplomatieken agent Wijndham hare tevredenheid betuigd over de verandering van het over Arabi Pascha uitgesproken dood vonnis in levenslange verbanning, welke ver andering zij toeschrijft aan Engelands tusschen- komst. Mijnheer Wijndham deelde de Porte mede, dat Arabi in Ceijlon geïnterneerd en niet gevangen gezet zal worden. ITALIË. Rome 15 Dec. Het nieuw ingebrachte wetsontwerp over den eed der afgevaardigden, benevens de toelichting, toont duidelijk dat de minister president Depretis een onwrikbaar pa- ladin en beschermer is der Majesteit van de grondwet en dat hij geenszins vriendelijke lonkjes over heeft voor de elementen der omverwer pingen. De staatkundige eed moet het punt zijn, waar de tegenpartijen onzer grondwet het breekijzer willen aanbrengen? Goed, zegt zijne verklaring, dan zij deze eed de Vaan waarom zich al diegenen scharenwelke de grondwet getrouw zijn; verklaren wij, dat de eed ieder onderdaan niet minder heilig is dan den heer- scher, die hem uitspreekt en spreken wij het uit, dat, afgezien van de innerlijke beteekenis dezer handeling voor het geweten, ook de uit wendige vorm, waaronder het plaats heeft, haar zin en eigen waarde heeft. Dat is de korte maar, krachtige inhoud der toelichting. G-ROOT-BRITTANNIË. Londen 18 Dec. Sir Charles Dilke is nog altijd geen cabinetsminister en Lord Derby heeft in plaats van de portefeuille voor Indië, die der koloniën overgenomen; dat is de onbevredigende uitslag der zoo geruchtmakende veranderingen in het ministerie. Dat voor beide daadzaken ge wichtige gronden aanwezig zijn, valt niet te er kennen. Dilke is door zijn vroegere onmatige aanval len op de kosten van het Engelsche koningschap zeer berucht en Lord Derby heeft zich door zijne den vorigen Donderdag te Manchester gehouden redevoering over de Egyptische kwestie en over de verhouding van Engeland tot Frankrijk en over het despotismus van het continent, on mogelijk gemaakt voor zulk een gewichtig ambt als dat van minister van Indië. Dit is dus de rechtvaardige straf voor zijne poging, een poli tiek op eigen hand er op na te houden en de regeering door zijn onvoorzichtige verheerlijking der Fransche vriendschap in moeielijkhoden te brengen. De hem toegewezen post van minister van koloniën is in het tegenwoordige oogen- blik onbeduidendin vergelijking met de verantwoordelijkheiddie de Indische porte feuille met zich medebrengt. Deze veran dering had nog ter elfder ure plaats, Za terdag morgen, waarschijnlijk eerst, toen men de slechte indrukken vernam, die zijne rede voering op het continent had veroorzaakt.5Wel is waar, zal Lord Derby als lid van het cabinet ook nu niet zonder invloed blijven op de buitenland- sche politieken wanneer het de Engelsche re geering oprecht te doen ware om de vriendschap met Duitschland, dan zou men hem best heb ben kunnen laten vallen. Maar tot zulke eene verootmoediging voor het buitenland zou de Engelsche trots zich volgens de Köln. Zeit. nooit in staat achten, zelfs wanneer Derby de galli- sche vriendschap nog meer in de hoogte had gestoken- Lord Kimberley, die met hem onder een hoedje speelde, is „bij gebrek aan beter." Ge durende de laatste verwikkelingen in Zuid-Afri- ka bewees hij geen bijzondere bekwaamheid te bezitten; in ieder geval ontbreekt hem de be kwaamheid de indische portefeuille, die aanbe langrijkheid nu onmiddelijk volgt op de porte feuille voor buitenland, met nadruk en waar digheid waar. te nemen. Sir Charles' loopbaan lijdt nu schade door zijn bovengenoemde on voorzichtigheid. De Times ontkent dit wel is waar, doch het blijft een daadzaak, dat er een man is, dien alle stemmen zonder uitzonde ring een plaats in het cabinet toekennen; dat er verder zulk een zetel in de kanse larij van het hertogdom Lancaster openstaat en niettegenstaande toch onbezet blijft. De postin de kanselarij is juist eene betrekking die den vertegenwoordiger meer in tegenwoordigheid met de koningin brengt dan eenige andere zetel in het cabinet, omdat de Koningin de inkomsten van het hertogdom zij bedragen ongeveer 40000 pond sterling s'jaarlijks krijgt en daar om met haar kanselier dikwijls een onderhoud moet hebben. Sir Charles Dilke is echter bekend als de vader van het gevleugelde woord, dat zekere besparingen der koningin bijna als een ontrouw kenschetst tegenover de publieke gel- den; niet gerekend dan nog zijne andere aan vallen op de civiele lijst. In ieder geval heeft Dilke, sedert hij het genot heeft gesmaakt van het onder-staats secretariaat, tijd genoeg gehad, deze uitingen van zijne politieke vlegeljaren te betreuren; bij het laatste onderzoek der civiele lijst onthield hij zich dan ook van aanmerkin gen te maken. Maar de Koningin heeft niet zulk een kort geheugen, dat zij den republikeinschen verachter van het koningschap, al is hij ook baronet en zit hij in het cabinet, bij zich zou willen ontvangen. En zoo zal Sir Charles Dilke moeten wachten, tot Lord Spencer bedankt voor het voorzitterschap in den raad en zich bepaalt tot het Onderkoningschap over Ierland. den Haag 19 Dec. Een telegram ujt Indië meldt, dat de tegenwoordige gouverneur van Atchin, Prüijs van der Hoevrn, door den Minister-Resident in Palembang, Tobhs vervangen. is „Ja wel," antwoordde hij, „daar heeft iemand zyn portret by mü besteld en het niet afgehaald, zooals de menschen zoo dikwijls doen; wanneer gij my de onkosten vergoed, wil ik er u wel mede helpen omdat gij mijne buurvrouw zijt: tien pfenning." Neen, dat kon zij niet geven, meer kreeg zij zelve niet! beweerde de heks en bood den photograaf de helft. Dat zou eigenlijk veel te weinig zijn, meende de photograaf, gaf eindelijk toch toe en verkocht aan de waarzegster mijnheer Böhmers beeld voor vijf pennin gen. „Dat heeft moeite gekost kind, schoon kind," ver klaarde de kermis-pythia het meisje, toen zij weder in haar eigen tent was, „Asmodi, de geest der liefde, hield het beeld met allen geweld vast, en ik moest kloppen, voor ik het uit de machine kon krijgen. Een zwaar offer heeft hij van mij verlangd, mijn schoon kind, dat kunt gij gerust gelooven; eigenlijk mocht gij mij wel den dubbelden prijs betalen. En gij zult aan het beeld iets geheel bijzonders beleven; het is niet voor niets met zooveel moeite uit de kast genomen. Eerst onder angst en in nood zult gij uw geliefde -winnen, machtige vijanden zullen zicli u in den weg Bij den gisteren alhier in het lokaal van den heer C. Kos Pz. gehouden Kolf-en Billardwedstrijdwaren voor het Kolven 27 deelnemers en voor het Billardspel 35 deel- nemers. In den Kolfwedstrijd won de heer J. Koo- men te Winkel, den eersten prijs f 40.-, de heer L. de Pater te Winkel, den tweeden prijs f 20.- en de heer J. Kraakman uit den Beem- ster, den derden prijs f 10.— Terwijl in den Billardwedstrijd de heer D. v. d. Kolk te Beverwijkden eersten prijs f 45.- won en de heeren J. Peetoom te Zijpe, den tweeden prijs f 25.-, de heer A. Wit te St. Maarten, den derden prijs f 17.50. Wat al niet van de gading van dieven is! Te Driesum is de bliksemafleider van den toren gestolen. Stroohout. Bij gelegenheid van het verbran den eener fabriek tot vervaardigen van stroo hout, deelt de American Architect merkwaar dige bijzonderheden mede omtrent de eigenschap, pen, het belang en de toekomst van dit nieuwe voortbrengsel der nijverheid, dat in de Nieuwe Wereld de mededinging volhoudt met noten-en pijnboomenhout. Het wordt voornamelijk in den handel gebracht in den vorm van planken van 0,80 m. breedte, 3,70 m. lengte en 0,01 tot 0,03 m. dikte. Het kan met de hand of met de cirkel-zaag worden bewerkt, geploegd, gespijkerd of geschroefd worden evenals eikenhout; boven dien laat het zich uitstekend verven, vernissen en polijsten. Het is moeielijk brandbaar. Het stroohout is niets anders dan eene reeks van stukken dik bordpapier, die tot de begeerde dik te vereenigd zijn door middel van eene klevende stof, die voor water ondoordringbaar is, en ver volgens geperst wordt in den vorm van planken. Het heeft eene groote toekomst. Er zijn meer dan 2 eeuwen noodig voordat de boomen dik genoeg zij om planken van 0,80 m. breedte te leveren en, door het uitroeien der bosschen, laat het zich voorzien, dat spoedig een tijd zal aan breken, waarin het moeielijk zal zijn die te bekomen. Het stroo daarentegen groeit in één jaar en in verbazende hoeveelheid. In de uitge strekte vlakten, die in Amerika, met granen worden bebouwd, laat men het nadenoogstop het land liggen, om te verrotten. Op de tentoon stelling te Philadelphia waren maaituigen, die zoodanig waren ingericht, dat zij alleen de koren aren afsnijden. De grondstof heeft dus geene grootere waarde dan de vérvoerkosten en zij zal eerst dan met goed gevolg worden gebruikt, wanneer de vervaardiging van stroohout die uitbreiding zal hebben gekregen, welke zij zeker eenmaal zal bereiken. Dinsdagavond werd de assistentie der po litie ingeroepen ten huize van Kasteelen, aan het Levendaal te Leiden, alwaar diens 30-jarige dochter in beschonken toestand zoodanig opspeel: de, dat eenige buurvrouwen haar moesten vast houden. Toen de agent S. de woning binnenkwam, rukte zij zich los, vloog op den agent toe en bracht hem een hevigen slag op het rechteroog toe, ten gevolge waarvan de agent voorloopig zijn dienst niet kan waarnemen. Proces-verbaal wordt tegen deze furie opge maakt. In Amerika heeft men een toestel uitge vonden dat moet dienen tot veiligheidsmiddel voor inbrekers. Het is gebaseerd op de electn- siteit en is zoo ingericht, dat bij de minste aanraking plotseling een electrisch licht ontsta» plaatsen, men zal u, onschuldig, toch verdenken maar houdt vol, ten laatste moet de deugd zegevieren, wan neer gij maar zwijgt en niemand verraadt, vanwaar gij dit beeld hebt, trots alle bedreigingen. Daarvoor wacht u dan ook eene schoone belooning, want een fijn heer zal u vrijen." Zij wikkelde mijnheer Böhmers beeld in een oud blauw koffiezakje, wond er toen een gewoon touwtje om en gaf het Henriette met de schoone woorden: „Blauw is de omslag blauw is de trouw, de gele draad echter beduidt den nijd en de valschheid. Eerst moeten nijd en valschheid verslagen zijn, voor gij u zult mogen verheugen in eene vereeniging met uwen geliefdeEn, jonge jufvrouw, onthoudt vooral wat ik u zooeven zeide, gij moogt niet eerder dezen omslag losmaken, voor de volle maan aan den hemel staat. Maar vooral, zwijg over alles tegen iedereen. Vergeet den groschen niet, schoon kind en geef nog iets voor de armen." Henriette gaf den groschen, maar voor de zoogenaam de armen had zij niets. „Het is alles niets anders dan Hokus pokus," zeide Henriette huiten tegen Doris, „maar ik ben toch blij de, dat wij v.oder in Gods vijje natuur zijn. Daarbin nen hij de oude heks was ik lang niet op mijn gemat. „Ik ook niet," bekende Doris, „en weet gij Henriet te, ik denk toch wel eens, er zou wel iets van aan kunnen zijn." „Ja, Dons, zoo denk ik ook. Hebt gij gehoord? „Schoon kind" heeft zjj altijd tot mij gezegd." „Hm zoomoent gij dat? Dat zegt zjj tegen een iedor. „Nu, zp heeft u toch niet zoo genoemd,"antwoordde Henriette. Hot was reeds kwartier over achten toen Henriet!0 naar huis kwam- want zij had haren timmerman onderweg aangetroffen en was over dit te laat'Ar in niet geringe verlegenheid. Zij werd dan ook wer kelijk door haar meesteres met een alles verpletterend redevoering ontvangen. De eenvoudige verontschuldiging van de heuke meid, dat zjj in de duisternis niet op de torenklok li* kunnen zien, werd natuurlijk voor ongeldig verklaai Wordt vervoljd.

Schager Courant | 1882 | | pagina 2