B RI F K11 Pi T11 BEKENDMAKING. KIEUWJAAES Allerlei. HARDSTEEËN PEKELBAKKEN W. F. STOEL. Prof. I)r. ALBËIIT, lïLIU.IlllLUKU STAND. Gemeente Schagen. /?f^ndcr^n^'ette F°cicn prijshoudend f 0,75 tot I 0.90 per K.. Handel matig. Advertentie». verkrijgbaar bij J. WINKEL Schagen, op de Laan. M arkt berichten. Ingezonden. verkrijgbaar bij Itijkspostspaarbank. Stiet en Grasgewas, Vlarkt- gelden, de belasting op de Schapenhokken, en het op halen der Haardasch en Vuilnis; Schagen, den 19 December 1882, Burgemeester en Wethouders voornoemd G. LANGENBERG, Be Secretaris, DENIJS, DE COMMISSIE. 25 CENTS Panopticum Spellen bij j. winkel, BELANGRIJK in hetzelfde oogenblik wordt er ineendaar- aangebrachte camera, die zich automatisch ™nt en sluit, een photographie verkregen van Z dief zoodat, al gaat de dief aan de haal Zn toch zijn photographie heeft. Bij banken en veiligheidskassen is de camera gericht op een punt voor de ijzeren brandkasten. Een landeigenaar op het Bislicher eiland, bh Xanten, deed door de overstrooming een zonderlinge vangst. Er kwamen nl. door het boo^e water zooveel hazen naar den omtrek van°zijn huis, dat hij er niet minder dan 170 levend in een schuur gevangen houdt. Hij voedt de dieren dagelijks met kool en rapen, om ze later weer in vrijheid te laten. Zij behoorennl. allen tot zijn jachtgebied. _Door de Amsterdamsche advocaten del Court en v. d. Hans is, namens eenige aandeelhou ders in de Westfriesche Tramwegmaatschappij, een protest uitgebracht tegen de wettigheid van het ter vergadering van 29 November te Hoorn genomen besluit tot exploitatie met behulp van gewone rijtuigen. De groote fabriek van de heeren Bogaert Co. te Yught, inzonderheid bekend door de uitvinding der peinture-Bogaerts, is dezer dagen aan een Engelsche maatschappij verkocht voor een bedrag van f 1.500.000. De heer Bogaerts blijft directeur van de fabriek op eene bezoldi ging van f12.000 'sjaars. De zaaivereeniging te Oud-Beierland heeft aangekocht een groote partij klaverzaad van verschillende soorten zaaitarwe uit Engeland, erwten en boonen uit Zeeland, en legpoters uit Friesland en Groningen; een en ander ter ver krijging van voor de landbouwers goede zaaizaden en vruchten. Te Utrecht is Zondag door de politie een 18jarige dienstbode buiten de Weerd gearresteerd, die van kindermoord verdacht werd en hare mis daad heeft bekend. In de provincie Friesland zullen proeven worden genomen met het Lüneburgbr zout bij de boterbereidlng. Aan eenige landbouwers zal eene voldoende hoeveelheid van dat zout, door de le afd. der Friesclie maatschappij van land bouw, tot dat doel kosteloos worden verstrekt. Als bijzonderheid wordt medegedeeld dat jl. Donderdag te Midwolda (prov. Groningen) reeds een harddraverij op schaatsen heeft plaats gehad. In Groningen en Friesland zijn reeds de ijzers ondergebonden, waar elders nog geen ijs1 te zien is. In eene enkele week werden uit Ameri ka ansche havens 40.000 vaten appelen naar Europa verscheept. De oogst van fruit was dit jaar in Amerika zóo groot, dat men op een uitvoer van een half millioen vaten rekent. De sterfte onder de schapen doet de prij zen aanmerkelijk rijzen. In de Beemster zijn 20 schapen verkocht voor f 1300. Op Wieringenis de hoeveelheid wolvee zoo klein, dat lammeren, die omstreeks April geboren moeten worden, nu reeds voor f 12 en f 14 per stuk zijn ver kocht. Op het eiland Wieringen in de Zuiderzee zijn de vorige week meer dan 3000 rotganzen gevangen, een aantal dat zeer zelden voorkomt. De prijs was echter laag, 60 a 70 per stuk. Twee boerenknechts van den landbouwer N.te Westenholte, namen Maandag-avond een pot doovekolen mede om hun slaapvertrek te verwarmen, met het gevolg dat men den vol genden morgen een hunner dood en den ander bewusteloos vond. In de gevangenis van Wandsworth werd zekere Taylor, die zijn vrouw had vermoord, op gehangen. Taylor had na het misdrijf getracht zich om het leven te brengen door zich den hals af te snijden. Bij de ophanging schijnt de wonde door het touw te zijn opengegaan en het hoofd viel bijna van den romp. Bij de politie te Landsmeer werd door eene arme weduwe aangifte gedaan, dat haar circa f 8 ontvreemd was, die zij met het venten van St. Nicolaas-gebak had verdiend. Bij onderzoek bleek dat een harer zoons, een jongen van 15 jaar, het geld had ontvreemd en verteerd. De jongen heeft vroeger reeds eenige maanden wegens diefstal gevangen gezeten. Ingeschreven van 15 tot en met 18 Dec. 1882 GEBOREN: ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: OVERLEDENWillem van Osenbruggen, oud 77 jr. 1 md. Gelde- en Kalfkoeien niet aangevoerd, v ette Kalveren, als voren; 80 a 100 ct. per Kilo. Handel matig. Nuchtere Kal ver en, prijsf 12a f26 per stuk. Han del matig. r Vette Varkens van 50 tot 58 ct. per Kilo. Handel matig. Vette Schapen, hoog in prijs. Handel vlug. Magere Schapen lager in prijs. Handel stug. Kip-Eieren f 7,50 a 8,00per 100 stuks. llOOGanzen van f 2,- tot f 2,80 perstuk. 250Zwanen vanf 6.50 tot f 0,00 per stuk. EDAM 16 Dec. Kleine Kaas f28,— a 36, aangevoerd 12 st. wegende 2788 Ponden. ALKMAAR 18 Dec. 7 Koeien f 220 a 2,80,'Ossen f 102 vette Kalveren f 40 a 96, 8 nucht Kalveren f 13 a 25, 477 Schapen f 32 a 50, 269 vette Varkens 46 a 58 ets. per P., 15 magere, 13 a 20. EEN NIEUW SOORT VAN DRAAIMOLEN. Te Keulen kan een ieder op het droge, onder mu- ziek-begeleiding een tochtje per schip maken, die zich aan de kleine, fraaie scheepjes toevertrouwt, welke daar op de markt per dag ettelijke malen „het anker lichten." Op zes wagens namelijk staan even zoovele aardige scheepjes, die elk twintig personen kunnen bevatten. Het geheel loopt op een cirkelvormige spoor baan en wordt door een stoommachine in beweging gebracht. Verder is er aan de assen van eiken wagen een me- chanismus aangebracht, dat de vaartuigen dezelfde schommelingen geeft, die ze op zee zouden hebben, en wel zwakker of sterker, al naar mate „de zee kalm is of de storm de golven opzweept/* Voor hen die er nfet tegen knnnen, bestaat daar de gelegenheid om op 't land zeeziek te worden. Wat men al niet bedenkt om de menschen te plei- zieren!? Een treffende slangengeschiedenis komt van de White Rock ertsmijn, aan de noordzijde van de San Joaquin, in Californie, overtreffende in tegenwoordigheid van geest en moedalle tot dusver bekende ontmoetingen met slangen. Er is daar een oude schaft of mijningang, die sedert jaren niet bewerkt werd, doch onlangs schoon gemaakt moest worden om do mijn opnieuw te opereeren. De schaft is dertig voet steil diep, en heeft eene schuine afdaling van dertig voet verder. Een aantal ratelslangen hadden sedert lang hare verplijfplaats in den mijn gezocht of waren er mis schien wel ingevallen, en daar zjj er niet kunnen uitkomen, was haar getal reeds sterk aangegroeid. Het inwerpen van dynamietpatronen of andere ont plofbare voorwerpen om de vergiftige mijnbewoonsters te dooden, bleek onvoldoende en ten laatste verklaar de zich een der werklieden, Charles Campbel, gereed om in don slangenkuil af te dalen, te midden van de blazende en ratelende slangen, wier onheilspellend geratel duidelijk aan de oppervlakte der mijn kon ge hoord worden. Eene hoeveelheid tegengift in- en medo nemende daalde de man af, alleen voorzien van een korten stok en een lantaarn. De onaangename lucht, ontstaan door de vergiftige uitwaseming der ratel slangen was bijna voldoende om iemand te bedwelmon maar onvervaard zette hij zijn tocht voort. Op den bodem der schaft gokomen, zette hij zijn tocht door den schuin inloopenden gang voort, alleen van tijd tot tijd stilstaande om een ratelslang te dooden die zich in zijn weg waagde. Ten slotte den bodem na derende, stond hij te midden der sissende on ratelende dieren, welker gevorkte tongen en schitterende oogon, met hunne lange nekken als lichtstralen uitschoten. De man had zich echter zoodanig gekleed, dat do doodelijke beeten niet gemakkelijk tot op zijn huid konden doordringen on richtte met zijn kort stokje eene geweldige slachting onder zijne verwoedde aan- valsters aan, totdat or niet een meer in leven was. Dertien groote slangen, elk met van zeven tot negen ratels, lagen kronkelend aan zijne voeten en twee met veertien en vijftien ratels behalve eene menigte jongen. Zijn werk verricht hebbende, liet hij zich weder ophijschen, maar de vergiftige lucht der slan gen, had zijne longen zoo bezet, dat hij in onmacht viel, toen hij de frisscho lucht weder inademde, en drie dagen verkeerde hij in levensgevaar. Hij is thans weder hersteld en bereid in een anderen slangenkuil af te dalen. PURMEREND 19 Dec. Kaas. Aangevoerd 383 stapels Kleine en 3 stapels Middelbare. Prijs kleine 36,75. Middelbare f 33,00 tot f- per 50 kilo. Boter van f 1,30tot f 1,40 per kilo. A L IC M AAR- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN, brengen ter kennis van gegadig den, dat de gewone jaarlijksche verpach- van z/Die waagt die wint"maar iets te winnen zonder te wagen, en door middel van, voor het oog schijnbaar nietige bedragen, tot een aardig geldsommet je te komen, dat is véél zekerder en aangenamer. Welnu, geachte lezers en lezeressen, deze gelegenheid wordt n geboden en wel door eene Rijksinstelling van algemeen nut: de Rijkspostspaarbank. Deze instelling, hoe kort haar bestaan ook zijn moge, telt reeds duizenden deelnemers en dit is ongetwijfeld daaraan toe te schrijven dat den belanghebbenden de gelegenheid tot sparen zoo gemakkelijk wordt gemaakt Immers aan alle post- en aan schier alle hulpkantorenbestaat de gelegenheidzijne spaarpenningen, veilig en winstgevend te be leggen: veilig en winstgevend, wijl de Staa1; zonder eenig voorbehoud de teruggave dier gelden en van de daarop verschenen rente waarborgt. Met het oog op het aanstaande nieuwjaar een dag waarop door velen geldelijke geschen ken worden ontvangenmeenen wij de aandacht van belanghebbenden op deze instelling te mogen vestigen, waaromtrent aan alle boven vermelde kantoren gaarne de lichtingen worden verstrekt. 20 Dec. '82. S. II. A. W. ingen Zullen plaats hebben ten Raadhuize aldaar» opDONDERDAG den 28 DECEMBER c.k. des voormiddags ten 10 ure. De voorwaarden liggen ter lezing ter ge meente-secretarie. Op de j.1. gehouden vergadering, werd door enkele heeren de meening geuit dat er wel eenige verandering of verbetering in deze ware te brengen, de commissie stelt daartoe belangstellenden nogmaals in do gelegenheid tot bijwoning eener vergadering op ZATERDAG 23 DECEMBER e. k. voormid dags 10V3 uur, in de Landbouw-Societeit CEB.ES, tot bespreking daarvan. Schagen, op de Laan verlangde ïn- CV.ALLENDE ZIEKTE) Zenuwkramp kinderkramp Zenuwziekten. Volkomen herstel van bovenstaande kwalen door mijn geneeswijze. Het honorarium behoeft eerst na verkregen gunstige uitkom sten voldaan te worden. Behandeling per brief. Avenue de Wagram29Paris. j-u

Schager Courant | 1882 | | pagina 3