JSË& ugibeh srecws-*0TMTtirrn- uroBWirBl40. DONDERDAG 4 JANUARI. "llfMiflifT"' Parijs, 1 Jan. Gambetta is overleden. HUMORISTISCH VERHAAL. van PHILIPP. LENZ. Ao 1383 27ste Jaargang No 1632. SCHAVER COURANT Dit blad verschijnt drie maal per week. Maandag Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Advertenfièn in het eerstuitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. - Prijs per jaar f 8Franco per post 3,50. Afzonderlijke nummers 0.05. Advertentièn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote let era worden naar plaatsruimte berekend. EI Bekendmakingen. POLITIE. Ter Secretarie der; gemeente Schagen, zj1n inlich- tn"en te bekomen, omtrent een in die gemeente op- ie vangen ZWARTE HOND. De Burgemeester en Wethouders van Schagen, doen e weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne ergadering van den 23 October 1882, is vastgesteld e volgende verordening: Verordening tot wijziging der verordening bepalende de heffing van Markt- en Staan gelden in de gemeente Schagen. De Raad der gemeente Schagen; Overwegende de noodzakelijkheid eener wijziging n art. 5 der verordening, bepalende de heffing van larkt en Standgelden in die gemeente, van den 6 unij 1853 goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 19 Juljj van dat jaar No. 84; Gezion de artt. 232 en 233 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad No. 85); Heeft Besloten: .o. de tweede alinea van art. 5 der verordening boven vermeld, wordt gelezen als volgt: „Op Marktdagen wordt van elke tent „kraam, stal, tafel of uitstalling over den „grond, twee vierk: Meter of minder opper, „vlakte beslaande, geheven dertig cent; voor „iederen vierk: Meter meer dan twee vierk: „Meter vijftien cent." »o. „De invordering zal geschieden, overeenkomstig „de voorschriften in de verordening deswege van „den 16 December 1851 en 6 Junjj 1853." Gedaan en vastgesteld ter openbare vergadering van den 23 October 1882. De Secretaris. De Burgemeester. (get.) DENIJS. (get.) G. LANGENBERG Behoort bij Koninklijk Besluit van 22 December 1882 No- 21. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30 December 1882. De Secretaris, De Burgemeester. DENIJS G. LANGENBERG. Burgemeester en Wethouders van Schagen; gelet op art. 265 der Gemeentewet, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het door Heeren Gedeputeerde Staten op den 20en December 1882 goedgekeurde sup- pletoirkohier van den hoofdelijken omslag dezer ge meente, en dat voor de belasting op de honden, dienst 1882, gedurende vijf maanden ter Secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen, binnen 3 maan den na den dag der uitreiking van het aanslagbiljet, tij den Raad op ongezegeld papier worden ingebragt. Schagen, den 2en Januarjj 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. Buitcnlandsch Nieuws. Eerst zweeg het dienstmeisje op Mevrouw BÖhmer's slangen om ophelderingdoch toen deze haar wensch 'eigend herhaalde, antwoordde het meisje pp een n van vertwijfeling: „zij kon het haar niet zeggen." gGü kunt het niet zeggen!" riep Mevrouw Böhmer. "'enriette sloeg haar oogen ter neder. avrouw wilde niet verder onderzoeken te» minste i niet, zij vreesde zich zelve niet meer te kunnen 'dwingen; slechts een vernietigenden blik wierp zij enritte toe en wilde toen de keuken verlaten. Bij de deur, keerde zij zich eensklaps om en voer weder 'ftig tegen het arme meisje uit: «Gij hebt ook mijn mantel gestolen! Ontken het ïtIk heb u hem zien wegdragen! Henriette wist niet wat haar overkwam. De geheele ----- i" Zijn uiteinde was vrij kalm. Eenige zijner te kapen, doch de tijd ontbrak hem daartoe. De vrienden waren bij het sterfbed tegenwoordig, kroon op zijne willekeurige handelingen zette hij Men zegt, dat het lijk gebalsemd zal worden echter door het organiseeren van publieke bals op zijn schip, tegen een entree Van 6 pence; de matrozen moesten de biljetten daartoe onder het overgebracht. on- en naar Nice zal worden PORTTJG A.L- Te Lissabon is een handelstractaat ge sloten tusschen Portugal en den Transvaal, bij welk tractaat de handelsartikelen der derdanen dezer landen van alle in- en uitvoerrechten en goederen, welke uit de Transvaal in van Larenzo Margues worden ingevoerd, vrij zijn van invoerrechten. De Engelsche regeering, die in deze zaak optreedt als de beschermster van de Transvaal heeft dit tractaat goedgekeurd. Biiineiilandsch Nieuws. In de op Zaterdag 30 Dec. 1882 gehou den vergadering van het bestuur der banne en der polders Schagen werden tot leden van het dagelijksch bestuur benoemd, de Heeren J. Stam mes en W. Kooij; door de benoeming van laatst genoemde zal tot de verkiezing van een hoofd ingeland moeten worden overgegaan. Den zelfden dag werd het vischwater in di verse perceelen verpacht, voor f 83.— terwijl voor de levering van varkensreuzel en raapolie, ten behoeve der watermolens voor 1883, het laagst werd ingeschreven door J. Slikker win kelier te Schagen, t. w. reuzel f 1.— per kilo gram en olio f —.36 per liter. Het is thans gebleken dat te Londen door de bedelaars een boek is aangelegd waarin col lega's tegen betaling van een shilling kunnen zien, wie er alzoo geoft en hoeveel in den regel. Een schandaal-proces in de Engelsche ma rine is de vorige week geëindigd met het ontslag van den commandant Maxwell Heron uit den dienst. Dit proces moet in de geschiedenis der Engelsche marine zijns gelijke niet hebben. Ge noemde kapitein voerde het bevel over Hr. Ms. reserveschip Clydevoor Aberdeen, en maakte van zijn onbeperkte macht, die hij aan boord van zijn schip bezat, op verregaande wijze mis bruik. Brandhout o. a. kwam op zijn rekenin gen voor met 40 sh. per ton, hoewel de markt prijs slecht 25 sh. was. Zijn eigen huis aan wal liet hij uit het gouvernements-magazijn van alles voorzien, en door matrozen en mariniers in orde brengen; in zijn rapporten liet hij een scheeps- tapijt in het water vallen en verschillende sopha's en leuningstoelen onbruikbaar verklaren, die later in zijn eigen huis teruggevonden werden. Zelfs was hij van plan twee booten op dezelfde wijze publiek slijten. Zijn tweede officier Fitzgerald was in alles zijn rechterhand. De matrozen hadden de zaak allang bemerkt; zoo zelfs dat een scheeps korporaal den moed had den officior bij den corn er'j worden gestold mandant aan te klagen, den heler bij den steler, de meeste en omgekeerd. De commandant betuigde hem de baai j voor die aanklacht zijn dank; doch twee dagen daarna werd de brave korporaal wegens laster gedegradeerd. Desniettemin werd de zaak rucht baar; wel zond de commandant toen ophelderin gen aan den hertog van Edinburg, als hoofd van de marine-adm inistratie, doch een nader onder zoek eindigde met het ontslag van den comman-. dant uit den koninklijken dionst. Uit Bradford wordt een vreeselijke ramp bericht. Een schoorsteen, die 85 yards hoog was, hehoorende tot een aantal fabrieken in Spring Millstreet, moest worden gerepareerd. Een aantal werklieden waren in den schoorsteen bezig toep die instortte, juist terwijl ongeveer 100 men- schen in de fabriek bezig waren, meest vrouwen en kinderen. Het aantal dooden bedraagt 4Q en dat der gewonden 50. De schade wordt op meer dan 60.000 pd, st. geraamd en daar de schoorsteen tegelijk voor 8 fabrieken diende, staan deze alle stil, waardoor 3000 menschen zonder werk zijn. Donderdagavond j.1. gaf de Heer Ypma, Stads Gymnastiekonderwijzer te Purmerende' een openbare les in „de Doelen" in tegenwoordig- van een zeer talrijk publiek en opgeluisterd door de muziek van het fanfare corps „Cres cendo" uit Middelie, onder directie van den Heer K. Smelik aldaar. Treffend was de aanblik van die talrijke en keuig uitgedoste knapen en meisjes, die gereed stonden om verschillende proeven van behendig- en spierkracht af te leggen. "VVie de werkzaam heden op brug, rekstok, ladder, oefeningen met den stok en zoovele andere verrichtingen op merkzaam gadesloeg zal zeker een goeden indruk ontvangen hebben van het degelijk, methodisch onderwijs van den verdienstelijken onderwijzer. Ds. Groenman van Warder heeft het beroep naar Oosterdijk aangenomen. Het bouwen eener nieuwe kaaswaag met teekenschool c. a. te Purmerende is gegund aan den minsten inschrijver, den heer Jb. Nieuw- stad, aannemer te Beets, voor f 19350, Dr. Wilhelm Mayer, die sedert eenige jaren in de scholen in de Fürth de bij de kinderen voorkomende gebreken in de vorm mg van den romp onderzocht heeft, is tot een schrikwekkend keuken scheen met haar in de rondte te draaien, „Mgnheer had het haar gelast, den mantel uit de kast te nemen", liet zij zich in hare ontsteltenis ont vallen. „Wat!" schreeuwde Mevrouw Böhmer bijna uit en liep op de keukeumeid toe. „Ja wel, mevrouw! Mijnheer heeft het mij gelast!" antwoordde Henriette gejaagd, Mevrouw Böhmer beefde. „Ik zal het mijnheer navragen," zeide zij en liep snel naar haar woonkamer. De kinderen wachtten op haar om met haar te spe len: zjj tilde Ernst op, kustte hem op het voorhoofd, drukte haar dochtertje hartstochtelijk aan het hart, en was nauwelijks in staat hare tranen te weerhouden. Zij zond de kleinen de kamer uit. Lang stond zij onbeweeglijk op dezelfde plaats, het gelaat met heide handen bedekt. Er viel niet meer aan te twijfelen, Rudolf bedroog haar; alles stemde toevallig zoo met elkaar overeen: zjjnevriendelijldieid tegenover de hatelijke, oude Henriettedat hjj haar steeds verdedigdedat hij zich verzet had tegen een verhoor.... dat hij haar niet wilde laten arrestee ren het werd de ongelukkige jonge vrouw nu vreeselijk te moede! Hjj had bet gemeene schepsel zijn portret geschonken, en haar mantel, den mantel zijner vrouw, dien zij als verloofde had gedragen, wan neer zjj met hem ging wandelen.... Gisteren, toen hij bij haar gestaan had in het houthok, toon had hjj zeker tot haar gezegd, dat zy den mantel kon weg nemen. De arme Georgina pijnigde zich zelve af, eene ver klaring hier voor te vindon, waaruit zjj eenigen troost kon putten, het wilde haar niet gelukken, alleen de vreselijke ontdekkingen bleven haar over. Zjj besloot, naar haar moeder te gaan, zich aan haar borst te werpen, haar hare elende te openbaren en haar om raad te vragen. Zjj trok een licht manteltje aanen greep in de verwarring, die haar gemoed had bevangen, in plaats van haren eigen parasol de ka- toene parapluie, bestemd voor de dienstboden, riep Henriette in de keuken en verbood haar met de vriendin uit de buurt haar tijd te verpraten, want zjj kwam dadedeljjk weèr terug. Het noodlottige portret had zij op tafel in de woon kamer laten liggen. Mijnheer Böhmer wachtte in zjjn kantoor op een bezoek van Wollrabe en den ouden Rehberger, om

Schager Courant | 1883 | | pagina 1