Kimmm rauws- oykrtkntii- uwblm. bixsdag 9 jam ari. No 163/t Ao ISS3 27-lr Jaargang Buitcuhtnrisch Nieuws. BELG-IE' LITITSCHLA1TI). APEIEA. ZRTTSLAÏTID- Binnenlandse!! Nieuws. Zondag 11. gaf Schagen's Mannenkoor „Euterpe", onder medewerking der Harmonie- 1 kapelin de zaal van den heer C. Kos hare i uitvoeringten bate der nagelaten betrekkingen van de op 4 Dec. bij Petten en Callantsoog ver ongelukten. Het rijk en met zorg gekozen programma bestond uit 13 nummers. De Harmonie bracht een paar mooie stukken ten gehoore. De Koren werden allen flink en met gevoel gezongen. Er waren oude bekenden bijmaar de „Meiplanting," „Het Avondlied" en „Op 't Kerkhof', gaven blijk, dat Euterpe „de zware stukken" ook goed weet uit te voeren en dat zij op het gebied van toonkunst niet stilstaat, maar vooruitgaat. De Duetten en quartetten werden waarlijk netjes gezongen. En nu iets wat onze bewondering te zeerste opwekte No. 4 van het programma, solo voor viool uitgevoerd door den Heer J. M. Otto, Mejufvrouw Denijs Joh. D. en Mejufvr. V. Dieperink, welke laatste dame het pianoaccompagnement uitvoerde. Daar stond nu de kleine, lieve, violiste, jon- gejufvr. D., pas elf jaar oud, en bracht het geheele auditorium door haar spel in bewonde ring. Waarlijk, dat kind heeft een gave en zal bjj oplettende en zorgvuldige opleiding voorzeker iets grootsch kunnen worden op het gebied van vioolspel, Haar spel was flink, liefelijk en af gerond. Onderwijzer en ouders kunnen met recht trotsch op haar zijn. Het daverend en aanhoudend applaus dat haar spel begroette, was dan ook werkelijk verdiend. Het spel van den heer Otto is ons altijd van harte welkom en wij betreuren het alleen, dat wij moeten vernemen, ZEd. waarschijnlijk niet langer het Directeurschap van onze Harmonie- kapel op zich zal kunnen blijven nemen. Wanneer Meester en Leerlingen bij het onder wijs elkander eenmaal begrijpen en aan elkander gewend zijn, dan is het alt\jd schade voor den leerlingen indien zij hun Meester moeten missen. Met genoegen zagen, wij, dat de opkomst zeer talrijk was en hopen wij, dat deze uit voering het gunstige gevolg mag hebben, dat er onder de toehoorders, die nog geen lid van Euterpe zijnen toch ook lust en een geschikte stem tot zingen hebbendat zij, nu niet langer willen dralen, maar zich willen aansluiten bij Euterpe, dat nog, wel is waar, een „klein kuddeke" is, doch waard is ondersteund en gesteund te worden. Het is niet altijd met geldelijke bijdragen alleen goed te maken. Zoo ook hier. Werkende krachton moeten ook aangebracht worden. Oudejaarschieten. De gewoonte om het oude jaar uit te schieten heeft op verschillende j plaatsen van ons land min of meer ernstige gevolgen gehad. Het ergste is het evenwel af- geloopen met een negentienjarig meisjo te Anjura, dat een schot in het aangezicht kreeg, met het gevolg dat zij onmiddellijk blind werd, en dit hoogstwaarschijnlijk gedurende haar geheele leven j zal blijven. Te Baaisdorp onder 's Heer-Arendskerke is de landbouwer J. v. d. P. met de Noorder zon vertrokken in gezelschap van zijn knecht; doch met achterlating van zijne krankzinnige vrouw en zijn eenig kind. Alles had hij stil vooruit verkocht. De crediteuren zijn gefopt. In „Artus" te Amsterdam is overleden een der beide zeeleeuwen, een zeldzaam sieraad van den zoölogischen tuin, en men vreest dat de andere ook niet in het leven zal blijven. Te Monnickendam en op het eiland Mar ken heerschen typhus en typheuze koortsen, hoewel nog niet met doodelijken afloop. Uit Zutphen dd. 3 Jan. schrijft men: De Geldersche IJsel is zoodanig overstroomd, dat de geheele streek onder water staat. Vooral in den nacht van Dinsdag op Woensdag is hij onrust barend gewassen, zoodat alle bewoners der ia- gere streken ijverig in de weer zijn om have en lijf to bergen. Do gemeenschap tusschen Dieren en Doesborg (ééne onafzienbare watervlakte) heeft, niet zonder gevaar, thans plaats uitsluitend door middel van roeibooten. De politie te 's Hage heeft procesverbaal opgemaakt tegen 2 personen, elders woonachtig, die op sluwe wijze in koffiehuizen en herbergen, personen wisten uit te lokken tot kaartspel waarbij zij door eene zekere handigheid met de kaarten steeds winners bleven. Het is te hopen dat er termen gevonden zullen worden, om der gelijke meer en meer toenemende oplichterijen te straffen. Te Leer is een man, die bij het slachten van varkens behulpzaam was, door een in doodstrijd verkeerend dier gebeten. De wond was klein en schijnbaar van geringe beteekenis, maar de man stierf een week daarna aan bloed vergiftiging. Een nieuwe aanmaning tot voor zichtigheid. Men meldt ons uit Amsterdam dat een der grootste bankiersfirma's aldaar, dezer dagen den ontvanger der zegelrechten bij deurwaarders exploit heeft doen sommeeren tot aflevering van plat zegels; ook andere firma's hebben dit voor beeld gevolgd en hebben den minister aanspra kelijk gesteld voor de nadeelige gevolgen van den plakzegelsnood. Natuurlijk ligt het niet aan die ontvanger maar aan den staat, die in dit geval te laat komt met de vervaardiging der plakzegels, zoodat de SCHAGER l)it bind verschijnt drie maal per week. Maandag Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot '8 niiddngs 12 nre worden Advertenlién in het eerst uitkomende nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar 3Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.05. Adverlcntièn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. In een fabriek te Dison, bij Verviers is Donderdagmiddag een stoomketel gespron gen waardoor het gebouw geheel werd ver nield, evenals het huis van een bakker daar naast. Een groot aantal menschen zijn gedood en gewond. Hoeveel, is nog niet te bepalen. Er waren, volgens de laatste berichten, 16 ge wonden en eenige lijken onder het puin van daan gehaald. De menschen, die zich op het oogenblik der ontploffing op de Place du Mar- che, waar de fabr iekstondbevondenwerden allen door de ver in het rondgeslingerde steen- brokken getroffen verscheidenen zijn gedood, anderen zwaar gewond. Drie kinderen, die in den bakkerswinkel brood haalden, vonden daar den dood. Een stoker van de fabiiek werd geheel ongedeerd uit de puinhoopen bevrijd. De overstroomingen houden nog steeds aan. Duizende menschen zijn van hun have en goed beroofd, terwijl in Beieren en Hessen verscheidene dijken zijn doorgebroken, waar door de omliggende landstreken geheel en al onder water zijn geraakt. De regen houdt steeds aan en men berekent dat er meer dan 1000 boerderijen zijn vernield, terwijl reeds 100 menschen zijn omgekomen. De Rijn wast nog steeds. Kaapstad. De Zoeloe's schijnen met Cetewayo's terugkomst niet zeer tevreden te zijnevenmin nemen zij genoegen met de ver deel ing van haar rijk in tweeën, waarop een deel bij Natal wordt getrokken. Niettegenstaande dat er berichten zijn van nihilistische woelingenmeldt men uit Peters burg, dat de keizer het Hof laatjoverbrengen naar Moskau, in het Anitschkow-paleis Voorts heeft dc keizer, wien de overdreven veiligheidsmaatsregelen schijnen tegen te staan, bevolen het zoogenaamde Heilig Verbond, dat door de vrienden van den Keizer was gevormd, om de Nihilisten met gelijke wapenen te be strijden, te ontbinden. HUMORISTISCH VERHAAL. VAN PHILIPP. LENZ. Henriette zat in de keuken en staarde op de overj blyfselen der soepterrine die zij in een hoek byeenge- veegd had. Eigenlijk had zjj om dezen tyd het brand hout voor den volgenden dag moeten klein hakken, maar hare gemoedsgesteldheid maakte haar nu Onge schikt voor dien arbeid. Chrisje, het kindermeisje, kwam eens poolshoogte nemen, wat er zoo al gebroken was; maar de keuken meid had geen lust, met het kindermeisje hierover te praten, daar zij haar nog te jong achtte'om haar de geheele geschiedenis te kunnen toevertrouwen, zoodat het kindermeisjo weder heen kon gaan, zooals zij ge komen was. Henriette bleef in gedachte verzonken. Met halfluide stem herhaalde zij de voorspelling der waarzegster. Het was alles geschied zooals zij gezegd had. .Niet eerder moogt gij dit pakje losmaken, schoon kind, dan als de eerste volle maan aan den hémel staat," zoo had do heks haar gisteren toegesproken en met een groot onheil gedreigd, als Henriette het waagde, haar ongehoorzaam te zijn. „Machtige vijanden zullen zich op uw weg plaat sen men zal u onrechtvaardig verdenken eerst onder angsten en nooden zult gij uw geliefde winnen. Angst en nood wilde zij wel uitstaan, dacht het meisje, als zij ten slotte haar minnaar maar kreeg, vooruit bepaald, namelijk, dat het haar timmerman was. En had dat menseh, dat zij gisteren twee groschen had moeten geven, haar verder niet bevolen: „Maar gij volhardt. Ten laatste moet de deugd zegevieren; en gfl zult beloond worden, want een fijn heer zult gij krijgen." Wel is waar. verlangde Henriette geen fjjn heer; z\j was volkomen tevreden, wanneer zij maar met haar timmerman mocht vrijen. Die fijne mijnheer was goed voor mevrouw Böh- mer. Op dit laatste gedeelte dat voorspelling, die alleen het uiterlijke van haren toekomstige betrof, sloeg Henriette niet veel achbmaakte eene vergelijking tusschen het portret en de voorspelling en kwam tot do overtuiging dat de vrouw hdt beeld vroeger gezien had, want deze Zigeuners en bedelaars bedrogen altijd, dat had Henriette meermalen gehoord. Maar het andere! Ja, het andore was gebeurd en alleen daardoor,dat zfi hara nieuwsgierigheid niet had kunnen beteugelen. Wanneer zij het pakje zoo in haar kastje had wegge borgen, zou mevrouw Böhmer het nooit in handen hebben gekregen. Ach, waarheen brengt toch de waarzeggerij de men schen niettegenstaande er zoovele trouwe spreek woorden zjjn die er voor waarschuwen! Dat zag Hen riette ook in te laat evenwel, zooals het meestal het geval is, wanneer men inziet dat men verkeerd heeft gedaan. Nu zat zfi in angst en nood, met het vooruitzicht van mijnheer Böhmer nog eene berisping te ontvangen omdat zfi zfin geheim had verraden. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1883 | | pagina 1