Binncnlandsch Nieuw*. GEMENGD NIEUWS. «e; sfimer. te i eJen door Sagastra, die den 8 Jan. reeds zijn voordracht aanbood. Het nieuwe ministerie onder president schap van Sagasta, bestaat uit: Martinez Campos, voor oorlogGullon, voor Binnenlandsche zaken; Arostique, voor Finan- tiën; Gomnzo, voor Koloniën; Palayo Cu est a, voot Buitenlandsche zaken; Romero Girou, voor Justitie en Rodriguez, voor Marine. GROOT-BEI TT A.TSTTTIË- In Engeland maakt men zich ongerust over Gladstoue's toestand. Men weet dat hij dezer dagen een verkoudheid heeft gevat bij zijn uitspanningsbezigheid «het houthakken." In de vaeantie dagen besteed Gladstone op zijn beurt geregeld eenige uren met houthak ken, ten einde zijn lichaam do noodigo ge zonde beweging te geven, die het bij zijne ambtelijke bez'ghcden moet derven. Volgens andere lijdt Gladstoue aan slapeloos- hei 1 en schijnt het weer een gevolg te zijn van zijn zoo werkzaam en bedrijvig geestes leven. ZTTIID.A.TFïfclK-A.. In do Transvaal is een nieuw dorp ge komen, dat den naam zal dragen vau wPiet Rctief" -Volgens bericht heeft nicn aan Jonbert 8 adressen gezondenonderteekend door 500 adress int m waarbij hem het presidentschap der Transvaal wordt aangebodenterwijl daar tegen jvcr door 2000 personen in verscheidene adressen aan Paul Kruger het presidentschap werd aangeboden. SCIIAGEX, Do opbrengst van het Con cert, dat 11. Zondag door de Zang-Verecniging ,/Euterpe" alhier, is gegeven ten bate der Weduwen en Weezen, van de bij Callantsoog en Petten verongelukten, bedraagt f 200.50; entrees en intcekcning te zamen; welke gelden door het Bestuur van Euterpe aanstaanden Don derdag in handen zullen worden gesti ld van den Edel Achtbaren Heer J. G. Hulst, Burgemees ter van den Ziipe en Callantsoog. Heden middag zakte een jongen alhier door het ijs, doch kwam gelukkig met den schrik en een r at pak vrij. Beroepen naar Graft, J. M. Rienstra, cand. te 's Gravendeel. Naar wij vernemen zal luit. koll. graaf' Dumonceau, particuliere secretaris en adjudant van Z. M. zich naar Engeland begeven, om voor H.H. M.M. komst te Londen de noodige maatre gelen te nemen. De invloed van de drankwet toont zich in de volgende cijfers: in 1882 is voor f602.803 minder aan drankgebruikt, vertegenwoordigende dit eene hoeveelheid van 1.057.654 Liter. Een slagersknecht betrapte Dinsdag jl. zijn meisje in een danshuis in de Warmoesstraat te Amsterdam in gezelschap van twee hem on bekende medeminnaars. Er ontstond een woor denwisseling, waarvan het einde was dat den bedrogen minnaar een messteek onder het hart werd toegebracht. De ongelukkige is aan de gevolgen overleden. Men schrijft uit Deventer van 5 Jan.: Gisteren avond begonnen enkele buitenwijken onder te loopen en namen vele gezinnen de wijk. In den afgeloopen nacht had er een groote overstrcoming buiten den Noorderberg plaats, hetzij door een doorbraak of doordien een zo- merdijkjo is overgeloopen. Moeders met zuige lingen op den arm en hare andere panden aan de hand, vluchtten in allerijl en liepen halfnaakt tot aan de knieën in het water. De commissie voor den watersnood is overal in de weer om „Ochhet portret van do vrouw, dio ons gisteren heeft waargezogd," zoido Henriettc. „Dus ook bij u!" riep Doris uit. „Weet gij wat mij is gebeurd? Dat wilde ik u juist mededeelen Neen, zulke bedriegerij, zulko slechtigheid!" begon zy uit te varen. „Gisteren avond, voor ik slapen ging, zit ik in mijn bed nog een poosje overeind en bekijk het omslag, dat het wijf mij gaf gij herinnert u dat nog wel, Hen- riette Henriette knikte. „Ik bekijk dus liet omslag," ging Doris voort, „en denk daarbij: ik geloof dien onzin toch niet en wacht ook niet op volle maanvoor ik het pakje losmaak en ritsch ratsch! neem ik de schaar en knip het draadje stuk: „Hebt gij dat gisteren avond reeds gedaan? vroeg Henriette. „Jawel, waarom niet? „Gisteren avond heb ik mij gekweld," verhaalde Henriettc. „Ach wat, ik kwel mij zelve nooitantwoordde Doris: „Wanneer hebt gij het geopend?" vroeg zij nu, „Van morgen." „Vau morgen - en ook zulk een caricatuur gevon den?" „kou caricatuur?" „Meu meert c:£ü "Ik nvr de politie gaan en er zooveel mogelijk de ramp te verzachten. Alle 'abrieken staan stil en er heerscht groote ellende en armoede. Men meldt ons uit de Schermer: Yele boeren lijden hier aanmerkelijke schade door ziekte onder de schapen: In het eerste stadium dezer ziekte brengen de schapen nog goede prijzen op voor de slacht, zoodat zij, zoodra genoemde ziekte bespeurd wordt, dadelijk ver kocht worden. Men ziet er nataurlijk tegon op dan weet andere schapen te koopen, hetgeen oorzaak is, dat hier vele stukken land renteloos liggen. Ds. A. Lotz te Herwijnen is lieroepen te Purmerland, te Durgerdam en te Ransdorp. De Heer E. M. van der Sluis, boomkweeker te Rustenburg, is benoemd tot opzichter op een koffieplantage op Java. Onder de velo ongelukken, die dit jaar hot Nieuwjaarschieten weer heeft veroorzaakt, behoort ook dat van den boerenknecht P., te Klein-Dochteren bij Lochem. Deze is docr het springen van zijn geweer zoodanig aan borst en hals verwond, dat hij den volgenden dag is overleden. Eene koe van den landbouwer van der Brug, te Opeinde, heeft Vrijdag 6 kalveren ter wereld gebracht, waarvan 3 mannelijk en 3 vrouwelijk. Ze wogen te zamen 113 oude ponden. Te Rotterdam heeft een jongentje van 3 jaar zich weten meester te maken van een ketel kokende koffie en zette den tuit aan de mond om te drinken, waarbij het zich deerlijk brandde en den volgenden dag reeds aan de gevolgen overleed. liet station te Haarlem wordt sedert eenige dagen met eiectriesch licht verlicht, hetgeen goed voldoet.. Te Venloo in Limburg, maakt men ook toebereidselen tot do electrische verlichting. Een 1 Tjarige jonge dochter te Broek op Langendijk, die veel aan toevallen leed en bij den waterkant bezig was haar huiselijk werk tc verrichten, Yiel waarschijnlijk door een nieu wen aanval van haar kwaal, in 't water, waaruit zij kort daarna levenloos opgehaald werd. C. Bronweld, portier aan het station te Alkmaar, is Zondag middag reeds overleden, aan de bekomen kneuzingen. Zooals men weet was hij Zaturdag 1.1. door een locomotief overreden, toen hij aan een trein een paU je wilde overgeven en daarbij struikelde. Dezer dagen wordt ons land bezocht door den Hongaarschen Graaf Gezza Zichy, die tijdens de jacht op 20 jarigen leeftijd zijn rechterarm verloor en zich daarna toelegde op het pianospel, waarin hij ondanks het gebruik van slechts 1 hand, eene zeldzame virtuositeit moet hebben verkregen. Graaf Zichy is rijk, de opbrengsten der concerten door hem gegeven, zijn voor de armen bestemd. Een kantoorbediende te Amsterdam die krentekoek heet, heeft de koninklijke ver gunning gevraagd om voortaan zich alleen k o e k te mogen schrijven. Hoe een bakker te Scheveningen zijn klanten de nieuwe zegelbelasting laat betalen. Een dienstmaagd komt in den winkel en vraagt 20 beschuiten. Zeg aan Mevrouw, is het ant woord van den bakker, dat ik er maar 19 geef, één is er voor het zegelrecht. Van alle rijken der aarde bezitten de Vereenigde Staten van Amerika het meeste rundvee, namelijk: 40 millioen stuks, Indië30 miliioen, de Argentijnse!:# republiek 17, üuitsch- land 16, Oostenrijk-Hongarije 13, Frankrijk 11, Groot-Brittanie 10, Uruguay 9, Australië 8, Brazilië 7, Central Amerika 5, Noord-Europa 4, Italië 4Spanje en Portugal 4, Mexico 3, Rumenië 3, Canada 2, Venezuela 2, Chili en voor zorgen, dat zulk een miserabel menscli ingere kend wordt: want wanneer dat niet bedrog is, om een arm dienstmeisje op zulk een manier de zuur verdien de centen uit de zak te kloppen, dan weet ik niet, wat wel bedriegerij is!" ijverde Doris. „Nu raad eens, Henriettc, wat is er in het omslag geweest. „Wat denkt go wel, dat er in was?" Zij haalde oen verkreukeld stuk papier te voorschijn en overhandigde het "Henriette met de woorden; „Daar, zie liet schandaal dat moet nu mijn toe komstige zijnEn toen keek zij strak voor zich heen. Henriette vouwde het papier uit elkander. „Dat is een aap," zejde zij. „Doris gaf weder teekeu van leven. „Ja," riep zij vertoornd uit, „die heks heeft mij een aap .gegeven, een hatelijken ouden oerang oetang. En daarvoor heh ik twee groschen moeten betalen. Maar van avond ga ik met mijn snijder naar de heks toe en vraa£ mijn geld terug; dat beloof ik je.... Nu, Henriette, wat is er dan met u gebeurd?" Henriette wilde in den beginne Doris niet in haar inwjjden; maar haar ziel verlangde naar iemand, voor wie zij haar hart eens kon uitstorten. Eerst liet zij Doris wel driemaal plechtig beloven, dat zoo nijoit en aan niemand verraden zou, wat zij haar nu zou mededeelen, en verhaalde haar toen alles. Doris schudde herhaaldelijk het hoofd, van hetgeen Peru 2, Turkeije en Griekenland 1 millicen stuks. Rusland is het meest voorzien van paarden f het bezit 20 millioen stuks, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika 11, Oostenrijk Hon garije 5, Frankrijk 3, Duitschland 3, Groot- Brittannie 2, Argentijnsche republiek 2,Mexico 2, Brasilië 2, Noord-Europa 2, Canada 1, Australië 1Afrika 1Italië 1 en Spanje 1 millioen. Te Eellegarde, nabij de Zwitsersche gren zen heeft de tegenwoordigheid van een wissel- wachter een groot ongeluk voorkomen. Zijn wachthuisje was dicht bij den grooten tunnel en toen hij den ingang van den tunnel had geïnspec teerd ging hij in zijn wachthuisje en begaf zich ter ruste. Eensklaps wordt hij door het heen en weder schudden van het huisje wakker. Dadelijk springt de man het lied uit en snelt nu naar den tunnel, terwijl hij al loopende eenige pistool schoten lostte. Dat deze schoten bij tijds gelost waren blijkt, daar de van Lyon komende nacht trein, door het schieten opmerkzaam geworden, nog tijd genoeg had te stoppen. Bij onderzoek bleek dat de Rhêne buiten hare oevers was getreden en een gedeelte van den spoorweg over stroomde, terwijl het wachthuisje door den stroom was medegenomen. "Weldra kan men op boekdrukkersgebird iets nieuws verwachten, nl. een bundel gedich ten met blauwen inkt gedrukt op groen papier. Deze nieuwigheid kan wellicht in de boeken wereld een geheele omwenteling tengevolge hebben, al3 daarmede do bewering van sommige geleerden bevestigd wordt, dat de blaauwe en groene kleuren voor de oogen der lezers heil zamer zijn dan de zwarte en witte. Odk al moge het blijken, dat een dergelijke uitvoering voor alle werken niet proefhoudend zal zijn, toch zien wij met belangstelling deze nieuwig heid, waarover wij aan het einde dezer maan 1 zullen kunnen oordeelen, tegemoet. AW.) Voor eenige weken heerschte in de Penn- sylvanische petroleumstreken, tengevolge van de ontdekking van nieuwe bronnen, een „olie koorts", die ook de dames in de speculatiewoede meesleepte. To Titusvïlle zag men op de galarij der olie- beurs eeu groot aantal dames van allerlei leef tijd en stand, die daar druk bezig waren met noteeren, en gedurig briefjes met haar orders toewierpen aan haar makelaars beneden. De dames in de oliedistricten speculeeren reeds sedert langen tijd, maar nooit zoo in het open baar als thans. En zij doen het niet op kleine schaal; het is geen zeldzaamheid dat de dames- galerij van de beurs te Titusville op één dag 240,000 vaten petroleum koopt. De twee Amsterdamsche jongens, die met f 600 en vergezeld van eene chanteuse de wereld zyn ingegaan, zijn te Antwerpen opgespoord ea naar huis teruggebracht. In de plantenwereld is iets nieuws bekend geworden, n.1. a een inktplant-, die te Nieuw Granada tiert en waarvan een inkt wordt be reid, die hoewel bij de uitpersing rood, spoedig zwart van kleur is, de stalen pennen niet bederft en van langeren duur is dan de tegenwoordige inktsoorten; b een wasplant, groeiende in Zuid- Caiolina; de bloesems van deze plant geven een was, die van der bijen was niet is te onderscheiden. De was wordt verkregen door de bloesems in een zak, in kokend water te doen, waardoor de was zich afscheidt en op het water komt te drijven. Deze plant noemt men Merica. Dat het geen fabel is blijkt uit het feit, dat in Tunis en Algerie geheele streken met deze plant zijn bebouwd. Ah een zeldzaamheid wordt uit Berlijn bericht, dat de reuzenslang (boa constrictor) in het Aquarium aldaar tegelijkertijd eieren gelegd en levendige jongen ter wereld gebracht heeft. .In Amerika bestaat het plan een weekblad uit te geven door de verpleegden van het krank zinnige gesticht op Ward's Island. Het blad zal heeten: The Moon (de maan). zij hoorde, schoon zy tnaar niet to kunnen begrijpen I dat het mogelijk was. „Neen, zoo iets!" zeide zy eindelijk en keek toen Henriette een poos aan. „Ik zou het portret weggenomen en den mantel ge stolen hebben!" riep Henriette ten laatste uit. „De lieve God is myn getuige, Doris, ik heb nog nooit van iemand wat weggenomen, het kleinste niet, al lag het ook voor het wegnemen „Het is werkelijk eene beleeediging," meende Doris. „Wanneer ik slechts wist, wat ik nu doen moest," riep Henriette uit. Doris bedacht zich een poos. „Ik ging naar mijn timmerman," sloeg hare vrien- I din haar voor. „Ach, Doris," antwoordde Henriette hierop, en zou ik dat durven doen! Zoo heel bevriend ben ik niet met Heinrich; wjj zeggen nog niet eens „jij" en Jou" tegen elkander. En denkt gij misschien, dat ik slecht genoeg zou zjjn, hem tegen mijne meesteres op te zetten, op- 1 dat hij hier komt en schandaal maakt? Neen, Doris, j dat zou een groote zonde zijnwaarin moet bij j mij ook kunnen helpen?" j 1 „Ik zou toch eer.s naar hem toe gaan," was roriV raad. „En overigens, wie spreekt hier van opzettenT' vroeg 'zij. „Wanneer ik Heinrich de geschiedenis vertel, maak hy ongenoegen," zeide Henriette; „do timmerlicde f

Schager Courant | 1883 | | pagina 2