MMMM MIüWS-miETlOTÏI. LiNDBQOWBLIO. DINSDAG 16 JANUARI. Tif"piarlïfr~ RuilOnlamlsch Nieuws. Riiincnlaiidsch Nieuws. SfHMiER (OUUVI Dit bind verschijnt driemaal per week. Maandag Woenndaq— en Zaterdagavond. Bij inzending tot '8 middags 12 ure worden Adrertenfièn in het eerstnithoniemle nummer geplaatst. Ingebonden at uilen een dag vroeger. Prijs per jaar" f 3Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 0".05. Adrertentièn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BELG-IE- Naar men uit Brussel meldt, is de Koning van België lijdende aan eene onge steldheid van de maag. FEANKRIJ !K- Lton. Het Anarchisten-proces is in vollen gang. Toen de zittingr begon, vond de President van het gerechtshof op zijn stoel een briefjewaarop stond„Pas opindien gij ons veroordeelt, Vérité." De schuldigen spreken allen op hoogen toon en verbeelden zich in hun recht te zijn. Zij beschouwen zich als „martelaars voor de goede zaak." 't Ware te wenschen, dat zij hunne volharding en hun ijver besteedden ten bate van een betere zaak. Dat een graaf Krapotkine tot de hunnen behoort, maakt nog al indruk. Omtrent het Lvonsche proces der Anar chisten meldt men nog, dat graaf Krapotkin, een der voornaamste Anarchisten, geen advo caat tot zijn verdediger heeftomdat hij zelf daartoe welbespraakt genoeg is. G-EOOT-BEITTAN JSTIË- In Gladstones toestand komt eenige verbetering. Hij slaapt wat beterstaat's mor gens weder vroeg op en maakt zijne wande lingen. ZTJIDAFEIKA. In Zululand schijnt het niet zoo kalm te zijn als men wel voorgeeft; eenige negers trokken Cetewayo tegemoet en verwelkomden hemmaar kwamen er tegelijkertijd tegen op, dat hun land in tweeën verdeeld wordt. Zeer waarschijnlijk willen zij zich van Cetewayo meester maken en hen wegvoeren, om mis schien nog eens te gaan vechten. Uit Durban wordt bericht dat Mapoch strijd heeft geleverd aan de Boeren en dat deze laatsten overwinnaars bleven. ITALIË. Volgens uit Rome ontvangen berichten is de politieke toestand in Italië de laatste weken, zeer woelig geworden, alles wegens de geschiedenis met Oberdank. Onophoudelijk hebben er inhechtenisnemingen plaats en wor- HUMORISTISCH VERHAAL. van PHILIPP. LENZ. „Henriette!" „Doris!" „Weet g\j wat, Henriette?" „Wat dan, Doris?" „Het is nog een groot geluk, dat er geen soep in de terrine is geweest." Henriette had een halve minuut noodig voor zy deze snuggere opmerking van Doris begreep. .Ach, hoe had er ook soep in kunnen zijn," ant woordde zy. Hoewel hot schynen mocht dat Doris haar bloem kool vergat te koopen, was dit toch niet het gevalter wijl zg nog eens goed ging zitten, zeidezjj: „ikmoet spot-lig weg." „Naar Ziegier, bjj de poort, gaat gjj zeker niet meer heen. weir vroeg Henriette. „Vt aar om niet?" antwoordde Doris, „wanneer de bloemkool vanavond niet gekookt moest worden, ware het wat anders, maar hebben dien eerst morgen den gewichtige stukken geconfisqueerd, ter wijl processen van hoogverraad op handen zijn. Onder anderen zijn op 62 couranten beslag gelegd. EGYPTE- Van uit Cairo wordt bericht, dat Lord Dufferin zijn ontslag wenscht. Men bericht uit Colombo, dat den 10 Januari 1.1. Arabi Pacha met G andere batte rijen aldaar is aangekomen. Als een bowijs hoe sober sommige arbeiders in Eierland op Tessel leven, diene het volgende Een arbeider trad bij zijn boer binnen, toen deze het middagmaal juist genuttigd had. Op den schotel lag nog een stuk spek, dat de boerden arbeider gulhartig aanbood. „Ik zou 't liever meenemen," zei de arbeider, „dan kon mijn jongen, die al 12 jaar is, ook eens spek zien en proeven, wat hem nog nooit is overkomen!" Nu, van 80 cent per dag kan men met een groot gezin weinig doen. De firma Merkelbach en Co. te Amsterdam wier magazijnen op den eersten dag des jaars in de asch gelegd werden, schijnt gevaar te loopen geen assurantie-penningen te ontvangen. De betrokken maatschappij is van meening niet te behoeven uitbetalen, omdat in de magazijnen een groote voorraad kunstvuurwerk aanwezig was, waarvoor eene hoogere assurantie-premie verschuldigd is, die door de heeren Merkelbach en Co. niet betaald werd. Eerstdaags passeert het station Amersfoort een waggon met wilde herten, komende uit Frankrijk, aangekocht door Z. M. den Koning en bestemd voor de bosschen van het koninklijk domijn het Loo, om aldaar in de vrije natuur te worden losgelatenen eveneens worden eer lang tamme herten van Z. M.'s domein Soestdijk naar 't Loo vervoerd, om ook aldaar iu de bosschen te worden losgelaten. Den 28 December is te Bolsward eene vergadering gehouden, in verband met de in voering der cegelwet. Tengevolge daarvan is eene vraag gericht aan den Minister van Finan ciën en deze heeft daarop te kennen gegeven: dat eene rekening, waaronder niets anders voorkomt dan de geschreven woorden „hierop betaald", „hierop ontvangen" „in mindering voldaan", en dergelijke zonder handteekening, noodig." Henriette antwoordde hier niet op. Zy had de armen over elkander geslagen, en zat weer in diep gepeins verzonken. „Wat kwelt u nu weer?" vroeg Doris deelnemend. „In uw plaats kwelde ik my zelve niet zoo lang, maar ging naar mjjn- timmerman!" „Wat gjj toch altijd met mjjn timmerman te maken hebt," xeide Henriette geërgerd. „Ik kwel mjj zelve ook volstrekt niet. Ik overleg maar, wie eigenlijk van dit alles de schuld is.* „Mevrouw Böhmer?" raadde Doris. .Neen, gjj!" klaagd Henriette haar aan. „Ik!" riep Doris verontrust uit en sprong van haar stoel op. n-Ia, gij gfi wildet met allen geweld naar de ker mis,zonder u zou het zoo niet zfin uitgevallen.* „Neen, maar zoo iets Heeft men nog nooit beleefd!" riep Doris luid uit, gij wilt nu op mij de schuld wer pen? Pah, Henriette, dat had ik van u nooit gedacht, dat is dat is onchristelijk van u, Henriette. Zoo ietsdat doendat doen de chineezennu weet gjj het maar? En zeg mi) nu eens eerlijk, de zuivere waarheid, evenals moest gij er een eed voor doen. Wie heeft het eerst de tent willen binnengaan van de waarzegster en mij bjjna er met geweld inge trokken?" Henriette bleef er bi); hoe zy er al lang van had ge sproken, samen naar de kermis te gaan zij was niet kan aangemerkt worden, als een quitantie, acte of geschrift, bevattende de erkenning, van het geheel of gedeeltelijk te niet gegaan eener geldschuld en dus ook niet onderworpen is aan het zegelrecht van 5 ets. bepaald bij art. 1 der wet van 11 Juli 1882 (St.blad no. 93.) Hetzelfde geldt uit den aard der zaak, wan neer op de rekening na de bedoelde aanteeke- ningen van gedane betalingen nieuwe posten worden geboekt, vermits de bedoelde aantee- keningen niet meer kracht erlangen. Worden de bedoelde aanteekeningen door eene handteekening, paragraaf of door een ander herkenningsteeken der gedane betaling, bijv. door een gestempelde naamteekening bekrach tigd, dan zal de aanteekening inderdaad eene quitantie zijn en dus ook aan het bedoelde zegelrecht onderworpen wezen. Te Leeuwarden hebben twee Duitschers getracht uit de gevangenis los te breken. Zoodra zij op het gewone avondappèl werden gemist was alles in rep en roer; door de politie, die met het gebeurde reeds in kennis was gesteld waren reeds uitgebreide maatregelen ter opspo ring genomen, toen de bewaarders er gelukkig in mochten slagen de beide vluchtelingen nog aan te treffen, op een der binnenplaatsen waar een muur van slechts 3 a 4 meter hoog hen nog van de buitenwereld scheidde; zij waren in het bezit van een eind touw en zouden zeker in hun plan van ontvluchting geslaagd zijn, indien niet een hunner bij her zich neerlaten van een dak zijn been had gebroken. Men schrijft deze zaak aan de onachtzaamheid van een der bewakers toe. St. Jacobi Parochie 12 Januari: Zeker jongeling alhier had geteekend als ko loniaal naar Indië. Nadat hij te Harderwijk het handgeld had ont vangen, kreeg hij 14 dagen verlof om zijn familie nog eens te bezoeken. Na verloop van zijn verloftijd werd hij opgeeischt, maar de vogel was gevlogen met achterlating van zijn pak koloniale kleeren. Hij was eenvou dig metT de boot naar Amerika vertrokken, zon der afscheid te nemen van zijn geldschieter te Harderwijk. Ten overstaan van den notaris Elsevier Dom heeft op het raadhuis te Amsterdam de overdracht plaats gehad van de hofstede Fran- kendaal (Linnaeus), met den geheelen opstand, ook heesters en planten, aan de gemeente Am sterdam, voor den som van f 3500000. Gelijk men weet, blijft de tuinbouwschool daar geves tigd, komt alles, wat er gekweekt wordt, ten bate der stad Amsterdam, die daarvoor haar dus voor alles verantwoordelijk. Doris werd boos en de beide vriendinnen begon met elkander tekijven, zoo zelfs dat het kindermeisje; aandachtig geworden, door het leven, eens kwam kij ken. Hoewel zy nidts zeide, begreep Henriette genoeg, dat mevrouw nu alles spoedig zou weten. Het einde van de oorlog was dat Doris huilende wegliep. Op de trap boelfjzy nog eens staan en riep smeekonde; „gy verdient het wel niet, maar wanneer gy een laatsten goeden raad van uw gewezen vriendin wilt aannemen, ga dan naar uw timmerman." Henriette keek de vertrekkende bedeesd na, doch de schouders ophalende zeide zy: „zy is toch van alles do schuld." Nu joeg zy het kindermeisje de keuken uit, goot kokend water in een tinnen schotel en wierper een paar medicjjnfleschjes in, want zij wildewater glas maken. Do fleschjes sprongen stuk en dat was ook de eenigste oplossing die Henriette trots al haar roeren kreeg. Ton laatste haar geduld verliezende, wierp zy glas en water weg. By Bobmer werd gewoonlijk om 6 uur 's avonds ge dineerd. Henriette zette de soep voor de kinderen op het vuur, want met dat alles was het vjjf uur ge worden. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1883 | | pagina 1