GEMENGD NIEUWS. nUllGEULMKE STAM). Gemeente Sehagen. M ark tber ich ten Ingezonden. nisch geheel en pleitte voor den smaak van den heer G. als decorateur. Nadat de vergadering door den president, den heer Bnis, was geopend, die de feest vierenden hartelijk welkom heette, opende de Harmoniekapel het programma der feestviering. Hierna werd de feestrede gehouden door den Heer J. H. W. Slangen, die in herinne ring bracht het doel van de Maatschappij in het algemeen en wat ons Departement had ge wrocht in het bijzonder, als: Bewaarschool, Leesbibliotheek, Herhalingsschool, Spaarbank, Zondagsschool, enz. Tevens betoogde de heer S. het nut van de Maatschappij en de noodzakelijkheid van haar bestaan. Na deze rede gaf de Zangvereeniging Eli te rpe" het lied „Het Kerkje" ten gehoore. Hierop volgde de voordracht van den heer Ph. de Heerdie een komisch stukje ten beste gaf. No. 5 van het programma was een solo voor Viool en piano, door den heer J M. Otto, welk stuk, ten gehoore gebracht door 2 violen met een violoncel en pianobegleiding door mejufvr. D. met recht onze zinnen streolde. Nu werd op het gebied van voordracht een heldendicht opgevoerd door Mejufvr. Buis en den heer Enter, die een dialoog, uit het stuk Anna Boleijn, met tact voordroegen. Ter afwisseling gaf nu Mannekoor de beide lieve stukjes „Zondag op het Meer" en „Stu- dentengroet." Na de pauze leidde de Harmoniekapel de verdere feestviering weder in. Nu werd door den heer J. Denijs een vers gereciteerd, toepasselijk op deze feestviering en naar men ons mededeelde, door den geachten spreker zeiven vervaardigd, welk vers dan ook terecht met algemeen applaus werd begroet. Hierop volgde het „Oost, West, thuis Best," gezongen door „Euterpewaarna een flink en schoon stuk voor viool en violoncel werd ten gehoore gebracht. De heeren W. en C. Roggeveen vergastten ons toen op een duet, „Het afscheidslied der trekvogels," voor welk gezang dezen heeren allen lof toekomt. Dat het ernstige ook eens werd vervangen door het komische; daarvoor zorgden de da mes Buis, Cleij, en de heeren Enter en Hazeudoor de opvoering van een blijspel in één bedrijf, getiteld: Wie het laatst lacht, lacht het best. Hierna toonde „Euterpe," dat ook zij wist iets komisch voor te dragen en zong daarom „het Jagerkoor," dat in zijn genre altijd een aardig nummer is en blijft. Hierna trad de heer Reus als spreker op die ook een gedicht van eigen hand ten beste gaf, welke poging dan ook met algemeen applaus werd begroet. De Harmoniekapel sloot deze feestviering door het spelen van een opgeruimd stuk, en door „het Wien Neêrlands bloed" door de zaal te laten weerklinken. Met het oog op de danslustigen en het vergevorderde uur het was intusschen 2 uur na middernacht geworden sloot de president de vergadering, terwijl hij in naam der vergadering hulde bracht aan allen, die hunne krachten hadden ingespannen om deze feestviering te helpen welslagen. Dat Schagen's Departement der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen, nog lang mo ge bloeien, wenschen ook wij. Op eene vergadering van aandeelhouders der Hollandsche Spoorweg Maatschappij is be sloten eene leening aan te gaan, groot 9 mil- lioen, tot verbetering en uitbreiding van bet materieel en de geldleening van 11 millioen, in 1874 gesloten, vóór den tijd af te lossen. Beverwijk. Een meisje van een jaar, een Henriette dat portret had. „Ik weet het niet, Rudolf," antwoordde zijne vrouw schouderophalende. „Weet gij het niet! Ik dacht toch, dat gij dit Hen riette wel zoudt gevraagd hebben!" Henriette had zich zoo opvallend, zoo onbegrijpelijk in 't oogloopend gedragen Mevrouw Böhmer keek haar man op even in het oogloopende wijze aan en rondweg had Henriette geweigerd over de afkomst van het portret eenige inlichtingen te geven. „Geen woord was er uit haar te krijgenzij kon het niet zeggen, zeide zij." Mijnheer Böhmer vond hij liet het natuurlijk niet blijken zeer braaf van Henriette, dat zjj niet ver raden wilde hoe dat portret in haar bezit was gekomen, en wenschte alleen maar, dat zij standvastig mocht blijven. Volgens zijne vermoeding had zij het zeker ergens op de kermis gevonden; en hij begreep alleen maar niet, om welke reden het meisje tot hot besluit was gekomen, daarover te zwijgen. Iets begon mijnheer Böhmer evenwel zeer goed te begrijpen: zijne vrouw was jaloersch, ten eerste omdat zü zijn portret bij Henriette vond, ten tweede, omdat hare dienstmaagd, die zij als haar slavin beschouwde, dochtertje van den landbouwer L., kreeg ezer dagen een stukje koolraap in de keel; genees kundige hulp baatte niet: de kleine overleed den volgenden dag. Het café Krasnapolsky zal vergroot war den, door het bijtrekken van 2 perceelen, die 60 tot 70 kamers zullen bevatten. Onze landgenoot Jacob Kwast (schoonzoon van Ferdinand Hiller) is benoemd tot leeraar aan Hochs Conservatoir© te Frankfort. Eergisteren is aangehouden M. Kok, huis vrouw van A_ Harmson, die reeds meermalen met de gevangenis had kennis gemaakt. Thans had zij in verscheidene gemeenten op naam van anderen zich een aantal handkarren weten toe te eigenen, welk, zij beneden de waarde verkocht. Bij een wagemaker te Haarlem werden vier karren in beslag genomen. 's Oravenh&ge 17 Januari. Eergisteren namiddag hebben voor het gebouw der H.B. School samen icholingen plaats gehad, van eene talrijke menigte leerlingen dier inrich ting, met kennelijk vijandige bedoelingen tegen een der leeraren, die wijselijk in liet gebouw gebleven is, totdat de jongens verstrooid waren. De Directeur gaf gisteren zijn pDgenoegen te kennen over deze demonstratie. Amsterdam. Eenige dagen geleden hoorde een bewoonster van de Muidergracht op haar zolder gerucht, zij ging naar boven, en daar ont dekte zij een man, die bezig was eenige goede ren te stelen. Gelukkig bezit zij tegenwoordig- herd van geest genoeg om den man te noodza ken de gestolen goederen terug te geven, hetgeen geschiedde. De man werd later in hechtenis genomen en door de politie herkend als een oud gediende in het dievenvak. Vrijdagmorgen had te Muiden een vreeselijk ongeluk plaats. De kruitfabriek „de krijgsman" is in de lucht gevlogen. Drie zware schokken deden zich bij deze ontploffing gevoelen. Muiden, dat ongeveer tien minuten van de plaats des oriheils verwijderd is, heeft vreeselijk geleden door deze ontploffing. Ontzettend is de verwoesting, die is aangericht onder venstergla zen en dakpannen. De menschen vluchtten de stad uit, meenende dat er eene aardbeving plaats had. Men vermoedt dat bij dit onheil 10 of 12 menschenlevens zijn te betreuren. Zelfs het wa ter uit de vaart spatte uiteen en de omliggende plaatsen, als: Abcoude, Nigtevegt, Naarden, Bus- sem, Hilversum en zelfs Amsterdam voelde de schokken. De oorzaak van dit onheil is tot nog toe on bekend. Omtrent het ongel ukbij Muiden bericht men ons nader, dat het aantal menschenlevens, die bij de ontploffing zijn omgekomen moeielijk is te schatten, omdat niemand nog bij het bran dende terrein durft te komen, daar men nog elk oogenblik verdere ontploffingen verwacht, doch daar de fabriek op het oogenblik der ont ploffing in werking was, vreest men wel dat er 40 menschen bij zullen zijn omgekomen. Aan redden valt niet te denken. De toren staat nog en bevat eene groote hoe veelheid kruit, terwijl men schat, dat in de kel ders ook nog wel 150000 kilo kruit zit, waarvan men elk oogenblik de ontploffing verwacht. Te Hamburg is een welbekend koetsier, Heinrich Beitel, bevorderd tot tenor in de stads schouwburg en zal optreden in de opera „Martha" als Lijonel. Hij ziet er knap uit, heeft een zui vere stem, helder als kristal, en heeft een jaar zich toegelegd op de zangkunst, onder leiding van den schouwburg-directeur Pollin, die hem nu een jaarlijksch honorarium geeft van 6000 mark. Deze ontdekking moet een groote aan winst zijn voor de kunst. Hij moet als zanger en acteur de beste verwachtingen hebben over troffen. haar iedare verklaring over dit verdachte voorwerp had geweigerd. Dat z(j jaloersch was, daarvan zou hij gebruik maken b(j de afrekening van zjjn bezoek op de kermis; en al bleef hjj hiervan verschoond, kon het hem geen schade, dat h\j een voorbeeld had aan te wijzen, waarin Georgina zonder reden jaloersth op hem was geweest. In ieder geval was lijj nu niet zoo geheel en al on kundig meer over hetgeen er in Georgina's ziel om ging, terwijl deze meende hare geheime gedachten zorgvuldig verborgen te hebben gehouden. „Kind," zeide hij, terwijl een glimlach om zijne lippen speelde, „Kind, Henriette is verschrikt geweest,omdat zij het oude beeld zonder toestemming had weggono- men „En omdat zij steelt als een raaf," voleindigdo me vrouw Böhmer. „Den mantel heeft zü ook weggeno men!" Weder zag mevrouw haar man geheimzinnig aan. „Gjj hebt toch geen bewijzen, dat zij werkelijk dit gedaan heeft," zeide haar echtgenoot. „Ja wel, Rudolf ik heb gezien, dat zij hem weg gebracht heeft!" riep zijne vrouw uit. Voor den derden maal die zonderlinge en onbegrij pelijke blik. Wordt vervolgd. Gemeente Schaden. Ingeschreven van 16 tot en met IS Jan. 1S83 GEBOREN: Elisabeth Christina, dochter van Willem Knots eu van Aagje Kroone. ONDERTROUWD: GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: Stand der Bevolking op 31 December 1882. Bev. op 31 Dec. 1881 1525 M. 1686 V. M. V. Geb: in 188256 41 Van elders ingek165 147 221 M. 188 V. 1746 M. 1874 V. M. V. Overl.- in 18S2 35 36 Naar elders vertr: 200 207 235 M. 243 V. Totaal der Bev: 1511 M. 1631 V. 31 December 1882 3142. De bevolking verminderde dus in 1882 met 69 zielen en was dus naar de onder scheidene Godsdienstige gezindheden verdeeld als volgt: Nederd: Herv: 1939. Evang: Luth: 16. Herst 1. Doopsgezinden 183. Remonstranten 3. ChristAfgescheidenen 11. Roomsch Catholieken 940. Oud Roomschen 4. Nederd. Israëlieten 45. 3142. SCHAGEN, 18 Januarij. Aangevoerd 5 Stuks Paarden f 60 a 120; Veulens f f Ossen f a Stieren f a f 0—5 Gelde Koeien (magere) f 170,- af 230,- 7 idem (vette) f 220,- f 270, Kalfkoeien f a Vaarsen f af Gras Kalveren f a 8 Nuchtere Kalveren f8,— a 17,— Rammen f - a -0,—380 Scha pen (magere) f 18,— a26, idem (vette) f a Overhouders f a Lammeren a 0 Bok ken e» Geiten f 0,— a 0,—Varkens (magere) f a idem (vette) a 45 Biggen f6,— a 8,— 20Konijnen f —,10 a —,75; 30 Kippen f 0,75 a 1,50; 150 Eenden f -,80 a 1,25; - Duiven f a Ganzen f - a Zwa nen f a 400 kilogr. Boter f 1,26. a 1,46; 70 kilogr. Kaas f —,40 a,50; 4500 stuks Kip-Eieren f 3, a 4, HOORN, Kaasmarkt van den 18 Januari '83 Hoogste marktprijs Kleine f 36,50 Commissie f 33.Middeltere f Gewogen 28 stapels Wegende 7142 Kilogrammen. Mijnheer de Redacteur! Ondergeteekende er prijs op stellende door zijn plaatsgenooten in het algemeen en den Raad zijner gemeente in het bijzonder, niet verkeerd beoordeeld te worden, vraagt u een plaatsje voor het volgende: In Juli 1880 huurde ik van de gemeente mijne tegenwoordige woning. Een der bepalingen van het huurcontract luidt: dat, met uitzondering van het geval dat de huurder elders mocht worden benoemd, de opzegging der overeenkomst wederzijds zal geschieden drie maanden voor het eindigen van den huurtijd (1 Mei). Toen nu ten vorigen jare, lang na den 1 Febr., een nieuw hoofd der school werd be noemd en ik door treurige familieaangelegen heden weinig lust gevoelde een andere woning te gaan betrekken, heb ik slechts van bpt recht mij bij het huurcontract gewaarborgd, gebruik gemaakt om te blijven wonen. lk deed dit evenwel met voorkennis, oni niet te zeggen in overleg met den heer Bur gemeester, doch nu is me gebleken dat ZEA. in een openbare raadsvergadering mijne hande ling heeft gequalificeerd met de woorden on wil, niet inschikken, en deze qualificatie non- leiding heeft gegeven dat de Raad met alge- meene stemmen heeft besloten mij IH1J,,e

Schager Courant | 1883 | | pagina 2