23 JANUARI. Ao 1883 27ste Jaargang No 1640 DINSDAG LMD8QÜW8L&D. Riiitcnlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Zondag 11 gaf de nog jeugdige zangver- eeniging Amicitia te Kolhorn hare eerste uit voering inde zaal van den Heer D. Kist, aldaar, welke uitvoering wel geslaagd mag heeten, en den Directeur, den heer Evenwel tot eere verstrekt, wetende dat deze gemengde zangvereeniging (bestaande uit 00 leden, zoowel dames als heeren) nog slechts 3 maanden oud is. Dat de zaal van den lieer Kist meer dan vol was bezet, zal voorzeker wel het bewijs zijn, dat Amicitia op een flinke» steun zal mogen rekenenbij hpar verdere pogingen van beoefe ning van zang en muziek. Een geanimeerd bal besloot deze feestviering. De vrouw van een spoorwegarbeider te Workum is van honger omgekomen. Een ver schrikkelijk feit voorwaar, in een land bekend door zijn liefdadigheidszin. Omtrent den ramp te Muiden bericht men ons verder dat het getal dooden 11 is, terwijl 10 daarvan gevonden zijn, met name: E. KlokD. DollemanSepke van der Weijden, G. Jongkind, L. v. d. Sluijs, G. v. Ravenswaij G. Kreunen, J. van Wilsum, en J. Vis. Voorts moet men nog 3 personen vermissen, terwijl het getal der gekwetsten 9 bedraagt. Men schrijft uit Naaldwijk, aan het D. Een meer dan eenvoudige stoet trok heden ochtend naar het kerkhof om het lijk van een oud vrouwtje aan den schoot der aarde toe te vertrouwen. Op zichzelf zou dat feit niets ver meldenswaardigs hebbendoch de omstandigheid dat met haar iemand tengrave daalde, aan wie door het bijgeloof werd toegeschreven „met den helm te zijn geboren" en daardoor in staat te zijn een meer dan gewonen invloed op haar me deburgers en burgeressen te kunnen uitoefenen, geeft daaraan eenige belangrijkheid. Als de laatste slag van het middernachtelijk uur nog even de lucht in trillende beweging had gehouden, dan moesten deuren en vensters der huizen,; ^ie in de onmiddelijke nabijheid van de woning van het oudje stonden, zijn gesloten, wantdan was het oogenblik aangebroken, dat haar nachtelijke zwerftochten een aanvang namen, en wellicht liep men gevaar wie kent de listen en lagen, die een demon den mensch spant? dat zij haar invloedrijke en geduchte hand naar de kinderen en alles wat onder haar bereik kwam, uitstrekken en onheil aanbrengen zou! Zoo zeide het domme volksgeloof, 's Daags liep ze met een kleine negotie en ieder aan den macht van den helm geloovend mensch zou zich wel wachten, haar weg te zenden zonder koopmanschap te hebben gedreven. Stond zij dus, waarschijnlijk nolens volensals tooverheks aange-jchreven, hot domme bijgeloof kwam haar kleinen handel dus toch te stade. A propos, we schrijven1883, en Naald wijk ligt in een der welvarendste streken van Zuid-Holland. - Dinsdagavond vergaderde in Zeemanshoop de afdeeling Amsterdam der „Holl. Maatschappij van Landbouw." De heer A. F. Marlet uit Hontenisse hield een voordracht over de vraag r „Wat moeten onze landbouwers doen om de aanstaande Internationale landbouwtentoonstel ling te Amsterdam te doen strekken tot ont wikkeling van onzen nationalen landbouw". Hij wekte den Noderiandschen landbouwer op tot flinke inzendingen, wees op de groote voordeelen, welke tentoonstellingen als die te Kilburn en te Parijs voor den landbouw hebben afgeworpen en meende, dat het gewenscht zou zijn, indien gedurende de tentoonstelling tocht jes op het terrein ondernomen werden, onder leiding van een bevoegde, welke belangstellen den op nieuwere zaken of toepassingen kon wijzen. Na afloop dier voordracht stond de afdeeling Amsterdam aan de tentoonstelling een som van f 2000 toe. SCHAKER Dit Und verschijnt drie manl per week. Maandag Jf'oetitdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure worden Adverten/icn in het eerstuitkonier.de nummer geplaatst. Ingezonden stukken een dag vroeger. Prijs per jaar] f 3Franco per post f 3.60, Afzonderlijke nummers f 0.05. Adcertenticn van een tot vijf regels f 0.75. iedere regel meer f 0.15. Groote let'.ers worden naar plaatsruimte berekend. PBANKBIJK- Omtrent den'gang van het Anarchisten proces te Lyon, wordt gemeld, dat o. a. ook Prins Krapotkine is veroordeeld; maar zes zijn er vrijgesproken. De anderen zijn veroordeeld tot kortere of langere gevangenisstraf en geldboeten. Prins Krapotkine heeft vijf jaar dwangarbeid, 2000 fr. boeten, tien jaar onder toezicht der politie en verlies van burgerschapsrechten ge durende 5 jaren gekregen. De veroordeelden zullen appel teekenen tegen het vonnis. BELG-IE- Van uit Bmssel wordt bericht dat Z. M. de Koning, weder hersteld is, en met zijne Gemalin den 23 Jan. naar Berlijn zal reizen, tot viering van de zilveren bruiloft van den Kroon prins van Pruisen. ENG EL ATSTD- Zaterdag werd in het Arsenaal te Wool- wicli ter eere van Prins Napoleon een monu ment plechtig onthuld. Prins Napoleon sneuvelde namenlijk in Zu- luland, en was de zoon van Keizer Napoleon 111. Dit gedenkteeken is opgericht door 25000 officieren en minderen van het Engelsche leger. Prins Napoleon was Gentleman Cadet van de Militaire Koninklijke academie te Wool- wich. TTJEEIJE. Uit Erzeroem meldt men dat de Turk- sche politie eene waarschuwing heeft ontvan gen van het bestaan aldaar van een Arme- niscli geheim genootschap, waarvan de leden den volgenden eed zweeren: «De ondergetce- kende zweert, zich alle opofferingen te zullen getroosten en, waar het moet, zijn bloed te vergieten, om zich zelf en zijn landgenooten van de tirannie der Koerden en der Circas- <16 HUMORISTISCH VERHAAL. VAN PHILIPP. LENZ. „Gy moest Henriette zelf eens in het verhoor ne men," zeide zy. „Ik kan niet haar niet gereed komen; tegen my is zij brutaal en zy beliegt my op deonbe- schaamdste wijze." Angstig wachtte zy op antwoord. Zyn gedrag beviel haar niet zoo goed als zooeven. Hy trad nu niet zoo vry tegen haar op, als zy anders van bom gewoon was; hy draaide nu wat om de zaak heen en dat kon en dat mocht alleen zyn oorzaak daarin hebben, dat hy geen zuiver geweten had. Mijnheer Böhmer wees het hem onwelkome voor stel van de hand. „Laat die nietige zaak toch op haar beloop, beste GeorginaHet best is, op zoo iets geen acht te slaan." „O, Rudolf!" riep mevrouw Böhmer uit, „o, Rudolf, het is geenzins een nietige zaak geenzins een nie- herhaalde zy met nadruk. „Een keuken meid heeft het recht niet het portret van haren meester zoo maar zich toe te eigenen en in haar bed te verbergen, Daarvoor verdient zy een scherp ver- wyt en wel van u zelf Buitendien moeten wy toch weten, hoe zy eigenlijk aan dat portret is ge komen!" Mynlieer Böhmer zette zyn gelaat in een ernstige plooi en trachtte zyn wederhelft te overreden,dat de siërs en van de kwellingen der Turksche ambtenaren te verlossen." Dientengevolge zijn reeds te Erzeroem 400 Armeniërs in hechtenis genomen en achter slot en grendel gezet. Het geheim genootschap schijnt goed ge organiseerd te zijn en is verdeeld in compag- niën en liattallons, heeft zijne olficieren, onder officieren en soldaten, en heeft over verschei dene provinciën zijne vertakkingen. geheele geschiedenis nog al kiesch was en Henriette zich zeer gemakkelyk zou kunnen verbeelden, dat mevrouw jaloersch op haar was, wanneer men zoo veel ophef maakte van dit oude portret. Mevrouw Böhmer was van het tegenovergestelde gevoelen en meonde dat als de oorzaak zoo onschuldig was, Henriette niet beurtelings vuurrood en doodsbleek zou zyn geworden, en dan had zy ook do kostbare soepterrine niet op den grond laten vallen. Bovendien en dat zeide zy met het toornig rood op de wangen had zy op haar dienstbode niet jaloersch te zyn; het was eene boleediging voor haar, zulk een vermoe den ook maar uit te spreken en zij verzocht van der- gelyke aanmerkingen in het vervolg verschoond te blyven. Byna was haar ontvallen, dat Henriette op het zien van het portret had uitgeroepen: „O God, mijn toekomstige!" Mynheer Böhmer haalde de schouders op. „Nu," antwoorddo hy luchtig, „wanneer gy naar myn goeden raad niet wilt hooren, dat kan ik Henriette later wel eons ondervragen." Hy wilde Henriette later eens ondervragen, alleen natuurlyk! zeer sluw verzonnen, waarachtig I „Moet ik er dan niet by zyn?" vroeg mevrouw Böhmer, half verwonderd, half verontrust en tegelyk besloten, geen geheime zamenkomsten tusschen haren man en Henriette meer te dulden. Ik acht het werkelyk verkeerd," antwoordde mynheer Böhmer, tervvyi hy niet scheen op te merken, met welk een gelaat zyne vrouw deze mededeeling aan hoorde. „Uit het kleine voorval komt anders nog een groot proces en, zooals ik reeds opmerkte, het meisje zou zich iet* kunnen verbeelden." „Neen, ik duld het niet, dat gy met Henriette alleen iets afmaakt!" riep mevrouw Böhmer uit, terwyl zjj de handen zamen kneep en het bloed haar j naar het gelaat vloog. „Gy neemt haar altyd in be scherming en wilt ook nu Veder de geschiedenis verduis teren. Gyonder den kalmen blik, die haar man op haar richtte, herstelde zy zich weder „zyt veel te onvoorzichtig tegen die listige meid," ging zy voort, ter wyl zy zich over hare opbruischenheid schaamde. „Ik moet er by zyn, anders verdraait zy in vertrouwen op uwe goedmoedigheid, de geheele geschiedenis en zou ten laatste nog de vermetelheid hebben, te be weren, dat ik haar de terrine uit de hand had ge- stooten." „Ik denk, dat juist ik Henriette zal moeten verhoo- ren, omdat gy niet met haar in gereedheid kunt ko men," meende mynheer Böhmer. „Waarom bespot gy my, Rudolf?" riep mevrouw Böhmer weder zeer opgewonden uit. „Gy put altyd uit myne woorden, iets, om my belachelyk te maken I" „Het was alechts een kleine scherts, myn schat," antwoordde mynheer Böhmer geruststellend. „Gy behoeft op zulke wyze niet te schertsen, Ru dolfMoet ik Henriette binnenroepen?" Menheer Böhmer begreep, dat Georgina met allen geweld de keukenmeid in hare tegenwoordigheid tot eene bekentenis wilde gedwongen zien. Hy kende zyne vrouw genoeg om te weten dat zy hem geen rust zou laten, voor zy haar wil had door gezet, en hy overlegde derhalve, of het niet het raad zaamst was, te bekennen, vanwaar de photographie kwam. Doch hy verwierp een voorbarige bekentenis, want, wanneer zyne vrouw op dit oogenblik werkelyk nog niet wist, waar en in wiens gezelschap hy gis teren middag was geweest, en dat eerst nu van hem te weten kwam, zou hem dat zyn geheelen leven tot ergernis zijn. „Laat Henriette dan maar komen," zeide hy. fZordt vervolgd.

Schager Courant | 1883 | | pagina 1