oogenblikken te voren door den baas der fabriek in goede orde bevonden, zoodat niet de minste oorzaak met eenige zekerheid kon worden ver moed, daar in den ketel nagenoeg geen stoom kracht ontwikkeld wordt en zich daarin niet meer stoom bevind dan van gewoon kokend water, terwijl er bovendien door eene pijp, om den ketel geplaatst, altijd gelegenhei l voor den stoom bestaat om zich langs verschillende kan ten te ontlasten. De ongelukkige stoker, wiens dood oogenblik- kelijk volgde, laat eene weduwe en 2 kinderen achter en was sedert een paar maanden in dienst. Het R. N. BI. meldt ons omtrent de knoeierijen, gepleegd bij den bouw der Konin klijke Stallen, o a. het volgende: Volgens bestek moesten er in de grool^etil- len en elders aangebracht worden ijzeraarden Engelsche Jenningbuizen. In plaats daarvan werden aangebracht buizen vau de slechtste soort, meerendeels roodaarden Hollandsche. De fundeering moest zijn van solieden harden steen, .doch is samengesteld meerendeels uit zoogenaamd „rood," een veel mindere steen soort. In plaats van massief en driedubbel cpgeklampt, zijn de beschotten en deuren hol en de betim mering langs de muren is enkel in plaats van dubbel opgeklampt, hier en daar zelfs geheel weggelaten. In plaats van behangen zijn de muren in de kamers der ongehuwde koetsiers en portiers gepleisterd; in plaats van houten lijsten boven ongeveer tachtig boogramen zijn er lijsten van kalk aangebracht. Om het maken van een lang riool uit te winnen is in den tuin van het Konings-paleis een beerput gemaakt, zoo slecht saamgesteld, dat een onaangename reuk in den tuin en in de stallen duidelijk is waar te nemen. En dat gebouw kostte ruim een half mil- lioen Te Nibbixwoud is overleden K. Ursem, bekend door zijn „fistelpot." Jn de duinen en valleien van Texel vindt men sedert eenige weken tal van doode hazen en konijnen, naar het schijnt bezweken aan dezelfde ziekte, die zoovele schapen heeft doen sterven. Ds. A. "VV. v. Kluyve, te Berkhout, heeft het beroep naar Noord-Zijpe aangenomen. Ten gevolge van het eervol ontslag, ver leend aan den Minister van Koloniën, Jhr. Mr. W. M. de Brauw, zijn den Minister van Marine, don heer W. F. van Erp Taalman Kip, tijdelijk de functiën van Minister van Koloniën opgedra gen. Sinds eenige weken doet zich in deze gemeente, dus schrijft men uit Amby bij Maas tricht, onder den rook der hoofdstad van Lim burg, het volgende zonderlinge verschijnsel voor. De bewoners der Hekelstaat worden des mor gens bij het openen hunner deuren verrast door het schouwspel van een vreemd soort geschenk, onder den vorm van 6 a 7 kilogram wegende roggebrooden, welke door een onbekende hand des nachts in de tuinen en boomgaarden wor den nedergelegd. Niettegenstaande de herhaalde pogingen, die men tot heden heeft aangewend om den ge- heimzinnigen weldoener te vinden, heeft men daarin nog niet mogen slagen. Het zonderlingste dezer historie is, dat de aldus begiftigden niet alleen geen gebruik van het geschonkene ma ken, maar het gebeurde als een onheilspellend voorteeken beschouwen, zoodat men zich ver diept in allerlei gissingen en eene ware paniek de gemoederen der landlieden heeft aangegrepen. Midden in den nacht klopte een buurman te Klarendal bij Arnhem bij zijne nevenbewoners bestaande uit twee oude luidjes, aan. De oude heer deed open en ontving toen eenige slagen met een bezemsteelwaardoor hij op den grond viel. De rrouw sprong het bed uit om haar man te hulp te komendoch werd door den woesteling in het aangezicht gebeten en de klee- deren van het lichaam gescheurd, waarna hij ten slotte, door een glasraam en eenige meu belen stuk te slaan, zijne woede genoeg ge. koeld achtte. Tegen dien indringer is een ver- volging ingesteld. Ruitcnlandsch Nieuws. belg-ie- Brussel 25 Febr. Eergisteren namiddag was graaf de Villegas Saint Pièrre, burgemeester van het nabij Brussel gelegen dorp Gans horen, met een gezelschap in den tuin van zijn slot bezig met het duiven schiete^ toen men eensklaps een vreeselijken knal hoonfc die de omliggende gebouwen deed schudden. Bij onderzoek vond men in een sloot naast den straatweg een menschdie vreeselijk ge- wond en bloedend daar lagde rechter arm en het linkerbeen waren hem van het lijf gescheurd. Toen men bij den gewonde kwain, nam een andere man de vlucht. Spoedig be- merkte men, dat op deze plaats een dijna- mietbom moest ontploft zijnwant verschei, dene boomen waren stuk geslagen. Na eenigen tijd keerde de ontvluchte met een wagen va» het dorp terug om den zwaar gewonden ka meraad te halen. Hij werd dadelijk in hoch- tenis genomen en beiden werden in verhoot genomen. Uit het verhoor bleekdat zijCv- vat en Metayer geheetenvoor 14 dagen naar Brussel waren gekomen, en wel uit Lvon, waar zij tot den anarchistenbond hadden behoord en een werkdadig aandeel hadden genomni in de onlusten te Monceau-1 es-Mines. Ver der werd in de straat de 1' Association bij een mandie als lid van den anarchistenbond Louise Michel geduren le haar oponthoud te Brasd, had gehuisvest, drie koffers gevonden, welke men in beslag nam. Gisteren heeft Metavcr, die doodelijk gekwetst is, eene bekentenis afgelegd, die geleid heeft tot de ontdekking, van zeer gewichtige geschriften en het spoor eener revolutionnaire zamenzwering heeft aan gewezen die zich uitstrekt over Belg* en andere landen. Cyvit en Metayer waren te Lvon beiden tot 7 jaren gevangenschap veroordeeld, maar ont vluchtten. FRAN KïtlCTK- De regeering der Republiek, voor zoover men kan zeggen dat die bestaat, is ijverig be zig eenige van hare beste burgers het land uit te jagen. Ingevolge het besluit omtrent de zooge naamde pretendenten, en vooral de leden va» het Huis Orleans, vaardigde de minister va» Oorlog, Thibaudin, een decreet uit waarbij a a. de hertog van Chartres, de hertog van Au- male en de hertog van Alenpon, die gewich tige betrekkingen bij het jleger bekleedden, o? nonactiviteit worden gesteld, terwijl zij teven» hunne garnizoensplaatsen verlaten moeten. De hertog van Chartres, Robert d'Orleans geheeten, was overste van een regiment R Rouen. De hertog van Aumale had geen comraac De verzakking, aanvankelijk in deö' vleu- gelmuur van den westelijken viaduct nabij het centraal-station te Amsterdam, heeft zich ook medegedeeld aan de pilaren, waarvan eenige van 7 tot 9 strepen overhellen. Reeds zijn 2 zware stalen dwarsliggers gesprongen en men vermoedt, dat spoedig het verbod zal worden uitgevaardigd om van oostelijke zijde het station met treinen te naderen. Met Intrekking tot dezen ongunstigen toe stand van het westelijk viaduct geeft de Zaanl. Ct. het volgende versje te beste: Schoon onse waterstaat zeker knap is, De Minister Tan waterstaat ontegenzeggelijk rap is, Blijkt dat de grond hier zoo week als pap is, En deze zware viaduct een mislukte grap is, Hetgeen voor het land een harde klap is, Vooral nn de schatkist tamelijk krap is, 't Kabinet-van Lijnden aan zijn laatsten stap is, Een lage census voor de Kamer een onverduwbare hap is Ja, heel onze politiek zbo slap als een lap is. Zondagnacht, omstreeks één uur werden de bewoners van de Bethanistraat te Amster dam uit hunne zoete rust opgeséhrikt kloor een hulpgeschrei. Het bleek al spoodig, dat deze noodkreten afkomstig waren van eene vrouw op eene bovenste verdieping. Wakende, met haar viertal kinderen de tehuiskdmst van haar echtgenoot afwachtende, had zij duidelijk gehoord, dat boven haar op den zolder ingrbrokrn werd. Een bende belangstellende buren organi seerden weldra een onderzoekingstocht naar boven. Op den zolder vond men niets, maar door een gat in het dak naar buiten klimmende, ontdekte men eindelijk in den hoek der dakgoot den deliquent. De politie, intusschen geroepen, maakte zich van hem meester ennu bleek het, dat men minder te doen had met een gevaarlijken inbreker, dief of moordenaar dan wel met een der buren, de. gelukkige vader van een jonge dochter, wier verloving dien avond werd gewerd. De feestvreugde was hem naar het hoofd gestegen en daar hij, naar het oordeel zijner eega, minder bij het gezelschap paste, had zij hem daaruit verwijderd en in dien toestand, gelijk meer was geschied, op zolder opgesloten, 't Beviel hem dien avond blijkbaar in het ge heel niet en nu had hij getracht over den zol der van den buurman weder op straat en zoo in zijn eigen huis te komen. In plaats van den feestzaal wachtte den armen vader de brits in het politiebureau, waar hij verder den nacht mocht doorbrengen. Des huisheers afwezigheid bracht echter geene storing in do viering van het feest, dat onder gejoel en gedans tot diep in den morgen werd voortgezet. p De Amsterdamsche brandassurantie maat schappij, directie de Jong Co., waarbij de roe rende goederen van Z, M den Koning tegen brand schade verzekerd zijn, heeft een belooning van f 200 toegekend aan Zr. Ms. stalpersoneel vopr de betoonde hulp bij de blussching van den brand in de Kon. stallen op den 17 dezer. Uit Vlissingen meldt men aan de Midd. Ct., over de ontploffing, die in de gasfabriek plaats had, tengevolge van het springen van een ketel, dienende tot distillatie van salmo- niak het volgende: „De distilleerketel was even te voren met ammoniakwater gevuld, toen omstreeks 9 uren de achterbodem van dezen ketel, die tot nu toe niet is teruggevonden, met doffen slag is ge sprongen tegen den achtermuur van het ton- nenmagazijn, welke muur geheel verbrijzeld werd. Door de terugwerkende kracht is het overige gedeelte van den ketel met vreeselijken kracht over den werf geschoven, in zijn vaart den stoker J. Adriaanse mede slepende, die zich op het oogenhlik van de ontploffing voor den ketel zal bevonden hebben. De distillatie was korte nntwoording uwe manschappen in alle stilte zade len en breng hen langs den kortsten weg hierheen. - Ik reken er bepaald op, dat niemand in huis iets gewaar wordt van ons plan. Zou dat mo'gelfik zijn?" „Ja, wel, heer graaf!" antwoordde de Bjongaar met zelfvoldoening, „in tien minuten zfin wij allen hier!" Geen tien minuten later, reed graaf Ranpke qan hot hoofd van ongeveer vijftig Ulanen, in alle stilte op den weg naar Grawolin. -;. r. Ritmeester von Brandenstein draaide aan;'zijn kne vel, toen hfi hoorde, wat er gaande was, 'orfentoerde zich eerst op een kaart van dit gedeelte van het land en zond toen ten spoedigste een patrouille met de noodige bevelen naar Clo tot het andere eskadron. Dadelijk daarop brak mon op. De opstandelingen verzamelden zich toen tor tijd meestal bjj Zandonierz, waar Langiewies bevel voerde; het was derhalve meer dan waarschijnlijk, dat zij den kortsten weg, dus bfi Clo of wostolijk daarvan (er waren maar twee goede straatwegen) zouden passee- ren, om den weg te bereikon die over Nove Brzesko naar Staszou voert (dezelfde plaats, waar de tweede dictator van Polen den Russen zulk een gevoelige nederlaag toebracht). Wanneer nu de Ulanen op dezen weg post vatten, moesten zfi bepaald de opstandelingen ontmoeten. Toen men onderweg een Joodschen handelaar op den weg van Grawolin ontmoette, nam men hem te gen wil en dank tot wegwijzer. Doch nog geen vijf tien minuten later had hfi weder weten te ontsnappen. Bfi een ander gehucht vonden zfi een wagen met een j aard, toobehoorende aan een marskramer en diens zoon. Terwijl do oude met zijn wagen de trein mocht vol gen, zette men den zoon op een vrfi ofiïcierspaard en liet hem in de onmiddelijke nabfiheid van den rif meestor rfiden. In alle stilte bereikte men zqq een hreoden, berijd baren weg, sloeg toen een zijpad in en kwam einde lijk op de vermeende plaats aan. Hier maakte men halt en zette de posten uit. Men wachtte in gespannen houding. Wanneer de Insur- genten zich haastten, moestten zfi binnen een halfuur hier aankomen. Daar het hevig begon te sneeuwen was het zoo donker dat men geen hand voor de oogen zien kon. Aan het front van het afgezeten eskadron wachtten de officieren, die nauwlettend luisterden, want alleen het gehoor kon hier bericht geven omtrent de nade ring van de verwachtten. „Wanneer de patrouille van Clo maar geen verkeer den weg is ingeslagen! Volgens mijne schatting kon zij reeds lang hier zfin," zeide de ritmeester met eenige bezorgdheid. „Wanneer zfi geen oponthoud heeft gehad, moet zfi zeker spoedig komen, maar misschien heeft zij on der weg de Insurgenten gezien en ontwijkt zij hen." „Dat is in iedor geval eene meening, die kan worden aangenomen. - Overigens geeft deze nachtelijke tocht niet veel genoegen, een groote roem is er ook nog niet bij te halen." „De heeren op Wicelowiec bevinden zich op het oogenblik in aangenamer positie. Ik wilde wel dat de majoor nu eens hier was." „Nu zij zullen daarentegen morgen verwonderde gezichten zetten, ik vrees dat ik er moeite mede zai hebben prins Looz bedaard te houden. Holla! Daar vooraan komt beweging!" Zij luisterden een poos, toen ging de ritmeester mismoedig voort; „Het was slechts do wind, die door de boomen giert." Onwillekeurig reden de officieren to«h naar de voor posten, luisterden daar op nieuw en keerden weder terug. „Zfit gij er wel zeker van vriend, dat wfi op den rechten weg zfin?" vroeg de ritmeester aan den itt- wijzer, die in elkaar gedoken op het paard zat. „Zeer zeker," antwoordde deze, „ik ken hier els» weg en steg en kan mijn weg even goed inden u» kersten nacht als bfi dag dag vinden, heer Luitenan'- „Komt gfi uit deze streek?" „Ik ben een handelsman, wfi koopen huiden, vader en ik, en verkoopen op de dorpen en _landw deren allerlei kramerfion, reeds meer dan twintig! reizen wfi hier zomer en winter" „Gfi zfit dus geen Pool?" „Ik ben een Israëliet, heer Luitenant!" Dat de Ulanen hier in dezen kouden nacht n'e'; "evf'°«ï op de loer stonden was slechts het gevolg van oen h*"» want Reb Pinkus, de zoon vanLöbel Pinkus, In-' met de Insurgenten, had niettegenstaande de rital.^3 hent in het oog hield, met veel geluk en groote j-j beid de Ulanen op een verkeerden weg gebra-üy p hen verder naar het westen, bfi de grens brace.-. keizerlijke troepen hadden hier zeer geschikt to»!M volgenden morgen kunnen wachten, zonder 6®"'^) schelfik wezen te ontmoetten, maar het lo o», evenwel, dat een gedeelte der Insurgenten, 0 s die welke van Wicelowiec kwamen in hot de patrouille van Clo stiet; het gerinkel der weerklonk ver door den stillen nacht. Daar n) j afdeeling Insurgenten wagens met levensrwdj munitie met zich voerde, waren zfi links en stieten zoo ongedacht op het ongeduldig de eskadron; de Insurgenten kwamen zoodoend regen in den drop. ee' Toen de voorposten van hot eskadiv; j klaps uit het donker zwarte gestalten V00U opduiken, riepen zfi dezen aan. De_ köjon® rsfect halt, men hoorde poolsche comando's; döUA,tS!e* I Insurgenten versnelden hun pas meenenden p mot eenigo lieden te doen te hebben, de af

Schager Courant | 1883 | | pagina 2