S C SI 11 A l r. e u 1.1. A l> V E R T E X T I E- DONDERDAG 1 li 5 APRIL NATIONALE KILITIE. M 1661. AAN DE GRENZEN. t E l W S- L V X I» B O l W B L V i>. Ao 1SS3. Jaargang Dit blad verschijnt tweemaal per week II oenn- datj- en Zaturdagatund. Bij inzending tot s middags 12 ure, worden Advericntien in het eerstnitkomend nnnimer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. UITGEVER: J. WIXkIL, T F. S O H A O TC X Laan, Wijk D, No. 5. Bekend makingen. JACHT #»n VISSOFIERIJ Do n«r|^nKH,sl<,r va»i Scbdgonl»ren«jt ter kennis v.in de ingezetenen, dat Mie aanvragen ter hekoining van jarlit-en vineh- nkten en van kontelo «ze verjrunningpn tot uitoefening der vis- W-Herij voor het xnisoen 188384 ter xeeretari»' voor de keliiiighehbeudeii ter invulling verkrijgbaar zijndagelijks. Zon en Feestdagen uitgezonderd, des morgens van 0 tot 12 ure. SCIIAGKN, 0 Maart 1883. De Burgemeester voornoemd, G. LANG EN BEUG. Binncnlanrisch Nieuws. i?8 OPROEPING VOOR DE Tweede Zitting van den Militieraad. Burgcmefsler en Wethouders van Srhaaen; gezien alt. H7 der wel op de Nationale Militie, gelet op eene missive van den Heer Militie Commissaris in dit dist riet van den 2Cen Februnrjj 1883. lil en ge ii ter kennis van belangHebben len, dat dp tweede litting van den M litierand 7.al worden ge- houden ten Haadhuizc te Hoorn, op Dinsdag den lOeu April eerstkomende, des morgens te 10 ure. Dat op gemclden dag voor dien Hand brhnoren te verschijnen de lotelingen. wier zaken in de zitting van den 13en Maait 1 1 zijn uitgesteld. Dit aangezien er geone' zittingen meer worden gebonden, een ieder die zulks aangaat wordt aanbevolen, zich dien dag ten nutte te maken. SCHAGEN. den 27en Maart 188:!. Burgetueesler en Wel houders voornoemd, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Weihouders van Behagen, brengen ter al- gemeene kennis, dat door IM ET KR BAKKER aldaar, vergun ning is verzochthet perceel aan de Laan te Sc.lngenwijk D, Nos. 2*2 en 23 te mogen inrichten tot broodbalilirrij. De desbetreffende stukken liggen van af beden ter inzage Ier genireuio serretarie, bezwaren tegen het verzoek kunnen schrif telijk worilen ingediend, en, desverkiezrnde, mondeling toege licht in 'ene ten raadhuize nlhier te houden zitting van het gemeentebestuur op Vhijdag 13 Aruu, e.k., des morgeus vau 10 tot 12 ure Schagen, 30 Maart 1883. Burgemeester cu Wethouders voornoemd G. LANGENBERG, de Secretaris, DENIJS. De Bnrgeraeeste- van Se jagenbrengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Heer Landmeter vau het kadaster, zich, tot het opnemen van kadastrale veranderingenin deze gemeente, zal vervoegen in den loop van de eerstvolgende 14 dagen. Schagen, den 30en Maart 1883. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. Roman van J O HANNES VAN DEfVALL. XIX. Zestiende Hoofdstuk. Tegen den avond van denzelfden dag ging liet in de zalen van Wicelowiec bijzonder levendig door. In de hoofdzaal sprak men over politiek, hieraan namen voornamelijk de oudere heeren en dames deel, in een ander vertrek luisterde men n&ar de mede- deelingen van de beide gewonden, die onophoudelijk werden uitgenoodigd van de heldendaden te verhalen in een ander vertrek speelde men om hooge sommen. Onïïer het gesprek door waren eenige dames en hee ren bezig met patronen te maken; geheel Polen was een wapen- en kruitfabriek. Niettegenstaande het afschuwelijke weder er lieerschte een dikke nevel waren eenige voertuigen in den loop van den dag aangekomen, waaruit ver scheidene heeren en dames te voorschijn kwamen. Wicelowiec was een gastvrij huis, het had voor ve len plaats, maar deze lieden kwamen blijkbaar met een ander doel, dan om de beminnenswaardigheid van den gastheer op de proef te stellen. Het was een daadzaak, de dictator was roemloos gevlucht, generaal Mieroslawski was in Krakau, niet om te vechten, maar om te intrigee: en, dat dreef hen ook hierheen. Mieroslawski woonde in een der hotels te Krakau, en had ook nog een andere woning in de stad; de groote goochelaar bezat de gave, zich ont- zichtbaar te maken voor hen, die hem zochten, men zag en hoordo van hem alleen iets in zjjn bombastische Den Ifnng. Konden wij de laatste maan den medcdeelingen doen van tien verwarden toestand in het Bestuur van Frankrijk, waar lijk de laatste weken mogen wij wel met leode oogen het gehaspel in ons eigen Bestuur be treuren. Feitelijk is ons land sedert eenige weken zonder flestunr, en het is te vreezen dat. wij geen nieuw Ministerie zullen kriigen voordat de Koning van zijn reis naar Fngeland is teruggekeerd, hetgeen wel niet voor het einde van April zal gebeuren. Te Warmenhuizen is tot Burgemeester benoemd, de heer C. de Moor. Hoewel door het geheele gemeentebestuur naar deze betrek king werd gedongen, zoo schenen evenwel de heere-i G. Zevenhuizen en ter Flegt, de secre taris, de meesten kans te zullen hebben, totdat eindelijk trots alle moeiten het spreekwoord „twee honden vechten om een been en de derde gaat er mede heen," hier bewaarheid werd door de benoeming van den heer C. dc Moor. In den gemeenteraad van Heinenoord is in zijn laastgehouden zitting de opmerking ge maakt, dat buiten weten van het dagelijksch bestuur een klokhen met hare 13 kinderen liet voorrecht geniet van tijd tot tijd de lessen in de school bij te woneu. In een volgende zitting wordt waarschijnlijk beslist of voor die kleinen ook schoolgeld moet worden betaald! Uit Overijsel wordt geineldt, dat de boter deze week p. 111. f 5 per 2U K. G. is gedaald. De tramwissel bij de Weesperpoort te Am sterdam is veranderd in eene mechanische in richting, die verspringt als het paard trapt op een in het tramspoor aangebracht houten luik. Voor de passagiers wordt daardoor oponthoud, voor de conducteurs het verzetten met den wis- 8e]stok vermeden. Nog steeds verkeert men omtrent de oorzaken van de aardschudding van 17 Maart in onzekerheid. In de Koninklijke Academie van Wetenschappen te Amsterdam heeft dit natuurverschijnsel een onderwerp van breed voerige bespreking uitgemaakt. Prof. Von Baum- hauer achtte het vermoeden van den heer Van publicatie» en in de couranten. Het veld voor don partjj strijd was hiermede wedor geopend, do arena stond wjjd open, koortsachtig snelde men er binnen. Do storm was ditmaal zoo aanlokkelijk, dat de ondo, angstige generaal Kruszewski den grond onder zijne voeton voelde wankelen. Do party van don adel voor al deod allo mogeiyke moeiten om het verloren ter rein weder terug te winnen by doze onverwachte ge legenheid, en zoo zelf weder aan het roer te komen. De naam Braniczki kwam nu op aller lippen, want niemand der witte party was bekwamer dan hjj, om in deze moeielyko tyden de teugels van het bewind te voeren. Niemand had zooveel energie, aanzien, kennis en hooge relatiën. Men verliet dus Krakau in alleryl, om hom over te halen, uit zyne teruggetrokkono hou ding te komen. Intusschen was men op Wicelowiec druk bezig de beide gewonden to bewierooken, en ten spijt vau graaf Tardowski en graaf Hancke, die met leode oogen aan zagen dat de beide freules von Bordowski zich zei ven vergaten en geheel en al oor waren voor de beido vreemdelingen, dio voor een oplettend toeschouwor niets anders waren dan een paar slimme gaston, dio van een klein schampschot gelogonhoid maakten, zich op Wicelowiec het gomakkelyk te maken. In de groote zaal werdon de stommen hoo lan ger hoe luider, men stak do hoofden byeen en hield gloeiende aarisprakou. Graaf Raphacl zat met op een gepreste lippen in do kamer op den divan en liet don storm voorbijgaan. Zijne zuster, vrouwe von Bordowski, was by hem komen zitten, om hem te overreden. Graaf Raphael bood wederstand. In korte, ontevre dene opmerkingen sprak hy nu en dan zyu wil of zijn overtuiging uit: hier ontzenuwde hy de beweegredenen van don oen, daar deed hy een vermetele zich terug- Prijs per jaar/" 3.Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van één tot vijf regels f 0 75. iedere regel meer 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. •- Amersfoort, dat we onlangs mededeelden, n. dat de schok het gevolg zoti zijn van droog leggingen enz. onaannemelijk. Als vermoedelijke oorzaak, denkt hij aan het vallen van een meteoriet of luchtsteen. Het zoeken naar me- teoorsteenen is echter tot dusverre vruchteloos gebleven. Men heeft meteorieten waargenomen als bollen ter grootte van de maan en uit do daarbij gedane waarnemingen is afgeleid, (kat zij eenigo mijlen verwijderd zijn geweest, waaruit de verbazende inhoud van verscheidene kubieke mijlen zou volgen. Zulke vallende lichamen oefenen een sterke drukking uit op dat deel van den dampkring, dat zij doorklieven; ter- stond daarna ontstaat eene verijling. Zulk een val moet noodwendig gepaard gaan met een j hevig gedruisch, als het rollen van wagens, welk gedruisch ook werkelijk is waargenomen; windstooten en niet zelden aardschokken zijn er het gevolg van. Op do tentoonstelling te Amsterdam wor den twee automatische poppen geplaatst, dio de verpersoonlijkte gulheid zullen voorstellen en den geheelen dag niets doen dan het publiek advertentieblaadjes in de hand stoppen. Plet Hdbl. deelt het volgende mede Vrijdag is de inzending der Chineesche regee ring voor de Amsterdamsche tentoonstelling, die per Stentor is aangebracht en in lichters naar de Stadhouderskade werd vervoerd, pet- spoorweg van den heer Kievitsnaar do tent' on- stellingsterreinen vervoerd. De stoomkranen te genover de Ferdinand Bolstraat waren den e- heelen dag in werking, en niet minder nauw keurig dan het expeditiepersoneel, teekenden do Chineezen met arabischo cijfers het gewicht der honderden kisten op. Een hunner die al een jaar of zes in Europa is spreekt uitmuntend Duitscb. Op de tentoonstellingsterreinen is alles leven en beweging. De mineurs zijn den Javanen behulpzaam in den aanleg van de kaïnpon die voor den nagenoeg gereed zijnden ge vei van het gebouw der koloniale afdeeling zal prijken. In dit gebouw is de uitstalling dei- voorwerpen al zoo ver gevorderd, dat daar op 1 Mei e. k. niets zal ontbreken. Hetzeltde mag worden verwacht van do Nederlandsche afdee ling in het hoofdgebouw, zoowel als van do Chineesche. Belgische, Fransche, Duitsche eu Engelsche. Overal zijn honderden handen bezig, en het hoofdgebouw is dan ook nu op een enkel trokken. Hot waren dn hoofden van de adeljjko party uit Krakau en omstreken, uit Galieie en uit Lamberg, dio lieden hierheen waren gekomen; zy hadden op hom hun hoop gebouwd en wildon hunne rois niot tever- geofsch gemaakt hobbon. Zy lioten zich derhalve niet zoo gemakkelijk uit het veld slaan. Eenige heethoof- don, toen zy mot ai hun gepraat niet vordor konden komonbegonnen op dreigenden- toon to sproken en spraken van plichten, waaraan niemand zich mocht onttrekkon, en(zeidoa ronduit, dat hior van willen minder sprake was dan van moe ton. Met eono in het oogloopondo kalmte hoorde do graaf hen uren lang aan; oerst na oen lango pauze, gedurende welke hij stil on in zich zelf gokoerd daar luid gozeton, stond liy op, liet zyu machtig, koud oog van den eou op don ander gaan, boog beleefd voor hon en ging heon. Niemand van hen, die hem omringden, vermoodde, dat hy, terwyl zy spraken, door don spiegel do gobettr- tonisson in de aangrenzende kamer had gezien, waar de ovordreveno gebaren der vrouwen tegenover do boido gewonden hem evenzeor met afkeer vervuldenals hot ontstuimig gedrag der mannen. Men wilde hem niet laten gaan, voor hij zyn laatste woord gesproken had; oenigen wildon hein volgen, maar zyn zuster hield hom terug en bad hen, hem te laten gaan; met goweld was b i haar broeder niets te doen, men zou hem daardoor alleen in zijn oppositie verster ken. Men liet hem dus gaan, maar er volgden nu he vige debatten ea luidde verwonschingen. de aderen aan de handen en hoofden der mannen zwollen op, hunne oogen fonkelden en voorspelden storm. Wanneer Braniczki niet wilde. nu in dit gewich- tige oogenblik de teugels niet greep, dan gingen hunne i schoonste verwachtingen onherroepelijk ten grondde, dan bleven do Rooden aan het roer, dan schoven zy

Schager Courant | 1883 | | pagina 1