ger dan anderen, wanneer men namelijk le ven in dien zin opvat. En wanneer hij .dan eindelijk het vermoeide hoofd ter eeuwige ruste nederlegt en voor hem een slaap, een winterslaap komt, waarop hier beneden geen ontwakengeen lente-ontwaken volgtdan kan hij tenminste naar waarheid getuigendat hij heeft geleefd, en al heeft hij dan ook door geene schitterende daden uitgeblonken, al heeft de faam zijn roem niet overal uitgeba zuind, al zal de naneef voor hem geen stand beeld oprichten, in de meer beperkten kring der zijnen zal hij worden gemist, betreurd, gewaardeerd en van hein zal men later kun nen zeggen: „Zijne werken volgen hem!" Mijns bedunkens ligt er in die terugkee- rende lente voor den nadenkenden mensch meer opgesloten dan alleen de vreugde over 't nieuwe blad, dat de boomen kleedt en de bloemen, die ze schenkt en 't heerlijk zachte koeltje, dat ons tegenwaait. Met dién lente wind, dien wij begeerig, met vólle teugen inademen, moet ons nieuwe levenskracht toe- stroomen, moet onze wil gestaald worden om ons leven zoo nuttig mogelijk te besteden, om in den vollen zin des woord te leven eil een ge voel van dankbaarheid ons bezielen, dat het ons nogmaals werd vergund, de verjongde natuur in hare weergalooze pracht te beschou wen en datgene te genieten, wat de ware, gevoelende mensch in dien heerlijken tijd genieten kan. Dan vieren wij een lentefeest, Dan is levenwerkelijk leven 't W are hoofddoel van ons leven Baarn. P. van de Velde Mz. Hiiincnlandsch Nieuws. Aan het Departement van Waterstaat te 's Hage zal den 4 Mei worden aanbesteed De aanleg van een telegraaflijn tusscben Winkel en Wieringerwaard. (Raming f770- Tot onderwijzeres te Krommenie is be noemd mej. A. Timmers te Barsingerhorn, ter vervanging van mej. C. J. v. Eden, aan wie eervol ontslag wordt verleend. Tot heemraad van den polder Waard en Groet is benoemd de heer J. Blaauwboer Gz. Met de „Prinses Marie" is uit Atjèh o- a. teruggekeerd een militair; Fricken genaamd, die oen toonbeeld is van den vredestoestand, die aldaar voor een jaar heerschte en tevens van hetgeen een mensch kan doorstaan, zonder het leven er bij in te schieten- Hij werd bij den onverhoedschen overval der Atjehers opPoeloe- Bras, in Augustus 1882, vreeselijk verwond; de diepe voren op zijn voorhoofd, dc ruïnen van armen en handen getuigen van de ongèlooflijke woede, waarmede de vijanden op hem hebben ingehakt De tentoonstelling te Amsterdam heeft reeds aanleiding gegeven tot een proces, dat voor de rechtbank van Kortrijk in behandeling zal komen. De Belgische Staat eischt van een wagenmaker te Kortrijk de som van 540 francs voor een plaatsruimte van 12 meter, die men voor hem op het tentoonstellingsterrein gere serveerd heeft. De rijtuigfabriekant vindt dezen prijs te hoog- Hij bekent, dat hij een aanvraag om plaatsruimte op deze tentoonstelling gedaan heeft, maar de circulaire, die hij toekende, gaf den prijs niet aan; alleenstond vermeld datdeze matig zou jzijn. Aangezien deregeering hem tot betaling wil dwingen, heeftzij hem voor de rechtbank gedaagd- Op de tentoonstelling heeft zich het voorval reeds voorgedaan, dat een Hollandsch meisje tegen een Hollandschen lompert, als heer ge kleed, in bescherming is genomen door een Chinees. Na inlichtingen gevraagd te hebben be treffende zeker voorwerp in de Chineesche af- men hem opzoeken. Heden avond zij b(J hem z(jn." Het duurde lang, de -dag begon aan te bre ken, toen eeiï ruiter met zijn dampend -paard den hof kwam oprijden en den aanvoerder van dit detache ment berichtte, dat alles gereed was. v Onmiddelijk werd er opgebroken. De Italiaan stelde zich aan het hoofd der kolonne. Marta wenkte Piotr, deze bracht toen de paarden voor, en zp zaten op. „Ik weet een zijpad," fluisterde Marta den graaf toe, „laat ons dat volgen." Zij sloegen dien weg in en bereikten weldra de grens en langs de-grens voortrijdende kwamen zij eindelijk op de plaats waar de troepen in goede orde overtrokken. Er vièl geen schot, er liet zich geen vijandelijke pa trouille zien. Toen de'laatste mannen de grens waren overge trokken, sloeg Marta een kruis en bewoog de lippen. „Laat ons terugkeeren," zeide zij tot graafj Hancke. Toen zij op "Wicelówiec terugkwamen sliep alles nog. Piotr opende zacht de poort waardoor men on gemerkt binnen kwam. Toen Marta bij haar kamer gekomen was zeide zij tot graaf Hancke: „Gij hebt een goed werk gedaan, ik dank u!" Toen ging Marta in haar kamer, terwijl graaf Hancke zich naar de zijne begaf. Wordt vervolgd. deeling, maakte de man' zulk een platte toe speling, dat het meisje bloosde, en de Chinees, iemand van goeden huize, die vloeiend Duitsch spreekt, zich geroepen achtte hem zijn verre gaande onbetamelijkheid onder het oog te brengen. De persoon, die te Maastricht is gear resteerd, onder verdenking van een meisje door verdrinking van het leven te hebben beroofd, blijft nog steeds zijn schuld ontkennen, niette genstaande vele feiten tegen hem getuigen en hij o. a. tot heden zijn alibi niet heeft kunnen bewijzen. Voorts wordt beweerd dat het slacht offer, waarmede hij verboden omgang had, zijn voorgenomen huwelijk met een ander meisje in den weg stond. De verdronkene, Spge naamd, was moeder van een kind, zou weder moeder worden en ontving nu en dan van den beklaagde geldelijke ondersteuning. Deze treurige zaak wordt te Maastricht nog altijd druk be sproken, te meer, daar de beschuldigde S. de zoon is van een welgesteld en gezien landbou wer aldaar. Te veel ijver schaadt. Dit geloofde echter niet een jong politie-agent te Helmond. Sedert de nieuwe wet op den verkoop van sterken drank in 't klein, had eene vrouw het borreltje schenken vaarwel gezegd en verkocht nog slechts aan hare gasten een heerlijk schuimend glaasje Helmonds gerstenbier. Doch zie, een kwaad sprekende tong had der politie weten diets te maken, dat er bij genoemde vrouw jenever geschonken werd. Zondag jl. trad een in bur- gerkleeding gestoken politie-agent haar lokaal binnen en eischte een glaasje „klare". De vrouw ging naar den kelder en bracht welwillend het gevraagde bij haar bezoeker, en toen deze haar een rijksdaalder ter hand stelde, stak zij dien niet minder bereidvaardig in den zak. Zij was echter niet te huis, toen de man geld terug verlangde. Gegeven blijft gegeven, sprak de vrouw, ik trakteerde je met genoegen op een glaasje, gij gaaft mij een rijksdaalder, dank je wel voor je goedheid. HH. MM- de Koning en de Koningin zijn Woensdag middag te 1 u. 35 m. per Holland- sche spoor van 's Hage naar Amsterdam ver trokken- De Koning was in admiraals uniform. Ten ruim half drie ure, kwamen HH. MM. op het paleis te Amsterdam aan en verschenen onmiddelijk daarna op het balcon, vanwaar zij de jubelende menigte hartelijk toewuifden. De heer Mr- J. P- Amersfoordt, te Haar lemmermeer, heeft van den Keizer van China twee Chineesche varkens ten geschenke ont vangen. De school te Maartensdijk is tengevolge van het heerschen der mazelen voor twee derde ontvolkt. Van tijd tot tijd kwamen in de bladen aankondigingen voor van iemand, die tegen een zéér hoog loon meisjes opriep, genegen om gedurende de tentoonstelling het toezicht te houden over eene étalage. Bijvoeging van portret was vereischte. Wat die adverteerder in zijn schild voerde, weten wij niet; vermoe delijk echter was het niet veel goeds, want uit een onderzoek door de Amsterdamsche po litie ingesteld, aan wie voor haar ijver in deze zaak alle lof toekomt, is gebleken, dat die meisjeszoekende adverteerder niets met de tentoonstelling te maken heeft. Hij is apothe kersbediende, heet Berend Haitzema Enuma, en woont in de Jacob van Lennepstraat No. 75 te Amsterdam. Reeds vroeger is hij wegens geldsnoeien tot celstraf veroordeeld geweest. In zijn bezit werden gevonden een paar hon derd portretten van meisjes, zoodat op zijne advertentiën blijkbaar wel gereflecteerd werd. Gisteren is te 's-Hage de zaak voor 't gerecht in behandeling genomen van N. J. K. te Delftshaven, die beschuldigd wordt valsche bankbiljetten vervaardigd te hebben. De man erkent dat hij dit gedaan heeft, doch beweert dat het slechts uit liefhebberij geschiedde om zich te oefenen in de steendrukkunst. Intusschen zijn er getuigen, die verzekeren dat hij drie van die 'bankbiljetten in een winkel heeft ingewis seld. Hoogstwaarschijnlijk zal de man beweren, dat hij dit ook uit liefhebberij heeft gedaan. Van wege het Nutsdepartement Wierin gerwaard is een schoolfeest gegeven. De 165 prijzen, verdeeld in 16 tombola's, waren gerang schikt naar ouderdom, geslacht en naar uit muntend, l>est en redelijk schoolbezoek. Aan de 5 kweekelingen werd een woordenboek der syno niemen en aan de leerlingen der school voor meer uitgebreid lager onderwijs een werk van Andriessen uitgereikt- Den 25 is te Warmenhuizen de nieuw aangelegde r. c. begraafplaats plechtig ingewijd door den heer Ruscheblat, deken van Alkmaar. Een paar dagen te voren was de eerste steeii gelegd voor de nieuwe pastorie. Alles wordt bekostigd uit de nalatenschap van wijlen Klaas Groot, die f 80,000 aan de r. c. kerk ver maakte. Den 25 is de nieuw benoemde aartsbis schop msgr. Siiickers te Utrecht aangekomen en door eene groote menigte belangstellenden aan het station opgewacht- Kinderen uit het r. c- weeshuis bestrooiden zijn pad met bloe men. De prelaat begaf zich eerst naar de aarts bisschoppelijke woning en vervolgens naar de inwendig met groen en bloemen versierde hoofd kerk aan de Lange Nieuwstraat, waar de groote maandelijksche mis werd gevierden hij op plech tige wijze zijnen zetel innam en hem de waar digheidsteekenen door het kapittel der kanun- nihen werden overhandigd. ttuitciilanrisc.h Nieuws. O-B OOT-BILITT.A.lSrnsrXË- De bekende eedsweigeraar van het Engel- sche parlement, Bradlaugh, heeft goede zaken gemaakt. Zooals men zich zal herinneren was het hem bij den strijd over zijne toelating oen- maal gelukt ook zonder eed in 't parlement te komen en de verwerping van zijn verzoek om toelating bij te wonen. Het parlementslid voor Warwick, mr- Newdegate, spoorde thans een ander, Clarke genaamd aan, om een proces tegen Bradlaugh in te stellen omdat hij, ofschoon on bevoegd, van parlementaire rechten gebruik had gemaakt. Hij, Newdegate, schoot alle proces kosten voor. Bradlaugh kwam er echter tijdig achter en stelde thans, krachtens een oude En- gelsche wet, een aanklacht in tegen Newdegate, omdat deze hem door middel van een ander, dus heimelijk, voor 't gerecht had trachten te brengen. De oude wet, die dat strafbaar verklaart, werd als van kracht erkend en Newdegate werd thans veroordeeld in de kosten en boven dien tot betaling van een som van 5000 pond, zegge 60,000 gulden, aan Bradlaugh. Dublin, 25 April- In het tweede proces tegen Kelly heeft de jury zich heden vier ma len in haar raadkamer teruggetrokken, zonder het over haar verdict eens te kunnen worden. Zij is eindelijk ontbonden. BTTSXj A.TSTTD De toebereidselen voor de kroning van Czar Alexander III zijn nu in vollen gang; de Regeering legt er millioenen aan ten koste, en de rijke edellieden, burgers en kooplui wedijveren, om den Keizer een schitterende ontvangst te bereiden. Op de uitgestrekte chodynski-vlakten, waar de groote volksfeesten gegeven zullen worden, verrijzen tal van kramen, tenten en allerlei ge bouwen, waaronder ook een keizerlijk paviljoen, vanwaar de Czar en zijn gemalin de geheele vlakte kunnen overzien. Men verwacht, dat minstens 400,000 perso nen aan het feest zullen deelnemen. Eten en drinken zal kosteloos aan het volk verstrekt worden uit 120 versierde goederenwaggons, die tijdelijk in buffetten herschapen en op een rij geschaard zullen zijn. Ieder bezoeker krijgt een aarden kruik, met het keizerlijk wapen er op, waarin hij zijn bier kan vragen. Voorts ont vangt ieder twee vleeschpasteien, suikerwerk, gedroogde vruchten en koeken- In vier groote schouwburgtenten en een circus, door Samalensky opgericht, zullen voorstellingen gegeven worden, en twaalf militaire muziekkorpsen zullen te zamen met twaalf zangvereenigingen, concerten geven in de open lucht- In het Sonolinky-park wordt aan de regimen ten ran de lijfwacht een afzonderlijk groot feest bereid. Petersburg 27 April. Ook de Khan van Khiwa komt bij de gelegenheid van de kroning te Moskau- De opening van do scheepvaart op de Nev.a is op handen, daar het ijs reeds begint los te laten. Het zomer theater te Pensa is afgebrand, zonder dat er ongelukken bij hebben plaats gehad. ITALIË- Rome 26 April. De Moniteur van Rome meldt, dat het Vatikaan bericht heeft ontvan gen, dat de Kroning van den Czaar van Rus land nu is vastgesteld op 27 Mei. -A.HVnUB.IK.A.- Philadelphia 25 April Paraell heeft bier eene nieuweLand-ligaopgericht, waarvan Moonly pmsl' dentis geworden-In de eerste zitting derzelvehield de president een redevoering, waarin hij "ar nell's verdiensten tegenover Ierland sterk deed uitkomen en de hoop uitsprak, dat hij eens de Ieren tot de nationale onafhankelijkheid zou voeren- Nieuw-York, 25 April. De New-YorkHe rald schat het aantal dooden, door den orkaan in de streken van de Mississippi, Georgié Zuid-Carolina veroorzaakt, op 200 a 300 en der gewonden op 1000. J New-York 27 April. De New-York HeraW meldt: er gaat eene depressie over de dV sche Oceaan en kan gevaarlijk worden. Tu^0 fl 28 en 30 April moet zij Groot-Brittan t Noorwegen bereiken en langs de kuste Frankrijk trekken. Van het Zuid-Oosten het Noord-Westen zal er wind met r r I sneeuw zijn. In het Noorden verwacu i electrische verschijnselen- I

Schager Courant | 1883 | | pagina 2