Gemengd Nienivs^ van vertind ijzer met dien scherpen punt en dien stevigen kop voor niet veel minder dan dertig cents te maken is. Dan zoudt gij toch voorzeker wel verbaasd staan en den man van afzetterij of wie weet waar van beschuldigen. Gij zoudt evenwel ongelijk hebben en de weikman zon u, zonder groote moeite, duide lijk kunnen bewijzen, dat hij onder dien prijs geen goede speld kan maken. Juist omdat ze bij zulke massa's moeten vervaardigd worden, kon de fabrikant daar voor machines inrichten en op die wijze zor gen, dat ze goedkoop werden. Daarom is 't inderdaad beter en zelfs zui niger, om voortdurend spelden te vei liezen en spelden te laten maken. Evenals met de verlorene spelden, gaat bet ook met al de overige dingen in de wereld, in welker overblijfselen al de verlorene spel den verloren gaan. Het dagelijksch ontstaan in massa wordt opgewogen door het vergaan in massa en het resultaat daarvan is de bui tengewone goedkoopheid van al datgene wat onze arbeid kan voortbrengen. Gingen er min der verloren dan ontstonden er ook minder door den arbeid en in dezelfde mate zouden de voortbrengselen duurder worden. Alle ge- brokene glazen en kopjes en borden en scho tels enz. maken de nieuwe goedkooper; hoe meer kleeren scheuren, des te levendiger wordt het fabriceeren en in dezelfde mate worden de stoften goedkooper. Er bestaat dus en dit wilde ik in dit eerste opstel doen uitkomen er bestaat tusschen prijs, gebruik en verbruik eene harmonie, waardoor verhoudingen in over eenstemming worden gebracht, die 'schijnbaar met elkander in strijd schijnen te zijn. Baarn P. van de Velde Mz. Iiinncnl.mrisch IVieuws. Donderdag 11- had het 5 jarig zoontje van G. de Jong alhier, op het Noord het ongeluk in het water te vallen en te verdrinken- Het lijkje werd drijvende gevonden door N- Spaans, die het lijkje naar de ouders bracht. Op denzelfden middag viel op de Laan, alhier, het zoontje van den heer Schene te water; een dochtertje van den heer S-, die bij het jongentje was, sprong het na en vatte het; doch beiden zouden zekerlijk zijn verdronken, ware het niet dat. de tuinman Doornbosch, die hen in het water zag drijven, toegesneld ware en hen uit het water haalde. Men schrijft uit Jloorn, 30 April. Op de heden alhier gehouden voorjaars-koemarkt waren aangevoerd 2370 stuks vee. Van dit getal waren 1186 stuks aangebracht uit de provincie Fries land enz de overige voor het meerendeel Vare- of Geldekoeien van verschillende gemeenten hier uit den omtrek- De qualiteit was over het geheel best- Er werden hooge prijzen besteed, maar over het geheel niet de prijzen van de twee voorgaande jaren. De handel was stug, zoodat er nog veel vee onverkocht is gebleven In de Gerard Doustraat bij de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam is Maandag voormiddag vreeselijk huisgehouden. Eenige stratenmakers en poldergasten leverden daar een gevecht, zoo hevig, dat sommige bewoners dier straat van angst de deuren hunner woningen sloten. Meer spel was," antwoordde de graaf. „Doch de Russen kon den toch onmogelijk de geheels grens bezet houden, konden dus daarom zeer goed gelooven, dat men over de "Weichsel wilde trekken, daar hier alles ver sperd was." Piotr schudde het hoofd en zweeg. „Beveelt mijnheer de couranten of anders nog iets?" vroeg Piotr op zyne gewoone wyze. „Ik dank u, ik wil uitrusten," antwoordde de graaf. Toen de graaf nu zyn schryfmap opende, om een brief aan zyn moeder te schreven, vond hy tot zyu groote verbazing daar het eerste blad met de vol gende woorden beschreven: „Wees voorzichtig - men misleidt u!" Mismoedigd stond hy op en liep naar het venster. Men waarschuwde heni, op wie anders kondenpdcz# woorden betrekking hebben, dan op Mart ai Ben hoogst onbehageiyk gevoel maakte zich van hem meester, zyn gansche wantrouwen, zyn jalouzie ont waakten op eens. Wie was de schryver óf de schrijf ster van deze regelen? - Aneczka - geen andere dan deze kon het geweest zyn! Waar was Aneczka? Hy wilde haar spreken. Hy riep Piotr en vroeg hem waar of Aneczka was. Eindelijk vond hy haar in een kamer, bezig met huis- houdelyk werk. Zij verbleekte, toen zy den graaf zag binnentreden; zij verdedigde zich ook niet, toen graaf Hancke het haar ronduit toevoegde, dat zy de schryfster van deze waarschuwing was. Zy sloeg de oogen neder en beefde. „Welk een zeldzaam meisjedacht de graaf - „welk een raadsel!" Hy begon haar verwyten te maken en verzocht haar ophelderingen. Hy vatte haar by de arm, voerde haar by het venster en keek haar goed onder de oogen. Maar vreemd, het anders zoo zachte meisje bleef nu hardnekkig stom. Slechts eens opende zy de lippen. „O vraag my niets," stamelde zy. Er ontstpnd nu beweging op den hof, do heeren en dames keerden terug en brachten eenige gewonden mede. Aneczka snelde heon, vluchtend gelyk een opge jaagd ree. dan 20 politieagenten en brandweermannen waren spoedig ter plaatse en hadden de handen vol de belhamels tot bedaren te brengen- Een hunner heeft een slag gekregen, tengevolge waarvan hij plotseling dood neerviel, terwijl nog twee anderen belangrijke verwondingen bekwamen. Een drietal der vechtersbazen is in verzekerde bewaring genomen- Ruim dertig bestellers van de rijkstelegraaf te Amsterdam hebben elk ongeveer f 50 getrok ken uit de Staats loterij- Zij hebben te zamen eenige tiende loten genomen, en op een daar van is de. prijs van f20,00 gevallen- Over de komst van het Prinsesje op het Paleis te Amsterdam, zegt het N. v. d. D: Dinsdag middag te half vijf kwam het jonge Prinsesje op het Paleis alhier aan. Vriendelijk wuifde het lieve kir.d de als gewoonlijk voor het Paleis saamgeschoolde menigte met de handjes hare groeten toe. De Koningin was in de vestibule om haar te ontvangen- Ongetwijfeld zeer fegen de etiquette, maar toch echt moederlijk en dit gevoel zal wel het hoogste staan nam zij haar doch tertje op den arm en droeg haar zelf de trappen op- „Kom, kus je moe Ier nu eens V' Dat teedere woord, hoe zacht uitgesproken, werd door de naastbijstaanden opgevangen, en het getuigde hoe innig de band is, die ook Koninginnen aan Koningsdochters bindt. Een tuinier te Vrijenban bij Delft heeft reeds naar Rotterdam gezonden: nieuwe aardap pelen en aadbeiën- Tot hoofd der Burgerschool te Purmerende is benoemd de Heer W. Leeksma, leeraar aan de Rijksnormaalschool te Beemster. Ongeveer negentig sollicitanten hadden zich voor deze be trekking aangemeld. De werkzaamheden aan de spoorlijn Zaan dam-Hoorn gaan goed vooruit. De zandbaan is reeds tot de gemeente Kwadijk gereed. De bruggen over het Noord-Hollandsche kanaal en „de Weere" nabij Purmerende zijn deze week van rijkswege beproefd en goedgekeurd. De heer Oscar Carré, die met zijn cirque op de Haagsche kermis komtlaat uit Ber lijn v ij f ossen komen. De dieren zijn zóo gedresseerd, dat zij dezelfde toeren doen, die door welopgevoede olifanten, zooals men ze in den cirque, en in dat van Meijer zag en in den Haagschen dierentuin van de gewillige en gehoorzame Betsij dagelijks bewonderen kan, worden verricht. Mocht de heer Carré de be zwaren overwinnen, welke hem uit Duitschland over den uitvoer van vee, met het oog op de ziekte, worden in den weg gelegd, waarvan ernstig sprake is dan zal hij toonen, dat het gezegde „zoo dom als een os" ook reeds door de heer schappij van den mensch over het dier wordt geloochenstraft. Het ellendigste exemplaar van het Ara- sterdamsche gepeupel heeft een Chinees, ter wijl deze op het Westeinde aldaar wandelde, den haarstreng afgesneden. In de middengalerij van het Hoofdgebouw der tentoonstelling werd gistermiddag een Chi- neesche vaas van f 3000 door iemand uit de menigte gebroken. Omtrent het bezoek dat door HH- MM. Maandag aan de werf aan de Kon. labriekvan stoom- en andere werktuigen, directeur de heer J M- van der Made, te Amsterdam hebben g-ebracht, meldt het Hbl. nog het volgende: Toen de Koning en de Koningin op de tribune Men bracht de gewonden juist in huis. Garczinski trad op den graaf toe, trok hem in een hoek mede en schudde hem de hand. „Wy zyn u grooten dank verschuldigd, alhoewel de zaak niet slaagde," zeide deze, „Wy hebben een ne derlaag geleden, maar gelukkigerwijze is het niet zoo slim, als het er in het eerste oogenblik wel uitzag. De vreemdeling een braaf mensch overigens deze Signor Nullo als militair was hy een nul, Vergeef mij onder deze treurige omstardigheden deze woordspeling een roodhemd - een Garribaldiaan, voert daar de geheele kolonne zoo maar in het woud, in plaats van do straat te houden. Nu, er is niets aan te veranderen; hy betaalde het met het le ven, de mort nis nil nisi bene, waar hout ge hakt wordt, vallen spaanders." Met ontroering hoorde graaf Hancke dit lichtvaardig oordeel van een man, van wien hij tot nu slechts woorden, doch geen daden had gezien. Verbazing sloot zyn mond. „Overigens is de zaak nog al goed afgeloopon," ging Garczinski voort, „de linker kolonne onder Pulszki is gelukkig over en van de vluchtelingen is het grootste gedeelte weder verzameld. Wij zullen nog geen hon derd dooden en gekwetsten in het geheel hebben; wel is waar, zyn de wapenen verloren. Maar bin nen eenige dagen gaat het er weer op nieuw op los En wanneer gaat gy zelf?" vroeg graaf Hancke, vörwijl hy den spreker strak in do oogen zag. Mijnheer von Garczinski lachte zeer vriendelyk,streek met welbehagen zyn baard en zeido zonder aarzelen „Binnen eenige dagen, beste graaf; wy zijn het hier nog niet geheel en al eens, zooals gy weet. Maar binnen een week denk ik te gaan, en dan nog wel in goed gezelschap." Na het avondeten trad Marta op graaf Hancke toe en wel zoo, dat zyne kameraden het niet merkten! „Kom aanstonds op myn kamer," sprak zy zacht en keek hem in de oogen. De waarschuwing en de waarschuwster waren eens klaps door graaf Hancke vergeten. Wordt vervolgd hadden plaats genomen, terwijl het ge:S(1l van de Marnex zich deel hooren, spraWn 7 heer van der Honert, namens de fabriek "en 7 heeren jhr. P- Hartsen en G- A- baron Tin^i namens den West Indischen maildienst de \v stelijke personen arn. H. M. de Koningiu voldeed daarop we!wi]iet!, aan het tot haar gerichte verzoek om middel van een hamerslag een koord door snijden, waardoor de achter een gordijn ver. borgen naam Oranje Nassau van het eer?, schip van den West-Indischen maildienst voorschijn kwam, door we'ke handeling tevojy de kiel 'van dit schip was gelegd. Zichtbaar verrast, onder de tonen der muzie\ en de luide hoezee's van de honderden werk lieden die in de ijzeren geraamten der in aan. bouw zijnde schepen voor de maatschappij Insulinde plaats hadden genomen, werd plechtigheid verricht. Z. M- de Koning nam daarop het woon]. „Ik heb met genoegen het streven gezien 015 door dezen nieuwen dienst het belang en i}> welvaart der koloniën te bewaren, en den ba&; met het moederland te versterken; ik koesfc de beste wenschen voor haar welzijn en ik de vaderlandsliefde op hoogen prijs van he; die daartoe hebben medegewerkt, onder de leus voor vaderland en Koning. Ik ben als blijk dezer sympathie dan ook zoo vrij persoonlijk aan liet bostuur het Koninklijke besluit te over. handigen, waarop aan den West-Indischen mail. dienst de naam van „Koninklijke" wordt tos gekend." Woensdag morgen te 9 uren is het Koninklijk gezin per extra trein naar Bergen (Luxembur? vertrokken. De Koning was in burgerkleedin' de Koningin in reistoilet. Ook nu groette he Prinsesje met de bouquet, die zij in de hani hield, vriendelijk naar alle zijden. De Koning betuigde den Burgemeester V herhaling zijne tevredenheid over de ontvang?; hem en de Koningin van wege de burgerij ten deel gevallen, en stelde f 2000 ter beschikkiog voor de aigemeene armen. Buitrnl 1 ndscli Nieuws. XjTTXTE JVLJ3TTKIG-. Luxemburg 2 Mei. Op verscheidene plaat sen van het voormalige vesting gebied zijn stangen opgericht, die de hoogten van de ge slechte aarde- en vestingwerken aanfooncn. Men wil dit den Koning bij zijn tegenwoor digheid aldaar aantoonen en zoodoende van Z. M. de verklaring vragendat nu voldaan is aan de verplichting, zooals Z. M. cïw in 18G7 te Londen op zich nam, betreffende kt slechten der Luxemburgsche vosiingen. GROOT-BRITTA JST JSTIË Dublin 1 Mei. In het proces tegen1 moordenaars van het I'hoenixpak heeft di .Turi gisteren tegen den vijfden aangeklaagde,I den koetsier Fritz Harris, het onschuldig uit-i gesproken. Dublin 2 Mei. De zesde en de zevcn-l de aangeklaagde van den moord in het l'lio' l nixpark, Delanev en Coffreij geheeten, beken den heden aan den moord deelgenomen te hebben en werden beiden ter dood veroor deeld. EGYPTE Caïro 3 Mei. Een telegram uit Soedan bericht, dat door de op den 29*ten April be haalde overwinning op de opstandelingen de provincie Sennaat van de opstandelingen be vrijd is geworden. De Engelsche consul-generaal Malet is te Caïro aangekomen. Nieuwe goud va1 den zijn ontdekt in Alas- ka. Uit het territoir Alaska, vroeger Russisch Amerika, zijn, zooals aan de Allg. Ztg. g®' schreven wordt, berichten gekomen, die in geheel Noord Amerika ongehoord opzien ver wekken. Eenige bergbewoners, die kortelings uit de Union aankwamen te Sitkade hoofd plaats van dat land, hebben eenige mij'en oostelijk van die stad goud gevonden. Hf* goud is mat kwartsvermengd en gemakkel'j te verkrijgen. Ingevolge van dat bericht ijk1* talrijke goudzoekers uit alle deelen van be vastland naar Alaska. De kooplieden van San Francisco, die met Sitka in handelsbetrekking staan, besloten, het geheele gebied zuide'J van den St. Eliasbcrg te doorzoeken, ennan neer hot werkelijk mocht blijken hier goudveld te zijn, dan zullen zij op de ni geschikte wijze het verkeer naar deze -p toegankelijk maken. Te Heiderschaidergrund, Luxemburg, eene 26jarige natuurlijke dóchter getrac

Schager Courant | 1883 | | pagina 2