Dinsdag is te Twisk de bliksem geslagen in een boom, in den tuin van den burgemeester en werd de boom van boven tot aan den wortel geheel in tweeën gespleten. Bij het zware onweder, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag woedde, zijn ver scheidene gebouwen in de asch gelegd, o. a. de molen „Oranje boom" te Leiden; ,een vrouw werd in haar huis tegen den grond geslagen, terwijl een man stok stijf bleef zitten; een an dere vrouw liet door onsteltenis een stapel bö?: den uit hare handen tegen den grond vallen, terwijl nog anderen jeugdige kinderen uit hun slaap opnamen en met hen de buurt ontvluch-.. ten. Eene vrouw was zelfs zoo ontsteld, dat zij haar spraakvermogen had verloren. Zelfs ou den van dagen herinneren zich niet. ooit zulk een onwêerslag te hebben gehoord. De papier molen „de herder" te Waddingsveentoebehoo- rende aan den heer J. A. v. d. Werve, brandde geheel af; te Warnsveld, de groote boerderij „het Ooijink" die geheel afbrandde, 3 varkens kwamen in de vlammen omte Appeldoorn een boerenwoning; te Ranswijk (Gelderland) zijn twee Runieren door den bliksem gedood; te He'den, tnsschen Baarloo en Kessel, is de ka pitale pachthoeve van den Notaris Haufmans, tot den grond afgebrand, van het vee werd weinig gered, en alle huismeubelen en akker gereedschappen gingen verloren; te Barneveld werden verscheidene hoornen en een schoor steen, te Buren de toren getroffen, maar op beide plaatsen bet vuur spoedig gebluscht. Te Barendrecht werd echter een groote schuur van N. Dekker in de asch gelegd; te Terhorst is de bliksem in de woning van de Weduwe Adams geslagen, waardoor dit en het huis van haren buurman met schuur enz. in de asch zijn ge legd. Maandag nacht is tuschen Amsterdam en Haarlem eene vrouw aangerand en van haar geld beroofd. De dader is tot nu toe zoek. Een oud man te Amsterdam, die een hol lend paard tegen wilde houden, kreeg een klap tegen de borst en werd dood naar het gasthuis gebracht. Dinsdag namiddag na het vertrek der be zoekers van de tentoonstelling zijn door de re- cherseurs weder verscheidene personen (zwervers) uit de verschillende afdeelingen verwijderd. Dat echter niet al het vermiste gerold wordt, bewijst het feit, dat eenige portefeuilles, waarvan enkele met geldswaarde en portretten, op de terreinen gevonden zijn. Te Alkmaar zijn voor de Provinciale Staten herkozen de heeren Maclaine Pont en Bos, met 352 en 341 van de 366 geldig uitge brachte stemmen. De uitslag der verkiezingen voor de Prov. Staten van Noordholland is geweest als volgt: Amsterdam. Herkozen de heeren Backer, Boissevain, Cruinier, Cordes, A. W. en P. v. Eeghen, de Leao Laguna, Domela Nieuwenhuis, Pels, Philips, Rendorp, Teixeira de Mattos en Wertheim. Gekozen Jr. mr. W. Roëll 869, J. Coninck Westenberg 828, mr- M. C- v- Hall 814 en dr. C. E. Heynsius 745 st-, allen liberalen. Herstemming tusschen jr. P- Hartsen (lib.) 590 en mr- T- Heemskerk (antirev-) 438 st. Edam- Gekozen H- J Calkoen. Enkhuizen. Herkozen J. Bruyn Jz- en C. Donker- Haarlem. Herk- A. v- Stralen 426 st. F. L. Kist 407 mr. J. F. T- v- Valkenburg 386 Helder J.. C Jansen 143 st- Hoorn- Herkozen P. Slagter 365 st. Gekozen P. Brinkerink 304 Nieuwer Amstel. Herstemming tusschen mr. D- A- Koenen (aftr. lid) 127 en H- v. Blaaderen 91 st. Purmerende- Herkozen mr. L. C- v- Bommel 220 st. Weesp. Gekozen F- N. v- d. Meulen 398 st. Mr. Th. Heemskerk 386 Zaandam- Herkozen J- Prins en Vis Pz. Tot predikant te Oudcarspel is beroepen ds. J- H. Stramrood te Lutjebroek. Iu den Beemster is uit een sloot opge haald het lijk van een verver, die vermist werd. In den morgen van den 8 is, ten gevolge van het drogen van een bed, afgebrand de door Brasser bewoonde boerenplaats, aan de Bus onder Krommenie. Het vee, dat nog op stal stond, werd gered. Voor de Internationale Landbouwtentoon stelling 1884 te Amsterdam, in verband met den wedstrijd met Rijenzaaiwerktuigen en Rij- enschoffelmachineste Deventer 1883, wor den prijzen uitgeloofd voor rijenzaaiwerk tuigen en rijenschoffelmachines voor zware gronden, bij den akkerbouw in gebruik, hetzij die in het binnen- of in het buitenland ver vaardigd zijn. Bij het programma voor de Internationale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam worden als prijzen uitgeloofd: Voor rijenzaaiwerktuigen voor zware gronden le prijs. G#uden Medaille, geslagen op het stempel der Internationale Land bouwtentoonstelling in 1884 te Am"- stefdam. 2e Zilveren Medaille als boven. Voor rijenschoffelmachines voor zware gronden le prijs Gouden Medaille geslagen op het - stempel der Internationale Land bouwtentoonstelling in 1884 te Amsterdam. 2e Zilveren Medaille alsboven. Bovendien zal aan elk met den len prijs be kroond werktuig door de afdeeling Deventer en omstreken der Geldersche Maatschappij van Landbouw worden toegekend de Verguld Zil veren Medaille der Maatschappij, alsmede de Zilveren Medaille aan die werktuigen, die de 2e prijzen behalen. Van uit Vlissingen meldt men, dat 1], Zaterdagmorgen om 6 uur in de haven van Sheerness een botsing plaats had tusschen de stoomboot Prinses Maria van de Vlissinger lijn, die de Hollandsche en Duitsche post aan boord had, en een schoener, de Little Kate. Het wa ter drong met zooveel kracht de schoener bin nen. dat die in tien minuten zonk. Het Hbl. verhaalt, dat in do Fransche afdeeling een exposant van edelgesteenten bij het ontpakken een kistje omstiet, waardoor een aantal juweelen en ander heel- en halfe- delgesteenten op den grond viel. Ongelukkig waren de planken van de vloer niet goed aam eengesloten en daaronder water, zoodat voor een aanzienlijke waarde daarin is gevallen, en niet dan met groote moeite en oplettendheid terug zal gevonden kunnen worden. Dinsdag middag kreeg in de Laurierstraat te Amsterdam een beschonken man twist met zijne vrouw. Nadat hij haar geslagen had, nam hij in £ijne razernij zijn kind uit den stoel en wierp het uit het raam: het was onmiddelijk dood. Te Oostermeer heeft een ongehuwde moe der zich uit wanhoop met haar kind in 't wa ter geworpen; beiden verdronken. De heer v. d. Oudermeulen werd dezer dagen op de landhoeve, behoorende tot zijn kasteel onder Wassenaar, door een stier aange vallen. Het beest bracht den bewoner van liet buitenverblijf met de horens een hevigen stoot in den buik toe, zoodat de toestand van den verwonde zorgelijk is. Eenige jongens te schoonoord (gemeente Sleen) hebben door middel van lucifers een bosch in brand gestoken, waardoor eenige bun ders hout verbrand zijn. Zij hebben reeds hunne daad bekend, Dezer dagen kwam een boerenknecht uit den omtrek van Bolsward bij den apotheker, zeggende dat hij zijn rekening wilde betalen; en wat bleek nu? hij had zich ruim een maand geleden opgehangen, was»- nog bijtijds afgesneden doch er zwaar ziek van geweest. Hij wilde nu uit dankbaarheid voor het behoud van zijn leven zelf de rekening voldoen en zijn eerste bezoek in de stad gold dan ook den apotheker. De man was volkomen genezen van zijn zucht tot zelfmoord en levenslustiger dan ooit. Voor duivenlief hebbers is het volgende geval niet onbelangrijk. Eene duif werd door den zoon van een winkelier te Amsterdam verkocht aan een vogelkoopman, die het beestje met eene der Engelsche booten naar Huil zond. Een paar dagen na het vertrek arriveerde de zelfde duif, wel afgemat en vermagerd, maar toch gezond en vlug terug en ging op haar hok zitten, waarin zij dan ook maar weer is opgenomen. Vroeger was dezelfde duif' al eens naar Kollum verzonden, maar toen ook terug gekomen. Wederom, thans te Rotterdam, heeft een man het geld dat hij met den verkoop van een paard verdiend had, verspeeld aan een drietal lieden, die hem in een herberg gelokt hadden door het vinden van een kwartje. On danks de verhalen van alle Nederlandsche dag en weekbladen en de herhaalde waarschuwingen van de politie zijn er dus nog altijd onnoozete. halzen, die zich in den strik laten vangen. niet leeren wil, moet voelen 1 a De inentingsproef ter bestrijding van b* miltvuur, naar het stelsel van Pasteur te Up hoven-Sittard genomen, heeft aanvankelijk WI gewenschte gevolg gehad. De schapen, welWI met doodelijke smetstof waren ingeënt, zondit de beide voorafgegane voorbehoeds-inenting® I te hebben ondergaan, zijn aan de gevolgen F miltvuur gestorven; daarentegen zijn de diereii welke alle drie de inentingen hebben ondeiga I in gezonden toestand. I Het plan tot stichting van eene HOj^l sche kolonie in de nabijheid van Middejo in de Transvaal, heeft, naar het „N. v- I van bevoegde zijde verneemt, haar 'jeS,° fl kregen, Hoogstwaarschijnlijk gaat deeersn*',;, I nigte lan iverhuizers nog in September v jaar op reis. Ujldom bestaat namelijk niet in het bezit «elf, maar in het nuttig gebruiken of aan wenden van 't geen men bezit. Een voorbeeld zal dit duidelijk maken. Een voornaam heer heeft een uitgestrekt landgoed gekocht en heeft daarin eene zeer schoone, groote bezit ting, maar dewijl hij dit niet tot zijn voordeel aanwendt, en er parken, vijvers enz. in laat -aanleggenwordt hij daardoor niet rijker. Het tegendeel is waar. Het behoud van dit te- zit zou eindelijk den rijken heer tot een arm man maken, wanneer hij daarenboven nog geen ander vermogen bezit, dat hij voordeelig weet te gebruiken. Wanneer die rijke, heer -die bezitting aan iemaud ten geehenke wilde geven op voorwaarde, dat de nieuwe eigenaar die bezitting moet onderhouden en behouden dan zou hij nauwelijks iemand vinden, die dit geschenk zou willen aanvaarden. Het bezit dat niet op eene nutttige, voordeelige wijze wordt aangewend is geen rijkdom maar een last. Wanneer onder zulke omstandigheden het bezit van het schoonste en duurste geen rijk- ■dom is, dan is het bezit van iets dat weinig waarde heeft, ook geen rijkdom. Wie een pond ijzer bezit, heeft daaraan zeker niet veel. Alaar geheel anders wordt het, wanneer •de bezitter in sta t is, uit dat pond ijzer spelden te maken. Nu is 't pond ijzer tien maal meer waard geworden, en men zal moeten toegeven, dat, wanneer dit met ver scheidene ponden geschiedt, daaruit een rijk dom kan ontstaan. De verandering van ijzer in spelden ge schiedt door arbeid, derhalve ontstaat de rijk dom door den arbeid. Zoo gaat het met alle dingen in de wereld. .Zelfs het kostbaarste en duurste metaal, het goud heeft minder waarde dan het goed koopste, het ijzer, zoodra het laatste door ■den arbeid is veredeld geworden. Ue kleine spiraalveer in onze zakuurwerken is gemaakt uit verwerkt ijzer, uit staal, maar dewijl er uit een pond ijzer zeven duizend van die veeren gemaakt wordenis de waarde van dit pond ijzer veel grooter geworden door den arbeid dan een pond goud. Hieruit volgt, dat een meusch, die het ijzer zoo fijn bewerken kan, rijker is dan een ander, die de kunst verstaat, om door de alchimie ijzer in goud te veranderen. De rijkdom is dus niet gelegen in 't bezit van kostbare dingenmaar in het werkdat uit dingen van geringe waarde, dingen van veel waarde maakt en hieruit volgt, dat een tijd, waarin men een brok hout alleen tot brand stof gebruikt, armer is dan de tijd, waarin men door den arbeid uit een blokdat nog niet eens een kachel kan verwarmen, hon derd duizend lucifers maakt. Baarn. P. van de Velde. Mz. ttiimcnlamlscli IVieuws. Naar wij vernemen is j.1. Vrijdagmorgen een boerenplaats verbrand in den Ruigenweg gemeente Zijpe, bewoond door Jacob Sclirieken behoorende aan de Barones van Wassenaar. Tot heemraad van den polder Callantsoog is benoemd de heer P- J- Zipp. De kermis te Warmenhuizen zal voortaan aanvangen den derden zondag in Augustus, in plaats van den tweeden zondag na Pinksteren. Te Midwoud is don 9en dezer de bliksem in den schoorsteen van een herberg geslagen; de achterkant van den schoorsteen is letterlijk beschadigd; van het ijzeren luik is de grendel verbrijzeld, en daarna sloeg de bliksem het raam uit de muur; een damspiegel is geheel en al in stukken op het bed gevonden, terwijl ook nog een porceleinen kast, waarin kop en scho tels waren, in wel duizend stukken in de muur werden gevonden. Men zou bijna zeggen, het is ongelooflijk, maar toch kan het met zeker heid beweerd worden. op Swierze, en verzocht zijn naam te mogen weten. Nauwelijks had graaf Hancke zjjn eigen naam ge noemd of de vreemdeling riep uit: „Dan zijt gij misschien een zoon van Bosak' in Zürich, m(jn dierbaren schoolvriend?" „Ik betreur het zeer, doch wij hebben slechts den naam gemeen." „Ik verheug rnjj desniettegenstaande met u kennis gemaakt te hebben, heer graaf, en bid u,u te mogen voorstellen aan de mijnen en aan mijne familie." Graaf Hancke kwam nu in aller aangenaamst gezel schap. Ook hier bewierookte men hem, toen men van een uit het gezelschap vernam, dat graaf Hancke nog kortelings een Keizerlijk ülaan was. Tegen den middag steeg hjj weder te paard, nadat hy aan zijn gezelschap had moeten beloven te Gwierze te zullen komen dineeren. Wordt vervolgd. Baivoety, een bijnam van een gratf Hancke in Zürich-

Schager Courant | 1883 | | pagina 2