Wie spelden of lucifers in zulk eene me- i pigte maakt, dat de menschen ze achteloos kunnen gebruiken en verliezen, die heeft ook aanspraak op een kop koffie uit Indie, op een katoenen kleedje en jurkje voor vrouw en kinderen, al komt de grondstof ook uit Ame rika, die heeft ook recht op een spoorweg, ■die hem de voornaamsten uit vroegeren tijd zouden benijden. Hij arbeidt voor niillioenen en neemt daarom met het volste recht deel in het genieten van alle dingen voor millioe- nen. In dit geval is de arbeid een werk, dat het genoegen der menschen bevordert, terwijl andere menschen voor de arbeiders en hun genoegen arbeiden en de ruiling en omzetting van veraangenaming des levens, die op allen betrekking heeft. De samenhang of het verband, dat er be staat in den wederkeerigen arbeid, is zulk een vaste regel, dat men over een geheel land oen oordeel kan vellen, door nategaan, of het rijp is of niet voor de bovengenoemde alge- nieene genietingen. Juist die landen, waar voor rnillioenen medemenschen gewerkt wordt, zijn het, die vatbaar zijn voor 't genieten van die genoegens en gemakken, welke algemeen te verkrijgen zijn. Vergelijk Engeland eens bij Rusland. In een volgend en laatst opstel hoop ik nog naiegaan, hoe het in dit opzicht met bescha ving en een paar andere zaken gesteld is. Baarn P. van de Velde Mz. Bi11iienandscli Niei >vs. Mej. M. Bruin, is benoemd tot onderwij zeres te Barsingerhorn. Den 2östen dezer verbrandde te Anna Pair lowna, de boerenplaats en kapberg van M. Koo" men. De brand is ontstaan in de n kapberg en is tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel is weinig gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. Oorzaak onbekend. Tot 15 October zullen alle retourbilletten der Hollandsche Spoorwegmaatschappij van en naar Amsterdam gedurende 4 dagen geldig zijn zon der verhooging van prijs. Tot hoofdingeland van de Zijpe en Haze- polder, in plaats van wijlen den heer A. Kos, is benoemd de heer T. Lanser te St. Maar tensbrug. In de Barentsstraat te Amsterdam vond men gisteravond een man, die 's avonds te voren met een roes in huis gekomen was, dood op bed. Zoo veronderstelt men althans; doch na eenige geneeskundige behandeling kwam er we der leven in bet „lijk"; de man was schijndood geweest. Nooit zal hij meer jenever drinken heeft nu gezworen. In het dorpje Laren wordt veel over dief stallen geklaagd, die vooral 's Zondags onder kerktijd gepleegd worden. Enkele familiën aldaar volgen sedert lang de gewoonte om onder de godsdienstoefening de deur der woning nooit ren gekleed was, af te wenden, antwoordde de spreker: „Wel mogelijk. Wanneer hier een plaats voor mi) is kan het gebeurenEn op mijn eerewoord! het zou mij dan zeer lief zijn, wanneer gij mijn adjudant waartwilt gij mij dat beloven? Zulk een klee derdracht moet u verrukkelijk staan." „Gij zijt koen, mijnheer.... ten minste in uwe ■wenschen en woorden," antwoordde de dame trotchs. „Niet half zoo koen, dan met dendegen in den vuist," riep mijnheer van Garczinski vurig uit en legde de hand op de borst. „Nu goed, laat ons dan daden zien, mijn waarde heer. Lof en belooning volgen daarna." Nogmaals kwam de sohoone rijderes hen voorbij, zonder morkbaar naar hen te zien- De dichte sluier verborg haar gelaat. Niet een enkele van allen herkende haar, en toch was het Marta van Bordowski, die door jaloerschheid tot dezen avontuurlijken rit was gekomen; langzaam en goed rondziende reed zij voorbij. In dien tijd vervaardigde de Generaal de proeloma- tie, die den volgenden dag de wereld ingezonden moest worden en zaten de regeeringscommissarissen, generaals en adjudanten bij hem. Niemand werd toegelaten. Tegen den avond ontving graaf Hancke het bevel met zijn afdeeling op verkenning uit te rijden. In aller stilte brak hij op en bracht hij de vijandelijke posten in opschudding. Eerst na middernacht keerde hij in het leger terug. Naast zijn tent glom het kleine vuur. Toen hij nadorde stond een donkore gestalte op. Victor!" sprak zij. De jonge man beefde. „Marta, gij hier?!" stamelde hij en al het bloed drong naar zijn hart terug. „Hebt gij vergeten, wat ik u toen beloofde, toen wij de eerste maal naast elkander reden? Gij hieidt woord ik houd nu het mijne." Haar stem klonk dof, haar hand was koud als ijs, maar de geliefde bemerkte het niet. „Geef mij te drinken," verzocht zij zacht. Hij ging de tent binnen en zocht iets te vinden; doch de flesschen waren ledig, de gasten haddon dien geledigd. Eindelijk bemerkte graaf Hancke nog een marketentster die nog vuur aan had en bij wie hjj een glas thee kon krijgen. Marta dronk, bedankte, en hulde zich in haar mantel en trad de tent binnen. Bij het aanbreken van den dag hielp graaf Hancke haar te paard en reed naast haar het leger uit in de icijting naar Swierze. Wordt vervolgd. te openen:,, men weet niet welk vreemd volkJe in buis kan komen." Een 13jarige knaap is Woensdag avond aan de Weesperzijde te Amsterdam, het slacht offer geworden van de gewoonte om zich ach ter rijtuigen vast te klemmen. Toen hij nl. ach ter bet rijtuig te voorschijn kwam, werd hij op hetzelfde oogenblik door een hardrijdenden melkwagen overreden, met het ■gevolg dat hij kort daarna overleed. Op de tentoonstelling is iemand in hech tenis genomendie zonder lid van de jury te zijn wilde onderzoeken of de inhoud van een flesch anisette voor eene bekroning in aanmer king kon komen. Hij stak de flesch juist in zijn zaktoen zijn belangstelling ontdekt werd en verontschuldigde zich met de bewering dat hij juist te voren iemand een adreskaartje van eene etalage had zien meenemen en de etiquet te op de flesch toch niets anders was dan een adreskaart van de likeurstokerij, waaruit de anisette afkomstig was. In het magazijn van pendules en horloges van den heer Vingerhoed, op den Niewendijk te Amsterdam, werd Dinsdagnacht op uiterst brutaio wijze ingebroken en gestolen. Met een steen, die 's morgens op de stoep werd gevon den, heeft men in de groote en zeer dikke spiegel ruit, boven het gedeelte, dat dooreen luik was bedekt, een gat geslagen. Immers van in werpen kan geen sprake zijn, daar van binnen niets is beschadigd en de steen ook buiten ge vonden werd. Men heeft zich door dat gat mees ter weten te maken van zeven, meerendeelsgouden remontoir-horloges. De huisgenooten hebben des nachts niets vernomen. De politie is den dader of daders nog niet op het spoor. Te Arnhem is proses-verbaal opgemaakt wegens dronkenschap tegen een kind van 14 jaren. Omtrent de aanleiding tot de werkstaking aan de Koninklijke fabiek van stoom- en ande re werktuigen te Amsterdam, deelt het R. N. het volgende o. a. mede: Het aanbrengen der platen van de in aan bouw zijnde stoomschepen niet vorderende met den gewenschten spoed, besloot de directie het aantal platers te vergrooten. In eigen personeel kan zij geen gercede nieuwe krachten vinden; deze zouden gevormd moeten wordendie vor ming zou te lang duren om de onmiddelijke noodige hulp te verschaffen. De directie moest dus elders de meer benoodigde afdekkers zoeken. In Nederland kon zij deze, met het oog op de drukke werkzaamheden op de andere werven, niet vinden. Zij besloot dus uit Engeland voor den beperkten tijd van 6 maanden, 3 voorlieden en 13 helpers te ontbieden. Toen dezen Maan dag het werk zouden aanvangen, opperden de Hollandsche werklieden omtrent het verdeelen van het gebruik der gereedschappen en van het werk, bezwaren, welke de directie te vergeefs trachtte uit den weg te ruimen. Zij stelde Dins dag ochtend voor, de vreemde arbeiders uit sluitend met het moeielijkste werk, het afdek ken van het voor- en achterschip, waarvoor de 28 Hollanders nog niet voldoende geoefend zijn te belasten, en den Hollanders geheel alleen het uitvoeren van het reeds begonnen afdekken dei- zijden over te laten. Zij stuitte echter op de besliste weigering der Hollanders, die pertinent verklaarden niet met Engelschen te willen wer ken. Aan hun eisch om dezen te verwijderen, kon de directie der fabriek in het belang van den gang der werkzaamheden niet toegeven. Het getal der werkstakers is tot duizend ge stegen. De werkstakende scheepsoptuigers liepen door de stad met een bord, waarop te lezen stond: Weg met de Engelschen Leve Holland! De fabriek moest gisteren gesloten worden: een deel der werklieden ging huiswaarts, an deren togen bij troepen, met Oranje en Neder- landsche vlaggen, zingende door de stad. Voor het paleis op den Dam werd stand gehouden en werd het Wien Neêriandsch bloed gezongen De politie heeft enkele personen gevangen ge nomen en moestop den Binnen-Am stel van hare wapenen gebruik maken om de joelende menigte uiteen te jagen- Zelfs vielen daarbij nog slagen en zooals 't altoos gaat, de vrouwen en kin deren mengden zich te midden van het gevaar, zoodat een meisje een ftinken houw kreeg. Volgens latere berichten trokken Woensdag de werkliedten naar het stadhuis, om het hoofd der gemeente hunne bezwaren inedetedeélen. Vier van hen werden hij den burgemeester toe gelaten, waarop deze, na hen gehoord te hebben, hen beloofde met het bestuur der fabriek over de zaak te zullen spreken en een minnelijke schikking te zullen treffen. Ten gevolge waarvan door het bestuur der fabriek is besloten, gedurende veertien dagen een proef te nemen of 24 Nederlandsche werk lieden even vlug en even goed het benoodigde werk kunnen verrichten als 16 Engelschen. Zoo jadan worden de laatsten ontslagen; gedurenden dien proeftijd blijven de Engelschen echt* stad. r lQ de - Uit de Prinsegracht te Amsterdam i zak opgehaald, waarin het lijkje van e^-n 11 geboren kind was. Pas- - Nog eenige honderden mudden uien op Noord-Beveland voorhanden, die niet Z"r; kunnen verkocht worden. De prijs werd laatsten tijd al lager en lager, - som'nv^ kregen slechts 7 cent per mud, netto te - tot nu de beurtschippers zelfs weigeren 1 aan boord te nemen. Het gevolg van denl - marktprijs is geweest, dat er groote verlip'"3 geleden zijn, dewijl ternauwernood de uit^1 van arbeidsloon is terug ontvangen. - Te Berkel (N.B.) zijn drie woningen dim. behoeftige lieden bewoond in korten tijd af brand .n eene daarvan hoorde men de nyf' kreten van hulpbehoevende kinderen, zond toezicht thuis gelaten- Zonder eenig 'aarzeU snelden twee jongelieden (broeders) naar de pte? des onheils, verbrijzelden met handen en voet»! de ramen om de kindertjes (waarvan een nn> in de wiog te sluimeren lag) uit de vlammei te redden; zij zouden ongetwijfeld zonder tijdige hulp der moedige jongelieden een prooi van liet vernielend element zijn geworden. Men schrijft uit Amsterdam Het tentoonstellingscomité heeft bezwaar», maakt tegen de expositie der twee kanonnen door de Transvaalsche regeering voor dat do# afgestaan; zij zijn uit het hoofdgebouw verwf. derd en overgebracht naar eene werf aan den Amsteldijk. Het zijn kanonnen, die dienst gedaan hadden in den strijd tegen de Engelschen. Het ten- toonstellingscomité was van meening, dat t aanstoot zouden geven. Twee jongens openden dicht bij Deventer een brug over een kanaal om er een schip door te laten, zij vergaten echter de brug weer te sluiten en deze geraakte, toen een vrouw er over wilde gaan, in beweging met het noodlot tig gevolg, dat de vrouw tusschen brug en klep bekneld raakte en op de plaats dood bleef. Te Gellekum zijn Maandag middag 5 hui zen, 2 hooibergen en éen schuur afgebrand. li- brand is ontstaan bij een schoenmaker. Twee menschen, vader en zoon, zijn bij het redden van goederen verbrand, terwijl een derde per soon zooveel brandwonden kreeg, dat hij niet buiten levensgevaar is. Buitcnlati(!sch Nieuws. G-ROOT-BRITTANTNIB London, 24 Mei, Heden is door ver schillende reeders een tweede bijeenkomst in zake het Suez-Kanaal gehouden. Het besluit werd genomen om eene vereeniging te vormen, ten einde den aanleg van een tweede kanaa te verzekeren, en 20,000 p. st. voor de voor- loopige uitgaven bijeen te brengen. Door de aanwezige reeders werd voor het grootste ge deelte dier som onmiddelijk ingeschreven. Den secretaris werd opgedragen, de regeering te onderrichten van de vorming der vereeniging en van haar doel. James C arey.de verklikker, die op vrije voeten was gesteld, heeft zich, vol gens de Pall Mali Gazette op raad der politie weder naar de gevangenis te Kilmainham be geven uit vrees voor de ten uitvoerbrengiug der bedreigingen, welke hij ontvangen heeft. LUX RllVIBURGh De Koning-Groothertog heelt verklaard, dat uit rapporten en documenten en uit een eigen onderzoek, aan hem gebleken: is dat aau de verplichtingen tot slechting der vestingwer ken van Luxemburg in allen deele is voldaan en dat daarvan aan de mogendheden, die me degewerkt hebben aan 't verdrag van Londen, kennis zal worden gegeven, RUSLaIU. Moskou, 24 Mei. De afkondiging «ff kroning, die onder afdeelingen der ruiterij- garde en de garde te paard, in groot ga* plaats had, maakte een schitterenden indruk onder paukslag werd door twee bereden S® naats-secretarissen de afkondiging van de op den 15 Mei, oude tijdrekening (Zondag - Mei a. s.) plaats te hebben kroning voorga zen. De toehoorders ontblootten eerbiedig'ie' boofd en bekruisten zich. Daarna zong nie* de volkshymne. De houding der bevolking1' voorbeeldig, niettegenstaande den overgroots® toevloed van menschen; van ongelukken wanordelijkheden is tot nu niet het mm" bekend. Moskaü 23 Mei. Heden middag had de wapenzaal van het Kremlin voor den zer, de Keizerin, de prinsen en dePrl'1M-J der Keizerlijke familie en in tegenwoordig

Schager Courant | 1883 | | pagina 2