■kleiner getal stemmen liarcn candidaai kan verkozen zien. Kan de partij, die den heer W. BOS tegen over den aftredenden vertegenwoordiger plaatst in d;t district, over een zeker getal stemmen Inschikken, -bijvoorbeeld vijfhonderd billetten met zijn naam'doén' invallen,- dan heeft de liberale partij het in hare handen door tfouwe opkomst zijne verkiezing onmogelijk te maken. Zoolang de anti-revolutionaire partij een eigen candidaat stelt zijn hare kansen zeer slecht, het getal stemmen, waarover die partij kan be schikken is betrekkelijk zeer gering. Yereenigd kunnen zij slechts de zege behalen indien velen der onzen tehuis blijven. Daarom neutraal zijn is onmogelijk; de li beraal, die 1) 15 BRUYh KOPS niet stemt, tehuis blijft, of zijn stem uitbrengt op iemand, die zijne persoonlijke sympathiën heeft, maar niet is candidaat gesteldwerkt feitelijk voor de verkiezing van den heer BOS. Kan dat zijn wil zijn, mag dat zijne bedoe ling wezen? De vraag zoo gesteld beantwoordt zich zelf. Stelt de caiididaten naast elkander, en ver gelijkt hunne geschiktheid en bekwaamheid? De Centrale Kiesvereeniging heeft gedurende haar langdurig bestaan zich steeds onthouden van alles wat naar personaliteit riekt. Ditmaal is haar die houding gemakkelijk, want voor den persoon van den Burgemeester van Oudorp kan ook den tegenstander achting hebben. Maar waarschijnlijk zou wel de heer BOS <h». eerste zijn om te erkennen, dat hij de uit gebreide kennis op het gebied van staatsrecht en staathuishoudkunde mist van den man, wiens plaats hij wil innemen, en niemand kan ont kennen, dat evenmin als iemand zon 'er de noodige kennis en ervaring in cenig maat schappelijk beroep slagen kan, zoo ook de staatsman, wil hij met eere zijn moeijelijke plaats vervullen, meer moet weten, liooger inzicht behoort te hebben, ernstiger studiën moet hebben gemaakt, dan die welke vol doende zijn om in kleiner kring een achtbaar maar niet veel eischend ambt te vervullen. Bovendien, moeten wij Nederlanders dan, volstrekt den weg op, op welke het naburige Belgie eendracht en vrede verloren heeft P Moet dan werkelijk de godsdienstige kleur de.poli tiek beheerschentot dat wij eindelijk na kor te jaren misschienwant de teekeaerl des tijds zijn dreigend, niet langer als zonen van één vaderland naast elkander zullen staan, maar tegenover elkaar als leden van strijdende en verdeelde kerkgenootschappen? Voor die ramp beware ons de Hemel! De liberale partij heeft in de naaste toe komst veel te doen. Vooreerst moet zij be houden wat verkregen is. Zij die steeds voorwaarts drijven, zij voor wie de partij als zoodanig niet snel genoeg vooruit gaat, mogen om zich heen zien. Hoe veel hebben niet de anti-revolutionairen in de laatste jaren gewonnen? Zal zij niet de school wet en de verhouding tusschen Kerk en Staat naar haar goedvinden regelen, misschien bin nen zeer korten tijd, indien wij liberalen, kibbelende over de vraag, wat thans het eerst en het meest noodig gedaan moet worden, door verdeeldheid de reeds verkregen schatten on verdedigd laten? Dat Mr. DE BRUYN KOPS hierin onwan kelbaar met ons staat, weten wij. Onze partij zal vermoedelijk in de eerste dagen niet geroepen worden tot de regeering. Alvorens daartoe bereid te zijn heeft zij voor zich zelve in eigen boezem veel te doen. Maar is daarom hare politieke werkkring beperkt? Verre van daar. Ook hier heeft zij te verde digen wat verkregen is, onze handelsvrijheden tegen de aanvallen der protectiouisten, waarvan zich de afgevaardigde Mr. BAHLMAN tot orgaan heeft gemaakt, de verkeersvrijheid in onze koloniën tegen dc veldwinnende reactie der oudgasten en hunne aanhangers. Veel heeft zij bovendien te verkrijgen, wat zij in oppositie even goed kan bereiken, als wanneer uit haar midden de ministers gekozen zijn. Op het gebied van openbare werken valt veel te doen, en de zorg voor de materiëele welvaart van de natie is voor onze partij eene dure plicht. Zijn de taxatiën voor de grondbelasting eenmaal gereed, men late de nieuwe regeling dier belasting niet aan onze tegenpartij over; de zoo noodige rivierverbeteringen in het zui den, den strijd met de jaarlijks wederkeerende overstroomingeu, worde niet gevoerd buiten ons om; het evenwicht onzer financiën, die meest dringende eisch onzer miljoenen leenen- de staatskas worde niet verkregen tegen onze belangen, tegen onzen wil en tegen onze be ginselen. Zelfs onzen tegenstanders zouden wij de vraag durven stellen, zou rit gij bij die onder werpen van wetgeving de voorlichting van Mr. J. L. DE BRUYN KOPS in de 2e. Kamer willen missen Is het getal van hen, die zich werkelijk deskundigen en specialiteiten op dit gebied van staatszorg mogen noemen zoo groot, dat wij ons moedwillig zouden berooven van den steun, de lnilp en de verkregen kennis van hem, die getoond heeft te zijn jaren lang een bekwaam afgevaardigde en ccd eerlijk mau? Immers Neen Liberale kiezersdie de han den ineen geslagen hebt in dagen van voor spoed en met elkander de triomph der vrij zinnige beginselen hebt gevierd, laat elkander niet los nu het er op aankomt te toonen, dat eene partij aan hare leden vrijheid van over tuiging en vrijheid van spreken kan laten, en toch sterk blijven aan de stembus! Het Bestuur der Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar. A. P. DE LANGE, te Alkmaar, Voorziter. J. BLAAUBOER, te St. Maarten. K. BREEBAART, te Winkel. J. T. L. GRON EMAN, te Wieringerwaard. S. KEYSER Sz., te Texel. S. KRAMER, te Koedijk. T. LANSKR, te Zijpe. P. NOBEL, te Sint Pnnrrns. C. VAN VEEN, te Helder. Th. J. WALLER, te Anna Paulowna. C. W. BRUINVIS, te Alkmaar, Secretaris. 1 Internationale Tentoon- stelling- te Amsterdam. ~IL Sedert de stoom in de wereld is gekomen, willen we alles met stoom hebben. Het woord vrachten verbleekt al meer en meer in ons woordenboek en in een nieuwe editie zal het tien tegen een, wel voor goed geschrapt wor den. Bijna geen gebouw, geen tentoonstelling wordt tegenwoordig eerst ingewijd als er de laatste hand aan gelegd is, als de werklieden er niets meer te doen hebben. Men kan zoolang niet wachten! Het vorige jaar werd bij gelegenheid der na tionale feestviering, den 14en Juli, het nieuw gebouwde stadshuis plechtig ingewijd. Op dit oogoublik is nog maar een zeer klein gedeelte er van in gebruik genomen, er zijn honderden werklieden nog voortduren i aan den arbeid. Als alles goed gaat hoopt men tegen nieuwjaar geheel klaar te komen. Donléen Juli aanstaande zal het grootsche beeld van de Republiek op de Place de la Republique te Parijs met buitengewone plechtigheid worden ont huld. Evenwel zal dan slechts een der 4 beeld houwwerken welk de hoeken van het kolossale voetstuk moeten sieren gereed zijn. Ook andere onderdeelen zijn nog in bewerking. Het geheel zal eerst over een paar jaar gereed wezen. Zoo gaat het in Frankrijk. Bij ons gaat het niet beter. De winkelgalerij, om den tuin van het Paleis voor Volksvlijt gebouwd, is weiuige dagen ge leden reeds ingewijd maar af is zij nog niet. Met de Tentoonstelling is het dito dito gesteld. Meer dan een maani geleden werd zij geopend en nog is het niet voltooid. Trouwens dat gebrek schijnt inzonderheid aan alle groote Tentoonstellingen eigen te zijn. Het is daarom niet minder onaangenaam. Een internationale expositie is een vreedzame wedstrijd der volken op het gebied der nijverheid, en hoe zal men kunno oordeelen over hun krach ten wanneer zij zich niet to gelijkertijd in het strijdperk bevinden. Het is slechts mogelijk den eereprijs toe te kennen aan een der aanwezigen en het gevaar bestaat, dat de door ons geroemd en bekroonde door later verschijnenden verre wordt overtreffen. Er komt bij, dat alleen België tot nu toe wakker gonoeg is geweest om eeu catalogus te leveren van zijne inzendingen en zonder cata logus waarin alle voorkomen is een behoorlijk, vergelijkend overzicht een absolute onmogelijk heid. Wij moeten dus ecnig geduld ocfeneu en zullen met veel meer spoed onze beschouwin gen kunnen voortzetten, wanneer wij dien loods op de wijde zee der algemeene nijverheidspro ductie aan boord hebben gekregen. Ieder en alies lijdt daaronder. Op dit oogenblik zijn er betrekkelijk weinig vreemdelingen in de hoofistad. Ieder die de tentoonstelling wil gaan zien, wacht met zijn kemst tot dat de bladen hem zullen vermelden dat alles gereed is. Door dit geringe bezoek doen de inzenders geen zaken. Allen klagen steen en been. Ook het uitvoerend Comité ondervindt de nadeden dezer achterlijkheid. De inzenders konden volman hunne rl ruimte in termijnen te voldoen. De laatste r 3' mijn van die betaling is vervallen den eerrt dezer. Het meerendeel van hen die een plaats h ben gehuurd in de zoogenaamde werktalen" hebben evenwel geweigerd verleden Vrijdag dip laatsten termijn te storten. In hun kontrak} was vermeld dat de tentoonstelling den len M geheel gereed zou zijn en voor het publiek t J' gangkelijk zou wezen. Aan die beide bepalingen is door het Comité niet voldaan. De huurders achten zich daardoor in hurj belangen benadeeld en weigeren niet alleen al.e .verdere betaiin« maar verlangen zelfs schadevergoeding. Bovendien doen zij nog een derden grief gej. den Hun kontrakt houdt in dat in het hooft! gebouw alleen goederen tentoongesteld zouden worden, maar niet verkocht. Ieder inzender verkoopt er evenwel naar hartelust, waardoor den huurders van de werkga'erij een zware concurrentie wordt aangedaan. Waarschijnlijk zal uit deze zaak een proces voortspruiten, waarbij Mr. Kappeine van de Cappello voor de eischen tegen het uitvoeren! Comité zal optreden. Zooals ikzeide. zijn hier thans betrekkelijk weinig vreemden. Voor een week of 3, 4 ge. leden was dit gansch anders gesteld. Men ver- haalt dat weinige dagen voor de opening een Chineesche commissie zich hoogstgelukkig re- kende van oen onzer professoren diens gemea- beid huis te kannen huren voor vier maanden lang tegen vier duizend gulden per maand. Gelukkige hooggeleerde! welk een buiten kansje! Wanneer men het nieuwe Rijksmuseum na dert, ziet men al de vlaggen van al de natiën wapperen, welke aan de Tentoonstelling hebben deelgenomen, maar is men de gewelven door gegaan dan bevindt men zich eensklaps in een volmaakt Afrikaansche woestijn, waar de ver schillende loodsen, kiosken enz. even zoovele oasen vormen. Het is waar, hier en daar is een boom ge. plant, die zich alle mogelijke moeite geeft ora aan het groeien te gaan, op enkele plaatsen, met name rondom de fontein, die misschien nog voor de sluiting der Tentoonstelling springen zal, heeft men eenigen aanleg gemaakt of perken met ingezonden heesters in orde gebracht, maar over het geheel licht alles nog tamelijk in het honderd. De rails zouden verleden Zaterdag van het terrijn verwijderd worden maar ook daarvan is tot dusverre nog niets gekomen. Aan tal van gebouwen wordt nog getimmerd en telkens begint men weêr nieuwe te plaatsen. Verleden Zondag had het mooije weèr nogal redelijk gunstig gewerkt op het aantal bezw-; kers, maar in de week zijn zij dun gezaaid. Vooral op de duren dagen. Want niet eiken dag kost het entrée evenveel. Dinsdag, Donderdag en Vrijdag betaalt men van 's morgens tien tot 's avonds zes ure, een gulden, op de overige dagen der week slechts vijftig cents. Zoodra het terrein 's avonds bezocht kan worden be taalt men voor eeu avond bezoek dezelfde prij zen. Alleen AVoensdag avond zal de toegang slechts vijf en twintig centen kosten. Bij het schrale bezoek dat tot dusverre deze Tentoonstelling beschoren is, is het een troost voor de aandeelhouders der maatschappij welke de c-xplotatie er van op zich genomen heeft, dat voor verschillende concessies buitengewoon hooge prijzen zijn betaald. De heeren Adlen Todt, de pachters van al de Café-restaurants op het terrein, met uitzondering alleen van de Engelsche restauratie, betalen, naar men alge meen verzekert, een pacht van niet minder dan drie maal honderd duizend francs. Voor het houden der retirades met toiletka mers iszoo ik hoor, niet minder dan tien dui zend gulden betaald. Zulke sommen zetten zoden aan den dijk! P>ismi'aLiii;iseh iNiieiiws. Gisteren (5 Juni) ontstond vroeg in denmor gen brand, in dewouing van den heer C.Kerkmeer, herbergier te Barsingerhorn. Ofschoon de spuit er spoedig bij was, brandde het huis tot den grond af. Ds inboedel werd grootendeels gered. I Alles was tegen brandschade verzekerd, Een ongelukkig toeval met een petroleum toe stel is de oorzaak van het onheil geweest. Naar Sint Eloij verneemt zijn voor do ver loting, ter gelegenheid van de lnternatieialeK<r loniale en Algemeene Uitvoerhandel-Ten toontje! ling, te Amsterdam in 1883, ingevolge mach tiging bij Kon. besluit van den 1 April l^So no. 10 bij de collectieven afd. Diamant-Nijver heid reeds aangekocht 2 tweede prijzen b van HH S. W. Josephus Jitta eu Ge'or. Vii3 Praag, elk ter waarde van 50.000 guldon. Door de recherche der politie te en een kist, inhoudende bijouterieën, tor v-1- van 15,000 francs. Te Monnickendam zijn cenïge dag I dam is gevonden op de Oosterburgergrachtan^ tusschen ledige kisten een kist, inhoudende se derijen, bestemd voor de Tentoonstelling» schoone kunsten ter waarde van 25,000

Schager Courant | 1883 | | pagina 2