Gemengd D/it'invs- die de koppen der paarden lxjvoclitigden met azijn en water, om de beesten te beschermen tegen de felle hitte. Op de kermis te Ilelvoetsluis was een kalf met zes pooten te zien. Eenige mariniers, die dat natuurwonder bezochten, kregen achter docht, bekeken het beestje bijzonder nauwkeurig en kwamen tot de ontdekking, dat men hier niet met een werkelijk kalf, maar met een min of meer kunstig nagebootst dier van dat soort te doen had, waaraan men dan ook evengoed tien als zes pooten had kunnen plaatsen. Die ontdekking werd te belangrijk gevonden om het daarbij 'te laten. Het kalf werd met gejuich uit de tentwaarin het tentoongesteld werd, ont voerd en medegenomen naar den mallemolen, waar het eenige toertjes mede maakte. Tegen die draaierij scheen het echter niet best te kunnen want van lieverlede wellicht ook wel tenge volge van de ietwat hardhandige behandeling van het steeds aangroeiend getal bewonderaars begon het enkele pooten te verliezentotdat einde lijk de geheele romp uiteen viel, welke romp bleek te bestaan niet uit vleesch en been, maar uit hooi en stroo met een kalfsvel overtrokken. Een Amsterdamsche heer, te Schevenningen logeerende, is gisterochend, terwijl hij in zee baadde, plotseling dood gebleven, waartoe de bran dende zonnenhitte zeker het hare heeft bijgebracht daar de geneesheer Dr. Mess, op grond van het gestel van zijn patiënt, hem o. a. om die reden het baden stellig had ontraden. De beste tijd van baden is des morgens vroeg of s' namiddags na 6 uur. Te Groningen is Maandagnacht in korten tijd een huis in de Boteringestraat, waarin oen zaak in kruidenierswaren gedieven werd, afge brand- Het belendende pakhuis is gelukkig ge spaard gebleven; maai" overigens is alles ver nield. De dienstbode van den bewoner had zich te bed begeven, terwijl eene petroleumlamp op de tafel stond te branden. De meid had trouwens het plan om bij 't licht van die lamp óp het bed te zitten waken. Zij viel intusschcn in slaap, en waarschijnlijk door eene beweging, die zij maakte, viel de lamp om en de brandende petroleum zette het bed in vlam. De meid, die zelve deerlijk gebrand is, werd nog even bijtijds gered. De aardbeien zijn thans te Beverwijk zoo overvloedig, dat zij voor 5 cents de 5 ons voor het vat afgeleverd worden. Een Winterswijker, voor 15 jaar, met zijne ouders naar Amerika vertrokken, was nog dienst plichtig en werd in Juni 1869 wegens mankee- ren bij de inspectie der verlofgangers door den Militie-Commissaris met 4 dagen provoost gestra ft Ingevolge zijne toen gebleken verdwijning werd hij als deserteur afgevoerd. Onlangs terugkomende en om de gansche zaak niet meer denkende, wilde hij trouwen, om daarna weder naar Ame rika te vertrekken. Het kwam nu echter uit en reeds zit hij achter slot en grendel, om later voor den krijgsraad te recht te staan. Zondagavond viel op een stuk land nabij Harlingen een meteoor, die een blauwachtig groen licht van zich gaf en uit het Noord-Oosten kwam. Op het land neerkomende spatte hij uiteen en gaf te gelijk allerlei kleuren te aanschouwen. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft zich tot den directeur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden gewend en verzocht, ten zijnen koste de op die inrichting geplaatste jongens de tentoonstelling te Amsterdam te laten bezoeken. Natuurlijk is dit aanbod dankbaar aangenomen. Het is wel niet dwaas, doch klinkt toch ietwat vreemd, wanneer, zooals Zondagmorgen in de Nieuwo Harlingen geschiedde, de predikant thans opwekt tot liefdadigheid „bij het stijgen der behoeften, bij het naderen van den winter" terwijl de hoorders in het zweet huns aanschijns zitten toe te luisteren. van een man te hooren. Onverwachts trad graaf Raphael z\jn katnor binnen. Een schaduw van verhoogde belangstelling gleed over diens golaat toen hy hot vermagerde-gelaat van den voor weinige weken nog zoo blooiendfen jongen man zag. Snel kwam hy op den zieke toe en reikte hem de hand, BIk betreur hot van ganscher harte, u zoo to vin den, heer graaf," zoide hy met warmte. ,Ik wist niet dat gy zoo dicht by my waart, anders zou ik niet na gelaten hebben, n vroeger op te zoeken." Graaf Hancke, die graaf Raphael altyd voor een koelen zamenzweerder had gehouden, was even ver baasd over diens deelneming, als over zyn tegenwoor digheid. „Gy zyt werkelijk zeer goed," stotterde hy, „ik bid om verontschuldiging, dat ik hier, onder uw dak een toevlucht zocht, zonder uw medeweten. Ik bekwam den kaatsten dag nog nog aan deze zyde der grens een schot van een arglistigen, verradelyken kerel Onze eerste tocht liep niet gunstig af, maarby Godhet was mijtne schuld niet." De soldaten trots van den zieke kwam weder boven, Graaf Raphael, die dit bemerkte, maakto van deze ui ting gebruik, om hem aan dit punt te houden. Nadat hy plaats genomen had, bad by hem de by zonderheden van den gewichtigon, ongelukkigen dag to vertellen, en luisterde aandachtig toe, zonder hem in de rede te vallen. TFordi vervolgd. Het is alsof er zelfs Ilollan Iers zijn, die hun vaderlandsliefde meenen te moeten beton nen door landgenoot en vreemdeling at te schrik ken, de Tentoonstelling te Amster lam te bezoe ken. Hoe zonderling het ook zij, doen zich nu en dan verschijnselen voor, die nopen om daaraan te gelooven. Een der middelen, waardoor men gezegd doel tracht te bereiken, is de bewering, dat men op het terrein der Tentoonstelling gevild worlt, inzonderheid de restaurants. Zooals men echter weet, zijn er verschillende inrichtingen, waar men zich tegen zeer matige prijzen van mond lehoeften en ververschingen kan voorzien; maar al wil men zich nu ook al eens bepalen bij de dure restaurants, wat is er dan nog waar van dat „snijden" on „villen"? Ziehier: iemand" die dezer dagen met tw.-e vrienden te Amsterdam was, wilde er eens de proef van nemen in de Engelsche restauratie, omdat die gezegd werd de duurste te zijn: zij bestelden er voor drie personen soep, gerook- ten zalm met salade, een rijstpudding en een flesch St. Julien. Alles was uitnemend goed van qualiteit en van toebereiding, en zij betaalden met hun drieën f 6.30. Is dat exorbitant in een restauratie," die op zware lasten zit? Een ander, aan wien dit werd verteld, beant woordde het met de mededeeling van zijn er varing in den Franschen restaurant. Hij was daar geweest met een gezelschap van vier personen, die er gebruikt hadden: soep, kalfsco- teletten met purée en groente, een halve flesch rooden- en een dito Rijnwijn. Voor dat déjeuner voor vier personen was betaald f 0 en eenige centen. Overigens zij nog opgemerkt, dat men de kaart waarop de prijzen vernield staan, kan raadplegen alvorens z;jn bestelling te doen. D. Hiiitcnl nulseh Nieuws. ZFRyvTTKEbl.TH:- Parijs, 1 Juli. De Union Public bevat ecu telegram uit Frohsdorff, meldende dat de graaf van Chambord plotseling door een zware ziekte is aangetast, die aan zijne omgeving ernstige bezorgdheid inboezemt. Parijs, 2 Juli, Volgens het laatste tele gram uit Frohsdorf lijdt d.i graaf de Cham bord aan een maagverzwering, zcodat hij gee- nerlei voedsel verdragen kan. lieden vindt een operatie plaats, als laatste middel van de artsen, die zich met geen hoop meer durven vleien. De graaf van Parijs reisde heden naar Frohs dorf af. Parijs, 2 Juli. Het gerucht van den dood van den graat de Chambord was giste ren verspreid, maar te middernacht was daar van aan de Oosterijksche ambassade nog geene bevestiging ontvangen. Volgens een telegram der C/airon was de toestand nog niet hope loos. De toestand was den 20e erger gewor den. Ernstige tijding werd gisteren door de ver gaderde hoofden der legitimisten ontvangen. Zij stelden het bericht op, dat door de Union werd opgenomen. De graaf van Parijs en de hertog van Aumale zijn heden hier aangeko men om te beslissen, wie naar Frohsdoiff zal gaan. Parijs 3 Juli. Een telegram uit Saigon meldt, dat aldaar een anainitisch transport schip is aangekomen; de gezondheidstoestand aan boord was voortreffelijk. De „Courier de Cochen China" brengt bijzonderheden over den dood van Rivièrrs. Volgens dezen waren velen van de „Pavillions Noeis" met reniing- tongeweren gewapend en er zonden zich ook Europeanen van eene onbekende nationaliteit daaronder bevonden hebben. Gisteren zijn in Damietta 105 en in Mansurah lt> gevallen van Cholera met doo- delijken afloop voorgekomen. De gezondheids commissie heeft bevolen de bevolking van Damietta uit de plaats te verwijderen en onder tenten in te kwartieren. Zoodra dit geschied iszal een deel van het besmette stadskwartier gedesinfec teerd worden; een ander deel zal verbrand worden. De troepen welke het Cholera kwartier van het overige land afscheiden, hebben bevel op icderen vluchteling te schieten. Parijs. 3 Juli Groote opgewondenheid heerscht hierop het bericht dat ook in Alex- audiië een geval van cholera is voorgekomen. Zoo dikwijls zich namelijk in Alexandrie de cholera heeft vertoondzoo vele malen is die telkens veertien dagen later in Marseille reeds uitgebroken. En van Marseille naar Parijs is bij het tegenwoordige spoorwegverkeer slechts eene schrede. Parijs. 3 Juli In de Tongking-kwestie i8 eenige verandering gekomen en de wensch naar een vredige afloop van den twist met China wint meer en meer veld. ^]9 /eker verneemt, men dat de gmaf van Parijs gisteren het besluit nam na den duod van den graaf He Chambord geen maai. fest te geven, daar dit een verbanning tenge. volge zou hebben. g-root-britt a.tsrnsrië- Londen. 2 Juli. Lord R. Churchill heeft den vorige» Zaterdag mijnheer Gladstone de beloofde schriftelijke bewijzen geleverd voor de deelneming van den Khedive aan het bloedbad van Alexandrie. Deze bewijzen beslaan ongeveer 80 bladzijden druks en zijn in 5 deelen verdeeld EGYPTE- Ai.f.x yndriï'. 2 Juli- In Port-Said stier ven gisteren vijf personen aan de Cholera. Volgens het beweren van de Daily New* heefc de Engelsche regeering uit Egypte weinig bemoedigende berichten ontvangen aangaande den stand der cholera aldaar. Het is niet ge- Inkt de ziekte te localiseeren op verschillende punten des lands heeft zij zich vertoond. Het gevaar, hetwelk Kgvpte thans bedreigt, is waarschijnlijk des te groo'or, dewijl de cholera aldaar sedert een lange reeks v;m jaren niet. is voorgekomen; in 1805 lv-ft /'j liet land voor het laatst b-zoeht en toen tot een zware bezoeking aan Egypte gestrekt. Dat het nemen van krachtige ïrmh-egdcn om de verbreiding der ziekte teg.-n te gaan, ten dringenste wordt gevorderd, steunt op de lessen der ervaring. Nog onlangs h vf, 'vu beroemd fransch geneeskundigede hier Kir. vel, de aandacht daarop gevestigd in eni rede doorhem uitgesproken in een der jongste zittingen der academie van wetenschappen to Pa ijs. Hij heelt toen aangetoond, dat e-» uitbarsting der cho'era steeds 11a verloop van eenige jaren van rust pleegt te geschieden. Dewijl Europa sedert 1873 niet. dooreen cholera is bezocht., moet het derhalve als oen dure plicht worden beschouwd, de maatrogo- gelen, vereischt tot beperking van h«t verkoor met besmette plaatsen, zoo gestreng mog lijk te handhaven. Dat Egypte niet, reeds ten vovigen jare doir de cholera is bezocht, maar destijds daarvan is verschoond gebleven, wordt in g'nv'ldo regoeringsdépêelvs alleen aan deze oorzaak toegeschreven: de gestrenge maatregelen, des tijds uitgevaardigd op het- soheepvaarfveikeer, zijn met kracht gehandhaafd, ten .va >/,iea van de bodems met troepen u:t I'.i liö bivrao'it, wier gezondheidspassen niet volkomen zuiver waren. De Aziatische cholera ivvmit anders ge woonlijk haar loop van het dal van den Gan- gos door Midden-Azië of de pelgrims naar Mekka op den voet volgt. Wanneer de ziekte binnen Damite niet van buiten is overgebracht, dan moet haar oorsprong naar alle waarschijn lijkheid gezocht worden in do naburige me ren, waarin de fellahs hun dood rundvee ple gen te werpen om de belasting, die op het hegraven van elk dier gesteld is, te ontgaan. Daarbij, komt nu, dat het vruchtenseizoen is ingetreden en de op watermeloenen verzotte inlander zich door dat genot aan een reeks koortsen blootstelt. Of deze oorzaken voldoende zijn ter verklaring van de ziekte, is natuurlijk een open vraag. J De paniek, die door het uitbreken van de cholera in het Nijlland heerscht, is nog erger dan verleden jaar de Arabi-paniek. De beurs is dood, de fondsen zijn schrikbarend gedam'b alle feesten zijn uitgesteld en alle naar h"' rop.i bestemde schepen zijn overvol en vcl trekken weken vóór den bestemden tijd. Men hoopt, dat de sterke troepencordo'is, die rondom Damiette en Mansonrah z'J" j\ legd, voldoende zul'en blijken 0111 Alexau< te beschermen; anders is het leed van langdurig quarantaine-systeem niet te zien. In de steden Norden en Einden j^.,, hoofd der gemeenten aan alle knitiebin- 11 een lijst ver-cliaft, waarop de namen 1 1 naams te drinkebroer- in hun woonpti.'1" komen, met bedreiging van straf, w-nuw aan deze personen brandewijn ot anlere tualiën verkoopen. j

Schager Courant | 1883 | | pagina 2