1111 —I— ■■m—r-m1 dat hier in onze plaats ook nog wel Uefhok* bers van muziek zijn. De Harmonie begj l nu ouder dc Burgerij een goeden naam Den 14 Augustus a.s. zal aan het Badhu' te Scbeveningen een groot feest worden gegev? teu voordeele van de Scheveningsche "armen bestaande in een vélocipèden-wedstrijd, zakloo! pen, wiploopen, concert, bal en vuurwerk. Ont zei er een groeten optocht met fakkellicht v»n 300 huzaren te paard worden gehouden, ten minste waaneer de militaire autoriteit van den Haag daartoe vergunning geeft. In de Fransche restauratie op de Tentoon stelling te Amsterdam werd Donderdag ji. 0e vreemd middel aangewend, om den schoorsteen schoon te maken. Men loste nl. een schot kruit in een ijzeren gasbuis. Het resultaat was ver. rassend: de geheele schoorsteenpijp is uit elkaar gesprongen, tot groote ontsteltenis van hetpu. bliek. De politie heeft beslag gelegd op het nieuwe instrument ter schoorsteenreiniging. De damedie te 's-Hage een kind ontvoer!» het verzoek om de zaak niet te vermelden schijnt vervallen heeft naar Engeland de wijk gem. men. Hierin meent m9n aanleiding te zien om er aan te herinneren,dat Engeland het ontvoeren van minderjarigen niet opgenomen heeft in zijn uit. Ievering3tractaat met Nedeland onder de misdrij ven; waarvoor uitlevering is toagestaan. Daar 't den vader, die zijn kind nareisdevermoedelijk meer te doen zal zijn om het kind, dan om d» uitlevering van de misdadigster zijne schoon moeder, zal hem vermoedelijk die gaping in 't uitleveringst ractaat al heel weinig dierenzijne vaderlijke rechten zal hij ook in Engeland wel weten te doen eerbiedigen. Bij het verwijderen van een oud behing- sel in een huis te 's Hertogenbosch W9rd door twee behangersknechts bij de deur van de alkoof gevonden f2200 aan bankbiljetten, namelijk, van f 1000 en 2 f 100. De eerlijke vinders heb ben den schat aan de eigenaren ter hand gesteld en werden ieder met f 75 beloond; In de nabijheid van Apt was een tachtig jarige grijsaard van den dijk op de spoorbaan gevallen, en was door den val buiten kennis ge raakt. Eerst toen een trein in aantocht was, kwam hij weer tot bewustzijn, doch het was te laat om to ontvluchten. Hij bleef tusschen de rails op den grond liggen en bleef toen op deze wijz.9 ongedeerd. Alleen de wielen van den laatsten wag- gon hebben zijn blouse gescheurd. Het volksgeloof wil weten, dat een slaap wandelaar zelfs op de gevaarlijkste punten, in dakgoten enz, veilig wandelt. De onwaarheid daarvan bleek dezer dagen weer te Huisen, waar een slaapwandelaar van een zolder dood viel. Te Deventer is Zondag morgen een vrouw in beschonken toestand, met haar meisje van 1 maanden op haar schoot, in slaap gevallen. Door dien zij voorover op het wichtje viel, is het arme kind gestikt. De vrouw werd iu arrest geno men, en van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Een treffend ongeluk heeft Zondag avond op de Scheveningsche stoomtramlijn plaats ge had. Een jongmensch, de R., 22 jaar oud, keerde met zijn broeder van de badplaats naar s-Hage terug en stond op het achterbalkon van den voorsten wagen. In de nabijheid van den Die rentuin werd hij door jongelui, die op den weg stonden, geroepen en sprong toen, terwijl de tram reeds in vollen gang was, van den wagen af en tegen de richting van beweging in. Hij viel, en het wiel van den tweeden wagen reed hem over den onderbuik. Ofschoon onniiddelijk in het huisje van den havenmeester opgenomen mocht geneeskundige hulp, door chirurgijn Schee vers, niet baten. De jonge man was reeds over leden. In de groote brandkast van de firma Chat wood Co., op do tentoonstelling, zijn 5 Pe|, nen door het dichtslaan der deur °Pge?loten9eB,joor. ben daarin een uurtje allergcnoegelijkst gebracht. Jammer dat zij geen licht ko ontsteken, want niemand had lucifers by Het waren afschaffers van het rooken. Men schrijft ons uit Amsterdam: .Di Toen nu ruim 3 jaar geleden de Hr. Ag tionale liederen, „Piet Hein" enz. geen gebrek. De jongens vloden als katten in 't wand, ter- wijl op verschillende schepen met de vlag <ward gesalueerd. Tiet had den ganschen dag geregendmaar toch zijn er heldenfeiten uitgevoerd die een Spnr aan zouden doen watertanden. De wed- «trij 1 had al. plaats gehad, en de bekronin gen zenden, na afloop der „gondelvaart," in <le Hol'andsche restauratie op het tentoonstel lingsterrein worden bskeud gemaakt. Mr. D. Josephus Jitta, die de -jury dien middag ten zijnen huize te dineeren geuoodigd had. deelde den uitslag mede. Hij is ais volgt.- Ie Prijs: een zilveren lauwerkrans, waarde f 250.uitgeloofd door het uitvoerend co mité der Tentoonstelling, Lycurgus-Achilles te Arasterdam. 2e prijs: een kristallen drinkbeker op zil veren voet, uitgeloofd door do zeil- en roei- vereeniging „Fortuna" alhier, Atgeraeene Tn'nvereeniging, Amsterdam. 8e prijs: zilveren lauwerkrans, ter waarde van f 150.uitgeloofd door het Tentoon stel lings-comité, Olympia Amsterdam. 4e prijs: een dito ler waarde van f 80. uitgeloofd door het N. G. V., Deutseher Turnverein. Verder werden nog gewone lauwerkransen uitgereikt: „Kracht en Vriendschap" Amster dam „Rotterdamsche Gymnastiek- en Scherm- vereeniging"„Mato" Amsterdam; „Bato" Utrecht"; „Amstel's Gymnastiekvereniging", terwijl eveneens een dito krans met diploma werd vereerd aan de vereeniging uit Reims en dan aan de Amerikanen, als zijnde het verst gekomen. Het feest duurt voort. Hiunciilaiisch Nieuws Sc hagen. Zondag 1.1. trok een 10-tal jongelieden, behoorende tot de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Lvcurgus" van hier, in den vroegen morgen per eersten trein naar Amsterdam, ten einde deel te nemen aan de 18e Openbare Uitvoering, te houden op het terrein „de IJsbreker" aan de Weesperzijde, door het Nederlandsch-Gymnastiek-Verbond dat is de verschillende verenigingen in Ne derland te zamen. De feestelijkheden, reeds Zaterdag aangevan gen zijnde en bestaande in een optocht met banieren, fakkels, lampions, enz,, opgeluisterd door de muziek van het 3e en 7e Regiment infanterie, en het artilleriekorps, en gaande van de Beurs naar het Raadhuis en vervolgens raar Nafcura Artis Magistra, hadden dien dag reeds vele gijmnasten naar de hoofdstad ge lokt; doch Zondag, de dag der Uitvoering, wemelde het letterlijk van turners. Overal zag men ze zich naar de Groote Koopmansbeurs spoeden, ten einde ten 12 ure, gezamenlijk in optocht weder met alle vanen en van mu ziek begeleid zich naar het terrein te begeven. En inderdaad, grootsch en indrukwekkend was het schouwspel, toen al die krachtige mannen, voorafgegaan door alle banieren bij een met hunne flinke houding en tred en in hun eigenaardig costuum, bestaande in blauwe baal, en nimmer zal eea ander dit gevoel in m\j kun nen verdooven." „Hertha!" riep Egbert vol hoop uit, „is er voor dit alles misschien een ander woord, een enkel kort woord?" „Ik weet het niet," fluisterde Hertha, haar blik af wendende. „Hertha!" ging Egbert bemoedigd voort. „Wanneer het woord liefde eens het goede woord daarvoor ware!" Zy maakte een beweging om heen te gaan. Maar hij greep haar snel by de hand en hield die vast, terwyl een zacht rood z\jn schoon gelaat overtoog. „Nog waag ik het niet myn geluk te vertrouwen, Hertha," zeide Egbert tot haar. „Gy spraakt van dankbaarheid en vereering. Dat kan men ook voor een vader, voor een moeder gevoelen. Er ontbreekt nog een zeker iets, want uwe lieflyke verwarring durf ik niet ten myne gunsto uitloggen, er zou ook schaamte over myne koenheid kunnen zyn. Het moet tusschen ons duidelyk worden, in dit uur nog!" „Nu, welaan," antwoordde Hertha met edele, kalme waardigheid, ,myne oprechtheid tegenover u moet volkomen zyn. Het begrip van al hetgene, wat gy my wordt, trad mü als een voorgevoel in uwe per- eoonlykheid tegemoet, toen ik u voor het eerst zag. Ik wist niet, wie gy waart, maar ik wist dadelyk, wat gy waart. Ik gevoelde, dat gy voor my alles zoudt kunnen zyn, wat twee zielen slechts voor el kander kunnen zyn. Maakt deze bekenteniswaarmede ik de uwe beantwoord, slechts een weinig gelukkig, dan wil ik gaarne het zelfverwijt dragen, u meer gezegd te hebben, dan ik misschien mag. Neem het aan, alsof het een bloem ware, een vergeet-my-niet, dat ik u voor myn sehoiden als een aandenken geef. En wanneer het in uw hart begint te verwelkenleg het dan tusschen de bladen uwer herinnering. Misschien ziet eenmaal een gelukkigere en waardigeredan ik ben, met vriendelyk medelijden daarop neer." „Neen, Hertha, neen!" riep Egbert vol vuur uit, „alleen gy kunt deze waardige zyn. Gy spreekt van ecbeiden, maar wy scheiden niet meer. Uw tehuis is pet, dito jekker met zilveren knoopen en witte broek met pantoffels, het met vlagden ver gierde terrein binnentraden en door de opeen gehoopte toeschouwers met gejuich ontvangen werden. Weldra toen de stoet, welke in op tocht rijen van 4 vormde op het terrein in rijen van 16 overgegaan waswerden de overtollige kleederen afgelegd, en nam de uitvoering een aanvang, welke ondanks de hevige legen, die hot zandterrein onbegaanbaar maakte, en be staande in Orde School-Groep, Toestel en Keuze oefeningenflink van stapel liepgetuige de vele applaus die haar teu cieel viel. Om half vijf had de aftocht 'plaats waarna de turners cene uitspanning wachtte in het paleis voor Volksvijt, waar dien avond Coucert met Bal gegeven werd, en waar ook iedere vereeniging, eene herinnerings-raedaille ontving. En hiermede was de 18e Openbare Uitvoe ring gehouden. Mocht zij aan haar doel beant woorden, namelijk Gymnastiek meer ingang te doen vinden. Dat haar dit geluktgetuigen de belangstel ling en hulde welke de Gymnasten allerwege ook van de voornaamste Amsterdamsche bur gers ontvingen. Ook onder henzelve heerscht de grootste broederschap en bij elke ontmoe ting maken zij wederkeerig saluut. De verdere feestelijkheden, bestaan Maan dags in een wedstrijd, waarvoor uitgeloofd zijn: een zilveren lauwerkrans, ter waarde van f 250.door het Comité van uitvoering der tentoonstelling; een kristallen drinkbe»er op zilveren voet, ter waarde van f 200 door de roeivereeniging ..Fortuna" te Amsterdam, een zilveren lauwerkranster waarde van f 150 uitgeloofd door het Comité van Uitvoering der tentoonstelling, en een dito ter waarde van f 80.uitgeloofd door het Nederlandsch- Gymnastiek-verbond. Dinsdag is een optocht door kinderen Scbool- Gymnastiek-fecst en Concert en Vuurwerk aan het Tolhuis over IJ. Woensdag, èn volksfeesten te geven door de stad Amsterdam met Muziekuitvoeringen èn groot Vuurwerk eti Donderdag, èn Kin derfeesten in de speeltuinen. Aan de uitvoering op Zondag werd deelge nomen door vereenigingen uit Amerika 1 België 7, Duitschland 2, Engeland 1, Fran krijk 5, en door 64 Nederlandsche verceni- gingen. Maandagavond kwamen de Schager Gym nasten per laatsten trein weder terug en mar cheerden met een opgewekt lied in gelid huiswaarts. Waarlijk hun uitstapje mag hun door vele jongelieden alhier benijd worden en hun aan sporen om lid van Lycurgus te worden, ten einde te verkrijgen een gezond lichaam of met andere woorden de grootste rijkdom of lust des levens. Zondagmiddag 1.1. gaf Schagen's Har moniekapel alhier hare openbare uitvoering in de nette muziektent, geplaatst op het markt plein. Hoewel zware wolken over onze hoofden trokken bleef het gelukkig toch droog en kon ieder ruimschoots van de muziek genieten. Indien de Harmoniekapel zulks van 't jaar nog wat meermalen doetdan zal zij inderdaad aan myne zyde. Ik eor den deemoodigen zin uwer moeder, die u vermaande, uw verleden te vergeten, maar ik heb eene andere opvatting van menschen- waarde, en myne tante, die gy uwe meesteres noemt, insgelyks, want zy is steeds gedachtig gebleven, dat zy eens zelf arm en ongelukkig was, en dit zoowel als de achting, waarmede zy van u spreekt, is voor my de beste waarborg voor de gunstige opname van myn besluit. Voor het overige ben ik meester van myn wil; en ook wanneer ik niet de verzekerde toe komst voor my had, welke ik aan de goedheid myner tante heb te danken, dan zou ik toch voor niets ter wereld afstand willen doon van het juweel, dat ik in u gevonden heb," Nogmaals greep hy de hand van het lieve meisje, om er oen kus op te drukken. Had het geluk haar ook verward en sprakeloos gemaakt, zoo stond toch het geluk duidelyk op haar gelaat te lezen. „Ha! ha! ha! Dus ook gy, neefje EgbertT riep onder spottend gelach een stem. Hertha trad ontsteld terug. Egbert echter vatte haar hand en preste die zacht aan zyn arm. De rustverstoorder was niemand anders dan Fritz, dio beiden reeds lang had bespied en nu pas te voorschyn was getreden. aS ?oze Salante zyde heb ik u nog niet gekend zeide Fritz, wiens doodsbleek gelaat zyn gelach sterk logenstrafte. „Tante Georgine is niet gelukkig met hare gezel schapsdames. Ten slotte zal ik nu naar de residentie moeten reizen, om haar een ander te bezorgen, wan neer mejufvrouw Hertha over u mocht beginnen te klagen. „Ik twyfel er niet aan of eene plaatsvervanging noodig zou zyn," antwoordde Egbert kalm, „want mejufvrouw Hertha, zal zich ook als myne echtge noot het eere-ambt niet laten ontnemen, voor de blinde tante een teedere en opgeruimde gezelschapsjuf vrouw te zyn, waardoor tante juist bevryd wordt van verdere^veranderingen. Wordt vervolgd. populair wordeneen flinke menigte die u oin de muziektent en in de aan om uo uiuotoivfcvyui, ue aangrenzend koffiehuizen had vereenigd, was het beste bew y-1"1- 1 H !b- »nt krijgen, dat zij blijve streven zich dien naam fn r-n olron waardig te maken. Door den burgemeester te Tegelen is Pr'> cesverbaal opgemaakt tegen den oudsten vee houder dier gemeente, die opmetingen verricht1 in het belang der gemeente en daarbij een struik) omverwierp, dat nu ia het proces verbaal ee pruimenboompje genoemd wordt en hoogstens 1 cents vertegenwoordigt. Persoonlijke vijandschap schijnt hier in het spel te zijn. zich naar Amsterdam begaf, ten einde .et met verschillende notabiliteiten het P|an. spre- houden eener groote Tentoonstelling te ^r- ken, waren de Amsterdamsche Hoeren er5to deel, dat die Tentoonstelling zich in

Schager Courant | 1883 | | pagina 2