DANKBETUIGING H. Prins de Jong, Gemeng d In u ws. Mn riit berichten. Ingezonden. Herv. Gemeente te Schagen. ju:lj\ c hij n Buitcnlaiidscii IVicuws FRAISTKRIJK. Parijs, 4 September. Uit Gorits wordt van gisteren gemeldDe royalisten hebben gisteren in den tijd tusschen de ceremoniën verscheidene samenkomsten gehouden. Eene groep, die in het hocel „de drie kronen" was vergaderdheeft besloten de volgende depêche aan de royalistische bladen te Parijs te zenden „De Franschen, te Goritz vereenigd, oin de laatste eer te bewijzen aan den graaf van Chambord, herhalen de verzekering van hun onwankelbare trouw aan de traditioueele erfelijke monarchie; zij begroeten den graaf van Parijs als hoofd van het huis Frankrijk." Het stuk is geteekend door den hertog Laro- chefoucauld. Een audere groep in het hotel „de Post" vergaderd, heeft aan den graaf van Parijs een adres gezondendat door den h :er La- reiuty is opgesteld en met vele handteekenin- gen was bedekt. Daarin wordt gehechtheid uiigedrukt aan het beginsel der traditioueele monarchie, waarvan hij de vertegenwoordiger is. Geen adres is aan de gravin van Chambord gezonden. lil een telegram aan den Fiqaro wordt ge zegddat de prinsen van Orleans, na een verblijf van 24 uren te Gmünden, naar Parijs zullen terugkeeren. Prins Napoleon in gisteravond naar Mon- calieri vertrokken. Begrafenis van Chambord. De Hertog van Aumale is Donderdagochtend naar Frohsdorf vertrokken. De Prinsen van Orleans zouden zich Zaterdagochtend, zonder gevolg, naar den lijkdienst in de kapel van Frohsdorf begeven. Zondagochtend vertrokken zij naar Göritz. Het lijk van den Graaf van Chambord wordt Zaterdag gekist. Er zullen drie doodkisten zijn een met wit satijn bekleed, waarin de Prins zal rusten op een matras en een hoofdkussen met dezelfde stof overtrokken een tweede kist van zink in een derde gesloten, die van ge polijst eikenhout zal zijn, met zilver ingelegd en bedekt met een tapijt van brocart. Op het deksel zal het volgend grafschrift gegraveerd zijn ICI REP O SE trés haat et trés excellent, Prince Meurt, cinquiéme Ju nom jjar la qruce de Dieu roi de France et de Navarre, t<é a Paris, le 29 Seplembre 1820, décédé a Frohsdorf le 24 Aoüt 1883. De kist zal in de kapel van het kasteel blijven staan tot het vertrek naar Göritz, op Zondagavond. De keizer van Oostenrijk zal vertegenwoor digd worden te Frohsdorf door zijn broeder Karei Lodewijk en bij de groote plechtigheid te Göritz door zijn broeder Lodewijk Victor. Er is sprake geweest, dat de kroonprins naar Göritz zou gaan, maar wegens de aanstaande bevalling der kroonprinses heeft men van deze keuze moeten afzien. Aartshertog Al bert heeft een prachtigen krans gezonden met het opschrik: „Aan mijn onvergetelijken vriend." Het is zeker, dat het hof alle mogelijke eer aan de overledene zal bewijzen. Hiervoor heeft men de archieven van den Hofburg geraadpleegd om te weten hoe men tijdens den dood van Karei X gehandeld heeft. Een gedeelte van het garnizoen van Triëst zal naar Göritz gezonden worden om de plech tigheid te verhoogen. De gravin van Chambord heeft door den heer De Blacas doen antwoorden op de be tuiging van deelneming, door den gemeente raad van Göritz gezonden. Deze brief is, in het Italiaansch vertaaldmet rouwrand in alle straten van Göritz aangeplakt. Men beraamt het aantal Franschendat naar Göritz zal komen om de begrafenis bij te wonen, op 5000. Volgens de telegrammen uit Göritz is het stoffelijk overschot van den graaf van Chambord Maandagmorgen om half acht aldaar aangekomen. Om 9 uur kwam de vertegen woordiger van den Keizer van Oostenrijkde prins van Turn en Taxis aan; terstond zette de liji stoet zich in beweging; de lijkkoets was met 6 paarden bespannen Daarop volg den de vertegenwoordiger des Keizers, de groothertog van Toscane, de hertog van Par- maj de Fransche deputaties, de stedehouder van Triëst en vele burgelijke en militaire au toriteiten. Uit alle oorden van Frankrijk waren prach tige lijkkransen toegezonden, welke op de lijkbaaf werden gelegd. De aartsbisschop ver richtte den lijkdienst. Des avonds (e 7 uur werd het lijk met dezelfde plechtigheid van de kathedraal naar het Franciscaner-klooster overgebracht. De graaf van Baidi woonde de plechtigheid niet bij. Generaal De Charette heeft des namiddags de oud-zouaven bijeengeroepen en hun me degedeeld, dat de graaf van Parijs hem ge zegd had, dat hij op hen rekende. De heer De Charette beschouwde dit gezegde voor zichzelven en zijne zouaven als een verbintenis waarbij hun eer gemoeid was Onmiddellijk na afloop der plechtigheid maakte ieder zich tot vertrek gereed Een tweede manifest heeft de royalistische vereenigiiig Vrijdagavond in het negende ar rondissement van Parijs laten aanpakken, waarin de royalisten tot eendracht aangemaand wor den. Men leest in dit document: „Geen twee dracht, geen oneenigheid. De naam is niets, het beginsel is alles. Wat maakt het uit of de opvolger van Hendrik V, Lodewijk Filips II of VII heet? Is hij niet altoos de graaf van Parijsd. w. z. de vertegenwoordiger der traditionneele monarchie, het hoofd van het Huis van Frankrijk, met één woorddeeeni- ge die Frankrijk kan ontrukken aan hen, die het ten gronde richten en onteeren Onze leus moet zijn: Leve de Koning. Te Parijs wordt over niets anders gespro ken d.in van een poging tot cliautage tegen de echigenooie van den afgevaardigde Clovis ilugues. Een dame, Le Normand, geboren gravin Osman du Tillet, die van haar man wil schei den, heeli o.a. als een der redenen opgegeven, dat deze tot de tegenwoordige mevrouw Hugues vóór haar huwlijk in ongeoorloofde betrekking gestaan zou hebben. Deze beschuldiging, die ruchtbaar gewuiden is, heeft een vreeselijke opschudding teweeggebracht en mevrouw Ilugues is zelfs gewapend den man gaan opzoeken, die aan mevrouw Le Normand deze hare eer kwet sende inlichting verschaft heelt, om hem le dooden. Er schijnen namelijk tn Parijs agent schappen te bestaan, die aan echtgenooteu, die scheiden willen, door spionnage en anderzms middelen weten te verschaften tot ondersteu ning van den eisch. De beer Clovis Hugues zal nu mevrouw Le Normand en haar agent, Morin genaamd, wegens laster Vervolgen. Een eigenaardig vonnis werd onlangs door een rechter in den Amerikaanscben Staal Mis- jouri geveld. Hij veroordeelde namelijk een man die aan een gering misdrijf was schuldig ver klaard en nooit ondeiwijs genoten had om zoo lang gevangen te zitten tot hij lezen en schrijven kon; en een ander, dis minder onwetend was, kreeg als straf de laak om hem te onderwijzen. Na verloop van drie weken kon de man vrij vlot lezen en redelijk schrijven, zoodat de beide gevangenen ïu vrijheid gesteld kou-Jen worden. liandbouwbcrichten. Verreweg het grootste deel van den oogst is binnendoch met de veranderde tij den begint tevens het ras der „oude boeren" uit te sterven. Terwijl het toch een spreek woord is dat een „echte boer" altijd klaagt, begint men er waarlijk tegenwoordig aan te treffen die niet klagen. Nu 't is wonder. De vergelijking der landel.jk productie van dit jaar en een vorigmoet den belanghebbenden wel tot tevredenheid stemmen. In de Gemeente Barsingerhorn en Winkel en men bepaalde lijk in den Waard en Groet Polder, heeftin de laatste drie weken dan ook eene ongewo ne drukte geheerschten eene ongekende werk zaamheid hield jong en oud, vroeg en laat bezig. Geen regen in den oogsttijd. Kan de landbouwer beter wenschen? Hoe angstvallig werd eerstens 's morgens de barometer be zichtigd, hoe belangstellend werd daarna zoo dra mogelijk het Nieuwsblad in de banden ge nomen en onder de rubriek weerberichten onderzocht en hoeverre de zoo gevreesde dé- presariê's ons naderden of zich verwijderden. En zoolang het kwik de gewenschte hoogte behield van tusschen de 760 en 770 milli meter bleven de gemoederen gerust en ging men overdroten en vol moed aan den arbeid wantWat zou de dag van morgen geven TTet grootste deel van den oogst is binnen. W aard en Groeteene maand geleden zoo schoon, staan er nn kaal en bestoppeld bij. Enkele velden met kanariezaad en dergelijke staan nog geschoofdeen zonnetje af te wach ten. Hier en daar heeft de ploegschaar zich reeds doen geldenen den grond tot ontvangst van nieuwe zaden gereed gemaakt. Voor de leeken is het een droevig gezicht geworden maar de landbouwer die zich in zijne gevulde schuren niet goedschiks roeren kanen van zijn erf door het aantal mijten een soort dool hof heeft gemaakt, de landbouwer lacht en is tevreden. Op beden gaat men geene hoeve voorbij of men wordt vergast op een snorrend gestommel en geklikklak. De locomobiles zijn n.l. uit hunne schuilplaatsen gekomen en hunne drijf- wiclen brengen de dorschmachines aan den gang. Dit geeft ook behoudens veel r,stof' eene ongekende drukte want als men nagaat dat. er van 100 tot 130 H. L. per dag aan kant gemaakt wordt, dan zal men begrijpen dat de 6 a 10 man niet stil moeten staan. Hoe geheel anders is dit in het Oosten van ons land. Daar ziet men b. v. langs de boorden van Maas en Waal getrouw de boertjes met hunne dorschvlegels in de weer. En eer die een mud of tien hebben kort geslagenkomt er wat kijken. Met dat al komen zij er ook en de goede zijde is dadelijk te zien. Was men overal even vlug en overal tegelijk kiaar voor levering: de markt zou overvoerd worden, wat altijd in het nadeel van den leverancier is. HOORN l S p 6 abcr. 1883. Ter markt aangevoerd 1 H. L. Kogge 5 30 35 14 13 9— 6— 4.50 11 f 17 t af a f 10 50 af 6 50 a f 5.50 a f 13.- 13 a f 15.— a f 20.— 15 a f 16.— f a f f 18.— a f 20 f 60.— a f250 f 1 50.- a t 250. f 20 a f 40.— f 23 a f 29.— f 14. - a f 22— af a f lij a f a f f 45 - f 4— f - f 80— Tarwe Gerst Haver Witte Erwten Groeno Grauwe Vale Bruine Boonen Duiven Gele 17 Paarden 9 Koeien 7 Gras Kalveren 88 Schapen 39. Va: k na 1 Zengen 131 Biggen Bukkon 70 Kippen 4600 Kippeneieren, per 100 stuks f 3.75 a f 757 Koppen Boter 5.2 lo<>d f 0.75 a f 150 H. L. Nieuwe Aardappelen f 2.a f 1700 Mand Appilon, por half H. L. f .80 a f 1900 Peeren f 1.75 a f 20000 K. G. Hazelnoten 100 K. G. f a f 36.— De handel matig. PURMEREND 4 Sept 1883. Ter mark! aangevoerd, Kaas. Aangovoerd 324 stapols. KI ine en 3 stapel Middelbare. Prijs KI.ine f 37.—- Middelbare f27 50. Boter van f i .30 tot f 1-40 per Kilo Kandoren. Vette Koeien, hoog in prij f 0,75 tot f 0,94 per K. G. Handel matig. Gelde- en Kalfaoeien, prijshoudend. Vette Kalveren prijshoudend; 80 tot 100 «t. ptr Kil i. Handel vlug. Nuchtere Kalveren. Prijs f 14 tot f 32 per stuk HandJ \lug Vette Varkens van C4 tot 62 ets. per Kilo. Han del matig Schapen, prijshoudend Handel stug. Kip eieren f 4,— a f 4,50 per 100 slnks. Eenden-eieren van f 4,50 tot f 0,— por 100 stuks ALKMAAR 3 Sept. Aangevoeld 2. 4! 0.80 3— 1— 2— 426 Paarden f 80 Veulens f 3 Koeien en Ossen f 139 vette Kalveren f 9 nucht. Kalveren f 387 Schapen 1 103 vette Varkens per P. t ^2 magere Varkens f ÈDAM 1 Sept. Aangevoerd. KLiue Kaas t 27,— a 36. Aangevoerd 93 stapels. Wegende 18393 Poi.d. 85a f 575 40a f 85. 240.- a f 300— 40.— a f 106.— 14a f 28— a f —.50 a f —.16 a f 23— 41 —62 "•2l lil i.l.üll l.ü.l SI.WIL Gemeente Scliagen. Ingeschreven van 31 Aug. tot en met 3 Sept. 1883. Geboren: Neeltje Jacoba, dochter van Gerrit Borst en van Geertje Rotgans. Ondertrouwd: Getrouwd: Geene. Overleden: f Gemeente St, Jlaarten. Ingeschreven van 1 tot 31 Augustus 1883. Geboren: 8 Augustus. Keeltje, dochter van Corns. Mars en van Aafje Koorn; 21 dito. George Willem, zoon van Pieter de Boer en van Jacoba Maria Jimmink; 21 dito. Aaltje, dochter van Arien Glas en van Jantje Hoek; 27 dito. Grietje, dochter van Jacob Groenveld en Grietje Kuiper. Gemeente Rarsfngertiorn. Ingeschreven van 1—31 Augustus 1883. Geboren: Trijntje, dochter van Adolf Kok en Trijntje Blom. Johanna Elisabeth, dochter van Klaas utsen en Trijntje Pool. Jan, zoon van Dirk Geel en Maartje Krans. Antje, dochter van Arie Schenk en Antje Johanna Blaa aboer. Jannetje, dochter van Cornelis Nieuwe boer en Trijntje Beek. Elisabeth, dochter van Meijert Stammes eu Aaltje Vader. lansje, dochter vanCori ehs Houtkooperen Maartje Kui per. Jan, zoon van Jan de Boer on Antje Jonker. Ondertrouwd: Willem Vruggink en Zwaantje Geertruida Johanna Hendrika Tuin. Gohuwd: Cornelis de Loeuw 34 jr., weduwnaar van Elisabeth Veter en Trjjutje Kleijer 61 j.. weduwe van Dirk Floor. Willem Vruggink 27 jr., jm. en Zwaantje Geertruida Johanna Hendrika Tuin 2-5jr.jd. Overleden: Neeltje Boers 3 md. dohiter van Gerrit en Maartje de Boor. Aaltje Smit 3 wk., dochter van Klaas en Jansje Roggeveen. Nicolaas Schot- vanger, 14 dg., zoon van Dirk en Trijntje Timmermau- Antje Kosk, 2 md., dochter van Lourisen Dieuwer tje de Waard. Jan Goedhart, 7 jr., zoon van Willem eu wijlen Klaasje Bakker. Gemeente BIaring,ear«peï. Ingeschreven van 1—31 Augustus 1883. Geboren: 6 Aug. Maria, do-hter van Jan Govers en Maartje Vethman. 7 dito. Simon, zoon van Pieter Hoogeboom en Trijntje Zut. 14 dito. Neeltje, doch ter van Willem de Jongh en Aagje Quant. 22 dito. Margaretha, dochter van Arie Lover en Anna Marga- retha van Leeuwen. 23 dito. Elisabeth, dochter van Klaas Lejjen en Maartje Schoen. Ondertrouwd: Gehuwd: Geene. Overleden: 10 Aug. Hendrik Jonker, oud 23 jr. ongehuwd. 12 dito. Een levenloos aangegeven kind van Klaas Korver on Colina Timmer. H dito. Jacoba Broersen, oud 9 md. 22 dito. Antje Bakker, oud 2 jr. 24 dito. Antjo Korver, oud 11 jr. 30 dito. Jantje Groen, oud 4 jr. Gemeente Mcuwe Xieilorp. Ingeschreven van 1 31 Augustus 1833. Ondertrouwd: 0 Getrouwd: Geene. Geboren: Cornelia, dochter van Jan Kruit on Eli sabeth Chattillon. Petrus, zoon van Jacob Grootjes en Immetje Appelman. Pieter, zoon van Dirk Jansen en Dieuwertje Schoorl. Overleden: Pieter Hartman, zoontje van Gerrit Hartman en Trijntje Hakof, 16 md. Mijnheer de Redacteur. Heden las ik in een der Dagbladen, dat het te Leeuwarden verboden werd met het gracht water de straat te schrobben, ter voorkoming van besmettelijke ziekten. Zou het niet zeer gewensclit zijn, dat om dezelfde reden ook hier ter plaatse verboden werd, water te gebruiken uit de potfip- Lagezijde, die zijn waterrijkheid ontleent, aan een riool, waarin groote massa's faecaliëa worden afgevoerd. (A Advcrtcnlicii. ZONDAG 9 SEPTEMBER 1S83, predikant van ZAANDAM. aan HH. Leden van de Guldens-Socieletl en verder aan allen die hebben meegewerkt oio ons kosteloos een genoogelijken dag te ver schaffen, door ons onder welwillend geleide van de HH. J. HEDDES Jr eu Th. ROEP, Amsterdam en de tentoonstelling te doen be zoeken. Seliager Jongens. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: O v er 1 ed e n28 Aug. Trijntje Stammes, oud 16 arendochter van Jan Stammes en van Grietje Mobü- (VALLEE DE ZIEK1 E.j Zenuwkramp kiiiricrk ramp Zenuwziekten. Volkomen herstel van bovenstaande kwalen door mijne geneeswijze. Het honorarium behoeft eer$t na verkregen gunstige uitkor. sten voldaan te worden. Behandeling per brief. Prof. Dr. ALBEUT, 29 Avenue de Wagram29Paris.

Schager Courant | 1883 | | pagina 3