A L G E M E EIX Advertextie- DOADERDAG L ANBBOII W BLAD. 1 NOVEMBER. A I E w s- Ao. 1SS3. 27slc Jaargang. M 1720. J. WINKEL, Roman Tan llosentlial-ftonin, Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertentién in het eerstuitkomend nummer geplaatst. TE SCHAGENi Laan, Wijk D, No. 5. Prijs per jaar ƒ3.Franco per postf 3.60 Afzonderlijke nummers f 0.05» Bekendmaking. POLITIE. Ter Secretarie der gemeente Schagen, zijn inlichtingen te bekomen omtrent een in die gemeente onbeheerd gevonden BIG, alsmede betrekkelijk een SLEUTEL, gevonden op Donderdag den 25 dezer. Brandweer. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van de brandspuitplichtigen in die gemeentedat van de twee aangekochte spuiteneven als de vroeger in dienst zijnden, de eene rood, do andere lllaailW is geschilderd en mitsdien de manschappen ge acht worden voortaan, naar gelang der kleur van hun onderscheidingsteekente zijn inge deeld bij de nieuwe roode en blaauwe spuiten zullende de manschappen, geplaatst geweest aan de zuigpomp der oude spuitenaan de nieuwe dienst doen als vijfde kwartier aan de zuig en perspomp Schagen, 30 October 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LAN GEN BERG. De Secretaris, DENIJS. Binnenlandsch Nieuws. Schagen. Gisterenavond om 11 uur on geveer, bracht het geroep van «BrandBrand onze gemeente in opschudding. Spoedig bleek dat de brand was uitgebroken in het perceel, bewoond door de firma Rotgans Co. Binnen een verbazend kort tijdsbestek waren onze beide nieuwe brandspuiten op het terrein werk zaam en bij deze gelegenheid is bewezen dat ïij uitstekend werken en bij eiken slag een buitengewone hoeveelheid water uitstortten. Het is dan ook voornamelijk aan de uitstekende inrichting der beide spuiten te danken, dat de belendende perceelen behouden konden «tóei at?!" r'eP de Hollander uit, terwijl hij van de o °PSPr°ng, zoodat de leeuw Sultan de oogen wijd wordendaar de brand langen tijd een hevig karakter bleef behouden. Ook de bediening der spuiten was zoo goed als men die verwachten kan, hetgeen te prijzen valtdaar wij op het oogenblik in onze ge meente geen geregelde Brandweer bezitten en het verkenen van hulp hier geheel een vrij willige daad van hulpvaardigheid was. Wij vermeenen dan ook een woord van lof te moeten brengen aan allen die tot stuiting en bedwinging van de brand hebben medege werkt. Ongeveer ten 1 ure na middernacht was men den brand volkomen meester. Omtrent het ontstaan van den brand is ons alleen bekend dat die boven in het huis is aangekomen. Persoonlijke ongelukken zijn hier bij gelukkig niet te betreuren. Ds. ten Bmggencate van Oosthuizen heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Rolde, nabij Assen, bedankt. Even buiten de gemeente IJselmonde waren gistermorgenlang vóór de schemering begon door te brekeneen paar sluwe gasten bezig een betrekkelijk zware ijzeren kist te openendie zij zoo even uit het kantoor van den rijksontvanger aldaar hadden gehaald, zonder dat zij daartoe „vergunning" hadden verkregen. Tuk op buit wierpen zij eenige vluchtige blikken op de goed gesloten kist, die eindelijk na eenige pogingen open ging. Spoedig waren er eenige boeken uit verwijderd waarnageen enkel voorwerp van eenige de minste waarde op den bodem achterbleef. Wrevelig over hun mislukte pogingbevroed den zij alras dat de morgenstond voor hen geen goud in den mond had. Natuurlijk ga ven zij zich nu ook niet de moeite om de boeken weer netjes in de leêge schatkist te leggen en deze op het kantoor van den rijks ontvanger te deponeeren. Alles aan den bui tendijk latende liggen, verlieten zij het veld hunner onderneming, zonder zelfs hun adres kaartje achter te laten. In de afgeloopen week heeft te Schaam in de nabijheid van Maastricht, een koe een mensch gered. Dit zeldzame geval droeg zich als volgt toe. 's Avonds, terwijl de bewoners rustig in huis za'en, brak aldaar in een land bouwerswoning brand uit. Een der zonen uit het gezin vloog de woning uit om de koe te redden. Door de staldeur heenge'ukt het hem het hoestende dier los te maken, doch in dien tusschentijd sloeg de staldeur dicht. De stikkende rook beneemt hem het gezicht en bijna ook het bewustzijn. Het geschreeuw van buitendat het vlak boven hem brand de, hoort hij niet. Een doorgebrande balk valt naar beneden, doet toevallig de staldeur open springen ende halfgeschroeide koe sleept den jongelingdie den ketting bewust of ou- bewust nog vast omkneld hield, naar buiten: koe en mensch waren gered. Dezer dagen is te Rotterdam onder toe zicht der politie naar het ziekenhuis overge bracht eene vrouw, wonende in den Hang, uitkomende aan den Steiger, die in zwaar beschonken toestand uit hare woning op do derde verdieping in het water de Steiger was terecht gekomen en door een schipper was gered. Daar het gerucht liep dat zij door haar man het raam uit te water was gewor pen is deze, mede in beschonken toestand verkeerende, door de politie aangehouden en voorloopig in bewaring gesteldterwijl de zaak wordt onderzocht. Volgens mededeeling van den geneesheer in het ziekenhuis kon de toestand van de vrouwwat het gevaar betreft, nog niet geconstateerd worden wegens haro verregaande beschonkenheid. In een armoedig huisje te Nieuwediep, waar een bejaard vrouwtje, schijnbaar in kom mervolle omstandigheden, leefde, vond men dezer dagen de bewoonster dood op den vloer. Men was evenwel ten hoogste verbaasd bij het vinden van een kistje, waarin ruim vijf honderd aan bankpapier en specie verborgen waren. S CII11> E R Ingezonden stukken één dag vroeger. tftURANT. UITGEVER: Advertentiën van één tot vijf regels f 0 75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. Vrij vertaald uit het Hoogduitsch. (21.) TIENDE HOOFDSTUK. De proef was afgeloopen en Theresa stond dichtbij 4b kooi voor mijnheer Pieter, die een stoel had geno teen en gemoedelijk zpn havanna rookte. „De beesten zijn heden zeer aardig," begon hij te praten. „Zij leggen tegenover u ai hunne wildheid af, zonder dat gjj iets anders behoeft te gebruiken, dan uwe lieve stem en uwe schoone oogen," voegde hij er «alant bjj. „«Mijnheer Pieter, wat zijn wij overeengekomen?" Woog Theresa. iW'u'n'k" u geen v'eierijen mag zeggen," antwoordde Hollander. „Gij hebt my echter nooit verboden de «aarneid te zeggen. v,;U?ar mij ook niet te lovenzoo luidt ons contract," T°egde Theresa er bij. teéoni 'Si ?eon '°h" antwoordde mijnheer Pieter. „In de?!! 'let.moet een klacht zijn; want gij gebruikt ip *riendelpkheid en schoonheid alleen voor de dië tist?' »eens voor m«, heden zijt gij zoo ernstig en bat v ?en mÜ' a's °f MÜ mij wilt begraven." zeidf, «n 00^ een reden, mijnheer Arendberg," rbh» Du Theresa melancholisch. „Ik moet uwe mena gerie verlaten." ee en mijnheer Pieter strak aanzag. rmi i er ,zÜn omstandigheden, die mij daartoe dwin- hoe het mij ook smart." teiirhl g1-'200 plotseling daartoe gekomen?" vroeg \V€fïri0eI Pieter- «Gisteren wist gij ei nog niet van," hu er verbaasd bij. „Sedert gisteren ben ik. daartoe ook eerst besloten,"ant woordde Theresa. „Ik mag en kan u niets verklaren. Mijne verhouding hier evenwel is mjj onuitstaanbaar geworden, zij is onhoudbaar." „Onherroepelijk?" vroeg mijnheer Pieter. „Onherroepelijk!" bevestigde Theresa. „Dan geef ik mijn betrekking hier ook opzeide de Hollander, terwijl hij zijn sigaar weg wierp. „Gij kunt toch niet de menagerie verlaten," zeide Theresa. „Wel. Ik laat ze staan ik verkoop myn aan deel en volg u." „Dat kan niet, mijnheer Arendberg!" „Het zal, mejufvrouw!" „Ik weet niet waarheen ik ga," zeide Theresa neer slachtig. „Dat is mij hetzelfde!" riep mijnheer Arendberg uit. „Gij zoudt mij compromitteerenmijnheer Arend berg." „Dat kunt gij vermijden, mejufvrouw Theresa, zeer gemakkelijk, dat hangt alleen van uw eigen wil af," was mijnheer Pieter's antwoord. „Hoezoo, mijnheer Arendberg „Daardoor, dat gij mijne wenschen vervult, als mijne vrouw De Hollander kon dezen volzin niet voleindigen. In dit oogenblik sprongen de drie leeuwen eensklaps op, zij stieten een hard, heesch, dof gebrul uit, renden als waanzinnigen door de kooi, terwijl de een over den ander sprong, en sloegen geweldig met hunne staarten. Theresa en mijnheer Pieter waren verschrikt ter zijde gesprongen en zochten naar de oorzaak van doze ongerustheid. Zij bemerkten Wolfgang nudie uit de bewaarplaats van de menagerie, die aan Thera's kleedkamer grensde, stil was binnengetreden. C,Gij hebt een bijzondere wijze, de dieren te ver schrikken riep mijnheer Pieter hem toornig toe. „Ik schijn eene idylle gestoord te hebben,"antwoordde Wolfgang spottend. „Het doet mij leed - gij scheent elkander zoo goed te onderhouden ik ho,orde daar buiten geen geluid. Ik ziedat ik oen rustverstoor der ben ik zal mjj onmiddelijk verwijderen en ver zoek u uw onderhoud niet te staken." Zoo sprekende ging Wolfgang door de ruimte der eerste rangen naar het bureau. „Ily is een schoft, mejufvrouw! Eén volgeling van Satanas," meende mijnheer Pieter. „Hij heeft m'yn sympathie ook niet," antwoordde Theresa. „Hot is eigenaardig," ging zy voort, „wolk een afschuw myne leeuwen van hem hebben." Zij bemerkon zijne tegenwoordigheid dadelijk en worden toornig de dieren hebben een bijzonder fijn geviel zy hebben een geheimzinnigen afschuw tegen personen, die het niet goed met hen meenen ook wanneer zoo iemand hen op alle wijzen streelt, en zy schijnen ook zeer goed te bemerken, welke menschen wij kunnen lief.ïebben of haten." Dus gij haat mijnheer Acrani?" vroeg mijnheer Pieter met een zeer tevreden uitdrukking op zijn gelaat. „Ik haat hem bijna," zeide Theresa, „in ieder ge val heb ik reden, hem te vreezen en een ontmoeting met hem voortaan te vermijden dat voor ons beiden onaangenaam en pijnlijk moet zyn, en daarom, mijn heer Pieter, ben ik besloten, heden voordenlaatsten maal op te treden." Mijnheer Pieter volgde vol spanning Theresa's woor den. Daar deze zich echter weder naar de kooi be gaf, om te beproeven, de dieren gerust te stellenhad mijnheer Pieter geen tijd tot verdere vragen. De dieren toonden zich zeer opgewonden, zy keken met fonkelende, gloeiende oogen naar den uitgang, waar Wolfgang verdwenen was, en Theresa en mijn heer Pieter hadden langen tijd werkde wilde dieren te doen bedaren. Eeist werden de kleppen der kooi ge sloten, zoodat de dieren in volslagen duisternis ver keerden. Om het gevolg van dezen maatregel af te wachten, moest men eenige minuten stil luisteren, gedurende welken tyd beiden naar den grond zagen. „Ik heb nog geen antwoord op mijn vraag," zeide eindelijk mijnheer Pieter. „Dring er niet bij my op aan, mijnheer Arendberg,

Schager Courant | 1883 | | pagina 1