IIuitnlandsch .1 ieuirs. Gemengd Nieuws. In (1e buurtschap Ulft, bij Gendringen is een driepootige haas geschotenwaar de vierde poot gezeten heeft, kon men niet ont dekken. De patiënt noog 51/a kilo. Te Amersfoort is een ond-slrijder van Waterloo, H. Pijpers genaamdin 92-jarigen ouderdom overleden. Hij was versierd met het Zilveren Kruis. Tnsschen half zeven en zeven ure kon men Zaterdagavond te Texel bij een hier en daar bewolkten hemel, waaruit het bestendig lichtte en donderde, een lichtverschijnsel waarnemen. Het was een zachtblauwe bol, die ongeveer ongeveer C0° boven den horizon ontstond en zich zeer statig van het O. naar het W. voort bewoog in horizontale richting. Het verschijn sel hield 4 a 5 seconden aan en verdween toen. Van 20 tot 23 dezer werden te Oud- Beijerland 9 nieuwe gevallen van pokken aangegeven, terwijl 4 personen aan de ziekte overleden. Zondng werd de Amsterdamsche ten toonstelling door 22,000 betalende personen bezocht. Naar men verneemt, zal Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, zich weldra tot herstel van gèzondhcid naar het zuiden van Frankrijk begeven. Dertien arbeiders van de suikerfabriek te Zevenbergen, bezig zijnde met het beet- wortelrooienen den weg willende bekorten maakten gebruik van een platbodem vaartuig, dat slechts voor een drie a viertal personen geschikt is, om alzoo de haven over te steken. Door het veel te groot aantal personen sloeg het vaartuig om, met het ongelukkig gevolg, dat acht hunner verdronken. Een hunner was gehuwd en laat eene weduwe en twee kinde ren na, terwijl al de overigen kinderen en jonge personen zijn. De oorzaak van het om kantelen van het vaartuig is niet alleen geweest het te groot aantal personen, dat zich hierin bevondmaar vooral ook dat een der knapen do boot liet schommelen. De lijken der om gekomenen zijn allen opgevischt. Een Amsterdammersedert enkele dagen uit de cellulaire gevangenis aldaar ontslagen, legde na een nietige woordenwisseling met zijn schoonzusterden revolver op haar aan. Inmiddels toegesnelde hulp verijdelde bijtijds den moordaanslag, terwijl de politie den mis dadiger weinige uren later naar diens woning een cel in de gevangenis, waar hij thuis hoorde transporteerde. Het jachtrijtuig door Z. M den Koning op de tentoonstelling te Amsterdam aangekocht, is gisteren naar de Koninklijke stallen te 's-IIage overgebacht. Z. M. de Koning van België heefl, be halve de geschenken aan verschillende offici anten, een som van f 1000 gegeven, om te verdeelen onder het personeel van 's Konings Paleis te Amsterdam. De tentoonstelling van retrospectievo kunst te Amsterdam zal nog tot December geopend blijven. De zalen in het Museum zullen daarvoor verwarmd worden. De bisschop van Haarlem heeft benoemd lot kapelaan te Beemster den heer II. F. Coenen, tot assistent te Edam den heer L. Stolk, tot idem te Lutjebroek don heer J. Rotteneel. laat my eenige dagen tyd," antwoordde Theresa. „Ik ben opgewonden, ik ben uit mijn gewonen gemoeds toestand gebracht, laat mij eenige dagen uitstel, om my te herstollen en m\jn gemoed tot rust te brengen eu gy zult het antwoord ontvangen." Mijnheer Pieter boog toestemmend. „Ik wil u niet dwingen," zeide hy daarop hartelijk. „Ik behoef dat ook niet te doen," voegde hy er vol vertrouwen by, „want ik weet, hoe ten slotte uw antwoord zal luiden. Gy hebt my nu leeren {kennen. Op uw beslissing mag volstrekt geen dwang uitge oefend worden. Ik zal geduldig wachten." Theresa bloosde by deze woorden en antwoordde niets. De „zaak" vorderde hare opmerkzaamheid. Mynheer Pieter en Theresa openden nu voorzichtig de kleppen en Theresa sprak de leeuwen toe. Zij gaf hun gedroogde vygende leeuwen namen ze aan en bun goede luim scheen nu weder teruggekeerd. Mynheer Pieter en Theresa verlieten samen de me nagerie en zagen hoe Wolfgang, op nog geen twintig scbrodorrafstand wegreeddie moest dus ook zooeven het gebouw verlaten hebben. „Waar mag hy wel zoo lang gezeten hebben vroeg nu mijnheer Pieter wantrouwend. „Ik zou wel willen terugkeeren en er naar onder zoeken zeide hy tot Theresa. „Dat zou misschien wol goed zyn," meende deze; want toen Wolfgang uit de requisitenkamer kwam had zij gezien dat hij angstig en gejaagd was, het geen haar by zyn strenge kalmte iets zeer bedenkelijks toescheen. Mijnheer Pieter en Theresa gingen dus naar de me. PEANKEIJK. Parijs, 26 October, De prinsen van Orleans maken zich zeer bevreesddat binnen kort tot hnnne verwijdering uit Frankrijk zal worden besloten. Het zijn voornamelijk de onhandige vrienden der monarchie, die door overdreven ijver de zaak bedervenzij hou den bij den graat van Parijs aan dat hij po sitie moet nemen, ofschoon deze uitdrukke lijk heeft verklaard geen actieve politiek te willen voerer. en de republiek in geen enkel opzicht in ong 'legenheid te willen brengen ENGELAND. Washington, 29 October. De Chileen- sche minister heeft eene dépêche uit Lima ontvangenwaarin wordt gemeld dat Arequi- pa zonder slag of stoot aan de Chileenen is 1 overgegeven. Montero heeft zich door de vlucht geied en Iglesias is als president te Lima uit geroepen. HTJSLA1TD- liet gerucht wordt verspreiddat de Czaar met graaf To'stoi, na zijn terugkomst uit Kopenhagen, een onderhoud heeft gehad waar in hij hem verklaard heeft, dat hij op zijn reis overtuigd is geworden van de noodzake lijkheid zekere concessiën te doendie het volk eischt. De Czaar zou den minister van binnenlandsche zaken belast hebben met het opstellen van een ontwerp van grondwet, ge schikt om de wenschen der beschaafde klasse te bevredigen en de belangen der dynastie en des rijks te beschermen. Het revolutionaire comité laat het intusschen niet aan proclamatiën ontbreken. In de afge- loopen week zijn Ie St. Petersburg weder exem plaren van een proclamatie verspreidwelke getiteld is,/IIet uitvoerend comité aan keizer Alexander III." De proclamatie is op goed dik papier ge drukt; zonder dagteekening en van het co mité-zegel voorzien. Het eerste gedeelte bevat een beschrijving der rampen en euvelen van den tegenwoordigen politieken socialen en fi- nancieelen toestandhierop volgt een scherpe afkeuring van het bestaande regeerstelsel en daarna wordt rechtstreeks tot den keizer het verzoek gericht, de vertegenwoordigers des volks bijeen te roepen. „Wij wenden ons tot u", zegt het comité, „als burger en als eerlijk man en hopen dat persoonlijke wrok uw plichtbesef en uw ver langen de waarheid te vernemen niet ver zwakken zal. Wij vragen niets anders dan hetgeen alle beschaafde natiën reeds bezitten: persoonlijke en politieke vrijheid. Wij verlan gen eene volkomene amnestie, onvoorwaarde lijke vrijheid van drukpers en van vergaderin gen als de eenige middelen om Rusland van de omwenteling te redden." Ten slotte wordt hij met meedoogenlooze wraak bedreigdindien al deze eischen niet worden ingewilligd. Denzelfden dag werd in onderscheidene woningen huiszoeking gedaan, officieren en studenten werden in hechtenis genomen, doch het is der politie niet gelukt zelfs maar een exemplaar der proclomatie in handen te krijgen. EGYPTE. De cholera neemt te Alexandrië bij den dag toe. Er zijn jl. Zondag 12 personen aan de ziekte ovi rieden. Te Marseille zijn terstond weder voorzorgs maatregelen genomen, om te verhinderen, dat de epidemie naar Europa komt. De cholera nagerie terug. Zij ontmoetten den kassier aan zyn loket. „Was mijnheer Atrani godurendo den proeftyd by u?" vroeg mynheer Arend berg. „Neen," gat' deze ten antwoord, „hij kwam zooeven uit de requisitenkamer en steeg dadelyk in zyn rytuig „Wij zullen de wachters ondervragen," meende The resa en zy begaven zich in de menagerie. Daar vernamen zy, dat mynheer Atrani zich een tydlang in de requisitenkamer had opgehouden, door de menagerie was gegaan en toen weder de kamer was binnengetreden; daar deze ook een uitgang had naar de kassierskamer, zoo hadden zy mynheer niet weder er uit zien komen. l V,?, 'vass'er heeft het gezien," zeide mynheer Pieter tot Theresa. „Ik ben toch nieuwsgierig te weten, wat hij twee maal achter elkander en dan nog eenige minuten lang in de requisitenkamer te doen had," zeide mijnheer Pieter halfluid tot zich zeiven. „Myn kleedkamer is er naast. - Ik moet daar eens rondzien, zeide nu Theresa en terwyl mynheer Pieter de requisitenkamer binnen ging begaf Theresa zich in haar kleedkamer. Hier was alles onveranderd gebleven, niets was ver plaatst. Geen stofje verried, dat iemand er in was ge- rtSler wanneer de tafel, de kleine spiegelen de kastjes hadden kunnen spreken, zouden zii zeer hebbenUg°nde °n lj00gst bedenkelijke zaken verraden Tl ordt Vervolgd. heeft zich altijd, wanneer ze in Egypte heerschte ook te Marseille vertoont. De Fransche genees, kundigen hebben echter alle hoopdat door de thar.s genomen voorzorgsmaatregelen dituiaal Europa zal gespaard blijven. Een Fransche geleerde dr. Gantier hepft de aandacht gevestigd op liet gevaarlijke, ,|n gelegen is in het gebruiken van warmsto»(.n met langzaam verbrandende kolenbriqnetten j rijtuigen. Hij heeft bevonden dat 12 gram die kolen, bij langzame verbranding, '8 liter kooloxyde vermengd met koolzuur ontwikkelen Dat viees voor verstikking door ztiike gevaarlijk gassen niet overdreven is, blijkt uit bet geva| van een koetsier, die uit een doctorskoetsje He warm-toof mede nam naar zijn kamer en H„n volgenden ochtend dcod werd gevonden. Te Genève is overleden in den ouderdom van 5a jaren, Jean Trotett, die, ofschoon zon der handen en voeten geborentoch zeer ont- wikkeld was, behoorlijk kon schrijven en niet allerlei werktuigen, ook wapenen, omgaan. j bad zich op den landbouw toegelegd met nit- neinend gevolg. De wikkere man word' betren.<| door zijne vrouw en drie kinderen zonder lichaams gebreken, door zijne talrijke vrienden en buren. In verscheidene steden van Normandië is tegenwoordig bet vliegeroplattn aan de ordeen wel met een zeer bijzondere soort van vliegers, vervaardigd uit lijsbont en linnen en twoall nieters boog. liet touw is 2Óoo nieters lang en om dit op te rollen heeft men twee uur noodrg. Men begrijpt welk een kracht zulk een gevaauè vertegenwoordigt en reeds vraagt men zich af, of er niet een nuttig gebruik van te maken zou zijn. Onlangs, zoo schrijft iemand uit de om streken van Uibe (Denemarken), kwam ik voorbij een drift ossen. Op een geringen afstand van den troep was er een, die in bet bijzonder mijne aandacht trok; liet dier liep rond en lift oen angstig geloei hooien, alsof bet iets zochi, In bet eerst meende ik, dat bet dier ziek was, maar spoedig ontdekte ik dat bel dier niet zien kon. Ik bleef et n oogenblik naar het heest kijken, mat.r tot mijne groote verwondering zng ik een anderen os den troep verlaten en naar den blinde komen. Deze werd dit nauwelijks gewaar, of bij kwam tot rust en volgde zijn kameraad als door dezen geleid. Toen ik kort daarop den eigenaar ontmoette, vertelde ik hem wat ik gezien had. II j deelde mij toen mede, dat de os inderdaad blind was; de andere os, die zich bij hem gevoeg! bad, was met hem samen gekoppeld geweest om hem int leider te dienen; eu niettegenstaande zij onge scheiden waren, bleet bij voortdurend de gelei der van den blinde. Een jong Amerikaan te Connecticut heeft een origineel middel te baat genomen om een aantal personen op te lichten llij richtte tut al de beambten der EngeUcbe en Amerikaan- sche banken een schrijven, waarin hij mede deelde dat bij benoemd was tot execuletn tes- tamentair van een vriend, die bij zijn leven reeds een zonderl-ng was en die bij testament zes inillioen frs. bad beschikbaar gesteld om de eer te redden van bankbeambten, die zich aan verduistering van bun toevertrouwde gelden lo l den schuldig gemaakt. Van a'le kanten onoi";j hij nu brieven, wier in boud de afz»nders geheel in de macht van den bedrieger overleven f. Deze zond bun nu namelijk een brief tejeji waarin bij, in plaats van de beloofde redding te zenden, hun de som noemde waarvoor "J bet hem toe vertrouwde geheim verzwijg"1 zou. Zoo niet dan zou hij de met den naam van den ambtenaar onderteekende bekent"11'' aan bet adres van den benadeelde doen tor men. Up deze wijze moet de schelm zich een aanzienlijk vermogen verworven hebben. De wilde kastanjes, die tot nog loe genoeg alleen als kinderspeelgoed be>c iliu worden, zegt een in Brandenburg verse "Jn blad, beginnen in den landbouw thanso0, rol te spelen- I'er spoor werden er dezcr^j,^ velen verzonden, zooals 5o centenaars uit 8o centenaars uit Sorau, enz., aan vet die ze om bun gehalte aan zetmeel, als g' voedsel voor de varkens beschouwen ®n mark (72 centen) voor den centenaar j,( Voor de kinderen van arme daglooneis nog een aardige verdienste. van ''ij lloe gevaarlijk bet is bij bet Do°g ndelsmeststoffen (guano en dergelijke) handelaren, die bun waren n"|.r0|e van een bepaald gehalte oni tr c 'oegd deskundige in en k, volgens de «Fortsc llonn ba doen garantie van een bevoegd deskun ''jKrécl.ëü.-o"1*"" Opni.-nw aun ilr. Stiitzer, -la oekenile *1 brengen, bleet van bet landbouwproefstation te >L ,j c|iinl deel', nl. mede, dat door hein een xer ,-jn|jjt I Ir» VV (13 f I van guano, op groote schaal en Nve,.i reeds sedert lang geëxploiteerd, pas-1'' in de omstreken van Grevenbrotch ''-1 doif. Het volgens opgave ie Keulen ge

Schager Courant | 1883 | | pagina 2