ZÖADAG 27stc Jaargang. 4 i\OV J. WINKEL, Ao. 1SS3. Algemeen Advertentie- I E E W S- L A N D O l W B L A D, M! Bekendmaking. De Secretaris, DENIJS. M 172!. 1 -i £2l 'is. 9 Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's niiddags 12 ure, worden Adverteniièn in liet eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stuiken één dag vroeger. UITGEVER: TE SCHAGEN. Laan, Wijk D, No. 5. Prijs per jaar/3..Franco per post f 3.G0 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertenticn van cén tot vijf regels 0 75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. mt POLITIE. Ter Secretarie der gemeente Schagen, zijn inlichtingen te bekomen omtrent een in die gemeente op Donderdag den 25 Octoberj, gevonden Slenlc!. Brandweer. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van de brandspuitplichtigen in die gemeentedat van de twee aangekochte spuiteneven als de vroeger in dienst zijnde, de eene rood, de andere MaanW is geschilderd en mitsdien de manschappen ge acht worden voortaan, naar gelang der kleur van hun onderscheidiugsteeken, te zijn inge deeld bij de nieuwe roode en blaauwc spuiten, zullende de manschappen, geplaatst geweest aan de zuigpomp der oude spuitenaan de nieuwe dienst doen als vijfde kwartier aan de zuig en perspomp. Schagen, 30 October IS83. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANG'JN BERG. Be Internationale Tentoois- steSIing' te Amsterdam. XXII. (SLOT.) 31 Oct. '83. Onze Internationale Tentoonstelling spoedt ten einde, maar is reeds geëindigd. Vóór dat ik over dat onderwerp verder- ganog tot afscheid een paar woorden. Er behoorde heel wat moed toe de dertig za len van Beaux-Arts of wel de Kunst-Galerij te beschrijven. Ik heb er mij dan ook niet aan gewaagd, want begon ik er aan, ik zou van geen uitscheiden weten, en gij, Mijnheer de Redacteur, zoudt mij al spoedig gewezen hebben op uwe plaatsruimte. Eene vliegende wande- Itoman van Kost'nïIsaS-Slonlii, Vrij vertaald uil het Iloogduitsch. (22.1 TIENDE HOOFDSTUK. Weinige minuten voor dat Theresa haar kleedkamer betrad was Wolfgang in dit vertrek liji had do groen zijden pagemuts dio Theresa bij hare voorstelling in do kooi gebruikte, met koortsachtigon haast en spoed van do plaats genomen en er een klein stuk rauw vleoseh tussehen de voering gestoken; daarna was hy d8 menagerie binnengetreden. Hij had gemeend dat het proefuur reeds lang voorbij was - dacht hier dus niemand te vinden dan de wachters en misschien eenig publiek. Tot zijn onaangename verrassing vond hij hier mijnheer Pieter Arendberg en Theresa. Hij wildeniet gezien worden, toen hij uit de requisitenkamer te voorschijn trad en hy verborg zijne verlegenheid onder de spottende woorden, waarmede hijzooals wij reeds zagen, beiden begroette. Doch Wolfgangs tegenspoed scheen nog niet geëindigd. By het verlaten van de menagerie bemerkte hij tot zijn schrik, dat hij zijn prachtigen wandelstok in Theresa's kleedkamer had laten staan; hij ging dus terug naar Theresa's kamer, wischte daar elk spoor van zijne tegenwoordigheid uit, en verwijderde zich, zooals de kassier had aangegeven. Daardoor ontstond dat oponthoud in de anders door hem nooit bezochte vertiekken, dat Theresa en mijn heer Pieter zoo opviel. „Dit zonderlinge rondsluipen van mijnheer Atrani bevalt mij maar niets," zoide mijnheer Pieter naden kend. „Ik zal heden buitengewone voorzorgsmaatregelen hemen," zeide hij nu tegen Theresa. „Niet alleen de schietwapens zuilen met groot kaliber geladen worden maar bij de kooi moeten ook gbeiende, yzeren stangen gereed gehouden worden. Wanneer het mogelijk moest gij heden avond niet optreden." oG neen!" weigerde Theresa- „Een diereutemster mag ling door de kunsfzalen zij mij echter vergund. Zooals ik u zeide zijn het er dertig en we beginnen bijgevolg bij nummer één. Daar vinden we Nederland kranig vertegenwoordigd. Onderscheidenen onzer eerste meesters zijn met eere-diploma, met goud of zilver be kroond. Men vindt er Israëls met zijne onovertroffene Scheveningsche typen, Artz en Paling met dezelfden. Ook de dames zijn goed vertegenwoordigd. Mevrouw Ronner zond een keurig paneeltje een poes, een pen dule en bloemen voorstellende. Israëls gaf „de Begrafenis van den ouden Soldaat," vol van diepe gedachte. Maar geheel de Ilollandsche school, zoo rijk aan karakter, is hier goed vertegenwoordigd. Het zou ons te ver leiden, al de meesters welken hiei door hunne werken den luister van hun vaderhand hebben verhoogd, in hunne kunstwerken te volgen. De volksaard spiegelt zich af in de schilderschool. Wij zagen het hier aanschouwelijk voorgesteld. Nederland kalm en rustig; een hartstocht wordt door onze schilders bijna nooit weergegeven. Rivief- en boschgezichten, huiselijke tafereelen, stil levens enz. Spanjehef landwaar de citroe nen bloeien in de heerlijke tuinen van Aranjuez, of waar de middeleeuwsche kunst voortleeft in kloosters en gestichten, Spanje is vertegen woordigd door eenige stukkendie kennelijk den stempel dragen van hun land. Hoe geheel anders is b. v. Frankrijk, waar het „déshab llé" of het ontkleede model eene hoofdrol speelt. Zoo schilderde een jury-lid eene maagd, wier schoonheid door niets wordt belemmerd Maar ook op andere wijze werden zinnen en zenuwen der toeschouwers aangedaan. „De verzoeking van den H. Antonius" stelt eene beeldschoone vrouw voor, in zeer primitief of geen gewaadtegenover een afgeleefden grijs aard. „Le baiser de la syrène" (met goud be kroond) geeft iets dergelijks te aanschouwen geen angst toonen het publiek zou iets van de zaak kunnen vernomen en daardoor zon ikdanino^n slecht licht geplaatst worden. Ik geloof bepaald, dat wanneer die my oen ramp kan afwinnon, hy dat zal doen ook, want ik liob hem gisteren een welverdiende weigering gegeven", voegde Theresa or hy. „Wat hooft hij hot gewaagd?" riep mijnheer Pieter opgewonden uit. „En waarom zou hy niet durven, mynheer Arend- berg?" vroeg nu Theresa. „Waarom? Omdat ik u beschouw als mijn verloofde, mejufvrouw Theresa," antwoordde do heer Arendberg snel „Dat is uwe beschouwing maar van deze wist mijnheer Atrani immers niets," lachtte nu Theresa, nu woder opgeruimd wordende. „Deze verloving bestaat immers alleen in uw hoofd, mijnheer Arendberg. Gij zult zulk een arm meisje immers nimmer huwen. Dat is maar een luim van u!" „Nu, dan is het oen luim, die mijn geheelenleven zal duren," meende de Hollander. „Maar gy wilt immers van my voortgaan," voogde mynheer Pieter er byna verdrietig bij. „Dat bemoeie- lijkt de zaak en maakt uwe positie als .verloofde nog moeielyker." „Gy lydt aan een idée-fixe, mynheer Arendberg," antwoordde Theresa hierop. „Wanneer overtuiging en vaste wil een idée--fixe zijn, dan laat ik deze benaming gelden. Ik weet, dat deze idéé fixe u voor my wint zelfs al gingt gy naar China ik zou u toch volgen „Ook zonder, zelfs tegen mijn wil?" vroeg Theresa lachende. „Ik zou u niet uit het oog verliezen. Ik geloof, dat ik dat verplicht ben." „Waarom, mynheer Arendberg, als ik vragen mag?" „Omdat gy door het lot voor mij zijt bestemd omdat wy voor elkander zijn geschapen ook wan neer gij dit eerst na jaren zult inzien." „Wanneer ik zoo verstandig wordt, zal ik een oud meisje zijn, mijnheer Pieter," plaagde Theresa nu. „Gij zult spoedig inzien, dat ik recht heb," meende mijnheer Arendberg met ernst en overtuiging. - de mannen figuur geeft echter jeugd in plaats van ouderdom weer. De inkwisitie was aangrijpend geschilderd op een Belgisch paneelwaar eene arme boe teling, blijkbaar onschuldig, in iizeron kluis ters met de voeten in een vuur ligt, terwijl de duldelooze pijn hem op het verwrongen gezicht te lezen staat. Nog veel meer zouden we kunnen aanstip pen maar het uur van scheiden hoeft gesla gen. Na de kostbare porcelijnen uit de fabriek van Sèvres onze aandacht geschonken te heb ben, evenals aan de beelden en groepen in marmer en gipsverlaten wij „beaux arts om voor 't laatst een blik te werpen op de éta lages van een paar personen, die niet onver meld mogen blijven. Vooreerst heb ik het oog op de gieterij en fabriek van torenklokken te Iledigerlee, van de firma TL A. van Ber gen. Deze industrieel is tevens pannen- en steenbakker en verdient dus om zijne veel zijdige industrie wel zeer de aandacht. Zij ne fabriek bestaat reeds circa 100 jaar, en de klokken daar gegoten, zijn volgens een nieuw systeem bewerkt, waardoor dc toon meer harmo nisch wordt en verder draagt dan bij gewone klokken het geval is. Niettemin is de wyza van gieten zeer vereenvoudigd. Behalve dit al- alles is de heer van Bergen nog brandspuit maker. Zijne spuiten werpen een dikken wa terstraal af tot op 27 Meter afs'and, dus ver der dan door eenige andere spuit tot nu toe werd verkregen. Ten slotte levert de firma nog koperen muziekbekkens, waarvan zij het geheim dat vroeger uitsluitend in Turkije be rustte, heeft ontdekt. In de tweede plaats een woord omtrent Singer. Ik betuig mijne innige deelneming aan concurreerende fabriekenmaar het is niet anders. In de „Liste officielle des récom- penses etc staat op blz, 27 in den eersten kolom te lezen: Etats Unis d' Amérique. Diplome d' Honneur, 5703 Singer's Manufac- „Overigens," ging hij voort, „zie ik niet in, waarom gij van hier zoudt traan „Maar, mijnheer Pioter, dan zult gij toch beerrypon, dat miine positie na al hetgeen, wat voorgevallen is. met betrekking tot mynheer Atrani, zeer pynlykis," bracht Theresa hiertegen in. „Nu ja maar waarom zult gij voor hom wykon? Hij kan gaan, h\j zal - hy moot gaanriep mini- heer Pieter met vuur uit. „Ik zal hora uitknopen. Hij heeft gaarne geld ik zal hem uitkoopen." „Ik scheid my ongaarne van myne leouwen," zoide Theresa ernstig. „Gy zult ze hebben als huisdieren, ik verkoop don. geheelen rommel. Gy zult de leeuwen tot speelgoed hebben." riep mijnheer Arendberg ij erig uit. „Om dan als uwe eeuwige verloofde met myne drie leeuwen door het leven te gaan?" schortste Theresa. „Wat verloofde!" lachte de Hollander. „Gij zyt im mers den langsten tijd mijn vorloofda geweest. Als mijne vrouw meen ik. Gy kur.t u die weelde dan veroorloven." „Wy zullen het beeld niet uitwerken," riep Theresa lachond uit. „Ik zal heden dus voor de laatste maal optreden, wanneer het mogelijk is; het is goed dat gij voorzorgsmaatregelen neemt, en ik ben u dankbaar voor uwe bezorgdheid en moeite, dio gy steeds mij bewijst, maar ik geloof, dat het niet eens noodig is; want wat kan hij eigenlyk gedaan hebben?" zeide Theresa. „Wat een slecht mensch alzoo kan doen, weten wij niet," was inijnheer'Arendberg's antwoord. „Wy zullen kalm zijn en ons wapenen." Mijnheer ging naar de wachters, gaf uitvoerige, be sliste bevelen en verklaarde, dat liij s'middags reeds een uur voor de opening tegenwoordig zen zijn, om nauwkeurig na te gaan, of zyno bevelen stipt waren uitgevoerd. Het was intusschen laat geworden. Zijn rijtuig wachtte voor de menagerie hij noodigde Theresa uit zich van zijn rytuig te bedienen. Theresa nam het aanbod wil willend aan, e:i beiden stegen in het rijtuig, dat hen snel naar de stad brachri 1 Kor dl Vervolgd.

Schager Courant | 1883 | | pagina 1