ilinnenlandsch IXieiucs. II u iten lan dsch IX ieuws. Gemengd Nieuws. turing CompanvClevelandwaaruit teven blijkt, dat dit 't eenige eere-diploma is, dat aan een Amerikaanschen inzender in de 7de groep is toegekend. Trouwens de Vereenigde Staten behaalden er in het geheel slechts drie. De vermelding ven Singer's bekroning bevat geen enkele bijvoeging of explicatie, zooals ook trouwens geen andere vermelding bevat. Ik heb dit opzettelijk nog eens nagezien, daar mij eene annonce onder de oogen kwam met een heel verhaal omtrent eene motiveerende annteckeningdie echter zoo het schijnt, al leen bestaat in de verbeelding van een tcleur- gestelden concurrent, die zoodoende het pu blick tracht diets te maken, dat die machi nes, welke het nog hoofdzakelijk koopt, eigen lijk in 't geheel niet bekroond zouden zijn. De Singer-Compam", d e niet gewoon is zich de kaas van 't brood te laten eten, zal dit varken zelf wel wasschen. En nu leggen wij het bijltje er bij neer. De Tentoonstelling is gesloten. liet bezoek nam in de laatste dagen verbazend toe. Zon dag b. v. waren er p. m. 22000 bezoekers. En thans is ook deze zon voor ons onder gegaan. Ik zal op dit oogenblik niet uitweiden over het gewichtig feit, dat IS83 in de jaar boeken van Amsterdam zal vereeuwigenmo gelijk later hierover meer. Maar voor het oo genblik neem ik van mijne lezers afscheid als tentoonstellingsverslaggever, in de hoop de mij opgedragen taak naar uw genoegen te hebben vervuld, evenals ik die met toewijding heb ten uitvoer gebracht. Schagf.n. Naar wij vernemen zal onze Mannen-Zangvereeniging „Eu/erpe", den 18 November as., hare eerste winter concert geven. Het programma dat geheel door nieuwe num mers zal worden ingenomen, zal o. a. bevat ten: In 't Woud, gedicht van Erisins, voor Banton-Solo, Mannenkoor en Orkest, ge componeerd door Richard-Iloluitgevoerd op het XVe Nederlandsch Nationaal Zangersfeest te Amsterdam in 18S1 terwijl verder nog op het programma zullen voorkomen: Die kapdle, voor 1 oor; Meilied, voor koor met quartet; Des zwoegers nachtlied, solo voor tenor; Avondkoelte, koor met tenor solo en Jachtzang, voor koor. Even als voor zoovele honderde plaatsen heeft ookmet de maand October, te Kolhorn, het winterseizoen een aanvang ge nomen. Behalve het Departementale nut, vindt men er, hoewel de plaats klein is, „Nut en gezellig verkeer", alsmede „Nut en Vriend schap" terwijl de groote Zangvereeniging „Amicitia" met hare wekelijksche vergaderin gen er het h ire toe bijdraagt, om een gedeelte Ier lange winteravonden zoo aangenaam mo gelijk door te brengen. En dat zulke nutsver- ecnighigen zich flink weten staande te houden, niettegenstaande de getrouwe bezoeker zijne contributie voor weer dan 100 °/0 verconsu- meert, mocht o. a. in de verloopen maand in N. en G. V. weer blijken toon de Dijkgraaf J. Breebaart, voor de 27e maal tot President verkozen werd. Met een kernachtig woord herdacht hij dan ook die jarenreeks. Maar met schoonere woorden werd dien avond eene andere jarenreeks herdacht. Want die eerste vergadering was druk, zeer druk bezocht, en onder de aanwezigen bevond zich Docter Wes'faal Quadekker met familie als „jubelaris". Hem golden die woorden. Hij mocht terugzien op een „veertigjarigen" ar beid en hoewel er slechts betrekkelijk wei nigen van te Kolhorn doorgebracht waren, rvas de belangstelling er niet minder om; getuige de welgemeende woorden; getuige de vele stoffelijke blijken van achting en waardeering die hem ten deel vielen. Zelfs tijdens de ver gadering werd hem nog door een vijftigtal Werkende Leden der Zang-vereeniging (die uitgenoodigd waren) en in wier midden de jubelaris zich, van af de oprichting, steeds liet vinden, eene keurige herinnering aange boden. Vele hartelijke woorden werden dien avond nog gesproken. Lezing en bijdragen vonden algemeenen bijval, terwijl menig schoon lied in de pauzen weerklonk kortom de ge ïmproviseerde feestavond was „nuttig" maar tevens hoogst gezellig. Eerst op een vergevor derd uur nam men noode van elkander af scheid, de aangenaamste herinneringen aan dezen eersten Nuts-avond met zich nemende. Uit de gerechtelijke lijkschouwing van den knaap te Utrecht, die, 1 air het gerucht zeide, ten gevolge van op school onderga ie mishandelingen zou zijn overleden, is gebleken dat de jongen aan longtering is bezweken. Hij had trouwens van den hulponderwijzer, tegen wien de politic onmiddelijk proces-verbaal op maakte, slechts een lichten slag op den arm ontvangen. Naar men verneemtis bij de Amsterd. Omnibus-maatsch. het plan om de tramwagens 's avonds electrisch te verlichten tot rijpheid gekomen, en zullen daarmede spoedig proeven genomen worden. Einduitspraak in zake Ja ant je Struik c. s. Het gerechtshof te 's-IIage heeft heden veroordeeld Jaantje Struik tot 5 jaren tuchthuis straf, Van Zutphen tot l1/, jaar tuchthuis straf, en Van der Heem en Consenheim vrijge sproken. Mej de wed. Schut te Barneveldvierde in de vorige week haar 102en verjaardag. On der de aanwezigen, die haar kwamen gelnk- wenschenwas ook een 80-jarige grijsaard die in zijn jeugd menigmaal op haar schoot in slaap was gewiegd. Een ongewoon tumult had Woensdag avond op het tentoonstellingsterrein te Am sterdam plaats, doordien er op den inventa ris van de restaurateurs Adlon en Todt beslag is gelegd ter zake van weigering van betaling eener pachtsom van f 12,000 aan het co mité. Tevens is er beslag gelegd op eene vitrine met horloges in de Zwitsersche aldeeling, als gevolg van het verbreken van een contract over den verkoop van loten in het buiten land. In de plaatsen Schoterlanrl en Mildum heeft men ijzererts in den grond ontdekt en is men in de laatste plaats met de ontgraving begonnen. Dien tengevolge is o. a. een stuk land, dat 's jaarlijks niet meer dan f 25. huur kon opbrengen aan den ondernemer ver kocht voor f 2500. Te Eindhoven is dezer dagen eene 70ja- rige weduwedie voor eenige maanden haar eersten man verloor, met een 21 jarigen jonge ling in het huwelijk getreden. Op do tentoonstelling heeft een dame, aldaar belast met het verkoopen van loten zich met een aantal loten en eenig gelddat zij van hare raedeverkoopsters had geleend, uit de voeten gemaakt. Zij is reeds gevonden en zal nu den rech ter rekening en verantwoording moeten doen. Te Bergen-op-Zoom is gevankelijk bin nengebracht en in verzekerde bewaring gesteld zekere L. v. '1'., arbeider te Moerstratenbe schuldigd van zijn vrouw te hebben vermoord. De vermoedelijke moordenaar, ongeveer 40 jaar oud, leefde sedert geruimen tijd met zijne vrouw, van gelijken leefiijd, in hoogst onaan gename verstandhouding. Zondagmorgen werd door hem aangifte gedaan, dat hij bij zijne tehuiskomst zijne vrouw geworgd had zien hangen en onmiddellijk hoewel te laat het koord had afgesneden. Bij onderzoek bleek, dat de plaats, waar de verworging zou hebben plaats gehadweinig of geen gelegenheid aan bood om dat booze plan ten uitvoer te bren gen terwijl v. T. daarenboven niet wist waar hij het. afgesneden koord had gelaten. Noch in de woning, noch in den omtrek daarvan is een koord of touw aangetroffen. Naar men wil, zijn cr rog tal van gegevens om v. T. voor den vern medelij ken moordenaar zijner vrouw te houden. De justitie stelt een nauw keurig onderzoek in en heeft het lijk laten schouwen. Hoewel de man alle schuld blijlt ontkennen, is hij Zondagmiddag geboeid tus- schen twee maréchaussees naarBergen-op Zoom overgebracht en Maandagmorgen per eerste gelegenheid naar Breda vervoerd. Op de hofstede „Oudwillaar", te 8cher- penzeel, is een pereboom, die als iets zeer zeldzaams kan beschouwd worden: Deze boom geeft niet alleen vruchten aan de takken, maar ook aan den stam, alwaar ongeveer een voet beneden de eerste takken ruim GO flinke peren zitten; liet ziet er uit of ze aan draden ge bonden daar te drogen hangen. He Anisterdamsche tentoonstelling werd in het geheel bezocht door ongeveer 1,450 000 betnlenden en door 80,000 'betalenden té^en den halven prijs. ie Ileinkcnszand ismen bij'tinstoppen van 't huwelijksbootje gelukkiger dan in meest alle andere gemeenten van ons vaderland. Ten behoeve dier gemeente bestaat name lijk een fonds van wijlen den heer Hurgronje, uit de renten waarvan san elke jonge doch ter van den Protestantschen godsdienst, die zich met een geloofsgenoot in 't huwelijk be geeft, een gift van f 100 wordt uitgekeerd, onder voorwaarde, dat zij te Ileinkenszand moet geboren wezen uit ouders, die lidmaat zijn van de Hervormde kerk en in de gemeente twaalf achtereenvolgende jaren gewoond heb ben. 't Is een aardige reispenning. Als een bewijs von de groote vruchtbaar- hcid der appelbooiuen in dit jaar kau dienen, lat van een boom 24 mud was geoogst. Deze boom heeft een kroon van 34 M. middellijn, bevindt zich op de llossandabij den tuinman Rijnsdorp te Apeldoorn. In een schrijven uit Terschelling aan het Ilandehbl. wordt toegegeven, dat het werpen van olie op een onstuimige zee een uitstekend middel is om de schepen uit het gevaar te redden. Maar men moet met dit middel zeer voorzichtig zijn. Het schip, dat het toepast wordt schier onfeilbaar geredmaar het schip dat het eerste spoedig volgt, gaat onfeilbaar verloren, want de olie bedaart een oogenblik de zee, maar doet daarna een hevige branding ontstaan. Vooral bij het redden van schipbreu kelingen is deze bij :o.idcrheid van groot be- lang. Als een bewijs hoe te Schiedam de waar de der jencverbranderijen is verminderd, kan dienendat een branderij met bijstaand woon huis, dat twintig jaar geleden voor f 40.000 werd verkocht, thans in trekgeld heeft opge bracht f 12,SCO. EIST OTUXj.A-TT ID. Londen, 31 October. Te Liverpool heb ben, behalve Morris Hangernog de volgende firma's hare betalingen gestaakt: Pearce Co.Taylor Co., Heller Fenton. De span ning aan de katoenmarkt is groot. Livekpool, 31 October. Alhier hcerscht ter beurze een geduchte ontsteltenis ten gevol ge van eenige faillissementen, die een crisis te weeg zullen brengen in de takken van nij verheid in nauw verband staande met de ko loniën De toestand is zeer gespannen. Volgens geruchten zuil (Ai nieuwe faillissementen spoe dig bekend tvorden. De Jimea heeft bericht ontvangen uit Khartoem, waarin de nederlaag van den A nl- schen Profeet lievestigd wordt. Te Khozelmin niet ver van El Obeidwerden de troepen van Generaal llicks door 30 000 Arabieren aangevallendie echter met groot verlies wer den afgeslagen; men zegt, dat zij 8000 doo- den hadden. De Mahdi bevond zich niet bj deze Arabierenmaar met 2000 ruiters te Melhas. Generaal Hicks zette de vluchtelingen achterna en haal le fhen in te Melhas, op twee mijlen van El-Obeid. De Mahdi deed daar een aanvalmaar werd met belangrijk ver lies teruggeslagenen hij zelf vond in dit gevecht den dood. El-Obeid werd daarop door de troepen onder generaal Hicks nauw inge sloten en op 4 October door hen genomen zonder dat zij ecnig noemenswaardig verlies leden. Schildwachten kunnen hun taak soms eigenaardig opvatten. Men herinnert zich mis schien den Leidschen schildwacht nog wel,die op post voor een der kiuittorens, een voor bijganger, wiens sigaar uit was, driemaal som mee de oin niet te rooken en hem toen een vlammetje gaf. Zijn order luide zeide l'Ü driemaal waarschuwen en dan... vuur ge- Ven. Een Amsterdamse!) wapenbroeder van dezen Le,denaar heeft zijn order gistert n zóó opgeyaJ dat hakker, slager noch melkboer de officiers woningen konden bereiken op de landswet f- En daar de hoofdtoegar g over een brug 8® schiedt viel het den man zeer gemakkelijk dien staat van beleg kranig te handhaven. Aan de Gatilois wordt uit Boulogne Seje'njj dat de c ntdekkingsreiziger. De Brazza het "00|e der Franse!ie expeditie, te Libreville, op westkust van Alrika, in een gevecht aan <jn f'ongo is gedood. Bijzonderheden ontbreken noc Te Berlijn 'nebben de kellners even al» bh^ de s'eclite gewoonte, om steeds slechts zoov g ld terug te geven, dat er nog tien ^^enDI"®n- aan de vcreisclite som ontbreken en dan zoo naar het overige kopergeld te zoeken, tot a'111

Schager Courant | 1883 | | pagina 2