Algemeen Advertentie- ZOADAG A I E L W S- L AADBOl' W BLAD. 11 NOVEMBER. J. wikkel, ¥MiMraT \o. 1SS3. 27stc Jaargang. M 1723. I)ft blad verschijnt tweemaal per week IVoens- faq en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advcrtentièn in het eerstuitkomend nummer geplaatst. te schagen, Laan, Wijk D, No. 5. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.00 Afzonderlijke nummers f 0.05. Bekendmaking. POLITIE. Inlichtingen zijn ter secretarie der gemeente Schagen, te bekomen omtrent i'ï'il sluia- tclaldaar gevonden op Donderdag den Sen dezer. Binnenin nrfsch Nieuws. Gistermiddag isnamens het Uitv. Comité der Tentoonstelling, door de rechterlijke macht beslag gelegd op den Inventaris in de Engelsche restauratie op het Tentoonstellingsterrein. Van Zondag tot Dinsdag werd te Oud- Beierland van niet minder dan 24 gevallen van pukken aangifte gedaan, terwijl zes aangetas ten overleden. Niet zonder reden begint men zich ongerust te maken over verspreiding der ziekte naar de omliggende gemeenten. Op dit oogenblik is er geen gemeente in 't Westlandwaar niet bij enkele veehou ders tongblaar onder 't rundvee voorkomt. Te Hijum (Fr.) heeft een werkman zich een aanmerkelijk stuk van de tong afgesneden. l)e aanleiding daartoe moet in godsdienstwaan zin gezocht worden. Eergisteren middag waren de werklieden in de stoom wol fabriek van den heer Eras, te Tilburgdruk aan den arbeid. Een hunner, een vrouwtje van 50 jaren, liet eensklaps de spoel rusten. Haar neefje, een kleine jongen, die in haar nabijheid werkte, zeide tot haar: ii Tante slaap je?" Tante zat dood met de spoel in haar steeds verstijvende hand. Ze was, zon der dat iemand er iets van bemerkt had, al werkende den dood ingegaan. Te Breda zijn twee Duitsche echtparen gearresteerd, die aldaar als kunstenmakers op de kermis kwamen, onder beschuldiging van te Bokstel eene broek te hebben ontvreemd. Bij het onderzoek bleek echter, dat alleen de vrouwen daaraan schuldig waren, die dan ook £fioisian van Etoscndial-ISonin, naar Den Bosch zijn opgezonden, terwijl de mannen over de grenzen zijn gebracht. De scheiding dezer arme familie, waarvan eene der vrouwen eerst 20 jaren oud en een kind van drie maanden met zich voerende, had nog al tot een aandoenlijk tooncel aanleiding ge geven. De schamele kleeding van den man der zooeven genoemde vrouw heeft haar, volgens hare verklaring, alleen er toe gebracht, zich het bewuste kleedingstuk toe te eigenen. Te Veere doet zich een geval voor, dat gelukkig hier te lande tot de grootste zeld zaamheden behoort. Reeds eenigen tijd liepen er geruchtendat er bij de jongste verkiezing voor een Raads lid onikoopingen zouden hebben plaats gehad in het belang van den heer M. J. Van Beve- ren, Rijkstonnenleggercandidaat der libera len, die gekozen was. De justitie vond het noodig, een onderzoek naar de waarheid van die geruchton in te stellenwat aan het licht bracht dat er alle grond voor die geruchten bestaat. Toen nu de vorige week de heer Van Be- veren zou worden geïnstalleerd, wees de Voor zitter van den Raad, vóór hij tot de beëedi- ging overging, het nieuwe lid op de zware beschuldigingen, die tegen hem waren inge komen. Hij raadde den heer Van Beveren ten sterkste aanmet het afleggen van de ge vorderde eeden te wachten tot hij zou gezui verd wezen van de op hem rustende blaam omdat, mochten de feiten bewezen worden, de heer Van Beveren ook ter verantwoording geroepen zou kunnen worden wegens het af leggen van een valschen eedden eed van zuivering, voorgeschreven bij art. 83 der Grondwet. Niettegenstaande de Burgemeester hem tot driemaal toe dit onder het oog bracht en hem aflaadde, zich te doen beëedigen, vorderde de lieer Van Beveren dat hem de voorgeschreven eeden zouden worden afgeno men, wat dan ook geschiedde. Dadelijk na afloop der vergadering werd toen door de Rijksveldwacht tegen hem en tegen den 22-jarigen J. R. proces-verbaal opgemaakt. Deze laatste heeft bekend, lieden door geld en beloften te hebben overgehaald om hun stem op den heer Van Beveren uit te brengen. Ook tegen de omgekochten maakte de jus titie proces-verbaal op. Met den stoomtram van Lpiden naar Leid- schendam had Zondag namiddag omstreeks vier ure een noodlottig ongeval pl aats. Onder Veur, bij het landgoed „Ter Dorst," is bij het opgaan van eene brug de locomotief ge derailleerd en voorover op den kop geraakt, niet het betreurenswaardig gevolgdat de stoker, een jeugdige knaap, onder de machine ge raakte en bovendien het kokende water uit den ketel over het lichaam kreeg. Deerlijk gewond en gebrand werd de ongelukkige naar het Ziekenhuis te Leiden gebrachthij verkeert in hopeloozen toestand. Den machinist is de schou der gebroken; de vier personen die in den wagen zaten, kwamen met den schrik vrij. De personenwagen stond dwars over den weg, doch viel gelukkig niet om. Ruitenbroek heeft weder de vele voor beelden waaruit de heilooze gevolgen van misbruik van sterken drank blijken en welke tooncn wat ruwe zeden vermogen, met óéu vermeerderd. Er werd door den onderwijzer, die naar elders zou vertrekkeneene afscheids partij gegeven aan de leden van zijn aldaar opgericht zanggezelschap. Een der aanwezigen begon met anderen te twisten. De herbergier Buter wilde de gevolgen, welke daaruit zoo lichtelijk voortvloeien, voorkomen, door hem uit de deur te verwijderen. Maar onverwacht krijgt hij eene snede over het aangezicht, waar op eene groote verwarring volgde. De onder wijzer Poppe vermaande tot rust en orde, maar werd door denzelfden wreedaard aange vallen en over het aangezicht en de handen gesneden. Toen men zijne wonden verbond, ontdekte men, dat hem ook een messteek in de zijde was toegebracht. Do mishandelde verkeert in een zorgwekkenden toestand. De Stil UI!li Ingezonden stukken, cén dag vroeger. Hi IRA V T. UITGEVERr Advcrtentièn van één tot vijf regels f 0 75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. Vrij vertaald uil liet lloogduitsch. (24.) TWAALFDE HOOFDSTUK. Wy verlieten Theresa, toen zy, door mynheer Pie- ter Arendberg vergezeld, de menagerie verliet en zich naar haar hotel begaf. Theresa's bezorgdheid met be trekking tot de aanwezigheid van den vyandig gezin den man in de requisitenkamer, was verdwenen, zoo dra zy de menagerie had verlaien. Hare aangeborene vrooli kheid en gemakkelykheid van gemoed dood haar, terwijl de wagen door do drukke straten van de boven stad van Brussel reed, alle bedenkingen en mogelyke storingen in haar gevaaiiyk beroep geheel en al ver geten. Zy was gelukkig en verheugd in het bewust zijn, zulk een voorzichtiger), als moedigen en verstandi- gen vriend in mynheer Pieter Arendberg te bezitten, he man, die haar eerst slechts vroolyk maakte door zyn buitengewone vriendely kheid en onverstoor bare galanterie tegen haaren zyn zekerheid en over tuiging, haar tot zyne vrouw te winnen, had haar achting en deelneming voor zijn flinkeerlijk en goed arak ter ingeboezemd, en zij vond ook zijn uiterlijk, 31 was dat dan ook geen kunstenaars ideaal, dat zy «ch van een man schiep, zoo toch frisch, man lijk, door de krachtige gezondheid aangenaam on indrukwekkend. Met een zekere, weemoedige deel neming dacht zy aan Heinrich Börsumwiens neiging eo'"i n'et vei"horgen was gebleven. De man was schoon, f? vdclhij bracht haar groote offers, hy arbeidde werkte onverpoosd in haar bolang, zy gevoelde haar toi' aVOur hembewogen was dat liefde be- ti'b aZh c'en Holander? Zijn openheid en goedliar- cUeid; gepaard aan buitengewoon vorstand, trok haar aan. Doctor Börsum kwam haar voor als een ideaal uit een roman. Beido mannen dongen naar haar voor wien sprak haar hart de ridderlyke verschyning van Doctor Börsum met het geniale gelaat en de in hetoogloopendo woeko mond stond veel voor haar geest. De breode, sterke gestalte van den Hollander met de schitterende oogen, de gekleurde wangen en de sneeuw witte tanden, zijn onschuldig lachje en zyn kloeke, verstandige blik, zyn bodaarde levenswyze en zyn dikwyls voortvarende handel wy ze verworven hare sympathie en warme hartelyke deelneming, maar beminde zij hem? Theresa deed zich die vraag heden dikwyls, zy overpeinsde en vergeleek den gohoelen voormiddag zy kwam evenwel tot geen verklaring. Zoo ging de dag voorby, om vijf uur moest de voor stelling beginnen en Theresa begaf zich met bewogen hart naar het groote houten gebouw, waaraan haar lot verbonden was. Het verklaren der eigenaardigheden der dieren was reeds begonnen - mynheer Pieter hield voor elke kooi do steeds gelykluidende vertelling. Het was reeds wat laat en Theresa ging naar haar kamer om zich spoedig aan te kleeden. Zy aarzelde een oogenblik, of zy heden in do klee ding eener Ir.diaansche of als page zou optredeneen blik op het dagl riefjc, dat volgens het reglement in haar kleedkamer was opgehangen, zeide haar dat zy de pagekleeding had te kiezen. Zy trok de engsluitende, met witte atlaspoffen ver sierde groen zijden rok aan en zotte de groen zyden muts op, die zy met een bandje onder de kin vast maakte, want het ontvallen van de muts of eenige andere onregelmatigheid in hare kleeding kon gevaar lijke storingen ten gevolge hebben in haar omgang met do dieren in de kooi. De menagerie was buitengewoon vol, het gas was aangestoken, de muziek begon en het gewone gebrul, gekras en gesnuif deed zich hooren. -De muziek verstomde en de groote kooi weid ledig gemaakt. De voorzichtige mynheer Arendberg bad bevolen, het zaagsel en het zand, dat in de kooi gestrooid moest worden, sterk met salmoniacgeost te vermengen, ten einde de reukzenuwen der dieren te verdooven opdat niet de een of andero reuk de beesten mocht veront rusten. Hy zelf stond dicht by do grooto kooi, zyn beide buksen stonden togen den standaard en achter een gordijn naast de kooi lagen de gloeiende yzeren stan gen in een steenkolen vuur. Nu betrad Thnresa do lodige kooi en opende de kleine poort, teneinde do leeuwen binnen te laton. Deze liepen als gewoonlijk snel naar binnen en na men aan de tegenovergestelde zydeder kooi, alledrie naast elkander, gelyk hinden zittende, plaats, oin Theresa's uitnoodiging af te wachten. Eensklaps hief de grootste van lien, Sultan, den kop op en snoof hy liet een zacht gerochel hooren. Dat beteekende iets. Theresa riep hem on sprak tot hem, de loouw luis terde niet naar haar. De andere leeuwen stonden op, bogen hot hoofd naar den grond rocheLLn hovig eu sloogon met de staarten. Theresa schoot nu een pistool af. De dieren verschrikten en namen hunne plaatsen weder in, maar zaten daar met wydgeopende oogen, terwijl zij met gekrulde lippen steeds snuffelden. Ook het publiek bemerkte nu dat er iots by de dieren niet in orde was. Eon angstig, bang gevoel maakte zich nu van het publiek meester. Er ontstond rust, het publiek week oen weinig achteruit. Gedurende dit alles had Theresa beproefd de leeuwen te naderen. Deze lieten de tanden zien en staarden haar met hunne groote, vonkelende oogen aan. De dierentemster overlegde ot het ook raadzaam zou zyn, dat zy door de kleine deur aan de achterzijde, die

Schager Courant | 1883 | | pagina 1