llinnenlandsch Nieuws. II uiten la 11 ds ch Nieuirs Gemengd Nieuws. die menscliendie niet te vergelijken zijn met de houden en paarden van zoovele aanzienlij ken gehuisvest in goede vertrekken en warme stallenheeft men in die groote plaatsen gele genheden geopendwaar de zwerveling een on derkomen kan vindenwaar hij voor den nacht geborgen is, waar hij dan nog mensch kan blijven. Ilij heeft dan een onderkomen, een verblijf, alwaar hij misschien dien nacht, maar niet een volgenden doorbrengt, maar dat is niet, wat wij verstaan door een thuis. Dat is voor hem eene tijdelijke verblijfplaats geen voorwerpdat hem daar toebehoortgeen plek, alwaar voor hem he. in neringen aan ver bonden zijnniets spreekt daar tot zijn ge moed. Onverschillig treedt hij dat verblijf bin- 'iien, ontmoet daar natuurgenooten die zich in denzefden verlaten toestand bevinden als hijmaar wier namen en gelaat hij niet kenten 's morgens verlaat hij 't weer, om zijnen zwerftocht door het leven voort te zet ten. Dat is nietwat wij een thuis noemen. In een paar opstellen, willen wc de ware beteekenis, den zin van dat woord nagaan; vooral bij de nadering van een jaargetijde als de winter treedt dit woord nog meer op den voorgrond en zal ons dit ruimschoots gele genheid geven om u te doen uitkomen, wat in derdaad een thuis is. Deutichem. P. van de Velde Mz. Een jonge dochter te Eede wachtte Za terdag te vergeefs op haar bruidegom, die haar dien dag voor de huwelijksvo'trekking moest komen afhalen. Eipdclijk besloot zij, eens naar zijn dorp, Renkum, te kuieren en te zien wat er aan de hand was. Zij vond haar bruidegom in den stal, in volle bezigheid. De koe had gekalfd on in de drukte had de bruigom vergeten, dat het zijn trouwdag was. wAors ha k je wel seffens laote wête, dak nie komnrc kos!" voegde hij er geruststellend bij. Dien dag werd er natuurlijk niet ge trouwd. De doctoren Thijsscn en De Voogt te Arnhem, begaven zich eergisteren op last der justitie naar Doornenburg, gemeente Bommel, teneinde aldaar te onderzoeken het lijk van den 73-jarigen Meewseh, welke persoon in het laatst der vorige weck aldaar dood lig gende voor een herberg gevonden is, waar incn hem, naar men zegt, de jenever met de maat had toegediend in plaats van met in goon onkel schrijven, dat ik van hot gorodit aldaar ontving in togondael mon gaf mi) aan, oon colloga aldaar dadelijk mot uvvo voitogouwoordiging tobolas- ton." „Dat is verwonderlijk!" 7/ido Thoresa. „Dat is mij goliool on al onverklaarbaar!" „Zou ik inisschion don naam mogon weten van dion hoor, wien gij tot uw vertegenwoordiger koost?" vroeg mijnheer Tennond. „Hjj heet doctor Heinrich Birsumantwoordde Theresa. „Doctor IToinrioh Börsum?" liorhaaldo do advokaat. „Deze hoor," ging mijnheer Tennond blijkbaar vorbaasd voort, „dozo doctor Heinrich BOrsum, advokaat te Einden, bovindt zich in heebtonis aangeklaagd, hot testament verduisterd to hobbon," deoldo mijnheel1 Tennond modo. Theresa richtto zich oonsklaps op. „Dat is onmogelijk!" rioj> zij mot hooggoklourdo wangen uit. „Dat kan niot zijn. Do man is dooorlijk- lioid zelve, eon opoilbrend, trouw vriend zooals ik misschien op aarde goon twoodo bozit." M ij 11 hoor 1'iotor kook Thorosa bij dozo woordon ver baasd aan. „Wat windt z(j zich op, wat wordt zij daar oens ki.ips vlam on vuur," ovorlogdo bij. „Wie 011 wat is dio man, dion zjj zulk 0011e groote dooluoming be toont, dat zij in 0011e vorvooring gora/ikt oone vor vooring zooaïs ik dio bij haar nog nooit hob waargo- noinon!" Mijnheer Piotor Arondherg geloofde bepaald te mogon aannomen, dat haar hart vrij was, en dat iict aan geen inan behoorde, 011 zoo hoopto hjj on kon hjj hopen, liair hart voor zich to winnen, wanriepr hij Tnoresa tijj liet, hom to loeren kennon 011 aan zjjn karakter to govvounon, 011 1111, wat was dat? Wat was dio man voor haar? Zijn buitengewoon zelfvortrouwon word nu toch oon weinig aan liet wankolon gebracht. Thores i's vorvooring voor dion advokaat maakte hem voor do eerste maal, sodert hij Theresa kende, tame lijk onrustig. Iljj keek de pationto mot zijn holdere, sprekende oogeu scherp aan. „Wanneor hot zich werkelijk zoo toedraagt, als men 11 daar heeft modogedeold," ging Theresa voort, „dan heeft mon dozen edeion man, dio zicli onzer zoo warm aantrok, het grootste onrecht aangedaan. Ik bljjf or mot mijn leven borg voor, dat doze beschuldiging valsch is," voogdo zij or bjj, terwijl eon hoog rood haar gelaat bedekte. Mijnheer Tormond verklaarde, dat hjj slechts ver haalde, wat hom door hot gorocht dier plaats indezo zaak was modogedeold geworden, en hjj natuurijjk or geen oordeel over kon vellen. Of do dame hem voor don tjjd, tot zij zelve op reis zou kunnen gaan, als haren vertegenwoordiger volmacht vvildo geven? Thoresa gat hare toestemming en het formulier werd dionsvolgens ingevuld en onderteekend. Mijnheer Termond nam nu afscheid terwijl hij voor Thoresa oen hoffelijke buiging maakte en mijnheer Au ndberg hartelijk de hand s hudde. Theresa bemerkte nu, dat mijnheer Arendberg er zeor nadenkend uitzag. Var dl Vervolgd. het glaasj'ijcrt hijni" overma'ïg gebraik claar- van, de deur uitgeworpen en, voorover ge vallen, in d 1 drank moet zijn gestikt. Hij moet bij het binnentreden dier herberg al uiet geheel nuehteren zijn geweest. Men kent in hoofdzaak de omstandighe den van den afschuwelijken, bijna dubbelen moord, welken verleden Zondag nabij Ileinoo, in Overijselis gepleegd. Nader worden hier omtrent nog bijzonderheden gemeld, welken 1 i door Hermanis lilkemanden knecht die ah op wonderdadige wijze het leven behieldzijn medegedeeld. De hoevewaarop het drama is afgespoeld, ligt afgezonderd te midden van dennenbos- schen en kreupelhouteen paar honderd schre den van de naaste woning verwijderd. Zij werd bewoond door twee broeders Grooten- boer en hunne zuster, die op den bewusten morgen naar den vroegdienst in de kerk te llcir.oo waren gegaan, de twee knechts, ge noemden Ulkenman en den vijf; ienjarigen Her mannes M ijn, thuis latende. Deze Hermannes stond zich buiten bij den regpnbak te was- schen/toen twee mannen het erf opkwamen en naar den baas vroegenwaarop Hermannes hen naar den knecht leidde, die op de deel bezig Was het strooisel onder het vee te kecren. Ulkeman herkende in een der twee mannen zijn vroegeren schoolmakker Gerar- dus Johanncs Arends, die Sfrotte G'rads ge noemd werd en met wien hij toen dikwijls had gevochtenden anderen man, schetst hij als een «kaal heertje" die een wit halfhemdje droeg. Na goeden morgen gewenscht te hebben, vroeg Arends of de boer, dien zij noodzake lijk moesten spreken, thuis was, en zoo niet, wanneer hij terugkwam. Op het nntwoord van Ulkeman dat het wel half negen kon worden gaven zij voor zoolang te willen wachten. Ulkeman begaf zich inmiddels van den eenen kant der deel naar den anderen om ook het strooisel onder het jonge vee te koeren. Op dat oogenblik haalden de booswichten hunne revolvers voor den dag en schoten bei den eenmaal, waarop van een hunner onmid dellijk een tweede schot volgde en Maijis getroffen neervielde jongendie nog op de deel stond, tracht te door de groote deur aan den anderen kant te ontvluchtenmaar viel nadat er 4 schoten op hem waren gelost, op 25 pas afstand van het huis neer. Daar werd hij op eene afschuwelijke wijze vermoordmet den scherpen kant van een ijzeren hamer sloea; men den weerloozen knaap den schedel in. Ulkeman was door het ker men van den jongen weer tot bezinning ge komen zijne eerste gedachte was met de greep gewapend te hulp te snellenmaar zijne krachten lieten het uiet toe; hij hield zich dus alsof hij dood was; maar de moordenaars lieten hem niet met rustnog twee scho ten werden van nabij op hem gelost. Nog had Ulkeman zijn bewustzijn niet verloren, en hoorde hoe er in de keuken met geweld werd huisgehouden. Zooals later bleek, werd het kabinet met de schop uit den fornuispot opengebroken en nagenoeg de gehcele inhoud op den g'ond gesleept. 75 gulden aan specie, i 2 paar zilveren schoengespen, 2 zilveren hor loges met dito ketting en signetten, 4 gouden ringen en 1 gouden niutsehaak werden ont vreemd. Het papieren geld, dat onder een doekje in de kast lag, had men onaangeroerd gelaten. Na het gebruik van eene halve stoet en ccnigo beschuiten met suiker kwamen de boosdoenders weder in den gang, waar Ulke man ze door de cpenstaande deur van de deel kon waarnemen. Hij hoorde een hunner zeg gen dat de hond aansloegwaarop beidt n naar btliten gingen 0111 te zien of er onraad was. De een loste nog een schot, waarop de an dere vroeg, //waarom schiet je?" ,,De jongen is nog niet dood," was het antwoord. Beiden kwamen daarna bij Ulkemandie op zijde lag met een arm boven het hoofd. De arm werd langs het lichaam gegooid het lichaam op den rug gelegd, waarna de jas opengemaakt en te vergeefs naar een horloge werd gezocht. Daarna stelde een hunner voor de kisten der knechten te onderzoeken, waar op beiden zich verwijderden en terugkwamen met de woorden//het goed zullen we den boer maar laten." De Berlijnzilveren tabaks doos eene portemonnaie met eenig geld wer den later mede nog vermist. Thans wilden zij zich overtuigen, of er mis schien nog eenig leven in hunne slachtoffers was te bespuwen. Een brandende zwafel-lu- cifer werd Ulkeman onder den neus gehou den. Met veel moeite hield deze zijn adem in. en het gelukte hem zoodoende aan eene ver dere foltering te ontkomen. De moordenaars lieten hem met rust, sleepten den jongen op de deel en pasten op dezen dezelfde proefne ming toe. //Eindelijk verlieten z:j het huis., en «reen twee minuten waren om", zoo vertelt Ulke man, ,,of ik stond op, nam de greep en liep naar den buurman." Met dien buurman begaf hij zich toen te rug naar de boerderijdoch daar waren de moordenaars niet meer. Ulkeman spron» daarop te paard en reed in galop naar Hei- 1100. Z jn baas ontmoetende, deelde hij dezen het gebeurde mededie dadelijk naar den veldwachter gingterwijl men den knecht naar den dokter bracht, waar hij tot één uur op hulp moest wachten, wijl de geneesheer niet thuis was Politie en Justitie werden inmiddels van het gebeurde in kennis gesteld en de officier van justitie stelde 's middags 0111 half drie reeds een voorloopig onderzoek inde gemeenteri i- renmet geweren gewapenddeden hun best om de moordenaars te vinden, die echter in de richting van llellendooru langs het Alnte- loosche kanaal vertrokken waren om over Vroonishoop en Ambt Ilardenbcrg naar Prui sen te gaan. Gerardus Arends is 20 jaar oud en heeft zes jaar in de gevangenis te Leeuwarden door gebracht, veroordeeld wegens schennis der eerbaarheidin Augustus van liet vorige jaar teruggekeerd in zijne gemeente, is hij sedert weer van eenzelfde misdaad beschuldigd. Twaalf jaar geleden had hij als jongen bij Grooten- boer gewerktmen gelooft niet dat het bestaan van haat tegen dozen of den knecht tot do misdaad kan gevoerd hebben. EGYPTE- Omtrent do nederlaag van Tlicks-Pacha zijn de vo'geudo bijzonderheden bekend, liet getal van de krijgsmacht van den Mahdi wordt op 300.000 man geschat; z:j is samengesteld uit derwischen Badouïnen, mulatten en go- regelde tro°p"m. Do skg had plaats dicht bij El Obeid. 11 icks Paclia vormde zijne troepen tot een carré, hetwelk na een wanhopig ui strijd van drie dagen door de troepen van den Mahdi verbroken werd. De regeering lieefc besloten, te Karthmim de troepen samen te trekken, die te Goba, te Duem en in andere plaatsen van Soudan verspreid liggen. Sir Evelyn Baring randt do Egyptische regecring aan, de provinciën van Soudan te laten varen en de grens van Khar- toum tot Souakim te versterken. Hot gerucht loopt, clat op de orders van inscheping der Engelsche troepen tegenbevel is gekomen. EeryMillionair in de gevangenis. Aan de gevangenis van den Staat Albauy Vereenigde Staten van Noord-Amerika) word don 3en No vember I. I. een telegram ontvangengeteekend Ulrich, V.inselier Ulrieli en geadresseerd aan den Baron Boberts Herman, in de gevangenis te Al- ha nvt «Ontvangen een kabeltelegram 01.s uiede- deelende dat gij erfgenaam geworden zijl der na latenschap van baion Berustein gesebat op 2.000,001) dollars. Bijzonderheden wanneer uw straf geëndigd is." De gevangene, voor wien de dépêche bestemd was, was op dat oogenhlik hezig schoenen te pennen. Ilij is kort en stevigheeft hloud haar, blauwe oogen een aangenaam voorkomen en is een Duitscher. Voor liet in omloop biengen van valsche cheques in September 1882 is hij ver oordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. De ba ron Bernstein wiens titel en vermogen hij ge ërfd heeft, was zijn oom; de gevangens heelt eene vrouw en kinderen te Franklort aan den Mam, waar hij geboren is. Zijne lotgevallen waren, zooals hij zelf verhaalt, zeer romantisch, li ij had, toen hij twintig jaar was een acade- mischen 'graad verworven aan de universiteit te Heidelberg, en had in de geneeskunde eenige vermaardheid verkregen. I11 1861 in de Vereenigde Staten komerde, liet hij zich bij het leger der Unie aanwerven en diende als officier van gezondheid met suc ces en eer gedurende den geheelen oorlog, bij het eindigen van den opstand werd 11 ij ^°01 C 1»I eenige jaren verhonden aan den star van oe - levue-Hospitaal te Nevv-York. 11 i* zegt, dat h'j nooit in zijn lever» sterken draak gedronken heelt, noch tabak gel ruikte, doch de verslaafd heid aan het spel was oorzaak van zijn ongein Eenige jaren geleJen erlde li ij 65,000 dollars. Bij ging naar Duilsclilacd en nam zij11 wgaat

Schager Courant | 1883 | | pagina 2