27stc Jaargang. A L G E JI E E A I» V E K I E T I E- ZONDAG X 1 E L W S- L V D B O U W B L V I), 16 DECEMBER. ¥riM™HT Ao. 18S3. M 1733. J. WIKKEL, TE SGHAGEN, Laan, Wijk D, No. 5. Bekendmaking. Nationale Militie OPROEPING Itenian van Efosciilhal-Bfonin. IV. M C 01 IS A V T. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertentièn in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. UITGEVER: Prijs per jaar ƒ3.Franco per post f 3.GÖ» Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentièn van één tot vijf regels /Nö.75, iedere regel meer f 0.15. Groote letters Wor» den naar plaatsruimte berekend. Zij die zich met 1 JANUARI '1884 wenschen te aboneeren op de Stcliascr Courant, ontvangen de deze maand nog te verschijnen nummers gratis, terwijl zij tegelijk ook recht krijgen op een in kleuren gedrukten Wand- kalei.der 1884, die aan mijne geachte abonnéa wordt aangeboden. J. WINKEL, Uitgever der Schager Courant. POLITIE, VERMIST: op de markt te Schagen van 13 December j. 1., een vet seliaan. rood gemerkt op neus en kop alsmede met een onduidelijk teermerk over het. schoft. Zij i hieromtrent inl'chtingen kunnen geven, worden verzocht zich te vervoegen ter gemeente secretarie aldaar. tot de inschrijving voor het jaar 1884, volgens de wet Van 19 Augustus 1861, (Staatsblad No. 72.) Burgemeester en Wethouders van Schagen, gelet hobbende op het bepaalde by Artikel 19 der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1801 (Staatsblad No. 72), horinneren bij deze de belanghebbende Ingezetenen, aan hunne verpligting tot het doen van aangifte voor de dienst bi; de Nationale Militie, met verwijzing naar het bepaalde by de Artikelen 15 en 20, alsmede 16, 17 en 18 der Wet, luidende: Art 15. Jaarlijks wol'den voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den eersten Januari van het jaar huu lflde jaar waren ingetreden. Voor ingezeten worclt gehouden lo. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is Volgens de tVet van 28 Juli 1850, (Staatsblad No. 44). 2o. Hij, die geene ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien tuaanden voorafgaande aan den tstea Januari Van het jaar der inschrijving in Nederland verblijf hield; 3o. Hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Ryk ver blijf houdt Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling behoo^ rende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aau de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen; Art 20. Hij, die eerst na hel intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 2östen ingezeten (wordt, is verplicht zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aau te ireven hij Burgemeester en Wethouders der Gemeeute, waar de inschrijving volgens Art. 16. moet geschieden. Vrij vertaald uit het Hoogduitsc/i. (32.) VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Twee dagen later betrok Theresa met Mario in Einden weder dat in de bootnen liggende huis nahy de wateren van den Dollart,dat zy' b(jna, als vluchtende voor Wolf gang Möllenhofs aankomst, verlaten had, en weinige uren daarna stoomde mijnheer P'ieter Arendberg, in de lichting van Emden. Hy nam zyn intrek aldaar in het hotel „In de aardbol." Hoe geheel andere gewaarwordingen ondervond The- tesa nu, dan een maand geleden. Zy kwam zich zelve Zoo ervaren, zoo gerijpt, zoo veranderd voor. Haar eenige bestaan was met den dood der drie leeuwen voor altyd voor haar verzonken. Het aanzoek van Wolfgang, zjjn aanslag op haar leven, de ontzettende gebourtenis in de kooi, hare verwonding, hare ziekte die er op volgde, dat alles scheen haar nu een wilde, woeste droom, die reeds ver achter haar lag. Nu was zy in het zekere bezit van een groot vermogen, en nu dongen twee mannen om haar.- Beiden edel en goed, en toch hoe verschillend. Hare gedachten vertoefden bij mynheer Pieter, die ui de stad in het hotel was, en zij lachte by de ge dachte, dat hy haar tot hierheen gevolgd was en het eerst zoo flauw aangenomen voorstel om aan de be vrijding van den doctor te werken, eensklaps zoo hard nekkig en ijverig bleef vasthouden en toen dacht rij met deelneming aan den advokaat, die zich zoo Art. 16. De inschrijving geschiedt: lo. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, ot, is deze overleden, de moeder, of, zijd beiden overleden, de voogd woont; 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar iit de Gemeente waar hij woont,' 3o. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of döor dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lauds gevestigd is, in de Gemeente, waar hij woont: 4o. Van den bniten 's lands wonenden zóón van een Neder lander, die ter zake vUn 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeelde, waar zijn Vader of voögd Ktf laatst in Nederland gewoond heeft, Art. lf. Voor de Militie wordt niet ingeschreven 1». De in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een in gezeten, die geen Nederlander is: 2o. De, in een vreemd itijk verblijf houdende onderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; Art 18. Elk die volgens Art. ió behoort te worden in geschreven. is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wet houders aau te geven, tUsschen den lsteu en den 3isten JA- NüAKT; Hij ongesteldheid, afwezigheid of Ontstentenis, is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn bidden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, brengen tovens ter kennisse van de belanghebbenden: dat tot de inschrijving gelegenheid zal bestaan van 1 tot 31 Ja' nuari aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeente, dage lijks, uitgezonderd des Zondags, van des voormiddags 9 tot des naniiddags 4 ilro. Schagen, den llon December 1883, Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBEKG. De Secretaris, ÜENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen Gelet op art. 2G5 der Gemeentewet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het door Heeren Gedeputeerde Staten op den 5en December 1883 goedgekeurde sup pletoir kohier van den hoofdelijken omslag dezer gemeente, en dat voor de belasting op de honden, dienst. 1883, gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen, binnen 3 maanden na den dag der uitreiking van het aanslagbiljet, bij den Raad op ongezegeld papier Worden ingebracht, Schagen, den llen December 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd: G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. De Burgemeester van Schagen, herinnert de ingezetenen aan art: 160 Van het politie- geheel en al aan haar zaak opofferend had gewijd en ook van zyn ijver het slachtoffer was geworden, Zjj gevoelde byna meer voor dezen ongelukkigen man, en dit gevoel maakte' haar ongerust. Wat moest er van mijnheer Pietor worden, overlegde zij, hy had langzamerhand van haar hart bezit goriomon, zij ge voelde een teedere, zachte toegenegenheid voor hem, die hy had verworven door zijn flinke, frissche, deugd zame, moedige persoonlijkheid en de teedere, bijna roerende bezorgdheid van den anders zoo dolzinnige' man,die' hy voor haar had; daar tegenover stond den advokaat in het hart veroverende licht vaneen marte laar; zij had om zijnentwille wel kunnen weenen, haar gemoed was diep bewogen, zoo dikwijls zij aan hem dacht. Beminde zij hem? Theresa kon zich zelve deze vraag niet beantwoorden, haar hart spoorde haaf aan hem te bevrijden.- Zyn ongeluk drukte zwaar op haar ziel, het dwong haar, altijd aan hem te denken. Beminde zy hem'? vroeg Theresa zich zelve herhaaldelijk af, maar met bet onrustig kloppen van haar hart vermengde zich al haar gevoel tot een onduiddlyken, benauwenden chaos, Zy had den door den heer Termond voor haar gekozen advokaat ontvangen en was met haar broeder in het gerechtsgebouw verschenen, om de erfenis formeel in ontvangst te nemen, toen was zy naar den rechter van instructie gesneld en bad een lang onderhoud met hem. De rechter luisterde opmerkzaam naar hare getui genis, zy wist echter niet meer, dan dat de gevangene den grootsten, treffendsten ijver had getoond om haar te dienen. Zy kon geen daden aangeven, die hem van de verdenking zouden ontheven hebben, en Theresa zag haar pogingen met nog minder uitslag bekioond dan Marie. De rechter stolde de trooslolooze dame gerust en glement dezer gemeente, luidende als Volgt! „De schoorsteenen, Voor zooverre die des zomers gestookt worden, moeten ten minste tweemaal 's jaars, in Maart en December, worden geveegd en schoonge maakt, op de straffen bij art. 47 i, no 1, van het wetboek van strafrecht bedreigd,'' Schagen, 14 December 1883. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG, In 't Vorige opstel hebben we aange'öond, wat wij door thuis verstaan en hoe 't gezi Ilig verkeer daardoor niet aan banden wordt ge legd. Zoodra men de waarde van een tluiid beseft, kan men des te beter begrijpen, hoe veel zij moeten missen, die geen thuis hebben. Ik bedoel daarmede niet, dat er itlenscheil gevonden worden, zooals nog dezer dagen de nieuwsbladen hebben medegedeeld, die 's nafthtd geen plaats hebben, om 't hoofd neder te leg gen, die, blootgesteld aan al de ongetnakken, die het ruwe herfst en winterweer Veroorzaakt, moeten rondzwerven, totdat de dag weder' aanbreekt, hetwelk in die bovengenoemde dagen al zeer laat plaats heeft, totdat men eindelijk misschien hun lijk uit eeue gracht ophaalt, of ze in een strengen winternacht op de straat van koude omgekomen zijn. Dezulken bedoel ik niet. In zekeren zin verdienen ze medelijden in zoo verre rij menschen rijn, maar indien men zich de moeite wilde geven, om hun ver leden nauwkeurig na te gaan, dan zoude aan gaande een groot aantal dier personen on^ medelijden een gevoeligen stoot krijgen, want luiheid en verkwisting zouden Veelal de oor zaken zijn van dien toestand. Onwil om den goeden weg op te gaan, versmading van werkelijk goeden raad, misbruik maken vail geschonken hulp en vertrouwen, zouden Voor-' zeker beschuldigend tegen hen optreden. Zij hechten weinig waarde aau 't geen anderen verstaan door een thuis, 't is bij hen gebrek verwees haar naar de openbare zitting, die binnen drk# dagen zou plaats vinden. Wolfgang MöHe'nhof bevond zich reeds sedert tweef weken in Londen; hy had den steekbrief, dien men op hem had afgegeven, gelezenhy wist nu, dathy nim-' mermeer naar het vaste land kon terugkeeren, dat hij de erfonis verloren had en zijn lentegenot ook moest prijsgeven. Hy beschouwde den toestand 'zooals een speler doet, die veel gewaagd en den grooten inzet verloren heeft. Zyn medegebracht vermogen was aan merkelijk geslonken, hy bezat nauwelijks nog hon derdduizend mark voor hem een bagatel, en hy moest nu trachten,- die te vergrooten. Werkelyketi arbeid haatte hij in zyn hart was hij een speler' gebleven doch hy speelde nu Op een andere ma nier niet meer met do kaarten, niet meer met do' roulette. Het was niet meer de hartstochtelyko zucht naar prikkeling,- die hem nu lokte, maar de begeerte naar geld en de zucht naar een geinakkelyk te ver-' krygen winst. Zoo waagde hij het dan ook, het gevaar te trotseeren en in Londen te blyven; hij gingyverig naar de Beurs en spekuleerde in al wat mogelijk was; hy was voorzichtig, koel, slim en volhardend en woii over het algemeen meer dan hy verloor. Zoodra hy zyn vermogen weder op een hoogte had gebracht, die' hem veroorloofde, grootere operatiën te doen, wilde hij naar San Francisko gaan.- Dat was zyn plan. Op zekeren dag verliet hy juist het gebouw der Thee- en Koffie-veilingen, waarheen hy nu, om een grooter veld voor zyn spel te hebbeD, zich wendde, toen hy verschrikt terugdeinsde voor een hem zeer' bekend persoon, die hem, even getroffen als hy, strak in het gelaat keek. Het was de oude Börsum. „Zoo, vriend, wat doet gij hier?" vroeg Hiuerk her* schynbaar joviaL

Schager Courant | 1883 | | pagina 1