THUIS GBBLEVBW, Juffrouw Antje. Londen, 1 Februari. Aan de Daily News wordt uit Kaapstad van gisteren getelegrafeerd dat de vrijbuiters van Stellaland zich gereed maken om het Bechuana-hoofd Mankoroane dadelijk aan te vallen en te verdrijveu om lord Derby's plannen te verijdelen. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Aflverteiiticn. 2 Febr. 1S84. Echtgenoote. FÉPOItA. 15 ra 111a in 4 bedrijven, door '41 -R'-mIZ'iST Ik Tlica Frcnkcl-Boimiecslcp. - fiïoiiilenlas 14 Februari a. ^Ï5 op Zondag 5 Februari 1884, JOCHEM UILESPIEGEL, NA AFLOOP BAL. IHsls'óc f 0.4®. GRUTTEKIJ. 104 stuks puike Lijnkoeken van Jb. GOVERS. jfc, Olïlll LUÏ61L BMKl^ÜlïC rabout der Scuotissi's, een voornaam godsdienstig opperhoofd in Tripolis, een cir culaire heeft rondgezonden, waarin hij den Mahdi of „valschen profeet" een gelukzoeker noemt en de Muzelmannen verbiedt hem te ondersteunen. Door ITct hof van a«sises van het departement Eure (Frankrijk) is een zcs-tien- jarig meisje tot 20 jaren dwangarbeid ver oordeeld, wegens het vermoorden van hare meesteres. Deze jeugdige misdadigster, Leonie Lanbin genaamd, was in dienst eener S2-jarige weduwe, wier vermogen op 300 000 francs geschat werd. Den Ssten October viel Leonie Laubin de oude vrouw des avonds onver wachts aan en, worgde haar. NadatAle laatste adam was uitgeblazen, sleepte zij het lijk naar buiten en wierp het in een put. AVeder in huis gekomen, brak zij een kast open, ont vreemde eenige voorwerpen van waarde en na het avondmaal, dat zij voor haar en hare meesteres gereed gemaakt had, ge bruikt te hebben, verliet zij de woning. Zij vertoefde een paar dagen in de naburige dorpen, kocht verschillende kleedingstukken en sieraden en zag met het kalmste gezicht den lijkstoet van haar meesteres voorbij trekken. Ook bij hare arrestatie als bij de veroordeeling legde zij de groottse kalmte aan den dag. EG-YPTE- Caïro, 31 Januari. Volgens hier ontvan gen bericht zou kolonel Gordon morgen van Assoean vertrekken. De kolonel heeft der. Mahdi een brief geschreven, waarin hij hem vraagt, de Europeesche gevangenen naar Khar toem te zenden. Generaal Sartorius seint uit Soeakim van gisterenavond„Sinkat Tok ar zijn nog steeds in onze macht. Ik zal morgen vertrekken om mij bij Baker-Pacha te voegen. Aanstaanden Vrijdag rukken wij verder op." Baker-Pacha deed vóór eenige dagen eene verkenning met cavalerie er. viel Osman Digna aan, die daarbij 120 man aan dooden en ge wonden verloor. EITG-EL ATSTL- UITSLA HMD- Zeer onrustbarende geruchten komen we der uit Rusland met betrekking tot de woe lingen der nihilisten. Te Charkow is Zaterdag weder een officier vermoord, die door den onlangs vermoorden kolonel Soedeikin derwaarts was gezonden om een onderzoek naar het bond der nihilisten in te stellen. In het bericht wordt gezegd, dat de politie een geheime drukkerij heeft ontdekt, en dat zij papieren in beslag nam, waaruit het bestaan blijkt van den toeleg om eeu algemeenen opstand te verwekken in de provinciën Markow, Kiew, Poltawa en Czeringrov. Ook zou er een com plot ontdekt zijn, dat zich ten doel stelde den czaar en zijne familie te vergiftigen. Verschei dene personen zijn in hechtenis genomen. Aan de linies wordt gemeld, dat de politie te Petersburg buitengewone maatregelen tegen de nihilisten neemt en het keizerlijk paleis des nachts door een dubbele wacht bewaakt wordt. In de Pall Mali Gazette beschrijft iemand den treurigen toestand van de Shakers, die, ten getale van ongeveer zestig (voor twee deiden vrouwen), in het New Forest zitten te wachten op het millennium. Midden in het bosch in eenige ellendige kelen gehuisvest, sterven deze zouderlinge menschen eenen langzamen honger dood. Verleden week gingen er bijna drie dagen voorbij, gedurende welkende gemeente geen brok te eten had; zij zou, zonder eene klacht te slaken, feitelijk verhongerd zijn, indien haar niet nog juist bij tijds eene lieldegift ware toegezonden uit Londen. Deze Shakers zijn inderdaad toonbeeiden van lijdzaamheid; doch zij hebben in bunnen catechismus één ongelukkig geloofsartikel, dat hen de sympathie verbeuren doet, welke hun anders niet zou onthouden wordpu. Zij achten het namelijk eene doodzonde, te werken voor een dagloon. Vandaar hunne armoide, en vandaar ook ds stugge meedoogeloosheid van de plattelandsbevolking te hunnen opzichte. In een spoorwagen der vierde klasse in Saksen hadden een der laatste dagen de reizigers een aangenaam tijdverdrijf gedurende de reis. ■Toen zich de trein in beweging zette, trok iemand plotseling de boveukleederen uit en stond toen eensklaps in het luchtige gewaad van een koorddanser .llij verzocht eene voorstelling te mogen geven, en zijn verzoek werd toegestaan. De man spande zijn koord en gaf een voorstelling en wel met zoo goeden uitslag dat hij het ge- heele publiek, gedurende de reis, vermaakte en ten slotte nog een aardig duiije ophaalde. Wat een geoefend velocipédist in zijne vrije uren al niet zien kan, bewees de presi dent van bet Vélocipedistenbond, de heer K. H. Binghaai te Utrecht, in het afgeloopen jaar Deze rijder legde op 26 Zon en feestdagen niet minder dan 1384 kilometer af, dus gemiddeld 53 kilom. per dag zijnde de af-.tand langs den spoorweg van Botterdam tot Utrecht. De grootste rit dien hij op een dag maakte was tooi, de kleinste 12 kilometer. De beer Binghain bezocht op zijne »waudel" ritjes de volgende steden: Hin- deloopm, Harlir.gen, Leeuwarden, Heeienveen Zwolle, Harderwijk, Zutfen, Arnhem, Nijmegen, Tiel, s-Bosch, Breda, Antwerpen. Bergeuop-Zoom, Willemstad, Rotteidam, Gouda, Utrecht, Den Haag, Leiden, Haarlem' Amsterdam, Hoorn, Enk huizen en de tusschenliggende steden en dorpen. Eenige Pruisische werklieden, te Groenlo in een schuur met het opladan van zaad bezig, gunden zich een ververscliing, die echter juist niet zeer verkwikkend bekwam. Zij kregen een daar toevallig verborgen liggende zwarte flesch in bet oog en lieten deze vullen met jenever. De vreemde smaaak en troebelheid van het anders zoo «heerlijke" vocht, brachten hen er toe de flesch eens te pijlen en te onderzoeken. Zij keken elkaar weinig ververscht aan, toen bleek, dat 3 muizen, die reeds in verregaanden staat verkeerden, op den bodem logeerden. Op het westelijk aan het Bovenmeer ge legen deel, van den Canndian Pacific-spoorweg is een werkstaking onder de machinisten uitge broken, waarvan de oorzaken nog niet met ze kerheid bekend zijn. Volgens opgaaf van bet spoorwegbestuur was hun gemiddelde verdien ste in November II. i3o dollars, dus veelmeer dan een machinistenloon in den regel gemid deld bedraagt. Wel zal waarschijnlijk de maand November, waarin het vei keer daar zeer sterk is, van de lieden buitengewone werkzaamheid geeischt en hun, bij betaling naar afgelegde mijlen, bijzonder hooge inkomsten aangebracht hebben, maar daarop volgen dan ook 3 of 4 maanden, waarin de spoorweg als het ware in den winterslaap gedompeld is, een slechts zeer gering verkeer heeft en aan het treinpersoneel geen voldoende bezigheid, bijgevolg ook geen toereikende verdienste brengt 0111 in het buiten gewoon dure Manitoba te kunnen leven. Wijl de werkstakers niet vooraf getracht hebben hunne grieven in den bepaalden vorm uit den weg geruimd te krijgen, vinden zij geene ondersteuning bij eene bestaande vereeniging van machinisten; wel daarentegen sympathie hij de bevolking van Manitoba, daar deze gelooft, dat de werkstaking door de hoofdambtenaren van den spoorweg is uitgelokt om een voor wendsel te hebben om de exploitatie, die gedurende den winter vermoedelijk de kosten niet zou dekken, lestaken! Daarmede zouden de groepen landverhuizers van Winnipeg tot het Rotsgebergte van alle betrekking met de verdere wereld afgesneden en hun de aanschaffing belet zijn van allerlei levensbehoeften, in het bijzonder van steenkolen, die zij zoo noodig hebben als het lieve brood. Zulk een politiek zou in lijnrechten strijd zijn met bet belang van den spoorweg, daar bet bevolken der uitgestrekte landerijen, die daar tot den spoorweg behooren, er zeker zou achteruitgaan. Intnsschen zal het verkeer des winters wel zooveel doenlijk beperkt en tijdens de gewone groote sneeuwstor- men van tijd tol tijd gestaakt moeten worden. Een brandweer van dames. De jonge meisjes die hare opvoeding krijgen in het Girton collega te Londen, werden een poosje geleden duchtig verschrikt door een brandalarm Daarop besloten allen een eigen brandweer te vormen. Nadat het kostuum vastgesteld was, lichtte de directrice zich tot het hoold van den brand weer met verzoek haar iemand aan te wijzen, geschikt Om hare kweekelingen onderricht te geven in de kunst van brandblusschen. Kaptein Schaw weigerde evenwel zijne bemiddeling. De dames gaven daarom toch nu niet het plan op, en slaagden buiten kapitein Sliaw om, zoodat hij, onlangs uit genoodigd tot inspectie van het vrouwencorps, wel tot de erkenningmoest komen dat het voortreffend was in elk opzicht. Een daad, die van ongehoorde wreedheid getuigt, is te Haute-Roche (Franki ijk) gepleegd. Een zekere Mioche, die reeds sedert eenigen tijd de verontwaardiging der buren had opgewekt, wegens de mishandelingen, die zijn 70-jarige vader eu i5-jarige zoon herhaaldelijk van hem moesten verduren, heeft in een aanval van woede zijn kind een straf doen ondergaan, die zonder voorbeeld is. Hij nam namelijk een roodgloeien- den kachelpook, opende met zijne vingers den mond van zijn zoon en stak bem het brandende ijzer iti de keel. Den toestand van den jongen te beschrijven, is onmogelijk; de lippen, tong, T verhemelte en keel vormen één wond, zoodat de arme jongen geen voedsel tot zich kan nemen en met moeite ademhalen. De onmenschelijke vader is gearresteerd, juist nadat hij zijn ouden vader nog een dergelijke mishandeiing bad doen ondergaan. Een gelukkige kellner. Een 28-jarige Engel sclie dame, die een vermogen van ruim 4 millioen gulden bezit en in een der voornaamste hotels van Milaan logeert,, is, zooals de Itiliaansche bladen inelden, smoorlijk verliefd geraakt oj» een 2 1-jarige kellner met een zeer gunstig uiter lijk, en heeft het vaste voornemen opgevat met hem in den echt te treden. De moeder der jonge dame heeft eerst aan 't vei langen harer dochter niet willen toegeven, maar daar deze meerderjarig is, heeft zij zich in het onvermijdelijke geschikt en is naar Milaan vertrokken oin lia.ir aanstaande schoonzoon te leeren kennen. Een troon uit geslepen kristal trekt thans zeer de aandacht in het verkooplokaal der heeren Osler, Oxfordstreet, te Londen. Het is een waar meesterstuk van glas-techniek, en maanden lang werd er aan gewerkt door ervaren kunstenaars glasblazers en glasslijppers. Boven den troonzetel verheft zich een door vier zuilen gedragen he mel, in Moorsclien stijl, tot in de fijnste details uitgeweikt. Over het schitterend effect kan men oordeelen, wetende dat de armen van den stoel in ananasvormige knoppen uitloopen, die elk 324 me' mathematische zuiverheid geslepen facetten hebben. De zuilen zijn evenals de zetel van den troon zeer fraai geci seleerd. Deze breekbare troon is voor een Indisch Vorst bestemd. Wat den prijs betreft, men kan dien eenigszins afleiden uit de kosten van bet simpele glazen voetenbankje, dat er bij behoort en dat f 9600 kost. Wanneer een banneling in Siberie het ge luk heeft te ontsnappen en bij een onderkomen zoekt in een dorp, waar toevallig een boer ge storven is, zoo gebeurt bet niet zelden dat, in dien hij de achtergebleven weduwe bevalt, stil zwijgend door de gemeente in bun midden wordt opgenomen, waarbij men hem den naam van den pas gestorven boer geeft. Hij behoort hier voor een vaatje brandewijn te geven, dat onge veer vijf roebels kost, en leeft nu in de plaats van den afgestorvene vóott, die intusschen in alle stilte als een vreemdeling begraven is. De ze handelwijze tracht inen aldus te verdedigen. Het maakt den doode toch niet weder levend, wanneer men den ontv luclite ,die zijn naam en zijn plaats ingetiomeu heelt aan rechter over levert; terwijl, wanneer men hem in vrede aan neemt, de gemeente een krachtig werkman rij ker wordt, die men anders voor zijn leven on gelukkig zou maken. SCHAGEN, 31 Januari. Aangevoerd: 8 Stuks Paarden f 75.a 185.— Veulens f a Ossen f a Stieren f a 4 Gelde Koeien (m) f 140.— a 190.— 12 idem (v) f 190.— a 220.— 2 Kalfkoeien f 190.- a 240.— Vaarsen f a Gras Kalveren f a 16 Kucht. Kalveren f 6.— a 15.— Rammen f a 710 Schapen (mag.) f 16.— a 25.— 40 idem (vette) f 28.— a 37.— Overhouders f a Lammeren f a Bokken Geiten f a 30 Varkens (mag.) f 11.— a 15.— idem (vette) f a 46 Biggen f 5.— a 7. 20 Konijnen f .10 a 40 Kippen f —.90 a 1 50 Eenden f 1.— a 1. n n n n n n Duiven Ganzen Zwanen 350 Kilogr. Boter f a f a f a f 1.20 a 1 80 Kaas f —.35 a 4000 Stuks Kip-Eieren f 3.50 a 4. Eend-Eieren f a HOORü, 31 Januari. Aangevoerd: Hoogste Marktprijs Kleine f 37.50. Co omissie f 35. Middelbare f Gewogen 85 Stapels. Wegende 21841 Kilogrammen. 50 60 75 50 20 33 Op den len Ff.br. 1 1. overleed te Alkmaar 11a een langdurig lijden in den ouder dom van ruim 67 jaar, onze geliefde moeder en behnwdmoeder Mejuffrouw de Wed. P. M. LOWE, geb. van Waas, eerder weduwe van den Heer P. DENIJS. Johs. DENIJS Schagen, en VlCTORIEN SARDOU. in deze wordt de hoofdrol vervuld door Bij genoegzame deelneming, waarvoor aan het Tooneel Kunstminnend publiek, een lijst zal worden aangeboden tegen f 1.Entree is uwe Tooneei-oudernemer, niet het Amstcr- damsche l'ooneelgezelschap overeengekomen dit zoo roemrijk stuk, te doen opvoeren, op Voor opgave per briefkaart, hoeveel plaafs-r er verlangd worden, zal goede zorg worden gedragen. SCHAGEN. De Ondernemer, NoORD-HOLLANDSCH f |«|W Koffiehuis. in hel lokaal van den lieer C. KOS te Scha yen, des avonds V\% uur, ff'n roordeele ilcr xtmnrcrrcnifjinrj, met welwillende medewerking der II A II M TV 0 K E4 A'fi» E L. OP TE VOEREN Besproken plaatsen 10 Cts. extra. -D<? Entree is voor de qehcele kaliieil verschuldwd.. lO' MolenstraatSchar/en. Bij mij zijn steeds ver enigbaar tot de volgende naaste prijzen: Prins, merk 1', f 13.75. 104 puike Lijnkoeken van Crock, merk C, 13.50. 50 K. G. Pelmeel5.50. 00 ii Gerstemeel, 6.20. 53 ii Breekmcel, 5.50. 50 ii Rijstmeel, 4. 1 II. L. Maïs,7.50. 1 i, Garst, van 6'2l/a K.G. 7. 1 Ilaver, 4. 1 id. gebroken 4.25. 1 ,i Paardenboonen, 8 25. 1 id. gebroken 8.50. Onder minzame aanbeveling, Uw. Dw l)n., van IlraUgK'iïlJen Holt» Apothekers te Zeist, Opwekkend, Versterkend, Koortsverdrijvend, fJxerhottdende Quina Lnrof/ie bij Bloedarmoede etc., in flesschen a f 1.90 en f 1. Urpot bij llccrcn Apollirlicrs: te Schagen, IV. A. llazcu te Alkmaar, A. Conijn Az., te Helder, Jclqersma, en verder in de bekende Depóts. desverkiezende wordt overeengekomen voor een bepaalden prijs, betaalbaar na genezing. Daartoe zijn 20 kamers ter beschikking der patiënten gesteld. WAKIISEGFHS. heelmeester van breul.eD, Groenplaats 35, Antwerpen.

Schager Courant | 1884 | | pagina 3