A is intusschen ook door de speculatiewoede aangetast. Bemiddeld is hij niet, maar hij moet, hij zal t worden. Groote verwachting heeft hij van een coup. Maar dat kan niet, zoover reikt zijne bezitting niet. elnu, geen nood II ij heeft immers 't geld der weduwe en er kan niet bij verloren worden. Kinnenlanilsch Xieuws. Mui ten la n dsch X ieuivs. in nog korter tijd arm maakt. Ziet, dat strookt hoegenaamd niet niet den voorzichtigen, be- dachtzamen, overliggenden geest, die een ka rakter onzer voorvaderen uitmaakte. Dat is, als 't ware, geen handel drijven meerdat wordt door 't roekeloos wagen een spel; dat ontaardt in dobbelen Met uitzondering van een enkele zijn de speelbanken afgeschaft, ten strengste verboden en dat is een zegen, eene weldaad. Dat dit zoo is, bewijst de huivering, die ons bevangt, als we nu nog meer dan eens in de dagbladen lezen, hoe die eene bank te Monaco nog voortdurend oorzaak is, dat zoo menig ongelukkige, door wanhoop tot het uiterste gedreven, de hand aan zich zeiven slaat. Toch is dairom het dobbelspel niet uitge roeid. Het wordt niet in geheime vertrekken, met al de noodige voorzorgen, om ontdekking te voorkomen, uitgeoefend, maar 't geschiedt in 't openbaar, op groote uitgebreide schaal, zon der eenige strafbepaling. Of is het beursspel, dat tegenwoordig tot een duizelingwekkende hoogte is opgevoerd, dikwijls anders te noemen. Wanneer men eene krant van een dertig jaar geleden naast eene hedendaagsche legt en dan het oog slaat op die verbazend lange lijst van papieren, die ter beurze verhandeld worden, dan begrijpt men niet, hoe dit mogelijk is, waar al dit geld vandaan komt, waarmede zooveel denkbeeldige waarde wordt gekocht, maar aan den anderen kant moet men stil zwijgend erkennen, dat velen, zoowel landen en staten als particulieren, door dit middel bestaan en werken met en door het geld van anderen. Nu staat het natuurlijk iedereen vrij, om te doen met zijn geld, wat hem goeddunkt en al is zijn bestuur der geldmiddelen nog zoo dwaas en ongerijmd, dat moet hij voor zich zeiven verantwoorden en daarvan de rijpe of wrange vruchten inoogsten. Maar helaas! hierbij blijft het niet. Snel vervliegt de tijd en door de snelle opeenvol ging van feiten en indrukken wordt menige daad, die grooten indruk maakte, onbegrijpelijk spoedig vergeten. De geschiedenis van Pincoffs klonk als een vreeselijke mare door 't land en ieder veroor deelde de lichtgeloovigheid zijner medemen- schen en zijne eigene. En was de indruk blij venjl Och neen Die man heeft reeds vele opvolgers gehad en die. opvolgers hebben ook weder lichtgeloovigcn in massa gevonden. Iloo menigeen, die vertrouwen geniet, ziet fondsen aan zijn zorg toevertrouwd, niet zelden de vrucht van jarenlangen arbeid, van spaar zaamheid. Dat geld moest hem heilig zijn. Wil men zelf wagen, zelf dobbelen, welnu, 't zij zoo, maar laat men het toch niet doen met de penningen van anderen; koop niet, speel niet, dobbel niet zonder zelf daartoe de middelen te bezitten. Dat is bedrog, dat is diefstal. Die bejaarde weduwe bezit een tamelijk vermogen, van welks renten zij fatsoenlijk leven kan. Zelve heeft zo weinig verstand van geldelijk behee*. A is een solide man; zoo goed als de bank. Zij heeft hem die papieren toevertrouwd en elk half jaar ontvangt zij op haren tijd de renten. Zoo groeit het vertrouwen aan en mocht door dezen of genen een zaadje van achterdocht of voorzichtigheid worden uitgestrooid, och't verstikt zoo gemakkelijk. Misschien, 't is te hopen, aarzelt hij nog, maar de tijd dringt. Er moet gehandeld en gewaagd worden. liet geweten wordt door allerlei drogredenen 't zwijgen opgelegd. De kans verkeert. De koersen dalen. Er ontstaat een pauiek. Geen kans, geen uitzicht meer, om zich staande te houden en in dien onvermiidelijken val wordt ock het onschuldige slachtoffer medegesleept en op haren ouden dag bijna tot den bedelstaf gebracht. Jisgeen fel ie, geen roman. Helaas! t is de droeve werkelijkheid. Doctinchem. P. van de Velde Mz. Schagen. oorstanders van lichaamsoefe ningen, belanghebbenden in gymnastiek en schermkunst, wachten Zondag den lGen Maart a s. een genoeglijken dag. Dan toch viert de alhier bestaande Gymnastiek- en Scherwver- eeniging //Lycurgus" haar 5 jarig bestaan en wel op voor onze plaats nieuwe wijze, door een Gymnastiek-feest. Op het voetspoor van zustervereenigingen in grootere plaatsen, welke in de meeste gevallen betere hulpmiddelen bezitten en ook financiëel zeer worden gesteund, wil ook Lycurgus een bewijs van levenskracht geven op haar vijfden geboortedag, door het houden van een optoent, eene openbare uitvoering enz., gecombineerd met eenige zustervereenigingen. Zoowel voor optocht als uitvoering verkreeg zij de mede werking van (/Oefening kweekt Kuist en //Uitspanningdoor Inspanning 'van den Helder, (/Oefening'' van Hoorn en//Aurora" van Heer- Hugowaard, terwijl enkele anderen, hoewel geen werkzaam aandeel nemende, toch het feest zullen bijwonen. Een blik in het voorloopig opgemaakt pro gramma, waarbij voor afwisseling is gezorgd, doet iets goeds verwachten. Wij juichen het streven van Schager.s Ly- curgianen toe, het geeft ons den indruk, dat zij ook het hunne willen bijdragen om meer en meer te komen tot algoraeene beoefening van gymnastiek, in één woord om haar volks zaak te maken. Zij krijgen daardoor aanspraak op onze sympathie en ondersteuning en wij bevelen dan ook een bezoek aan hun feest op den lGen Maart ten zeerste aan, Schagen. Gisteren avond had, in het Noord- Hollandsch Koffiehuis alhier, de buitengewone voorstelling plaats door het Nationaal Ant- werpensch Tooneelgezelschap, onder leiding van A. van Zuylen. Volgens het programma wer den opgevoerd: uhet Scheepje' en Onverstan dige Vrouwen." Voorzeker bezitten deze beide stukken niet de wijdschklinkende titels van gravin die of vorstin zoo, doch wat zij missen aan uiterlijk vertoon, dat bezaten zij dubbel aan innerlijke waarde, hetgeen men van alle groote stukken nog lang niet altijd gulweg kan verklaren. Jammer, werkelijk jammer was het dan ook, dat de zaal door het publiek niet beter was bezet, want inderdaad, dit gezelschap heeft zich uitstekend van zijn taak gekweten. Het stuk whet Scheepje" waarvan de heer Jac. de Vos de schrijver is, was werkelijk een juweeltje en strekt den schrijver tot eer. Het is met een woord een Idylle uit een Hollandsch visschersdorpje, het is een pareltje van het zuiverste water. Het stuk //Onverstandige Vrouwen" ver- eenigt in zich het geestige en levendige met het leerrijke De directie had geen betere keuze van stukken kunnen doen en de wijze waarop de leden van dit gezelschap hunnen rol vertolk ten, heeft hen hier vrienden doen verwierven. Trouwens, wanneer bij het einde van elk stuk de spelers tot drie malen toe teruggeroepen worden, dan zal dat voorzeker wel als de duidelijkste goedkeuring van hun spel- be schouwd mogen worden. Hier waren niet een paar personen goed in hun rol, maar allen gaven blijken van llinke studie en uitstekende leiding. J. Timmerman, die de vorige week wegens het schrijven van een dreigbrief aan den notaris Donker te Benningbroek, voor het Gerechtshof te Amsterdam teiecht stond, is gisteren tot anderhalf jaar celstraf veroordeeld. Onder dagteekening van 28 Eebr. meldt men uit Rotterdam dat aldaar 's morgens tegen 12 uur het stoomschip de Batavier arri veerde met de Transvaalsche Deputatie, die eenige dagen in ons land zullen vertoeven. Zij werd alhier feestelijk ontvangen door de auto riteiten dier plaats, terrvi]l een over°roote menigte ondubbelzinnige blijken van sympathie gaf. Van af de landingsplaats werd de depu tatie naar het station geleid vanwaar zij om 1 uur 25 min. per extra trein naar den Haao- vertrok. Van daar wordt ons gemeld: De Transvaalsche deputatie is goed half twee hier aangekomen en begroet met de Transvaalsche volksliederen door de Schutte- rij-muziek. Zij werd ontvangen door den bur gemeester, den heer Patijn namens de commis sie, die in welsprekende woorden herdacht hoe de Transvaalsche natie voor haar onafhan kelijkheid streed en de hoop uitsprak, dat de Londensche conventie een duurzaraen vrede zou verzekeren. De heer Krüger bedankte hartelijk \ooi de eer aan zijne natie bewezen In open rijtuigen werd de deputatie daarop door den burgemeester te midden van een groote menigte, die de Transvalere luide toe juichten, naar het Hotel des Indes begeleid waar zij op aandrang van het publiek op het balcon verschenen. De Transvaalsche deputatie heeft eene au diëntie bij den Koning aangevraagd. De pre sident der Tweede Kamer maakte haar heden zijne opwachting. De beide verdachten in zake den to Rotterdam gepleegden moord, zijn gistermid dag tegen 4 uur ongeveer met den celwagen naar de gevangenis gebracht. Als men bedenkt, dat elke aanwijzing ontbrak en dat deze ver dachten toch reeds Zondag in arrest waren en hoogstwaarschijnlijk beiden of althans een van beiden den moord op hun geweten heb ben, dan komt onze politie, met name den heer Levds, commissaris aan de Iauwensteeg een woord van lof toe voor haar beslist en juist toetasten en doorzetten. Beide verdachten zijn nog zeer jong; de oudste kan 22 a 23 jaar zijn en blijft onver schillig en brutaal. Met het onbeschaamdste gezicht staarde hij de tallooze menigte aan, die zich voor het bureau verdrong, toen hij den wagen in moest. De ander is een jongen, nauwelijks 19 jaren oud; men zou hem een opgeschoten lummel noemen. En dan te denken dat zoo iemand betrokken is in een moord De knaap scheen minder verstokt dan zijn makker en luid snikkende, het gelaat in een rooden zakdoek verbergende, ging hij den celwagen in. Beiden vingen Zondag aan met alles te ontkennende jongste schijnt thans echter wat meer te willen loslaten, zoodat de sluier van het geheim, dat al bijna geen geheim meer is, weldra geheel zal zijn opge heven. Naar men verneemt zal de zaak der Utrechtsche studenten den 24sten Maart te Amsterdam in hooger beroep voor het Hof worden behandeld. Het Openb. Ministerie zal worden waargenomen door mr. W. R. Opten Noort adv. generaal. De advocaten Van Hei huis, Van Eedcn en Sclieidius, die de beklaag den voor de rechtbank te Utrecht verdedigden, zullen ook hier voor hen optreden. misrGrEijA-JNrx). Lokden 28 Eebr. -In den afgeloopen nacht had een ontploffing plaats in Victoria station alhier in den goederenbergplaats. Elen deel van het dak werd weggeslingerd en de ruiten werden verbrijzeld. In den omtrek werd groote schade aangericht.Twee personen werden gewond. Men zegt, dat de ontploffing door dynamiet werd veroorzaakt. Omtent het bovenstaande wordt nader bericht, dit de ontploffing 's nachts te vier minuten over een plaats had men weet den tijd precies, omdat een neervallende klok op dat uur is blijven stilstaan maar dat zij vermoede lijk, volgens de bedoelingen der ontwerpers van den aanslag, te 10 uren had moeten plaats hebben, een uur waarop het zeer vol is aan het station. Het geraas, op dat uur in een klein, maar zeer zwaar valies gehoord, werd hoogst waar schijnlijk veroorzaakt door een helsche machine in dat valies, die toen moest afloopen, maar, door een onvoorziene omstandigheid, de ont ploffing eerst later deed ontstaan. Ware het toen gelukt, dan zou het aantal dooden zeer groot geweest zijn. Majoor Bayot, van de politie, is van oor deel, dat een hoeveelheid van tien pond dy namiet voldoende is geweest om de schade te veroorzaken. Londen, 28 Februari. De Transvaalsche Conventie, die gister is onderteekend, komt, na door den Volksraad te zijn goedgekeurd, in de plaats der Pretoria-conventie, blij be paalt, dat de Transvaal voortaan Zuid-Afrikaan- sche Republiek zal heeten en omschrijft de reeds bekende nieuwe grenzen. Plet gebied daarbuiten wordt met toestemming der Repu bliek onder Engelsche bescherming gesteld. De schuld wordt op een kwart millioen p. st verminderd. De volkomen binnen- landsche onafhankelijkheid gelijk aan die van den Vrijstaat, wordt gewaarborgd. Ook het direct diplomatiek verkeer met vreemde mo gendheden is aan de Republiek geoorloofd, doch zonder goedkeuring der Koningin mag behalve met den Vrijstaat geen tractaat worden gesloten, ook niet met de stammen ten Oosten eti ten esten van de Republiek. EGYPTE' Poeakim, 26 Februari. De troepen ruk'cn gisteren voorwaarts en maakten zich meester

Schager Courant | 1884 | | pagina 2