LANDBOUW. Gemengd Nietiws. voerig uitgewerkte plannen en teekenïngen. Het wachten met de definitieve beslissing is nog slechts op de ontvangst dier teekeningen. De overeenkomst van naam van twee hoofdbeambten der posterijen, heeft, volgens de ,/Arusterd. Ct.", tot een vermakelijk mis verstand aanleiding gegeven in de zaak van den ongehoorden diefstal in het postkantoor te Breda. Dienaangaande wordt haar het volgende uit 's Hage geschreven De inspecteur van de posterijen te Breda, de heer W. P. Nagel, geeft onmiddellijk, per draad, van het voorgevallene bij den directeur van het postkantoor aldaar kennis aan zijn chef, den hoofddirecteur der posterijen J. P. Hot stede, die dadelijk tot het instellen van een onderzoek in loco, vergezeld van zijn factotum, den inspecteur J. J. Doffignies, op den trein gaat zitten naar Leiden 1Waarom Om dat de directeur van het postkantoor aldaar ook toevallig Nagel heet. De groute man, de hoofddirecteur van het geheele Nederlandsche postwezen, verzuimt te doen wat ieder gewoon mensch doet als hij een telegram ontvangt, dat is, te letten op de plaats van afzending. De inspecteur der posterijen voor Noord- Braband en Zeeland, heeft trouwens niets met Zuid Holland te maken. Toen de heercn op weg zijn, ontdekt de inspecteur der posterijen, C. van der Veen, de onverklaarbare dwaling van zijn chef en stuurt onmiddellijk een bode naar het station. Als de bode op het perron komt, rijdt de trein juist weg. Niet ontstelde gezichten komen de hoeren bij den directeur van het postkantoor te Leiden aan. De heer A. L. Nagel geeft de verzekering, dat hij dien nacht niet alleen rustig geslapen heeft, maar bij het ontwaken in het bezit is bevonden van al zijne aangeteekende brieven en van den prins geen kwaad weet. De gezichten van beide heeren beginnen eene akelige geheimzinnige uitdrukking te krij gen; zij keeren naar het Departement terug, en zijn nog niet bekomen van den schrik Geen quaestie verder van eene reis naar Breda; men blijft tehuis. Het onderzoek in loco, dat voor Leiden dringend noodig was, is op een maal voor Breda overbodig geworden. Iemand, die met den tegenwoordigen staat van zaken erg ontevreden is, zegt, dat dit de schuld is van het nieuwe tarief op de reis- on verblijfkosten, dat zeer weinig geschikt is om dienstijver op groote afstanden op te wekken. Te Edam wil men een gemeente oprich ten van zoogenaamde „Gedoopte Christenen", waarvan in Groningen en Friesland reeds hier en daar gemeenten bestaan. De Transvaalsche deputatie is Maandag te Amersfoort aangekomen. De Amersfoortsche Harmonie speelde het Transvaalsche volkslied. De heeren werden door den burgemeester toe gesproken. Daarop werd een bezoek gebracht aan prof. Harting en aan de gymnastiekschool, waarna te 5 uur in de Raadzaal een diner gegeven werd. De Transvaalsche deputatie heeft zelf reeds verzocht, met het oog op hare krachten, den reeks van diners eens af te breken en dat te Amsterdam uit te stellen. Ook hoopt zij dat uwe dochters en vrouwen over aan hunne begeerten, zijt slaven als tot nu, gij hebt niets beters I)o redenaar kon niet voortgaan; een storm van bijvals- en afkeuringskreten verhief zich als bewijs, dat de fanatieke grijsaard den rechten toon had ge- trofien, en nu waren het maar weinigen, namelijk de vertegenwoordigers der berggemeonten in Saksen, die zich stil hielden, of de wcoiden: -recht en wet!" uitriepen. „Roman's geweldige stem vermocht eindelijk het geschreeuw te overstemmen en de stilte te herstellen Bretschha nam weder het woord. „Mijn oor vernam de woorden: recht en wet" zeido hij, „en het zou een ouden man niet mooi staan, wanneer hij niet naar zulke woorden luisterde, ofschoon ik wel zou willen wedden, dat zij niet uit Rumeensche monden kwamen. Nu, ik zal hen, die deze woorden spraken, een geschiedenis vertellen van Magyaarsch recht en wet, dat in mjjn geboorteplaats afspeelde maar even zoo goed in Kishegy of in elk ander dorp kon gebeuren, ge:ijk ieder van ons in het laagland weet. Nu goed; er waren twee der aanzienlijkste grondeigenaars in de plaats, die, als zij bij den vrede- rechter, die natuurlijk een vriend van dén landheer was, g en gehoor vonden, naar da stad gin»en. om daar bij het hooje gerecht hunne klachten te^en den landheer in re brengen; wegens doodslag begaan aan den zoon vm den een, wegens mishandeling en ont- eenng der dochter van den ander. En ziet, wat wii tükTü nauwellJks gehoopt hadden, zij weiden aan gehoord en er werd een onderzoek ingesteld. Doch j°V?(Tfbfa8den de beide aanklagers als hij het verhoor ae he ft hunner eigene getuigen tegen hen getui alen, erwijl ook alle knechten wat dion landheer bet tee n- waarheMW°irn' d° weilli-e getuigen, die bij de vaarLeid bleven, beweerd hadden, ofschoon die haar aan 't einde van haar verblijf nog te eeniger plaatse gelegenheid zal worden göp ven om haar dank in 't openbaar uit te spre "en voor de svmphatie, die zij hier genoot. Hoewel de Londeusclie politie de daders der jongste dvnamiet-aanslagen nog niet in han den heeft, schijnt men omtrent hunne handelin gen gedurende de laatste dagen te Londen nauw keurige inlichtingeu te hebben bekomen. Daarom trent wordt het volgende bericht: Den 20sten Februari hield des avonds, ongeveer een half uur na aankomst van den koeriertrein uit Liverpool, een rijtuig voor het Waverley-hotel in de Great-Portland-street stil. Een heer van ongeveer 4o jaren, wiens bagage uit een koffer met zwart Amerikaansch leder bekleed, bestond, steeg er uit, bestelde een kamer en liet zijn koffer boven brengen, den huisknecht aanbeve lende niet den kofter voorzichtig om te gaan. De vreemdeling bracht de twee volgende dagen grootend eels op zijn kamer door, en kwam zel den in bet gezelschnpssalon. De hotelhouder hield hem wegens zijn kleeding, manieren en dialect onmiddellijk vooreen Amerikaan. Weinige dagen later kwam een andere vreemdeling, blijkbaar een bekende van eerstgenoemdi, in bet hotel aan en bestelde eveneens een kamer. De bagage van den nieuw aangekomene bestond uit een koffer gelijk aan die van den eersten vreemde ling en twee lichtere handkoffers. Gedurende twee dagen waren die twee heeren steeds te zamen Óp een avond tusschen 6 en 7 uur liet do eerst aangekomen vreemdeling een rijtuig vooi komen en vertrok met zijn eigen koffer en met een der bandkoflers van zijn vriend. Een uur later vertrok de andere met de overige koffers. De man, die het eerst vertrok, is, naar men meent, de persoon, die de helsche machines in de bagagekamers van het Victoria en Padington- station beeft gebracht. Zijn vriend deponeerde de helsche machines in het Ludgate-Hill- en Cha- ring Cross-station. De hotelhouder heeft bet in het Chernig Cros station gevonden kofferl |e her kend als dat, waarmedede vreemdeling het Wa- verlev Ik,tel heeft verlaten. Te M( yenburg stierf den 23en Febr. in de kracht zijns levens een smid. die gewed had een half kg. tabak en 15 sigaren te zullen.... opeten Hij deed het en spoelde het onsma kelijke kostje door met 17 glazen bier, doch was ook spoedig daarna een lijk. De politie heeft een gerechtelijk onderzoek doen instellen. Een zelfmoord even zonderling als ver schrikkelijk wegens de wijze, waarop hij is ge pleegd, heeft te Parijs plaats gehad. De man, die zich het leven heeft benomen, is een grijsaard van 82 jaar. flij heeft zich den buik opengesneden en de ingewanden uit het lichaam gehaald. Daar Mi sedert twee dagen niet beneden was geweest, maakte de conciërge zich ongerust en liet de deur openbreken. Men vond den ongelukkige ontkleed, met een plas bloed voor zich en eeu groot mes op den schoorsteenmantel. Op de tafel lag een stukje papier, waarop met potlood stond geschre ven: »üe commissaris van politie zal 6000 francs bij mij vinden," en werkelijk is deze som in zijne woning gevonden. Er zijn in de Zuid-Afrikaansche staten in het geheel 170,000 Engelschen, 280,000 Hollan ders en 2 200.000 inboorlingen. In de Kaapko lonie is de evenredigheid van Engelschen en Hollanders 9 11 en van blanken tot inboor lingen I 3. In den Oranje Vrijstaat zijn die veihoudingen 1 9 en 5 6. In Natal zijn En- knechten niets van de zaak wisten en konden weten. Nu, het doel was immers toch bereikt, de klagers werden, zooals dat bij het gerecht heet, in de kosten veroordeeld, terwijl echter de landheer zijnerzijds tegen hen een aanklacht van laster had ingediend, moesten zij bovendien een paar maanden zitten, doch werden, aangezien de landheer door hunne afwozigheid schaden zou hebben van hun robot, ieder tot vijftig stokslagen begenadigd! Hoort gij, tot vijftig stokslagen be genadigd, omdat zij het gewaagd hadden, recht en wet aan te roepen, omdat zij vergeten hadden, dat zij niet mensci.en, maar slechts Rumeniërs waren!" Een woedend geschreeuw als van gesarde dieren volgde op de vertelling van den ouden man, die nu honend lachend uitriep: „Ah, de geschiedenis bevalt u en menigeen van u zal wel een dergelijke kennen nu ziet, vrienden, ook ik vond ze mooi, knoopte ze daarom achter mijn ooren, en toen mij 'mijn genadige heer na twintigjarige trouwe dienstbaarheid met de rijzweep dit oog uitsloeg, omdat een paard het hoef ijzer verloor en kreupel was gewoiden, toen zwee" ik gelijk een muis, legde er koud water op en wachtte wachtte dertig jaren tot op den huidigen da* eu nu kiest: Wilt gij knechten blijven, zoo bedelt o'm dat gene. wat u reeds lang toekomt, wilt gij vrij worden grijpt dan naar de wapenen en weg met de Magyaren De grijsaard nep dit uit met een kracht, die men aan zijn gebrekkig lichaam nimmer zou hebben toegeschreven en zijn kreet vond een geweldige echo- |egelyk hieven twee zijner toeboo.ders hem op hrnno krachtige schouders en droegen hem zoo ouder wild gejuich in triomf rond. Het duurde lang voordat het Roman gelukte den spiaker der bakseu gehoor te verschaffen WORDT VERVOLGD. gelschen eu Hollanders gelijk in aantal, beid te zamen staan tot de inboorlingen als'1 In den Transvaal Engelschen tot Holland^ als I 20. Voorts doet zich in deze Staten het verschijnsel voor, dat het aantal der inboorling die onder de blanken leven, zeer sterk wast' 1 terwijl in Australië, Nieuw-Zeeland en Noord' I Amerika, de inboorlingen, die met de blanke bevolking gemengd leven, verminderen. De stre. ken, die aan deze Staten grenzen, bevatten tus- i schen den Atlantischen Oceaan en de Indische I Zee 5,000 000 h 7.000,000 onafhankelijke inboor. I linpen. De Hollanders in de Kaapkolonie zijn over 1 het'algemeen bedaard, voorzichtig, spaarzaam en zeer afkeerig van veranderingen, voorts geneigd tot bescherming van inlandsche industrie en ver- - hooging van dea census die de bevoegdheid om kiezer te zijn, aangeeft. Een Ier had aangenomen, voor een vaste som een put te graven. Toen hij zoo wat 2a voet uitgegraven had, vond hij s' morgens, bij 't hervatten van den arbeid, de put vol aarde: de grond was weer ingestort. Onze vriend bad niet veel lust op nieuw te beginnen, en toch de put moest klaar, anders kreeg hij geen geld. Hij bedacht wat: hij hing zijn buis en zijn pet aan de hoornen en kroop zeil weg in een boschje, Weldra kwam er iemand voorhij, zag wel de kleeren, maar niet den man, bekeek de verscli ingestorte aarde eu vermoedde een ongeluk. Dadelijk haalde hij hulp, en met ijver ging j ieder aan 't graven. Toen men ongeveer op de j vroegere diepte wac, kwam de guit uit het boschje weer te voorschijn en bedankte de medelij dende zielen hartelijk voor het zware werk, dat zij ten zijnen behoeve hadden verricht. -- Vrijdag werd aan het vrachtgoederenbureau te Lyon een kistje bezorgd, dat aan den graaf van Parijs Rue de Varennes 57 te Parijs verzonden moest worden. De wijze, waarop de vrachtbrieven waren ingevuld, wekte hij eenige beambten achterdocht en zij lieten de commissaris van politie komen. Deze, wien dit kisje ook ver dacht voorkwam, verbood het te verzenden eu liet een vuurwerkmaker komen die met de meeste zorg het deksel er af nam. In 't kisje vond men een helsche machine, die in verbinding met een uurwerk stond, dat afloopen moest hij liet verwijderen der emballage. Deze helsche machine is naar het arsenaal vervoerd 0111 onderzocht te worden. De grootte van het kisje doet veronderstellen,dat de ontploffing verschrikkelijke gevolgen gehad zou hebben. In een plaatsje hij Londen stapte iemand, die mei paard en wagen zijn waar aan den man had gebracht en met een ledigen kar, doch met ge vulde beurs nog even in een koffiehuis wilde, niet ver van zijn huis af. Eenige kennissen waren ook aanwezig, en een partij bilj rt werd den nieuw aangekomene voorgeslagen en ook door dezen aangenomen. Er werd oai geld gespeeld en dat animeerde, doch na eenigen tijd moest het genoegen voor den dorst naar geld wijken en werd de eere partij na de andere gespeeld, terwijl de marskramer altijd aan de verliezende kant bleef. Na al zijn veidiende geld verloren te hebben, gaal op 't laatst ook zijn paard en wagen er aan. Daar komt echter de reddende engel aan. De vrouw van den ongelukkige, een dochter van een hotelhouder, had vernomen wat er aan de hand was en begaf zich daarom dadelijk naar de herberg. Daar zat haar wederhelft van alles beroofd, niet wetende, hoe er zich uit te redden. De vrouw daagt evenwel al de spelers uit die met haar man gespeeld hebben, even veel partijen met haar te doen. Dezen, niet bang zijnde door een vrouw overwonnen te zullen worden, nemen dadelijk aan. Zij hadden echter buiten den waard gerekend, want hel vrouwtje, Jat, toen zij nog in haar vaders huis was, veel bihart gespeeld had, won alle partijen en daar bij tevens liet geld, paard en den wagen, die haar man verspeeld had. Wat er tusschen man en vrouw is gesproken, nadat zij thuis zijn gekomen, is niemand bekend; doch zeker is het dat de marskramer, die een groot liefhebber is, nog in geen drie weken aan liet biljart te zien is geweest. Onlangs werd er in de meeste couranten medegedeeld, dat te Oostermeer, in Friesland, tene koe te gelijk aan vier kalveren het leven had geschonken. Ze zijn alle vier in het leven gebleven, en zeer gezond. Twee behooren er tot het mannelijk en twee tot het vrouwelijk geslacht. De stieren zijn bijna gelijk van haar, en de andere twee ook, allen zwartbont. 01 er uitzicht bestaat, dat ze alle vier bij leven en gezondheid, voor den veestapel behouden zullen blijven, dit zal van omstandigheden afhangen. M Om de hooge zeldzaamheid van het geval is het te wenschen, te meer, omdat zoodanige voortplanting wel eens erfelijk in het geslacht is. Althans bij koeien, die tweelingen voort brachten, wil dit bij afstammelingen wel eens

Schager Courant | 1884 | | pagina 2