LANDBOUW. Binnenhui ds c h N ie ui es Buitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Waarom niet meer een tegenwicht aangewend tegen de helaaszoo menigmaal overdrevene inspanning van den geest? En daarom, juist met het oog op 't laatst aangevoerde, alge meens beoefening, aanwending, toepassing. Wanneer bijeenkomsten zooah deze konden strekken., om ieders oogen te openen voor 't groote nut, dan zou men hoogere zelfvoldoe ning smaken dan de luidste toejuichingen kunnen verschaffen. Doetixchem. P. van de Velde Mz. WINKEL, 15 Maart 1884. 25-Jarig Burgemeesterschap van den Edel Achtbaren Heer 11. KOOMEN te Winkel. Uitnemend zijn de feestelijkheden geslaagd. Eene feestcommissie bestaande uit de Heeren Onnekes, Melchior, Bergman, Rezelman, Bree- baart, de Graaf, Loder en Klaasknecht, hadden zooveel mogelijk voor den geleidelijken gang van 't feestprogramma gezorgd. Het met vlag gen versierde dorp, de eerepoorten, de feestelijk gekleede jeugd, de opgeruimde aangezichten, en nog zooveel meer, gaven reeds in den vroegen morgen een denkbeeld wat den dag zou brengen, hoewel men eenigen tijd in on rust had verkeerd of, door ongesteldheid van den Heer H. Koomen, een en ander nog uit gesteld diende te worden. Aan hartelijke woor den en wederwoorden tot en van den j ubelaris geen gebrek. Voor de kinderen was een feestdag bereid die hun nog lang in 't geheugen zal blijven. De optochten om 1 uur, met de muziek van de Marine, gevolgd door die van de brandweer en vrijwilligers waren aller aardigstgearrangeerd. Ook zal heden avond een optocht met muziek fakkellicht gehouden worden. Het Concert en Bal tegen entree van 50 cents, bij den Heer Woud, verdient druk bezocht en bij wijze van toegift is er in alle herbergen gezorgd voor dansmuziek. Zelfs op de Winkeler-Strook, ruim een uur van de kom van 't dorp verwijderd, liet men zich niet onbetuigd. Hoewel de feestcommissie zijne bemoeiingen tot zoover niet uitstrekte, verrees er toch in den nacht van Vrijdag op Zaterdag eene net versierde eerepoort, geheel uit ijzer bewerkt, met groot, ook uit ijzer ver vaardigd inschrift, luidende: HULDE aan onzen Burgemeester, den lieer H. Koomen, 1850 15 Maart 1884. Bij wijze van opwekking aan de burgerij waren er deze regelen op eene zeer nette ma nier aan toegevoegd: Rijs zonrijs op aan 's Hemels boog Bestraal thans met uw vriend'lijk oog Een feestdag! door het vol gemoed Van Winkels Burgers luid begroet! Verrijs dan aan des hemels trans! En werp met vriendelijken glans Uw prachtig licht niet volle stroomen Op 't feest van Burgemeester Koomen. Op! WinlcIer Burgers! feestlijk op! Hijscht vlag en vanen in den top! Thans vreugde en geestdrift al te gader Ter eer van onzen Burgervader! Hij hield met onverbreekbre banden Een vierde eeuw het roer in handen. Bleef op zijn post in storm en vrêe Zijn leus getrouw: „.Je maintiendrai." Die leus gestand, ten allen tijd, Naar recht maar ook naar billijkheid, Wordt thans zijn jubilé herdacht, Alom geëerd alom geacht. Daarom nog eens: „Ier Feesten rij," En snelt deez' jubeldag voorbijj; Slechts één en wensch Hem meegegeven, „Lang moog nog Burgemeester leven!" In overleg met de Zuid-Afrikaansche deputatie zal door de emigratie-commissie te Amsterdam, binnen acht dagen, door de-dag bladen worden bekend gemaakt, iwelke voor uitzichten er zijn, inzonderheid in de Zuid- Afrikaansche Republiek, en welke personen met eenige hoop op goed gevolg derwaarts zouden kunnen vertrekken. In geen geval kun nen op dit ougenblik emigranten worden aan gemoedigd, die geen middelen hebben om den overtocht te betalen; aan anderen zal in bo venbedoeld stuk een adres worden opgege ven, waar zij zich zullen kunnen aanmelden. In een Britsch-Indisch blad leest men Een Nederlandsche firma heeft van den Schah van Perzië een concessie gekregen tot exploitatie van de oliebronnen nabij Bussorah Deze bronnen worden voor de overvloedigsten der weield gehouden en zijn zoo krachtig, dat de olie uit eigen beweging in tamelijke hoeveelheid uit den grond vloeit. De vooraad is, naar het onderzoek schijnt te toonen, practisch onuitputtelijk en van uitmuntende qualiteit. Het bestaan der bron nen is lang bekend geweest, maar tot nu toe heeft de Perzische regeering niet slechts verzuimd ze te exploiteeren, maar geen vreemdelingen willen toestaan de taak te ondernemen. De firma, die ten laatste een concessie gekregen heeft, is voornemens de beste machinerie te bestellen, en op groote schaal het werk te beginnen. Bij de Transvaalsehe deputatie bestaat het voornemen om tot 24 dezer in Nederland te blijven en dan over België en Frankrijk naar Portugal te gaan. Mevrouw T. te Schiedam is Zaterdag op een verschrikkelijke wijze om het leven gekomen. Bezig zijnde met strijken, moeten haar kleeren vlam gevat hebben en daarop moet zij de kamer verlaten hebben om door den gang buiten te komen, hetgeen haar echter niet gelukt is, want men vond haar verkoold lijk in den gang. Door niemand was iets van het gebeurde bemerkt; eerst toen eenige jon gens brandlucht roken, kwam men tot ontdek king. Men heeft bij het bezoek der Transvaal sehe Deputatie veel géschreven over festiviteiten, audiënties, diners en soupers, maar nog ner gens is gemeld hoe zwaar haar leden wegen. Welnu, bij hun bezoek aan de Polytechnische School te Delft op 4 Maart 11. hebben de heeren op het ijk-lokaal aan de waag, uit aardigheid zich laten wegen, waarvan de uit komst deze wasDe heer Du Toit 82 kilo, de heer Krüger 69 kilo en de vechtgeneraal Smit 103 kilo. Wegens overbevolking zijn een 17-tal veroordeelde jongens van De Kruisberg bij Nijmegen naar de gevangenis te's-Bosch over gebracht. E1TG-EL ^TSTID. Londen, 13 Maart. Volgens hier ontvan gen bericht, zou generaal Graham twee regi menten ruiterij naar Sinkat hebben afgezonden, om den rebellen den terugtocht af te snijden en zoo mogelijk de vrouwen en kinderen van het garnizoen te redden. LONDEN, 13 Maart. De particuliere correspondent van de Central News seint uit Soeakim, dat de Engelsche expeditie kort na de uitrukking detache mentenj van den vijand ontmoette en een aantal kleinere gevechten plaats vonden. Eerst na 9 uur is het gevecht meer algemeen geworden. De opstandelingen wierpen zich met buitengewonen moed op do tweede brigade, die door generaal Graham werd gekommandeerdna een hardnekking gevecht slaagden zij er in de brigade terug te slaan en de kanonnen Gatling en Gardner te ontnemen. De eerste brigade slaagde er in den aanval der opstandelingen af te slaan. Eenige oogenblikken later, toen de brigade- Graham zich hersteld had, kwam zij weder te hulp en na een gevecht van twee uren, is het gelukt de kanonnen te heroveren, die de Engelschen ontnomen waren. 100 Engelschen waaronder verscheidene officieren, zijn gedood. De verliezen van den vijand bedragen 2400 soldaten. EGYPTE. Soeakim, 11 Maart. 8 uur des avonds. Het geweervuur is reeds begonnen te Zareba, dat door twee regimenten bezet is. Alle troepen zijn plotseling naar Zareba opgerukt. De ge neraals Graham en Stewart met den staf zijn insgelijks derwaarts gegaan. Te Soeakim is een garnizoen achtergelaten, bestaande uit 80 artilleristen, 650 mariniers en 600 Egyp tische troepen. Volgens het laatste rapport be stond de krijgsmacht van Osman-Digna uit 8000 man. Uit latere berichten blijkt, dat het gevecht zeer bloedig is geweest. De Engelsche strijd macht rukte in twee carré's op. Weinig tijds na Zareba verlaten te hebben werd het eerste carré woedend aangevallen door een groot aan tal rebellen, die hoewel een eerste maal met groot verlies afgeslagen, den aanval hernieuw den. De worsteling was verschrikelijk, daar de Arabieren noch zich wilden terugtrekken, noch zich overgeven. Bijna allen werden gedood. Het tweede carré leed ernstigen tegenspoed, en verloor bijna al zijne mitrailleuses; doch na een hardnekkig gevecht van twee uren wer den de kanonnen hernomen. Daarop gelukte het aan 't eerste carré met groote inspanning, het kamp van Osman-Digna te bemachtigen. Aangaande het verlies van den vijand is nog niets met zekerheid bekend, doch men meldt, dat de slag veel ernstiger was dan die bij Ll- Teb. Generaal Graham heeft zijn kamp aan de bronnen van Tainai opgeslagen, op dezelfde plek, waar zich het kamp van Osman-Digna bevond. Eene Advertentie. Een kruidenier ad verteerde Hammen en sigaren, gerookt en ongerook', zijn bij voortduring verkrijgbaar bijX. X. Het „ewig Weibliche". In een dorp in Hongarije woont een vrouw, die met baar achsten man is getrouwd. Op zekeren dag meldde zich bij den pre dikant eener kerkelijke gemeente in Nerike 'Zweden) een jonkman aan, gevolgd van eene jonge dochter, met het verzoek, over hen »de geboden te laten gaan.» Twee dagen daarna ver toonde zich dezelfde jonge maagd met een an deren splinternieuwen bruidegom, wien zij wilde dat in de plaats van den vorigen onder de ge boden zou komen. Toen de predikant verklaarde, dat dit niet aanging, tenzij de eerste bruidegom van zijn recht afstand deed, werd deze gebaald om te hooren, hoe hij over de zaak dacht. Bij den predikant gekomen, werd hem door dezen gevraagd, of hij met den voorgeslagen ruil ge noegen nam. «Och jawel," was het'korie ant woord van den gewezen bruidegom, die inmid dels stond te kuchen en zich achter het rech teroor krahde. Dit gaf den zielvei langer aanleiding te vragen, of de jonkmon nog iets op het hart had. »Ja, ziet u" antwoordde deze, »ik zou wel eene kleine vergoeding willen hebben voor mijn heen en weer loopen en ook, omdat ik haar heb algestaan." »En hoeveel zoudt gij dan wel willen hebben?» vroeg de predikant. «Mij dun kt, 5o öre (7 atuivers) is niet teveel.» (De predikant, zich tot den Bruidegom No. 3 wendende.j Nu, wilt gij hein de 5o öre geven? No 3 bedenkt zich niet lang, knoopt zijne jas dicht en zegt: »0 neen, dau moet het maar uit zijn. En van een huwelijksafkondiging kwam, niets. Het wispelturige bruidje is derhalve weer beschikbaar. -Iemand, die nog al eens dikwijls onaan genaamheden met zijne vrouw had, geraakte in de sociëteit in eene heftige woordenwisseling met een zijner kennissen. «Hoor eens," zei hij eindelijk, ik kom hier niet 0111 ruzie te hebben, dan kan ik wel te huis blijven. Een uitbundig gelach maakte er hem opmerkzaam op, dat hij zich leelijk versproken had. Ilij de vijfde trekking van 12 millioen francs (1880) der stad Gent, is het lot 18/(82 uitgekomen met een premie van vijftig-duizend francs. Dat is dus reeds drie jaren geleden, en nog heeft de bezitter van dat lot zich niet aan gemeld 0111 de som te ontvangen. Reeds nu ver liest de eigenaar drie jaren interest van zijn kajiitaal, hetgeen a 4 pGt. al een som uitmaakt van 6000 fr. Bij de zesde trekking derzeltde leening werd het lot 499'5 uitgetrokken met een premie van 10,000 fr. en bij de twaalfden trekking no. 27711 met een premie van het- zeilde bedrag. (Jok de bezitters van die loteu zijn hun premie nog niet komen afhalen. De dieven hebben het in Frankrijk op de kerken gemunt. Ie Toulouse heeft men uit de bussen eener kei k 5o 000 francs gestolen, bene vens allerhande zilveren voorwerpen. Weinig werkzaamheden zoo eenvoudi» als het melken, denkt menigeen, en toch hangt van de wijze waarop het geschiedt veel meer af, dan zelfs menige landbouwer weet. Een Thuringsch landbouwblad zegt hierover: Het is zeer goed bekend dat sommige melkers of melksters meer melk en in korteren melktijd van een koe verkrijgen dan anderen. Een hoofdzaak bij het melken is een zachtaardige behandeling der te melken koe, wat deze spoedig opmerkt en waardeert, 't Is ook niet te verwachten, dat een koe in een rustGen toestand, voor het goed laten schieten der melk noodzakelijk, verkeert, wanneer men ruw met haar omgaat en zij de persoon, die het uier behandelt, vreest. De koe moet als het ware overtuigd worden, dat men haar niet als dief de melk wil ontstelen, maar haar bevrijden van iets, dat het haar lastig maakt, in den

Schager Courant | 1884 | | pagina 2