ALGE HE E V A V E RT E X T I E- DOADERDAG NOTIFICATIE. IV I E u w s= &L L A N D B O L' W B L V io MAART. Ao. 18S4. 2Sstc Jaargang. M 1700. Een VOLKSLEIDER J. WIKKEL, «Ion Gemeenteraad, «Ie Provinciale Staten, «Ie Tweede Hamer der Staten-Generaal, TE) SCHAGEN. Lichting- 1884. Dit blad verschijnt tweemaal per week U oens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Adverlcniièn in het _£crstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. Gein een l e S ch og en Bekendmakingen. POLITIE. Ter Gemeente-secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een in die gemeente gevonden paraplu Ie eu zweep. Oproeping van lotelingen, die bij de Zeemilitie verlangen te dienen. Burgemeester eu Wethouders van Schagon, brengen naar aanleiding van art150 der Militiowet, ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, dat zij, welke ge nogen zijn, om b\j de ZEEMILITIE te dienen, zich daartoe moeten aanmelden ter Secretarie van Schagon vóór den len APRIL a.s. Schagen, den 15on Maart 1884, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Gr. LANGENBERG. do Secretaris, DENIJS. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van Schagen, brongon bjj deze ter kennisso van de Ingozetenon dezer Gemeente en van allo daarbij belanghebbenden, dat do Lijsten, bovattende do aangoslagenon in do Rjjks Directe belastingen, zoo in opcentor. als in hoofdsom, tot een bedrag van f 16. en t 32. en hoogor, on die alzoo en overigens de bevoegdheid bezitten tot het kiezen van Loden voor zijn opgemaakt, ingevolge art. 6 der Wet van don 4en Juli 1850, (Staatsblad No. 3 7); op heden den 14on Maart 188 4, naar aanleiding van art. 10 dier Wet zijn vastgesteld, en te rekenen van af dien datum, gedurende veertien dagen, van des voortniddags negen tot das namiddags ten vier ure, op de Secretarie dezer Gemeente, voor een ieder ter inzage zullen worden nodorgelegd, en daarenboven van elk een exemplaar derzelvon aan het Gemeentehuis is aangeplakt, ton einde de des bevoegden in do gelegenheid te steller^ hunne bezwaren tegen die Lijsten in te brengen, onder uitnoodiging tevens om die bezwaren vóór of op den 27en Maart 1884 bij verzoekschrift op ongezegeld papier, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den Gemeenteraad in te dienen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de aan den voet dezor gestelde namen, ingevolge art. 35 der meerge melde Wet, zijn geschrapt van de in het gopasseerde jaar gestoten Kiezerslijsten. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende Historische Homan van Ferdinand Schifkorn. Uit het Duitsch. (22). VEERTIENDE HOOFDSTUK. TEB ELFDER URE. Tcrwjjl in do vreedzame tijden do ontwikkelings gang der volken, tenminste bij eene oppervlakkige beschouwing, gestaakt of wel achteruitgegaan schijnt, komt in denzelve niet zelden, zonder dat de waro oorzaak kenbaar is, een stormachtige, wilde haast, als was er sprake van, dat bet verzuimde tot eiken prijs weder moest worden ingehaald, of gold het eeD door onzichtbare machten bestemd doel in den korsten tijd te bereiken. Even als de heirlegers, die in het strijdgewoel der slagen gewoon zijn geraakt aan de overwinningen, zoo stortten zich dan de anders zoo trage menscbenmassa's vooiwaarts, en wee hen, wan neer hunne aanvoerders da kunst niet verstaan den blinden ijver te matigen, den dollen vaart te regelen. Zoo kwam hot dan ojk, dat in den tijd, welken Roman met zijne gezellen op reis doorbracht, die bij don toenmaligen toestand der wegen en reisgelegen- heden in Hongarije even zoovele weken duurde, als die heden ten dage dagen zon geteld hebben, de gebeurte nissen alle vermoedens en gegevens overtroffen, onder Welke tot die reis was besloten. Daar. waar men raad en hulp wilde vragen, heerschte juist nu de pijnlijkste radeloosheid en hulpeloosheid. In Italië had de nationale revolutie zulke groote voordeelen behaald, dat alle beschikbare tro?pen af- deelingen daarheen gezonden moesten wo.den; in UITGEVER: Laan, Wijk D, No. 5. Prijs per jaar/3.Franco per post f 3.GO. Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentiën van één tot vijf regels f 0 75. iedere regel meer 0.15. Grooto letters wor den naar plaatsruimte berekend. is dozo afgokondigd on aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is. Schagen, den 14en Maart 1884. De Burgemeester, G. LANGENBERG. De Secretaris, DENIJS. dervan de in het gepasseerde jaar gesloten Kiezerslijsten, geschrapte Kiezers: Van Loden voor den Van Leden voorde Tweede Gemeenteraad: H. de Boer. Wm. Borst. Pr. Buis Sz. Jb. Dekker Pz. Johs Denijs. H. J. Enter. A.W.Gezellen. Pr. Groen. Jb. Gude. C. van Ham. C. don Hartog. Jan Koe. D. Keesman. D. Kennis. L. Knjjn. A. Post. J. F. J. Roodenrjjs. G. Schoorl. P. Slik Pz. Jan Streek. P. Voorman. Cs. Vries. P. Vries Sr. L. de Waard. C. witlok. Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten: H. de Boer. Wm. Borst. Johs. Denjjs. H. J. Enter. A.W.Gezellen.M. Gielens. Jb. Gude. S. G. v.d. Haagen. C. van Ham. D. Keesman. S. Keet Dz. L. Knjjn. Bs. Louwe. Gt. Ranke. G. Schoorl. Jn. Streek. Cs. Vredenburg. Cs. Vries. P. Vries Sr. 33. Mooi), Nicolaas, Aangew. 34. Noë, Willem, id. 35. Boersen, Reijer, broodordienst, Vrij. 36. Ligthert, Jacobus Johannes, Aangew. 37. Meuleveld, Thomas, id. Burgemeester en Wethouders van Schagon, brongen wijdors ter kennis van de lotelingen. dat hot aantal te dragen, in de lichting dor Nationalo Militie van 1884, door lieeron Gedeputeerde Statou voor dozo ge- inoonte is bepaald op 11 man. Schagon, don 18on Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG, do Secretaris, DENIJS. Uitspraak van den Militieraad. 1. Borst, Klaas, brooderd. Vrij. 2. Visser, Jan, Aangew. 3. Schut, Adrianus Maria, id. 4. Boor, de Jacob, eenige Zoon, Vrij. 5. Zwaag, Dirk, Aangew. 6. Moei, de Pioter, broederdienst, Vrij. 7. Koorn, Gerbrand, id. id. 8. Molenaar, Jacob, eenige Zoon, id. 9. Ivee, Petrus Jacobus, id. id. 10. Schouten, Cornelis, broederdienst, id. 11. Dekker, Arie, id. id. 12. Bakker, Jan, Aangew. 13. Koning, Maarten, broederdienst, Vrij. 14. Waag, Jacob, Aangew. 15. Metselaar, Jacob, id. 16. Borst, Petrus, id. 17. Smit, Willem, brooderdienst, Vrij. 18. Kuijs, Cornelis, Aangew. ,1P. Landman, Pieter, id. jj*Vilten, Jacob, id, 2 (ranken, Cornelis, eenige Zoon, Vr 22. .vit, Pieter, Aan; w. 23. Keet, Gerardus Johannes, id 24. Rooij, de Cornelis, ii'f 25. Deutekom, Johannes, broederdienst, Vrij. 26. Jong, de Pieter, id. id. 27. Vries, do David, Aangew. 28. Rood, Jan, id. 29. Kiezeling, Willem, id. 30. Deutekom, Adrianus, id. 31. Kiezeling, Jan, id. 32. Hos, Adrianus, gebreken, Vrij. Weenen en Praag gistte het geweldig en waren de gevolgen der volksbeweging reeds onberekenbaar geworden, in Hongarijo echter mo. st men op bot ergst voorbereid zijn, en had de rijksdag den 5 Juli, op voorstel van Kossuth door goedkeuring te hechten aan het plan om een logor van 200,000 man te vormen, het signaal gegeven wel niet tot den strijd zelve, maar toch tot eene algemcone wapening tot den strijd. De gloed van den rassen-haat, die tot nu onder de asch had gesmeuld, barstte nu in vollen vlam uit, en weinige weken na dit rampzalige be.luit van den rijksdag was er wel niet in het geheele land van den Stephanskroon een weerbaar man te vinden, die niet tot den strijd uitgerust en besloten was. Toch, terwijl het gebouw van geheele Staten areWe in een te storten, de volkeren ten strijde opwel ten, haat, tweedracht en alle andere furiën der menscuelyke hartstochten ontketend werden, spreidde moeder natuur rijke zegen om haar been, zond de zon haar verwar mende stralen, gaf de hemel zijn bevruchtende regens, rijpten overal de rijke gaven der aarde. Oe nazomer was gekomen, en even als een jaar geleden, waren op een heeten Augustusdag de leenplichtige bewoners van Kishegy in den wijngaard van den landheer verzameld, om de aarde los te werken en de bjjiia gezwollen vruchten van het weelderige rankwerk te bevrijden; cn even als voor een jaar bevond zich ook nu in den tuin van het heerenhuis een gezelschap, uit do zelfde personen bestaande en nog vermeerderd met eenige naburige grondeigenaars. Alleen de rollen der beide zoo ongeltjksoortige vergaderingen schenen ditmaal verwisseld, en terwijl heden iu den wijaberg vroolijke ongebondenheid heerschte, vertoonde het gezelschap in den bloemenkiosk bezorgde gezichten Kleinhandel in Sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schagon, noodi- gen de kleinhandelaars in storkendrank, in die gemeen te, welke dien handel na afloop van het vergunnings jaar wenschen voort te zetten, uit, daarvan schriftelijk kennis te geven vóór 1 April a. s. De kennisgeving geschiedt op ongezegeld papier, on is noodig, opdat de regeling van hot vergunningsrecht, voor het jaar 1884)85, kunne geschieden vóór 1 Moi a. s. Schagen, 18 Maart 1884. Burgemeestor en Wethouders voornoomd, G. LANGENBERG, do Secretaris, DENIJS. **mnenlan(lsch Nieuws. Zoo behoort dan Lycurgus' Gymnastiek- feest tot viering van haar 5 jarig bestaan, al weder tot het verleden, maar hier tot een verleden, waaraan men nog lang met vreugde en trots zal terug denken. Moeder natuur ztdve heeft zich goedgezind getoond jegens haar pleegkindereu uit het geslacht van „Juhu", door Zondag het heerlijkste voorjaarsweer te geven wat men zich denken kon. Werkelijk, het was niet alleen Lycurgus die feest vierde maar natuur, menschen, alles was in feestelijko stemming. Om 12 ure des morgens werd door liet bestuur van Lycurgus, Aurora van II. II. Waard van 't spoor gehaaldom 1 uur ongeveer kwam „Oefening" vanHoorn zich bij hen voegen in het feestlokaal, waarnaalleaanwezige turners zich te gen 2 uur naar liet spoor begaven om de beido Ileldersche Vercenigingen „Oefening kweekt Kunst" en „Uitspanning door Inspanning" van den trein te halen, waarop bij terugkeer in het feestlokaal door Lycurgus aan debovengenoem- en verried iu woorden on gebaren oulevredeuLoid en wrevel. Zelfs de v.clbeproofdo vcrdrjjver der zorgen, do wijn, scheen lieden niet te smakon, zooals de volle glazou en flesschen bewezen en do vurigste blikken van mejuffrouw Jelonda schenen heden evenmin eeuigo uitwerking to hebben als do stompo pijlen van een speleud kind. Ook lllona zat hedon onopgemerkt in haren schom melstoel, hoewel het jonge meisje in den loop van het jaar tot eene buitengewone schoonheid was opgegroeid. Do bekoorljjkheid der d.-oomerige kindsheid was uit dit ernstige, nadenkende gelaat voor alti|d verdwenen, doch de verstandige uitdrukking der oogen, de edele houding der jonkvrouwelijke gestalto hooi ruimschoots vergoediug voor dat verlies. Met gespannen opmerkzaamheid volgde het schoona meisje bet gesprek d.r mannon, en de veranderdo uitdrukking van haar gelaat verried duiJoljjk, dat deze levendige deolueming geen aanleiding vond in vrouwelijke nieuwsgierigheid, maar in volle bekendheid. Juist had Erösi Imre een lange redevoering gehouden tot de hem omringendo edellieden, waarin hij do noodwendigheid betoogde, met Hongarije hand aan hand to gaan, hoe groote offois d. zo bondgenootschap ook voor het oogenblik mocht vorderen, daar slechts in vereenigiug met Hongarije do supe rioriteit van lien Magyaarscheu stam over de Ruuieuiërs en Saksen was te behouden. Hij sprak goed en overtuigend zcoais altijd, doch hoo schitterend eu onwederleghaar zijno bewijsgronden waren, de zinsnede betroffeude liet grooto offer," klonk derhalve niet minder onaange naam in de ooron ter toehoorders. „Alles mooi," zeitic Uormouyi morrendo, „het schijnt

Schager Courant | 1884 | | pagina 1