A L G E 51 E E X A I> V E U T E X T I DONDERDAG N 1 E 1 AV S- 27 MAART. Ao. 1884; 28stc Jaargang, M 1762. G emeen te Schagen Bekendmakingen, &L A X li O U W S5 L A 1). Een VOLKSLEIDER. J. WINKEL, Mn n en landsch Nieuws. TE SCHAGEN) Laan, Wijk D, No. 5. SCMAGER Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens- dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertentièn in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stnJcken één dag vroeger. Oproeping van lolelingen, die bij de Zeemilitie verlangen (e dienen. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen naar aanleiding van art150 der Militiewet, ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, dat zij, welke ge negen zijn, om bij de ZEEMILITIE te dienen, zich daartoe moeten aanmelden ter Secretarie van Schagen vóór den len APRIL a.s. Schagen, den 15en Maart 1884, Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. de Secretaris, DENIJS. COUR A X T. Kleinhandel in Sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schagen, noodi- gén de kleinhandelaars in sterken drank, in die gemeen te, welke dien handel na afloop van het vergunmngs- jaar wenschen voort te zetten, uit, daarvan schriftelijk kennis te geven vóór 1 April a. s. De kennisgeving geschiedt op ongezegeld papier, en is noodig, opdat de regeling van het vergunningsrecht, voor het jaar 1884i85, kunne geschieden vóór 1 Mei a. s. Schagen, 18 Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG, de Secretaris, DENIJS. JACHT EN VISCHERIJ. De Burgemeester der gemeente Schagen, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de aanvragen ter be koming van jacht- en vischacten en van koste- looze vergunningen tot uitoefening der visscherij, voor het saizoen 1884i85, ter Secretarie voor de be langhebbenden ter invulling verkrijgbaar zijn, dage lijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Schagen, den 21en Maart 1884. De Burgemeester, voornoemd, G. LANGENBERG. De Burgemeester van Schagen, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Heer Landmeter van hot Kadaster, zich, tot het opnemen van kadastrale ver anderingen, in deze gemeente, zal vervoegen in den loop van de eerstvolgende 14 dagen. Schagen, 25 Maart 1884. De Burgemeester voornoemd, G. LANGENBERG. Historische Roman van Ferdinand Schifkorn. Uit het Duitsch. (24). ZESTIENDE HOOFDSTUK. Ooo OM 000. Het avondrood kleurde den Hemel. Een half dozijn rijtuigen, met ongeduldig trappeleude paarden be spannen, omgeven van dieuaren, wachtte op de heeren, die nog aan tafel zaten. Maar Petö had goed voorspeld; men had besloten om tegen vijf uur namiddags af te reizen; de avond naderde, en nog altijd kwam er maar geen einde aan de toasten, die bet toekomstige Magyaarsche wereldrijk verheerlijkten. Daar nam Erösi eensklaps zjju toevlucht tot een radicaal middel, dat nog nooit zijn werking had ontzegd. Hij begaf zich persoonlijk naar den kelder, sloot de zware ijzeren deur met het dubbele slot en stak de sleutel bij zich. Een kwartier uurs later verschenen de gasten op den hof, bot laatst de huisheer, vergezeld door Jolonda en Illona. Zjjn hoogrood gelaat en zijn wankelenden gang verrieden duidelijk genoeg de noodzakelijkheid eener dubbele ondersteuning. Erösi had de sleutels wat te laat bij zich gestoken. Uermanyi ging naar zijn wagen, bij welks portier de oude, eenoogige Bretsehka, tot de aarde gebogen, knielde, om zijn heer tot voetbankje te dienen bij het instijgen. Do landheer was blijkbaar in den besten luim en toen bij den kalen schedel van den ouden koetsier, gelijk marmer blinkende in de stralen der avondzon, voor zich zag, toen boog hij zich, nam een hand vol aarde strooide dit op den bloofen schedel van den eenoogige en vermengde dit met zijn speeksel. Een luid gelach vergezelde deze zalvingsplechtigheid, die een lievelingsscberts was van Uermenyi, wanneer hij goed gedronken bad en die tegelijk moest doorgaan voor oen soort tooverzogen ter Lezwering van a o UITGEVER: Burgemeester en Wethouders van Schagen, Gelet op art: 265 dor Gemeentewet, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het door Heeren Gedeputeerde Staten op don 19en Maart 1884 goed gekeurde kohier van den hoofdei ijken omslag dezer gemeente, en dat voor de belasting op de honden, dienst 1884, gedurende v;jf maanden ter Seeretario der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen, binnen 3 maanden na den dag der uitreiking van het aanslag biljet, bjj don Raad op ongezogold papier worden inge bracht. Schagen, den 25en Maart 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG, de Secretaris, DENIJS. De heer C. N. Vlaming alhier, is aanne mer geworden van de verbouwing van het armenhuis in den Zijpe, tegen een bedrag van f 2387,zijnde de laagste inschrijver. J.l. Zondagavond tegen 8 uur had in de gasfabriek alhier een ongeluk plaats, dal vrij ernstige gevolgen had kunnen hebben. Er had namenlijk boven de retorten in een der buizen eene verstopping plaats, waardoor de massa teer zich in de buis boven de retort ophoopte, zoodat het gas geen doortocht meer vond, totdat er gelukkig in de buis bij de retort een lek ontstond waardoor de kokende massa teer kon ontsnappen. Ilad dit echter niet plaats gehad, dan zou waarschijnlijk de gasfabriek in de lucht gevlogen zijn. Den persoon Arend Kroon, die op de fabriek aanwezig, was mocht het weldra gelukken het onheil te herstellen. Ook hier heeft de dronkenschap j.l. Zon dag avond half elf, weder heldendaden verricht, namelijk twee personen O. en P. die elkander zeer vriendschappelijk gezind schenen, outhaal- den elkander in hunne droukemansvreugde ongelukken op de reis. De gezalfde lachte zijn heer met het eene oog trouwhartig toe, en zelfs de scherpste blik zou in dit onnoozele, d-emoedige gelaat vau den grijsaard, geen spoor hebben kunnen ontdekken van dien vreesolijken, doodelijken haat, die in hotzelfde oojenblik woedde in de borst van den mishandelde. Men nam afscheid. Erösi boog zich trotsch voor Illona en zeide toen, terwijl hij Jelonda de band reikte: „Gij hebt niets te vroezen, mejufvrouw, godu- rende onze afwezigheid. Anlal zal wel spoedig met de Pandoeren bier aankomen, welke ik door hem voor alle gevallen tot uwe zekerheid liet komou." Jelonda hief lachend haar kleine vinger omhoog. „Hartelijk dank," zoide zij, „doch dezo vinger alleen doet een geheel dorp beven gaat dus onbezorgd heen Wagen op wagen verliet onder zweepgeknal en hondengeblaf den hof. Bretsehka had zijn plaats op den bok ingenomen en sloot met zijn prachtig vierspan den trein. Bij de poort aangekomen, hield bij nogmaals op on sprong van het rijtuig, terwijl hij de teugels aau een knecht overgaf. „Wat scheelt er aan?" vroeg Uermenyi, slaperig uit bet rijtuig naar beneden ziende. „Die domme smid Jurko sloeg den spijker verkeerd in," antwoordde de oude, terwijl hij iets bij het voor wiel verrichtte- Slechts weinige minuten verliepen hiermede, maar toen de wagen den hof afreed, hadden de vooruit gosneldd rijtuigen zulk een aanmerkelijk eind vooruit, dat op de kronkelende straat alleen nog het stof te zien was, dat achter bet laatste rijtuig opstoof. Jelonda stond nog op de veranda en keek den voortrollenden wagen na, terwijl Illona zich met be klemd harte naar haar kamer had begeven. Het anders zoo moedige meisje kwam voor de terste maal tot de volle bekentenis, dat zij met hare inzichten en gevoelens geheel alleen op de wereld stond en onder den beangstigenden indruk dezer bekentenis overviel haar een neerslachtigheid, waarover zij zich schaamde, zonder die eveuwel te kunnen overwinnen. Als ge broken zat de verlatene in het eenzame vertrek en bedekte het met trauea bevochtigde gelaat met beide k Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.GO» Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertcntiën van één tot vijf regels O 75» iedere regel meer f 0.15. Groote letters won den naar plaatsruimte berekend. op vuistslagen en messneden, met dit gevolg dat een der liefhebbers een paar geduchte sneden over het aangezicht ontving, die ge" neeskundige hulp verplichtend maakten» Uit angst dat haar Zoon bij de loting voor de Nat. Militie er ,/in zou vallen", is eene vrouw te Kolhorn krankzinnig geworden, ter" wijl, toen de zoon werkelijk een laag nilm* mer had getrokken, haar toestand wel zoo verergerde dat zij den 22en 1.1. naar Meeren- berg is gebracht. Te Middelburg overleed 11. Woensdag namiddags de heer Johannes Verwijs, weinige uren vóór hij zijn vijftigjarige echtvereeniging zou hebben gevierd. Een ingezetene van Nijmegen, de heef A. Molle, had dit jaar twee zonen, die tege" lijk in de loting vielen. Nu schrijft de wet voor, dat degene der beide Zonen, die het hoogste nummer trekt, vrij van dienst is, het" geen hier met den oudsten zoon, eeu veelbe- lovend schilder, het geval was. De tweede zoon, alsnu dienstplichtig geworden zijnde, Wordt wegens gebreken afgekeurd, zoodat beiden vrij zijn van dienstplicht. Een landeigenaar, woonachtig te Leeuwf- arden, verhuurt bouw- en weidland in eert plattelandsgemeente voor f 7936 per jaar. Daarvan gaat af voor onderhoud en bouw van een op dat land staand huis en schuuf 's jaars f 230. Aan grondlasten is in 1883 betaald f 85,26. Over 1884 is de grondbe lastingwegens amotie van de arbeiderswoning f 5,47 lager. Van de huur rest den eigenaar dus f 6,858,80. Van dit inkomen wordt 81L ten honderd geheven aan hoofdelijken omslag. Aan opcenten voor ongebouwde eigendommen 2H/3 voor het rijk en 10 voor de gemeente. Voor de provincie ongebouwd en gebouwd handen; toen voelde zij, hoe twee armen zacht hare kuitië.) omarmden en vernam zij de zachte woord -11 eonor vriendelijke meisjesstem: „mijne meesteres weent maar zij heeft niets to vreezen, want zij ia goed, ea niemand zal haar krenkeu". Opziende, bemerkte Illona baar jong kamermeisje Rosmuuda aan hare voeten, en getroffen door de deelneming van het brave meisje, zeide zij, terwjl zij Rosmunda's voorhoofd kuste: „Ik dank u, doch wat meent gij er mode, hebben andoren dien te vreezon Rosmunda sloeg verlegen haar blik neder. „Het is wel mogelijk, meesteres", antwoordde zij toen, „4e mannen fluisteren allerlei onder elkander en spreken van oorlog en van andere vreeseljjke dingen". l>e verklaring was natuurlijk en in overeenstemming met datgene, wat Illona zelve had vernomen; daarom zeide zij gerust gestold: „Wij moeien het dragen, zooals het komt, en ons er naar schikken, mijn kind; maar g i nu, en zorg voor licht, hel is bier zoo akelig in dit duistere vertrek." Rosmuuda ging gehoorzaam heen en kwam op dö veranda, waar Jelonda nog altijd verlöefde terwijl zij den uitgestrekten hof met haar vorsehoaden blik bebeerschte. „Waar is Donatu?" vroeg zij den ópper-knecht, die voorbij ging. Rosmunda bleef nieuwsgierig luisterónde staan» „Hij ging reeds voor een uur met de akkerpaarden naar de drenkplaats; ik weet niet, waar bij zoo lang toeft," antwoordde do gevraagde onderdanig. „Geed, men zal den knaip moeten straffen," ant woordde de dame gestreng, „hij is reeds sedert eeuige dagen nooit bij de hand, wanneer men hem noodig heeft." In dit oogenblik bemerkte haar scherp oog Rosmufl la, „Wat staat gij daar te luieren en te luisteren?-1 riep zij scherp uit, „hoed u, want nu is er niemand- om u voor een verdiende tuchtiging te beschermen.11 „Mijne meesteres beval mij" wilde zich het mcisjd ve.'ontsehuliigea, doch reeds kwam de strenge O«jio4-

Schager Courant | 1884 | | pagina 1