Uuitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. LANDBOUW. 47 en ongebouwd voor de gemeente 40. Op het personeel zijn 20 opcenten voor 't Rijk en 24^2 voor de provincie. Ten behoeve der gemeente van 3050. Zou men 't land niet te gelde maken en koopen geldswaardige pa pieren. Dan betaalt men naar een denkbeeldig inkomen zijn aandeel in den hoofdelijken om slag en daarmee is 't uit, als men in een ge huurd huis woont, 't Is wel een treurige toe stand in Friesland. W. K. B. Men schijnt thans achter de waarheid te zijn, wat den Bredaschen postdiefstal betreft. Een kleermaker Van Hal en een brieven besteller Moors zijn in hechtenis genomen, terwijl zekere Ballinteijn reeds in arrest was. Bij Van Hal zijn f 20,000 in bankpapier ach ter het behangsel gevonden, maar de effecten zijn verbrand. Alle gearresteerden hebben bekend. In zekere Friesche gemeente is proces verbaal opgemaakt tegen twee leden van het bestuur der vereeniging voor volksvermaken, twee Raadsleden, den president van 't Nut, den voorzitter der Rederijkerskamer, een lid van 't college van notabelen der H. G twee onderwijzers en een ouderling, allen wegens 't vertoeven na verboden tijd in een herberg. 't Klnchtigste hiervan is, dat de beide Raadsleden hebben gestemd vóór de verorde ning tot sluiting op elf uur. Te Rotterdam heeft de Transvaalsche Deputatie in de Diergaarde een boom geplant. De boom werd in den kuil gezet, Krüger, Smit en Van Esselen wierpen er eenige spaden grond op en de boom zal den naam van Transvaalschen Boom dragen. Te Ooyen heerscht onder de kinderen eene eigenaardige ziekte. De verschijnselen zijn hoofdpijn, dikke keel en vrij hevige neus bloedingen. De ziekte is zeer besmettelijk, maar was alsnog niet gevaarlijk, hoewel er patiënten zijn, wier toestand wel eenige reden tot bezorgdheid geeft. Een werkman te Vlissingen verliet Don derdag zijn woning, een jong kind met zich medenemende, doch twee knaapjes van II en 12 jaar onverzorgd achterlatende. Daar de werkman nog niet teruggekeerd is, zal het algemeen armbestuur zich het lot der kleinen moeten aantrekken. De Ilaagsche Maria Christina De Leeuw is voor lilde maal wegens openbare dron kenschap veroordeeld. Te Scheveningen zag iemand dezer dagen een grooten vuurbol uit de lucht vallen. Hij kon niets vinden, doch nam een sterke zwavel lucht waar. In Westergoo (Friesland Zuidwesthoek), een rijk en vet deel dier provincie, zijn de prijzen der landerijen hard achteruit gegaan. Voor p. m. 15 jaar werd aldaar eene boeren plaats verkocht voor f 105.000, die nu niet meer dan f 59.800 kon opbrengen. Door Scheveningsche visschers is aange bracht een schol, wegende 8 kilo en ongeveer 1 meter lang. Voor zoover men weet, werd nooit zulk een monsterschol gevangen; men zal ze drogen en in dien staat consumeeren. Te Breda is een kindermoord gepleegd eter met opgehevene hand op haar aan. .Zwijg, deern," riep zijl wfld u'h „hier hoeft niemand te bevelen dan ik, onthoud dat." Zonder twijfel had de hand onzacht Rosmunda 's wang getroffen, ware het flinke meisje niet door een juiste wending den slag ontsprongen; doch de blik, die Jelonda haar nazond, zeide duidelijk, dat uitge steld nog niet geschonken was, dat het Damokles- zwaard steeds dreigend boven de hooiden vau het minnende paar zweelde. Inderdaad scheen Jelonda de terugkomst van Donatu te willen afwachten, om haar toorn afleiding te ver schaffen en gelijktijdig een voorbeeld te geven, daar vij zich nederzetto op een der rieten stoelen onder de veranda, terwijl zij een dienstbode liet komen, die achter haar moest plaats nemen om de lastige mus- ki. ten te verdiijven. Maar Donatu kwam tot zijn geluk niet, maar reed terzelfder tijd op een sterk bezweet paard naai het Kishegyer heerenwoud; de knaap dreet het v eljrevoede, krachtige, maar het loopen ongewoon zijnde dier zoo onbarmhartig aan, alsof het zijn eigendom was, en ot er geen hinderpalen over den weg lagen, die reeds menigen onvoorzichtigen ruiter uit het zadei hadden doen tuimelen. Toen hij bij de reeds meermalen aangeduide ope ning in het woud was aangekomen, klonk den ruiter een luid militair „halt!" toe, dat dezen, daar het ver gezeld ging van het knappen van den gtweerhaun, plotseling dt ed stil staan. „Wie daar?" werd er nog eens geroepen. Donatu antwoordde hierop: „N oor den duivel, ik ben het, Doratu?" „Wie is Donatu en wat wil hij?" luidde de weder vraag van den ouzichtbarue schildwacht. WORDT VERVOLGD. door een ongehuwde moeder. Het lijkje weid in een koffer gevonden. Een aardige Spielerei, waarvan buiten- landsche bladen reeds gewag hebben gemaakt, is nu ook hier te lande ingevoerd. W e bedoelen de electrisch verlichte sieraden, dasspelden, coiffure-naalden, broches enz. De heer A. D. Verschuur te Amsterdam heeft zich ten onzent het monopolie van den verkoop dezer voor werpen verschaft, die zeker in den smaak zul- 1 ju vallen. In zijn magazijn zagen we allerlei dasspel den, in zilver, en van den eleganten vorm der lichtkelken bij Krasnapolsky, voorts een zeer schoon gekleurde jroos van porcclein als broche, en drakenkoppen waarvan de oogen vurig kon den schitteren. Aan de voorwerpen is een geleiddraad bevestigd, welke men onder zijn kleeding door naar een accumulator, als 't ware een spaar pot van electriciteit, brengt, die in een daar voor passend taschje, dat natuurlijk eveneens onzichtbaar is, bij de heup gedragen wordt. Den tweeden draad houdt men in den zak of op een andere verborgen plek Aan het einde is een knop. Eén druk daarop en „Meneer, u staat in brandriep laatst een verschrikte tramconducteur, toen een passagier, die reeds in het bezit van een doekspeld was, op het knopje drukte. Het hal weinig gescheeld of de welwillende bezorgdheid van den conduc teur had aan de doekspeld het leven gekost. De kleine kelkjes verspreiden een verbazend groot licht. Men kan er in een geheel donkere kamer vrij goed bij zien. In den spoortrein, bij de Egyptische duisternis, welke daar meestal heerscht, zou zulk een lampje een uitkomst zijn. Toch is het te voorzien, dat zij minder zullen dienen om licht te brengen in de duis ternis, dan wel om te schil teren bij ander licht. Op bals toch en andere feesten zullen zij waarschijnlijk spoedig de liaute nouveauté zijn. De lampjes kunnen, als de accumulator ge heel gevuld is, anderhalf uur achtereen gloeien, doch wanneer men het licht nu en dan „ont steekt", is de duur der gloeiïngen, bij elkaar genomen, veel langer. aa-YPïE Soeaktm, 23 Maart. Volgens mededee- lingen der spionnen is Osman Digna nog steeds bij Tamanhied. De troepen zullen waarschijn lijk Woensdag oprukken, om hem te omringen. Soeakim, 24 Maart. Admiraal Hewett, die op het punt was zich naar de grens van Abyssinië te begeven om zich met koning Johannes te verstaan over de haven van Massouah en over de bevrijding van het gar nizoen van Kassala, zal vervangen worden als gouverneur van Soeakim door kolonel Ash- burnhem. Cairo, 24 Maart. Het geheele land ten zuiden van Berber verkeert in staat van oproer. De insurgenten omringen Khartoem van alle kanten De gemeenschap is volkomen afgebro ken. De toestand van generaal Gordon is ha chelijk, maar wordt nog niet als ernstig be schouwd. Twee boodschappers met geheime mededeelir.gen voor Gordon zijn van Berber vertrokken. Als voorbeeld van het buitengewone in stinct van een^hond, wordt door een Paiijscb blad het volgende verhaald: Verscheidene politiea genten hoorden op den Boulevard Montparnasse des nachts om één uur het huilen \an een hond. Zij gingen naar de plaats van waar het gehuil kwam en vonden voor de deur vaneen winkel in comestibles een mensch op den grond uitgestrekt, die door een grooten hond werd bewaakt, en telkens wanneer hij zich wilde oprichten, gebeten werd. De agenten richtten den inet bloed bedekten man op en brachten hem naar het politiebureau, waar zijne wonrlen werden verbonden. In het verhoor genomen, bekende de man, dat hij de deur van den win kel opengebroken en binnengeslopen was en dat hij onmiddellijk door den hond was aangevallen en in den keel gebeten. Hierop had de dief de vlucht genomen, doch de hond had hem achter volgd en op den grond geworpen. De in de Rumeensche taal te Bucharest verschijnende Bomanal meld, dat er i Juni prijzen zullen worden uitgedeeld aan vijfschoone vrouwen uil Bucharest, drie uit Jassy, twee uit Galatz en Grajowa en een uit elk der andere provinciale hoofdsteden van het koningrijk. Het comité, dat zich daartoe gevormd heelt en dat voor den bekenden Gliika wordt 'geleid, heeft per circulaire eiken Rumeen uitgenoodigd otn per gesloten en geteekend biljet den naam en het adres op te geven der dame, die in zijn oog het meeste recht op den schoonheidsprijs heelt. Op i Mei, du? een maand voor de prijsuit- deeling, zullen alle biljetten in een openbaren tuin te Bucharest worden geopend en zij, op wien de meeste stemmen zijn uitgebracht, krijgen de prijzen, die uit sieraden, toiletbenoodigdheden en een medailje bestaan en die zij zullen wor den uitgenoodigd om op genoemden datum in ontvangst te komen nemen. Te Pest had indertijd een dergelijke wedstrijd plaats. Jules Verne laat een groot zeilschip ma ken om daarmede een reis naar de Noordelijke I Iszee te maken, om stof voor een nieuwen roman op te doen. De zitplaatsen in de kerk van den beroem den prediker, dr. Palmadge, te Brooklyn (Ver- eenigde Staten) wiens toespraken onder den titel «Ontmaskerd" hier te lande hekend zijn, zijn voor dit jaar verhuurd voor de metkvvaardige som van f 93,000. Een gevaarlijke weddenschap heeft men te Bordeaux aangegaan. Zeven jongelieden moesten in de leeuwenkooi van den dierentemmer Heden- bach een flesch likeur uitdiinken. De dieren temmer stelde zich ter beschikking der jongelie den, ging het eerst in de koot en hield de ver scheurende dieren in bedwang. De jongelieden bleven eenige minuten in de kooi, terwijl zij hun flesch ledigden, waarna zij de kooi, dank zij het waakzame oog van den eigenaar, weder 011- gedeerd verlieten. Ter eere van Charles Dickens zal te Lon den een monument opgericht worden. Dit monu ment zal echter niet bestaan uit een bi onzen standbeeld, daar de schrijver van David Cop- perfic ld steeds den wensch heeft te kennen gege ven, dat men hem geen eerbewijs van marmer of brons zou geven, maar men heeft besloten een kinderziekenhuis te stichten, ter vereeuwiging van de nagedachtenis van den grooten schrij ver; Dit gesticht zal heeten Tiny Tim Home Tiny- Tim is de kleine held van een kerstvertelling, welke door Dickens geschreven werd om de belangstelling van liet publiek op te wekken voor de behoeftige kinderen, die in ellendige krotten hij gebrek aan verzorging omkomen, Een zoo juist, uit de gevangenis te Mors ontslagen tuchthuisboef ging terstond naar Ma riene, om de kippen te stelen van den koopman Vermeijren Hij klom ojr hel dak, maar dit bezweek onder zijn gewicht en de man viel niet groot geraas in het iiok. De vrouw van Verme ijren werd hierdoor wakker en maakte alarm. De hoeren, met hooivorken en andere gereed- schapjien gewajiend, kwamen op het gerucht af, belegerden den dief in het bok en maakten hem met hun vorken zonder genade af toen hij poogde te ontsnappen. De politie heeft een onderzoek ingesteld, daar zij een zoo krasse toenassing der lynchwet alles behalve wenschelijk vindt. In een waggon eerste klasse werden vier kooplieden, die van Warschau naar Weenen reisden, beziggehouden door een goochelaar die mede in denzelfden conjié was gezeten. Geruimen tijd had de nog vrij jonge man zijne reisgenooten met zijne Vertellingen en toeren uitmuntent geamuseerd. In het station Kowno hield de trein eenige minuten sul en de gooche laar stapte, met achterlating van zijn valies, uit den coupé om niet meer terug te keeren. Toen de trein weder op gang was en men zijn spijt te kennen gegeven had dat de verma kelijke goochelaar was weggebleven, kwam men eensklaps tot de ontdekking, dal twee hunner van hun portefeuille beroofd waren. De gooche laar had hij de uitvoering zijner toeren de gele genheid gevonden de reizigers herhaalde malen aan te raken en op deze wijze hunne portefeuilles te rollen, (u het achtergelaten Valies bevonden zich slechts eenige lompen. Bittere melk. Dr. Liebscher te Jena deelt in een Duitsch landbouwtijdschrift een geval mede van bittersmakende melk, waarbij noch in de gezondheid of normale wijze van voe deren en evenmin in onzindelijke behandelino- meestal de oorzaak van de genoemde en andere gebreken der melk en boter de oorzaak gezocht moest worden. In de boerderij' (in Thuringen), waar het verschijnsel zich voor deed, en waar men voor de ter markt gebrachte boter steeds de hoogste prijzen verkreeo- werd met bijna pijnlijke nauwgezetheid op zindelijk heid, geregeld voederen met niets dan best voeder enz., gelet. Allerlei middelen werden tegen het kwaad beproefd, des te noodzake lijker, omdat de boter van de bedoelde bit tere melk onverkoopbaar bleek te zijn en de veehouder daardoor groote schade leed. Zoo i hield men 0. a. de melk van koeien, die reeds 1 lang gemolken waren, afzonderlijk en vervoer-

Schager Courant | 1884 | | pagina 2