Brieven uit Amsterdam. iii. ïHnnenlandsch Nieuws. nadere beschouwing treedt ovei datgene, wat ons de laatste dagen te genieten en te aan schouwen gaven, dan vinden we daarin zoovele heelden, zoo geheel toepasselijk op ons wer kelijk leven en bestaan. 't Is een karaktertrek in ons menschen, om ons bij het tegenwoordige te bepalen en ons weinig te bekommeren over den dag van mor gen. Ziju onverwacht de met vurig verlangen te gemoet geziene lentedagen aangebroken, dan schijnt de zorgeloosheid der onnadenkende jeugd ons te hebben aangegrepen; met volle teugen genieten we onbezorgd, en vergeten, hoe spoedig daarin eene totale verandering kan komen Aan de lieve blaadjes is t niet kwalijk te nemen, wanneer zij, onbewust van al de gevaren, die hen boven 't hoofd han gen, zorgeloos de beschermende deksels van ■een scheuren en zich baden in t volle genot der eerste warme dagen, terwijl de vlinder, die zijne winterwoning heeft verlaten, het vriendelijk begroet en welkom heet Maar den mensch, die bij ondervinding kan weten, hoe afwisselend en veranderlijk de weersgesteldheid is, is 't wel euvel te duiden, wanneer hij als 't ware spot met al die vele ongesteldheden, die 't voorjaar ontegenzegge lijk vergezellen, en zoo menigeen den zomer niet doet bereiken. En wat waar is van die aandoeningen des lichaams, is evenzeer toe passelijk op de handelingen der meesten van ons. De mensch is zoo genegen, om dien eenen schoonen kant der omstandigheden te beschou wen, bij de minste teekenen van voorspoed alle materialen, tot den bouw der luchtkasteel en noodig, bijeen te brengen en dadelijk aan 't werk te gaan. Evenals de noordewind zoo plotseling die vreugde^ dat geluk doet eindigen, het tempert en daarvoor dagen van scherpte, en guurheid in dc plaats geeft, evenzoo treedt onverwacht de tegenspoed, de teleurstelling onze woning binnen. Wie zich nu geheel heeft laten overmeesteren en begoochelen door die spoedig veranderde dagen van voorspoed, zal even spoedig tot een ander uiterste en zich laten terneerslaan door de dagen van tegen spoed en daaronder bezwijken. En al heeft men nu voorbeelden van plotselinge ommekeer der fortuin gezien, toch maakt het menigeen niet wijzer. Men vergeet wat achter ons ligt en tuurt en staart en bouwt alleen op't geen kan komen maar niet altijd onfeilbaar komt. Zoo is de Noordewind, hoe onaangenaam voor ons gevoel, wel beschouwd, een vermanende vriend, die voorzichtigheid leert, ons wijst op 't wisselvallige en veranderlijke, en ons aan spoort tot geduld en volharding. Schoone uit komsten worden niet zoo gemakkelijk verkregen geen overwinning zonder strijd. Ons gewapend dus met geduld, wanneer die wind onze illu- siën als damp wegvaagt en zijn koude adem ons tot de werkelijkheid terugvoert. Met des te grootere vreugde zullen we dan de terug keer der zachtere dagen begroeten en we zullen ze des te meer waarderen, daar we an dermaal tot de overtuiging ziju gekomen, dat hun bestaan zoo kort van duur kan zijn Doetinckem. P. van de Velde Mz. Maart '84. Een blik op den kalender herrinnerde ons dat het nog geen lente was, en toch hadden we een gevoel als in den zomer. Een ieder heeft zijne bijzondere wijze van waarneming; wij Amsterdammers en alle bewoners van groote steden zullen dit wel met ons ge meen hebben bespeuren al heel weinig van de ontluikende natuur, en staan in dit opzicht alzoo bij den buitenman achter. Onze straten, grachten en pleinen, onze gebouwen en mo numenten zien er in den winter precies het zelfde int als in den zomer; en dan de hoo rnen langs onze grachten en kaden? Die doen het ook op hun gemak, als wisten ze, dat ze met alleen tot sieraad daar neergezet zijn, maar dat hunne functie tevens is met de zuurstof van hun gebladerte de lucht te zuiveren en de stikstofop te nemen; met dit werk kunnen ze den heelen zomer bezig zijn. Maar een onmisbare weerwijzerls het toilet der dames; met de juistheid van den zandlooper, die ïustig maar zeker zijn loop vervolgt en den tijd aang eft, verwisselen onze schoonen vier- malen in het jaar van kostuum en zoo beslo ten wij toen weer dat het lente moest zijn, ofschoon het nog vóór den 21 n was. De ter- momeler wees fcO graden in de zou en 6G in den schaduw. De menschen zaten niet in, maar voer de Koffiehuizen, alsof het Juli was. De pelterijen magazijnen lieten ten tceken van rouw de gor dijnen vallen en de sstroohood en fa brik anten haalden ze van vreugde op. Een heldere voor jaarszon bescheen onze stad, het was alsoi de gewone voorjaarsdrukte daardoor nog leven diger werd. Tal van eigenaardigheden kenmerken in eene groote stad het voorjaar. ooreerst de schoon maak, waarvan men geen geringen dunk moet koesteren want niet alleen staan overal meube len op straat om uitgeklopt te worden, maar ook de buitenkant der huizen, de gevels wor den opgeknapt. Ook hier is verbetering ge komen vroeger was b. v. glazenwasschen een gevaarlijk baantje voor de dienstmaagd, die dan halverwege uit het raam zat, zoodat de voorbijganger niet dan met huivering dit schouwspel kon gadeslaan. Sedert we de glaze- wasscherij gekregen hebben zijn die halsbreken de toeren onzer dienstmeisjes overbodig. Er bestaat hier nl. eene maatschappij voor glazen- wasscherij, waarbij men zich kan abonneeren.Het materieel bestaat uit een wagen op twee ver bazend groote wielen, waarfusschen inschuif ladders, die, uitgezet zijnde, de nok en de goot van de hoogste huizen kunnen bereiken, het werk wordt door mannen verricht, uitge rust op de wijze van de brandweer, met lee- ren gordels, waaraan ijzeren haken bevestigd zijn; het werk dezer lieden voldoet uitmuntend en een natuurlijk gevolg hiervan is, dat vele huizen meermalen op een jaar //gewasschen" worden. Een ander voorjaarsteeken, om het zoo maar eens te noemen, is het groote aantal trouw lustigen. Ook dit is geen bagatel en gaat in onze groote stad ondanks al hare drukte, toch lang niet onopgemerkt voorbij. Kan het ook anders, wanneer des Woens dags, soms meer dan honderd trouwkoetsen op een rij staan vóór het stadhuis? En dan het verhuizendit geschiedt op verschil lende manieren. De kleine burgerman verhuist per zolderschuit, een goedkoope, maar eenigs- zins gevaarlijke wijze van vervoer; het is toch wel eens gebeurd dat het geheele boeltje van de schuit gleed en in de gracht ronddreef. Ook is eene vereischte dat de beide woningen aan bet water liggen. Beter is het transport per as, en de nieuwste methode is wel met de z. g. tapissières; met twee, soms met vier paarden bespannen, worden de goederen on- ingepakt, neergezet, terwijl de ondernemer alle mogelijke schade vergoedt, zoodat men zelfs voor stolpen niet bezorgd behoeft te zijn. Moet de inboedel per spoortrein verzonden worden, dan wordt de wagen eenvoudig van het stel gelicht en op de rails geplaatst. En dan ten slotte kenmerkt zich het voor jaar door de //opruimingen" in manufacturen en modemagazijnen, waar tot fabelachtig lagen prijs de goederen verkocht worden. De concurrentie doet hier groote dingen, en toch zijn er nog eenvoudige lieden, die zich laten inpakken door straatnegotianten. Er kan niet genoeg gewaarschuwd worden voor dergelijke lieden en hunne kwade prak tijken. Reeds hebben de couranten de aandacht hierop gevestigd, maar ik zal er nog een paar bijzonderheden bijvoegen. De duitsche koopman Beckmann en zijn knecht Dirk van Eijk vertoonden zich gisteren ten huize van een tapper alhier en wisten hem te bewegen voor f 85. een stuk linnen en 17 el bucks- kin te koopen. De streken, die hiertoe gebruikt werden zijn eenvoudig verachtelijk. //Zeg dat je roomsch bent, dan krijg je het nog minder" fluistert de knecht achter den rug van zijn baas, die heet doof te zijn. De knecht strekt zijn hulpvaardigheid nog ver der uit en belooft zeer ruime maat. De tap per aarzelt nog nadat het goed reeds afgesne den is, waarop de knecht hem smeekt het nu toch maar te nemen, daar hij anders, als zijn ruime meten aan den dag komt, weggejaagd zou worden; bovendien weet hij wel een af nemer voor bet goed, als de koop maar eerst gesloten enbetaald is. De onnoozele tap per betaalde werkelijk de f 85, en ontving nu van den knecht een rijksdaalder in pand, ten be wijze dathijbinnen een half uur terug zou komen, om den tapper op voordeelige wijze van het goed af te helpen. Niet alleen is de knecht niet verschenen, maar de gekochte waar bleek niet de helft waard te zijn van hetgeen er voor betaald was. Het heetten goederen te zijn van de ten toonstelling, die weg moesten, omdat de te genwoordige eigenaar plotseling naar Duitsch- land zou vertrekken waar zijn vader op ster ven ïflöj. Een ieder zij op zijn hoede tegen de kwa de praktijken van deze en dergelijke gevaar lijke snuiters. Schagen, Vrijdag 1.1. gaf de Vereeniging voor Volksvoordrachten, alhier, haar tweede of laatste openbare vergadering van dit seizoen, in het Noord-Hollandsch Koffiehuis. Een ei volle zaal was wel het sprekend bewijs dat deze soort van vergaderingen bij het volk meer en meer gewild worden. De Voorzitter, de heer Bakker, opende de vergadering en droeg op zeer verdienstelijke wijze //Isaak op den Dam, van Justus v. Maurik, voor, waarna door de Rederijkerskamer de Roos de beide tooneelstukjes//Juffrouw Antje" en //Schuiven gaan ze," zeer tot tevredenheid van het publiek werden opgevoerd. De Harmoniekapel, was natuurlijk ook we der op zijn post en kweet zich flink van zijn taak. Waren op de laatste vergaderingen steeds krachten van buiten te hulp geroepen om derge- lijken avond aan het doel te doen beantwoorden, met zekeren trots merkten wij op, dat dezen avond met eigen krachten werd gewerkt en tot stand gebracht. Naar wij vernemen zal den 8 April e. k. in het Noord-Hollandsch Koffiehuis eene lezing worden gehouden, door den heer P. H. Lamberts Jr. van Amsterdam, welke heer zich in de Litteratuur op hetzelfde gebied beweegt als zijn vriend, de heer Justus van Maurik. Bij Kon. besluit is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Schagen, J. Caland, thans te Elburg. Van uit Noord-Schanvoude deelt men ons als bijzonderheid mede dat in het begin van deze week aldaar, eene hen onverwacht te voorschijn kwam met een nest kuikens, door haar in de open lucht uitgebroed. Voor zeker ook wel een teeken van het voor het jaargetij zachte weder. De wedrennen te Bussum zullen dit jaar 19 Juli aanst., die te Clingendaal bij 's Gra- venhage 30 Aug. d. a. v. plaatshebben. Woensdag 1.1. zijn weder 4:2 runderen, toebehoorende aan den veehouder J. Berkel te schiedam, als verdacht van longziekte ont eigend om te worden afgemaakt. Te Noordwolde (Friesland) hadden een paar dieven, ten nadeele van zekeren landbou wer, juist elk een zak met aardappelen gevuld, toen iemand op dit nachtelijk uur nog eens even buiten kwam om een luchtje te scheppen. Hij ziet twee mannen zich haastig verwijderen en spoedig worden de zakken, die hun te veel hinderen, weggeworpen. De wandelaar begrijpt nu wat er gaande is, hij wekt den eigenaar der aardappelen en deze heeft nu in plaats van verlies, twee zakken gewonnen door het nach telijke bezoek der dieven. Te Dantumawcude woog een kalf schoon aan den haak ruim,900 Netï. ponden, 't Beest was alleen met zoete melk gevoed. Te Leiden is in de vorige week een vrouw bevallen, die behoorde tot de menschen, welke door vrouw Van der Linden vergift is toegediend. Het kindje, dat geboren werd, was geheel zwart en de moeder bevindt zich in levensgevaarlijken toestand. Uit. Rennes schrijft men: Een kind had ergens een dynamiet-patroon gevonden, en nam die mede naar de school, waar hij haar onder de les stuk plukte. De patroon ontplofte en sloeg de schooltafel aan stukken. Het kind heeft al zijn vingers ver loren, terwijl verscheidene zijuer makkers lichte kwetsuren hebben bekomen. Men schrijft ons uit Helmond: De heer H., alhier, een algemeen geacht en bemind persoon, was reeds verscheidene jaren als chef de bureau werkzaam bij de heeren Van Prinzen en Van Glalbeek, het grootste kantoor in deze gemeente. Hij genoot het volle vertrouwen zijner patroons ent toen hij onlangs zijn zilveren bruiloft vierde, ont ving hij van alle zijden de meest ondubbel zinnige blijken van genegenheid. Korten tijd geleden echter meenden zijne patroons hem op eene minder eerlijke behandeling in ziin betrekking gepleegd, te betrappen. Er werd een nauwgezet onderzoek ingesteld, waardoor aan het licht kwam, dat hij zich reeds ce- ruimen tijd aan een reeks van valschheden en grove verduistering van gelden had schuldis gemaakt. De justitie te Roermond, door dc

Schager Courant | 1884 | | pagina 2