Uinnenlamhch iS ieuws. oor pijnlijk aandoen en ons plotseling tot de treurige werkelijkheid terugbrachten. Vrede van buiten, maar in verschillende landen oorlog van binnen. Niettegenstaande de steeds toenemende middelen van gemeen schap, de daaruit voortvloeiende uitbreiding van handel en nijverheid, niettegenstaande al deze oorzaken van vooruitgang, van toeneming van rijkdommen en vermeerdering van welvaart, hoort men nog allerwege klachten aanheffen, waaruit zoo zonneklaar blijkt, dat het geluk nog niet is gevonden en de tevredenheid der meeste menschen zeer veel te wenschen over laat. 't Kost waarlijk niet veel moeite, om de hoofdoorzaak van dien toestand op te sporen. Wanneer een werkman een behoorlijk dag geld verdient, wanneer hij daarenboven 't geluk heeft, eene zuinige, werkzame, overleggende huisvrouw te bezitten, dan kan hij behoorlijk leven. Zijn stand in de maatscbaijpij noopt hem niet tot groote uitgaven voor woning, kleeding. enz. Hij kan zich in 't redelijke verschaffen, wat hij noodig heeft. Maar wan neer die man bij herhaling de oogen vestigt op hen, die, al is 't maar één trapje hooger staan dan hij, wanneer daardoor bij hem wordt opgewekt eene begeerte naar de genietingen, welke die anderen zich kunnen veroorloven, dan begint in zijn gemoed een zaadje van wan gunst te ontkiemen. Gelukkig wanneer dit zaadje in de geboorte verstikt. Dan blijft hij de tevreden man, die zich in zijnen stand en van zijn standpunt op minderen nederziende, gelukkig en rijk gevoelt. Ongelukkigerwijze gebeurt dit maar zelden. Onkruid groeit in den regel welig op en zoo gaat het ook hier. Dat voorbeeld, die levens wijze van den buurman heeft zooveel aantrek kelijks voor hem, dat hij er geen weerstand aan kan bieden en er door wordt medcgesleept. Die zucht naar standsverheffing is de moeder der ontevredenheid, die de kracht voor den arbeid verlamt. Hij beproeft te vliegen, verheft zich werkelijk voor een oogenbük boven den grond, meent daardoor te kunnen vliegen, maar spoedig moet hij bemerken, dat de kracht zijner vleugels ontoereikend is. Hij ploft neer, bezeert zich in zijnen val, en terwijl hij daar kermend en mistroostig op den grond ligt, ontsnapt hem de verzuchtingwaarom hij wel, en waarom ik niet. Onverstand en de daaruit geborene onte vredenheid zijn derhalve de voornaamste oor zaken van die zucht naar verandering in de bestaande toestanden, welke vooral in den tegenwoordigen tijd maar al te veel wordt waargenomen. In die landen, waar de geestesontwikkeling nog op eeneu lagen trap staat, waar luiheid eene hoofdondeugd is, zullen de leerstellingen van hen, die eene algeheele gelijkheid van bezitting verkondigen, zeer geredelijk ingang vinden, 't Ontbreekt nooit aan dezulken, die liet er op toeleggen, om de gemoederen in eenen staat van gisting te brengen en door allerlei bedriegelijke voorstellingen velen tot hunne partij over te halen. Toen na den ongelukkigen oorlog in 1870 de Communisten in Frankrijk een groote rol speelden, deden zij zich voor als ware vader landers, als mannen, die op 't voetspoor van de groote omwenteling, hunne verdrukte mede burgers een staat van vrijheid en gelijkheid zouden verschaffen, waarnaar reeds zoo lang reikhalzend was uitgezien. Was 't wonder, dat luinne voorstellingen een bereidwillig oor vonden bij zoovelen, die door den oor.og verarmd en Daarenboven toch afkeerig waren van vermoei- enden arbeid en oneindig liever leefden, zonder de handen uit te steken Jazoo moest het zijnDie rijken en vermogenden, die zich baadden in overvloed, moesten van hunne rijkdommen berooid en daarna alles gelijkelijk verdeeld worden. Alles, zooals 't nu bestond, moest omgekeerd en vernietigd worden, eii dan eerst zou er een gelukkige tijd voor 't menschdom aanbreken!" Die leer is toen niet voor 't eerst verkondigd. O, neen! reeds jaren vroeger werd ze reeds m ons vaderland gepredikt, te midden van meer bedaarde, meer gelukkige Nederlanders. Onder anderen in 1845, toen't misgewas van den aardappel en de verhooging vaiule brood- pnjzen ontevredenheid deden ontstaan, toen vond men in ons vaderland ook raddraaiers, die 't beproefden, om in troebel water te visschen. Het oproerige krantje „de ontwaakte leeuw spoorde de armen aan, om eenvoudig de woningen te plunderen van hen, waar de rijkdom woonde. We zijn, zoo lang vertrapt verneerd, zoo lang als slaven overheerd" en zoo ging 't verder. Gelukkig werd No. 2 van 't blaadje op de drukkerij in beslag genomen en spoedig had alles weder zijn gewoon aan zien gekregen, en waren orde en rust terug gekeerd. Zoo ging 't helaasin 70 in Frankrijk niet en de geschiedboeken vermelden de onzinnig heden, bedre,en door hen, die geheel Parijs aan de vlammen wilden opofferen, om alles nieuw te maken en eeD nieuwe orde van zaken in 't leven te roepen. Welk verschijnsel deed zich hierbij echter voor P Dat er onder de hoofdleiders der Commune mannen waren, die reeds dadelijk hunne prin cipes verloochenden. Er werden mannen gearre steerd, die in 't bezit waren van aanzienlijke sommen. Om die eerlijk te verdeelen en^ zoo doende de gelijkheid te grondvesten? Neen! om zich met den buit te verrijken en die zoodoende reeds zeiven de fondamenten ver nielden van 't gebouw, dat ze wilden oprichten, en waardoor bleek, dat hunne theorie onhoud baar was. Doetinchem. P. van de Velde Mz. Eenige veeeigenaars onder anderen uit Wie- ringerwaard en Barsingerhorn waren van de week getuigen van een juist niet alledaagsch voorval in den veehandel. Zij zaten namelijk te Furmerende te wachten op de vereffening hunner zaken voor geleverd vee, voor Ameri- kaansche rekening opgekocht door een neef van den IJ eer S deze Heer voor dit doel eene som van 30,000 gulden uit Amsterdan moetende lichten, nam de vrijheid met die gelden naar Engeland te vertrekken in ge zelschap zoo men zegt van eene jonge dame. De veehouders vergeefsch wachtende wilden hun vee niet afleveren. Een telegram naar Amerika werd verzonden om orders en het ant woord was: andermaal 30,000 Gl. te Amster dam bij den bankier beschikbaar te stellen. Het gerucht wil dat inmiddels de reisluchti- ge neef gevonden en het grootste gedeelte van zijne rijspenningen nog gered is kunnen worden. *Dezangvereeniging Caecilia te Barsingerhorn mag zich verheugen in ledental toe te nemen. Na de uitvoering van 20 April hebben zich ruim 30 ingezetenen bij het gezelschap aan gesloten, zoodat het ledental nu ruim 80 is. Te Sneek waren Maandagnamiddag een paar jongelieden bezig met liet uithalen van vogelnesten, toen zij in dat werk gehinderd werden door iemand, die het hun verbood Een der jongelieden werd daarop zóó woedend, dat hij met zijn mes den man den neus ge deeltelijk afsneed. De knaap is in hechtenis genomen. Een ontzettende brand heeft Dinsdag te Eksloo, gemeente Odoorn in de provincie Drente, gewoed, waarbij zeventien huizen ge heel in de asch zijn gelegd. Onder de ver brande gebouwen bevindt zich ook het gemeen te-huis. Eenige stuks vee moeten nog in de vlammen zijn omgekomen, terwijl ook een vrouw bij deze ramp het leven verloor Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men nog in het onzekere. IIij zon ontstaan zijn in een arbeiders woning en daar de hui zen dicht bij elkander staan zou een gcheele reeks woningen achter elkaar door de vlam men zijn aangetast, lntusschen ontbreken voor alsnog alle nadere bijzonderheden. Het bestuur van het Ambacht van Westfriesland genaamd de „Vier N'oorder- Koggen" heeft den 23sten met 25 tegen 2 stemmen besloten, voor 'f 150,000 deel te nemen in het kapitaal van ongeveer f 500,000 voor den aanleg van den ontworpen locaal- spoorweg Medemblik-Hoorn benoodigd. Zaterdagavond een oogenblik groot rumoer in de Warmoesstraat te Amsterdam. Twee mannen wandelden door Amsterdani's Picca- dilly eu hun aandacht viel op een bankbiljet van t 00, dat, blijkbaar verloren, op den grond lag. Snel bukte zich een hunner om de be geerde vondst te bemachtigen, en hij sloot het m de stevig toegeklenide vuist. „Samen deelen," roept de ander, maar 't was geen ïijkaard, die den schat in zijn bezit had, en hij weiger de het fortuintje voor de helft af te staan. Hevige woorden van beide zijden volgden, en de twistende partijen waren op het punt tot naiidtastelijkeheid over te gaan, toen een der j omstanders, die liet papiertje had te zien ge ut-gen, hun mede deelde, dat zij de wape nen konden laten rusten, 't Sop was J niet waard: het voorwerp van den strijd was een in den vorm van het b bankbiljet gedrukte reclame van eei/ óT^ kooper. u',e» Bedremmeld stonden daar de toornicre delaars. De winst was weg, en de vriend^"1' door de bittere woorden bedorven. S Ter gelegenheid van den schoon^ l vonden de dienstboden, in het hotel de Xh E landen, te Wildervank, in het stroo vai/ der bedden, eene portefeuille, waarin u - behalve een polis, tweehonderd veerticr 7 den aan bankbiljetten bevonden. I)e eerff i meiden brachten dit aan hare meesteres 1 het na vele moeite gelukt is den eigenaard portefeuille, die in October 1883aldaareeWg had, te vinden. Te Bergen-op-Zoom is een paling crev„ gen van 17 kilo. Het dier was 1.75 nieter W bij een dikte van 56 centimeter. Het mo,^ J is naar Antwerpen verzonden. 0 Men schrijft uit Termunten: Hoe broos 's paenschenleveu is, bleeks begin dezer week hier weer duidelijk. Zonda» I tegen den avond begat de vrouw van L. Li' deman, een daglooner, wonende op de Bottel; onder Woldendorp, zich welgemoed naar de, landbouwer FI. Derksema, om voor de afva. zige meid de koeien te melken. Terwijl ze I de tweede koe bezig is, verwijderde de knetil met het voeren belast, zich even om een wei' i nig stroo te halen. Bij zijne terugkomst, vond hij de vrouw I waarschijnlijk door eene beroerte getroffen, ach ter de koeien liggen. Geneeskundige hulp ver mocht niets; reeds den volgenden dag overleed zij, zonder tot haar bewustzijn teruggekeerd te zijn. Door een winkelier, grossier in koloni ale waren en gedistileerd te Tilburg, zijn fil qnitantiën afgegeven op ongezegeld papier, ofschoon het bedrag van ieder meer dan/lol bedroeg. De qnitantiën zijn door de commis sie van 's rijksbelastingen te Goirle in beslag] genomen. De daardoor verschuldigde boete bedraagt f 1600. Omtrent denbrand te Elksloo in Drenle, meldt men het volgende De brand is ontstaan in eene arbeiderswoning. Spoedig deelden del vlammen zich aan de belendende gebouwen! mede, en daar het vuur voedsel vond in def rieten daken, stonden dra een achttiental huizen! in lichterlaaie, welke bijna allen totaal zijn afgebrand. Onder de vernielde gebouwen is ook het gemeentehuis. Een spuit is te Eksloo1 niet aanwezig, doch al ware die er geweest, zij had tot het beteugelen van zoo'n vuurzee] toch weinig of niets kunnen uitrichten. Sommigen verloren alles, anderen redden't een en ander schapen en varkens zijn bij r enkelen verbrand. liet liuis van den winkelier en logementhouder Bussemaker, waarin liet gemeentehuis, is een puinhoophet archief van de gemeente is met nog enkele stukken behouden. Vele waren verzekerd, doch daar onder enkele te laag, andere hadden niets verzekerd. Geheel gebrek aan bluschmiddelen en de rieten en strooien daken brachten veel bij om de brand uit te breiden, Van andere zijde vernemen wij, dat bet bericht, als zou een vrouw in de vlammen! zijn omgekomen, op een misverstand berust; menschenlevens zijn bij deze ontzettende ramp f niet te betreuren. De behuizing waarin brand ontstond, was van J. Belt, liet achttien- E tal huizen werd bewoond door twintig gezinnen Slechts zeer weinig is van de inboedel gm'e£l" kunnen worden, daar de vlammen z>cd 0 zettend snel verspreidden en om ,ee,° grepen. Verbrand zijn o. a. 2 koeien, 4 ka' veren, 3 varkeus en 40 schapen. Op bet ooge11^ blik, dat de brand uitbrak, was er juist êellie??e teraadsvergadering. Een der raadsleden sp°e zich naar huis, had het geluk zijn p«ald redden doch zijn rijtuig moest hij branden nog achterlaten. De verwarring in de gemeente, waar 111 slechts zelden van brand hoort, was zoo gr°^ dat een begravenisplechtigheid halverwege staakt werd. De familie Warring was voren op weg getogen om haar °vel moeder ter laatste rustplaats te leiden. men de begraafplaats bereikte, brak de e- uit. Men liet het lijk nu midden °P i|)en staan en ijlde naar Eksloo terug om te nsip te redden en te blusschen. ,-en Over de oorzaak van den brand allerlei geruchten, waaruit het niet el0 I lijk is een bepaald leit op te sporen.

Schager Courant | 1884 | | pagina 2