Ao. LSSA. 28stc Jaargang. Jté 1777 0 ALGE Meen A. DVERTENTIE' ZOADAG A IE U W S- &LAS»boc W B L A POSTERIJ. SCHUTTERIJ. Een VOLKSLEIDER. J. WINKEL, Laan, Wijk D, No. 5. Schagen, 6 Mei 1884. - T^T Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertenticn in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Ingezonden stukken één dag vroeger. De Directeur van het postkantoor te Schagen, brengt bij deze ter a'gemeene kennis, dat het kantoor, aanvangende op den 20 Mei a. s., des namiddags zal geopend zijn van half zes tot half acht. De Directeur, IIEYLIGERS. Gemeente Helm gen. Bekendmakingen, P O li ITS K. Ter gemeente-secretarie alhier zijn inlich tingen te bekomen, omtrent een op 15 dezer op de markt gevonden zilveren Scluiar. BURGEMEESTER en 'Wethouders van Schapen, roe pen mits deze op, alle zoodanige Ingezetenen die op den len Januarij 1884, hun 25ste Jaar van ouderdom zijn ingetreden, henevens de zoodanigen, die zich van Buitenlandsch in deze Gemeente gevestigd hebhen, voor zooverre zij nog in een der Klassen van de Schut terij vallen, om zich tusschen ]5 Mei en 1 Junij aan staande, ter Secretarie dezer Gemeente voor den Dienst dor Schutterij te do«n inschrijven, zullende tot ont vangst van hun aangifte te dier plaatse speciaal wor den gevaceerd op alle werkdagen des voormiddags van 9 tot 12 ure. Tot naricht der belanghebbenden dient: Dat als Ingezetene in deze worden beschouwd, aRe Nederlanders, in het Rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle Vreemdelingen, in het Rijk woonachtig, welke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelogd. Dat de aangifte tot Inschrijving in alle gevallen voor de Ingezetenen van de hierboven bedoelde ouder Historische Roman van Ferdinand Schiflcorn. Uit het Duitsch. (38). VIER-EN-TW[NTIGSTE HOOFDSTUK. Misko's Plan. Den volgenden morgen vlogen twee sleden met vier paarden bespannen en beiden vergezel t door hu zaren, over de gladde sneeuwvlakte, welke van Kishegy in de richting naar de hoofdstad voerde. Het vierspan van do eerste slede word gemend door F.rösi zelvcn, de vurige paarden gaven den menner de bandon vol, en daar de in sluiers od mantels gehulde vrouwengestalte, die naast hem zat, geen lust toonde om een gesprek met hem aan te knoopen, bleef ook hij zwijgen, of sprak met do paarden, lof en beris ping naar verdienste uitdeelende terwijl hij de laatste door eenige zweepslagen kracht bij zette. Op den eikenheuvel verschrikten de paarden voor een groote massa raven, die bij het naderen van de slede krassend opvloog. Het scheen Erösi toe, alsof er iets van een boom viel, doch er bleef hetn geen tijd over, nauwkeuriger toe te zien, daar hij al zijn zinnen noodig had, de terzijdo springende paarden te beteugelen. Des te meer tijd tot nadenken en rondzien had Roman, die in de tweede slede zat, w dke op een afstand van eenige bonderde schreden volgde. Men had ditmaal alle denkbare voorzichtigheid aangewend, om den sterken man iedere mogelijkheid tot ontvluch ting te ontnemen. Met zware ijzers aan handen en voeten gebonden, zat hij tusschen twee hnzaren, die de geladen karabijnen voor zich op do knieën hielden, terwijl acht arderen met blanke sabels in den vuist aan de zijden van de slede stonden. Zoo had de gevangene alleen te meer de oogon en gedachten tot zijne vrije beschikking, en van beiden maakte hij op dpn eikenheuvel een ruim gebruik. Hij erkende in het vallende voorwerp bij den eersten blik de kleederen en overblijfselen van de lichamen van Piotru en Bretsehka, en ofschoon hem daaruit de samenhang der verschillende gebeurtenissen van den kaatsten nacht niet duidelijk werd, zoo zag hij toch in die huiveringwekkend spoedige terechtstelling het werk zijner vrienden en wist hij, dat zij hem dus UITGEVER: TE SCHAGEN, wj; Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.00. Afzonderlijke nummers f 0.05. Adverientiën van één tot vijf regels f 0 75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. dom behoeven gedaan te worden, ook dan zelfs, wan neer de belanghebbenden vermeenen tot de vrijgestel den of uitgeslotenen tot den Schutterlijken Dionst te behooren, dat zij, die bevonden zullen worden zich niet voor den len Junij 1884 te hebben doen Inschrijven, door het Plaatselijk Bestuur ambtshalve worden in in schreven, en ter zake van hun verzuim in een geld boete vervallen, terwijl dezelve daarenboven zo ider Loting zullen worden ingelijfd. En wordt overigens de Ingezetenen aangemaand om zich tijdig van een Geboorte-Extract te voorzien, en zich alzoo van hun juiste ouderdom te verzekeren, ten einde do Inschrij ving behoorlijk geschiede, en zij alzoo niet komen te vervallen in de straffe bij de Wet bepaald. Schagen, den len Mei 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. LANGENBERG, Burgemeester, DENIJS, Secretaris. MA UK T WEZEN. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, wegens den invallenden Hemelvaartsdag, de weketijksche Ttonderdagsche markt, zal gehouden worden op Woensdag den 21 en Mei a. s. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, G. LANGENBERG. de Secretaris, DEMJS. Bi tin en Ion dsch lil ie nies. Bij gelegenheid van de zilveren blnilofc van den heer H. te Zijpo, had Vrijdag een droevig ongeluk plaats. Terwijl, om ruimte te winnen, een biljart op zijn kant tegen den niet nit liet oog verloren hadden. Pe laatste twijfel hieromtrent werd hem ontnorwn door do reusachtige letters op eon plank, die aan de voeten der toroclit- gestelden was bevestigd, en welker inhoud zich alleen met behulp van eenige fantasie liet ontcijferen en bestond in de drie woorden Dood aan de verraders Calligraphie en Orthograpbie verrieden namelpk den leerling in de edele schrijfkunst en ontlokten Roman onwilb keurig een droevig glimlachje. Deze kromme letters herinnerden hem namelijk de zaligste uren vin zijn levem, die uren, die hij in d-n leen van den winter had doorgebracht in zoet gekeuvel met Illona, terwjjl Misko in het andere vertrek met meer vlijt dan bekwaamheid zich alle moeite gaf, het door Roman op z'|n verzoek voorgeschreven schrift, na te teekenen. In zijne hoedanigheid als adjudant had namenlijk de Zigeuner knaap het gebrek aan schoolonderwijs zoo gevoelig ondervonden, dat hij besloot door eigen vlijt dit gebrek te vergoeden, en begon dit besluit dan ook dos te jveriger nittevoeren, te meer daar dit ontsprong uit een uitspraak van zijn vader, die hem dikwijls genoeg te denken had gegeven. Wanneer wj Zigeuners," zoo had de ondo gezegd, „als kindoren in de school bij de boeken zaten, in- plaats van in het woud rond te loopen, dan zou men ons spoedig niet meer verachten en vervolgen, en menigeen van ons woonde dan in een paleis en liet zich in eon gouden wagen rondrijden. Doch na zes weken van zelf beheersching we-d den arme Misko het zitten in de kamer onverdrigelijk, en werden zijne uitstapjes steeds langer terw jl zijn studie-uren zooveel verkortten; na verloop van twee weken gaf Misko voor zijn persoon elke hoop op een paleis en gouden wagen op, w mrbij hij zich troostte met de gedachten, dit het woud toch eigen lijk sehooner is dan een paleis nit zuiver goud. Maar het eerste praktische gobruik. dat de zoon der wilder nis van de half volleerde kunst gemaakt had, was karakteristiek voor de natuur van den zonderlingen knaap, wiens borst een vulkaan vol hartstochten ver borg, wiens karakter bestond uit eene vorwonder! jke vermenging der meest hetorogeene eigenschappon, „Arme jongen," dacht Roman, „onvermoeid en teu gelloos in de vijandschap zoowel als in de vriendschap, zal hij zekerlijk nog pogingen in het war* s tellen om mij te bovrjdjn on zich zolvon daarb j to vergeefs opofferen." muur was pezet, speelden een paar kinderen in de onmiddelijke nabijheid daarvan. Plotseling viel het biljart om, dat neerkwam op het hoofd en den rug van een zesjarigen knaap. Het kind was terstond dood. - Tegen de gemeente Alkmaar zal eene actie tot schadevergoeding worden ingesteld door de weduwe Siebrands, wier echtgenoot den 3den dezer doodelijk werd getroffen door een stuk hout dat van den steiger voor den gevel van de stadswaag viel. Zij acht dit een gevolg van nalatigheid of onvoorzichtigheid. Het gvmnastiekfeest, te geven door de z/Vereeniging voor Volksvermaken" te Hoorn, ter gelegenheid derope >ing van de Spoorweg- lijn ZaandamHoorn op Dinsdag 20 dezer, ondervindt veel deelnemers. Afdeelingen van het gvmnastiekverbond uit Amsterdam, Haar lem, Zaandam, Hoorn, Koog-Zaandijk Pnrmer- end, Schagen, en Wormerveer hebhen zich aangegeven met een getal van niet minder dan p.m. 200 turners. Aan dit feest is een wedstrijd verbonden van vrije oefeningen (z. g. kamer-gvmriastiek) waarvoor wordt uitgeloofd een gouden, verguld zilveren en zilveren medalje. De leiding der uitvoering is in handen van den heer P. C. Adrian te Amsterdamals Juryleden zullen fungeeren de leeraren in do gymnastiek, F. C. Grote te Amsterdam, J. Noordraven te Zaandam, P. N'. G. Eenders te Hoorn, A. A. Sprenger te Haarlem en H. Tusschen broek te Alkmaar. Pchalve de bovengenoemde twee vloog er nog tor- zelfdor tijd in de/.elldo richting een d^rde slede over de sneeuwvlakte, alleen met dit onderscheid, dat de laatste niet den landweg hield, maar op weinig be gane veldwegen 9n gedeeltehjk zelfs op de met sneeuw bedekte velden eene denkbeeldige richting volgde, een kunststuk, dat een even bekwaam koetsior als kenner van het terrein vorderde. Beideeigonschappea vercenigdo Morkuln,deze was de bestuurder van de derde sleilo in ile hoogst mate in zich, en hj zoowel als zijne reisgenooten Denatu en Misko, dachten zoo min aan eetiig gevaar, dat zj een zeer ijverig gesprek met elkander voerden. Morkuln was het gesprok begonnen met aan Misko, die achter hem zat, te vragen of en welk plan hij in den afgeloopen nacht tot Romau's bevrijding had beraamd, 011 ook bekende hij tegelijkertijd dat hij en Denatu, ofschoon zij na de terechtstelling op den eiken houvel geen oog haddon toegedaan, toen nie's verstandigs hadden tot stand gebracht. Misko keek op, gelijk iemand die uit eon droom ontwaakt. „Welnu, ik dacht ook niet veel, want ik sliep," ze'de hij. „Mooi zon; Misko," nitwoorlde Donafn geërgerd, „dan rijden wij zeker alleen om Roman te zien hangen, en daarmede zal hij ook weinig geuaat zijn." „Nu ja, Do latn, ook mot hot denken zullen wij hem niet helpen, want er is slechts een middel, hem te bevrijden, en dat is zoo eenvoudig, dat men daarbij volstrekt niet behoeft to denken," zoide Misko nu, waarop hij weder zijae oogen sloot, als wildo bij nog een slaapje doen. Morkulu schudde bedenkelijk het hoofd, doch Donatu riep uit: „Hoor eens Misko, gn9n van ons is voor eon weinigje vervaard, maar de duivel zal mij halen, wanneer ik vermoed, hoe men een in ijzer geslagen man uit een hoop huzaren weghaalt „Dat weet ik ook niet", antwoordde Misko lonk, „maar voor zoover ik hoorde, blijft do Magyaar in 8t.fstran overnachten, en van daar zijn wij dicht bij de grenzen." „Tle'Jige God, Misko, ik geloof dat gj nw verstand hebt verloren!" riep Donatu uit, „wat hebbea wij aan do grenzen, wanneer wij bent niet kunnen b_- vrjdeu?"

Schager Courant | 1884 | | pagina 1