mm! Èiinn en lan dsch N ie tiivs - Buitenlandsch Nieuws. a ,„nn. -o-O- Die eenvoudige man was dus gelukkig, ronder zelfs zulk een onmisbaar kleedingstuk te bezitten. Velen moge dit als onwaarschijn lijk en overdreven in de ooren klinken, toch is 't waar, dat er menschen zijn, die ,weinig behoeven, om tevreden en vergenoegd te leven, terwijl anderen met de grootste schatten ont- tevreden blijven. Wanneer we, na dien gemaakten zijsprong, naar onzen ouden weg terugkeeren, dan zullen we hoogst waarschijnlijk tot deze conclusie komende meeste menscnen haken en wenschen naar rijkdom. Er zijn vele menschen, die ook niet afkeerig zijn, om daarvoor moeite te doen, maar in den regel duurt het hun te lang en daarom nemen ze hunne toevlucht tot onge oorloofde middelen, en eindigen met ongelukkig te worden en arm te blijven. Meer dan eens zijn er geschriften uitgegeven onder de aanlokkende titelskunst om rijkdom te verwerven; kunst om met weinig veel te kunnen doen. Enkele nieuwsgierigen koopen die werkjes, die gewoonlijk niet duidelijk ge noeg geschreven zijn en zeer spoedig, na heele of halve lezing ter zijde gelegd worden. Eu toch bestaan er middelen, zekere, uitstekend werkende middelen, om op eene eerlijke wijze zijne bezitting te vermeerderen, zonder daarom rijk te kunnen worden. Dat woordje rijkbe- teekent zooveel en hoe onbereikbaar is dit niet voor velen, maar zoo ver te komen, dat men langzamerhand in de wereld vooruitgaat en bij niet al te hooge eischen, in eigene oogen een zekere welstand geniet, dit behoort volstrekt niet onder de onmogelijkheden. Als een zeer krachtig middel, om dat doel te bereiken, noem ik de spaarbank. Bij de vele en luide klachten, die overal gehoord worden over de verregaande zucht tot ver kwisting, in den tegenwoordigen tijd, heerschen- de onder dezulken, die het lieve geld zoo moeielijk kunnen missen,, is het toch een ver blijdend verschijnsel, wanneer we, eenige dagen geleden,nog weder mochten lezen, dat er ge durende de weinige levensjaren van de Rijks Post-Spaarbank reeds voor meer dan drie millioen gulden is ingebracht. Dat is dan toch geld, dat men niet verkwistte, maar wegge legde, bespaarde. Ik weet wel, dat er aanzien lijke sommen zijn uitgehaald, maar 't blijft toch altijd waar, dat uit de vele inlagen duidelijk blijkt, dat nog menigeen zucht en lust heeft, om op deze eerlijke wijze zijne bezitting te vermeerderen. En wanneer nu bij de gemelde drie millioen nog al de duizenden gevoegd worden, die in de verschillende spaarbanken van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn ingelegd, dan verkrijgt men een inder daad eerbiedwaardig kapitaal. Iloe prachtig deze resultaten ook zijn, in mijne oogen moeten ze nog geheel anders worden. Is 't cijfer van de totaal inbrengsten dan nog niet hoog, riiet aanzienlijk genoeg? Hoog is 't; ja, wat nog vreemder zal klinken, 't is te hoog. Er zijn nog maar al te veel lieden, die de spaarbank beschouwen als de tijdelijke bewaarder van hun geld en dat is ze, wezenlijk beschouwd, niet. Ze is geen depositobank, waarin men eenige hon. zich moeten schikken. Wat kunt gij haar aanbieden, wanneer zij om uwentwil het huis van haar grootvader verlaten heeft eu het toekomend erfdeel derven moet? \V inneer Hansen u zonder meer ontslaat, zult gij dan a deljjk een andere betrekking hebben? En zelfs wanneer dit gebeurde, kunt gij daarop dan een huishouding bege ven, zooals Ellen, die in overvloed is opgevoed, dit zal verlangen Mijne liefde „Reinhard, Reinhard, bouw toch niet op zulke overdreven beginselen! Yóór het trouwen ziet de liefde alles rooskleurig, maar na de wittebroodsweken. „Wij zullen daarover niet redetwisten, Moeder," zeide hij, terwijl hij met do hand een afwijzende beweging maakte, „voor mij staat nog dit ééne vast, dat ik van Ellen niet kan afzien. Op de mogelijkheid, ontslagen te worden, heb ik mij reeds voorbereid, ik zal in dat geval beproeven ons hótel zijn oude reuomméo terug te geven. Ik denk, dat wanneer ik hieraan al mijne krachten wijd, het mij ook wel zal gelukken," ging hij voort, terwijl hij in gedachten verzonken bleef, „ik heb eenige vrienden, die mjj willen onder steunen, en de routine kan men zich immers roet ijver en liefde voor de zaak spoedig eigen maken." „Het is met zoo gemakkelijk als gij gelooft," zeide zij nadenkend, „vooral in dit geval niet, want het verval van ons hótel gaat gepaard met de schulden, die wy met kunnen delgen." „Misschien kan ik wel met de schnldeischers een accoord treffen, zij moeten ons uitstel van betalen Hdusschen, zoover zijn wij nog niet, ik hoop altijd nog, dat mijnheer Hansen Hij moest hier afbreken, want do kollner was met derden en nog meer voor enkele weken of maanden in bewaring geeft, terwijl men voor de moeite van 't bewaren niet alleen geen geld betaalt, maar zelfs nog geld er bij ontvangt. Dat is naar mijne bescheiden meening de bedoeling niet, die de oprichters voor den geest zweefde, die hun deed besluiten, zulk eene onderneming te wagen. Dat zou geen ware filantrophie zijn. Laat mij daarom nog even nagaan, wat men door sparen moet verstaan en hoe de spaarbank de deugd van spaarzaam heid moet opwekken en daarna schragen met alle mogelijke kracht. Sparen is 't vermijden en nalaten van vele onnoodige uitgaven, waardoor men in de ge legenheid komt, om 't geld, clat anders daar voor werd uitgegeven, weg te leggen. In den regel kunnen dit geene groote sommen zijn. Die kleine bedragen, zorgvuldig bij elkander vergaard, nemen na verloop van tijd, grooteren omvang aan en vormen daardoor den grond slag tot eene kleine bezitting, tot een nood- penning. 't Is ongeloofelijk hoe menigmalen enkele centen door de vingers glijden voor zaken, die men kan missen, zonder daarom nog tot gierigheid over te slaan. Die enkele centen, verzameld tot een gulden, zijn de oorsprong van een later kapitaal. Velen bewaren zeiven die centen en noemen 't kinderachtig, om die aan anderen in bewaring te moeten geven, als of ze dat zelf niet bij machte waren. Maar de mensch is zwak en zoo menigmalen doen zich omstandigheden voor, waarin men naar die bewaarde penningen grijpt en ze aanspreekt en verbruikt, en is men eenmaal zoover, dan komt er dikwijls niet veel van tweede poging. 't Is een heerlijk denkbeeld, wanneer men na verloop van jaren van vlijt en werkzaam heid en spaarzaamheid zich in 't bezit ziet van eene som, die in de oogen van den rijken misschien nietig zal schijnen, maar die, geëven- redigd aan den stand van den spaarder, in diens oogen een schat is, vooral ook omdat die som eene des te hoogere waarde heeft door de eerlijk aangewende poging, om die te krijgen. Doetinchem. P. van de Velde Mz. Maandag 9 Juni is het de dag waarop de Heer K. Breebaard zijn 25 jarig Dijkgraaf schap hoopt te herdenken. In Waard en Groet polder alsmede te Winkel enz. schijnt men dezen voor hem zoo heugelijken dag niet on opgemerkt voorbij te willen laten gaan. Naar men verneemt zal gedurende den plechtigen herdenkdag van den dood van Prins Willem I, vallende op Zondag 20 Juli, de Zang- vereeniging Amicitia te Kol hom zich in de kerk doen hooren met eenige gewijde Vader lands lievende liederen. Aan een te Nieuwe Niedorp op 4 Juni j. e. gehouden kolf-wedstrijd namen 13 per sonen deel. De prijs werd gewonnen door j. Kuileman en de premie door J. van der Deure, beide aldaar. Door eene commissie te Wieringer- waard zijn Dinsdag 1.1. 25 stuks gekozen uit de 52 aanwezige runderen om te worden gezon den naar (je tentoonstelling te Amsterdam. hot vreemdelingenboek binnen getreden en berichtte de oude dame, dat de gaat baar om een onderhoud verzocht. De oude dame zette haar bril op en bekeek aan dachtig den Daam, „Friedrich Tauber?" zeide zij nadenkend. „Zou dat mogelijk zijn riep zij uit. „Het is nu twintig jaar geledea, bij was toen nog een zeer jong mensch, Hoe ziet die heer er uit?" vroeg zij eensklaps den kellner; „armoedig?" „Integendeel, mevrouw, hij heeft veel kisten bij zich en hij draagt aan de hand een ring, die een klein vermogen vertegenwoordigt." „Zoo, voer hem hierheen en breng ons een flesch van onzen besten rijnwijn. „Een bloedverwant, mima?" vroeg Reinhard, toen de kellnor vertrokken was. „Heen, maar een oude bekende," antwoordde zij in gedachten, „gij zult daar misschien eea interressante kennismaking krijgen." „Heden niet, mama," zeide hij spoedig, „ik ben niet in een stemming daartoe. Daar die heer bij ons woont, zeo zio ik hem morgen wel aan tafel, veroor loof mij. dat ik nu naar mijn kamer ga." „Zooals gij wilt!" zeide zij, terwijl zij hem de hand reikte, „het is misschien hem ook aangenamer bij het eerste onderhoud, met mij alleen te zijn! Goeden nacht." Hij kuste haarop het voorhoofd en verliet zwijgend het vertrek, en nauwelijks had hij de deur achter zich gesloten, ot Friedrich Tauber trad door een andere deur binnen. "WORDT YERYOLGD. Uit het noorden van Friesland sch "ft mennJft Vele landlieden zijn hier reeds druk aan h maaien. Alles belooft dan ook een rijken oogst. In het vorige jaar viel de oogst sft uitmen schrijft dit toe aan den hooien sb, 1 van het water, want dit jaar is het water hoog geweest, maar het bedekte niet als xtwT* weken lang de velden, waardoor de e-aswrfJl gedood werd. ë-tortel Een raadslid der gemeente Schoterland is wegens „kennelijken staat" voor de derd maal door den kantonrechter te Heerenve veroordeeld. Kolonel Hojel, adjudant van den prins van Oranje, heeft den 3 namens den prins een krans gelegd op het graf zijner moeder in den grafkelder te Delft, ter herdenking van haren sterfdag. Baron d' Anethan gezant van België bij ons Hof, heeft Donderdag ingevolge opdracht van zijn Souverein, ten paleize van Z. K H J den Prins van Oranje inlichtingen ingewonnen omtrent den toestand van den Prins en tevens aan den dienstdoenden adjudant de bijzondere betuiging van deelneming van HH. MM. den Koning en de Koningin van België overgebracht. Te Noordwolde is bij den veekooper Nienhuis een kalf geboren, wegende 112 hal ve kilo's. Door den landbouwer J. Oosterbaad te Achlum, zijn een koe en een enterstier afge leverd, die door hem aan de commissionairs voor de Amerikanen verkocht zijn geworden voor f 850 De koe was voor eenigen tijd door J. Tijsma, van IJslamburen, aan hem overge daan voor de som ven e 325. In den nacht van den 1 op 2 dezer heeft het te Holten zoo sterk gevroren, dat bijna alle aardappels afgevroren zijn. Eene afschuwelijke misdaad is onder Blauwhuis, nabij Tjerkwerd, gepleegd. In twee weiden zijn 7 koeien zwaar, 7 lichter gewond met messneden, terwijl twee schapen bij de ontdekking gevonden zijn met bijkans afgesne den hals. De rijksveldwachter van Bolsward heeft gevangen genomen een 17-jarig jonge ling, knecht bij een der boeren, in wiens kist het mes moet gevonden zijn waarmee de mishan delingen zijn geschied, tn tegelijkertijd pog een 90-tal eieren, die hij voor en na gestolen heeft. Omtrent de ziekte van Z. K. II. Alexan- der, meldt men o. a. De vorige week Maandagavond trad de ziekte eigenlijk in. Z. K. K. had ruim veer tien dagen achtereen inspannende werkzaam heden verricht en ook dien avond zich tot halftwaalf met werken beziggehouden, maar hoezeer Z. K. H. zich nog langer aan vele aangelegenheden had willen wijden, gelakte dit hem niet en begaf Z. K. H. zich zwaar vermoeid ter ruste. Den volgenden dag ge voelde de Kroonprins zich zoo onwel, dat de geneesheeren moesten ontboden worden. Ue Prins heeft na dien tijd het bed niet meer verlaten, terwij de toestand ongunstiger werd. Toch is de hoop niet geheel vervlogen, dat Z. K. PI. de ernstige aanvallen van koorts zal te boven komen, want 's Prinsen geest is volkomen helder en zoowel in den loop der vorige week als in de beide laatste dagen, vraagt Z. K. PI. nog menigmaal naar onder scheidene aangelegenheden en worden hem de gevraagde ophelderingen verstrekt. j EGfYPTE^ Cairo, 3 Juni. Osman Digna heeft dezer dagen de stad Soeakim herhaalde malen aan gevallen. Telkens is hij teruggeslagen, niaar men verwacht nieuwe aanvallen van zijn kan De laatste officieele berichten bevestigen 0 nederlaag der opstandelingen, die Bongo* insloten. Deze nederlaag heeft Berber oevrij welke stad bepaald niet Ah de handen 0 rebellen is gevallen. Een' officieel tc°ra t bevestigt, det generaal Goddon steeds wordt te Karthoem door !§aïd Mohammed Osman. Den lsten dezer is^c Parijs de ten stelling der kroondianmater! geopend, w® jeD> voordeele der industrieschojlen wordt ge"°ut De grootste voorzorgsmaatregelen ziJn „g. scherming der uitgestald# k°stba Hlen kast nomen. Zij zijn geplaatst in een krista even. welke door een ijzer#, hek kast Door een machine ljin de k"sta vv0rden, in een oogwenk naar Jpeneden geiamu

Schager Courant | 1884 | | pagina 2