ti i n n en lan ds ch 1\' i e mvs geilde kwestie. 't Zegt veel, wanneer men eens gevoerde correspondentie, waarin zoovele gedachten in woorden zijn uitgedrukt, mag door lezen. Maar nauwelijks had ik van die briefwisseling, in t fransch en engelseh gevoerd, een gedeelte doorloopen, of 't begon me te vervelen en een gevoel van duizeling overviel m j. t Was me niet wel mogelijk, om in dien doolhof van al lerlei uitdrukkingen, betuigingen enz. uitmun tende door beleefdheid en breedvoerigheid en wijdloopigheid, den juisten weg te vinden en nl spoedig moest ik bij mij zeiven bekennen, dat het mij te hoog, te geleerd was, en ik, na een groot gedeelte nagezien te hebben, waarlijk niet veel wijzer was geworden. Nu is 't geen zeer aangenaam gevoel, wan neer men zich ziet teleurgesteld en men zijne onmacht bespeurt. Mismoedig keerde ik mij dan ook om, wierp het dagblad verstoord op de tafel en verliet de kamer. Nauwelijks had ik een paar stappen gedaan of ik bemerkte iets, dat ik dit jaar nog niet had opgemerkt, dat volstrekt geen ongewoon verschijnsel was, om dat het even als de zwaluwen telken jare terugkeert en menigeen er zelfs niet naar ziet. 't Was een spinnenweb, nog niet zoo groot, zoover uitgespreid als men dit in den na zomer ziet, maar 't was een spinnenweb, en om 't te volmaken, waren er ook reeds een paar vliegen gevangen en eene vlieg was op 't punt, om gevangen te worden. Terwijl ik 't spirinenwep beschouwde en tegelijk die Nisero-zaak me nog door't hoofd speelde, kwam er langzamerhand eenig ver band tusschen die twee zoo weinig op elkan der gelijkende onderwerpen. En hoe meer ik er over nadacht, des te meer kwamen er wer kelijk punten van overeenkomst. Die twee ge vangen vliegen waren voor mij reeds opgelos te kwesties en de vlies, die nog niet gegre pen was, zich taai hield en wel kans had, om den dans te ontsnappenja, die vlieg verge leek ik bij mijn vaderland en ik bleef nog wat staan, om den uitslag bij te wonen. Nu had ik de vlieg kunnen bevrijden, want ik was machtig en sterk in vergelijking van die spin, en ik had maar een vinger uit te steken, om dat web van een te scheuren maar dat wilde ik niet; ik wilde zien, of die vlieg zich zelve zou kunnen redden, te meer daar eene der gevangene vliegen nog niet geheel dood was en nog bewaking vereischte, waardoor da kansen der andere grooter werden. Eind dijk loste de zaak zich op, zooals ik gewenscht had. Na veel inspanning gelukte het mijne vlieg, zich los te maken uit de eerste mazen van 't net en toen de verbolgen spin met haast na derde, om haar prooi te bemachtigen, was de ze huiten haar bereik. Ik beschouwde dit als een gelukkig voor teeken. Doetinchem. P. van de Velde Mz. Verslag van de Gemeenteraadsvergadering, gehouden op Woensdag 23 Juli, 's avonds ten ure. Tegenwoordig waren de heeren: G. Langen berg, voorzitterC. de Pater en C, Smit, wethouders; Jb, Den\js, se: rotans; en do raadsleden: J. Buis, J. Gavers, W. A. Hazeu, W. Kooi, J. v. d. Maaten, J. Noë, Jb. Stammes en H. Voorman, Afwezig was de heer J. Schenlj;. Na opening der vergadering worden de notulen ge lezen en goedgekeurd. Verder werd mededealing gedaan van: a. Teruggekomen van Ge leputeerde Staton een goedgekeurd besluit, af- en overschrilvingen dienst jaar 1883. b. Missieve van den Commissaris des Konings te Haarlem, aan het gemeentebestuur, betreffende de te qemen voorzorgsmaatregelen tegen de cholera en wordt opgave vorzoeht van den gezondheidstoestand te dezer plaatse. Vooral wordt er o.p aangedrongen te zorgen voor zuiver drinkwater en zuivering der huizen, sloten, enz. Voorzitter deelt desbetreffende mede dat ingevolge gelijkluidend verzoek ten vorigen jare men nog met deze zaak bezig is, en opheden is gekomen aan de aanschaffing van een barak. c. Proces-verbaal van kas-verificatie op 1 Juli 11. waaruit bleek, dat de algeheele ontvangsten bedroegen f 47664.04,5 uitgaven f 43498.095 gpodat er een, batig saldo van f 4165.95 werd aangeheven en ook in kas werd bevonden. d. Schrij ven van Dr. Ensing, waarin ZEd. mqt het oog op de elders heerschende cholera, dringend aan beveelt een barak aan te koopen, daar ZEd. deze de beste en doelmatigste on minst kostbaarste wijze vindt om een ziokeninrichting te bezitten. Voorts wijst ZEd, er op dat de sloten, o. a. die achter hetNoord- Hollandsch Koffiehuis, en de goot bjj het lokaal van don heer VV. Roggeveen, hoog noodig moeten worden sc loongemaakt; dat het drinkwater in de gemeente school geheel en al verontreinigd isen er voor de school derhalve een waternltreer moet worden aangeschaft. Voorzitter deelt mode dat het water reeds onderzocht word en dat de opinie van deskundigen is. dat do schnolbak te weinig gebruikt wordt en te veel is afgesloten, waarop wordt aangeraden dat water voortaan \e scheppen en te fiitreeroe. Voorzitter bericht verder dat volgens Dr, Ensing een barak van Ijjders in tijd van nood voor de gemeente voldoende zal zijn, en dat de kosten van aankoop en inrichting van zulk een barak f 2562.50 zullen bedragen. Met algemeene stemmen wordt besloten zulk een barak aan 1e schaffen, en Dr. E. daarover in correspon dentie te laten treden met de fabriek. Omtrent het schoonhouden der sloten, goten en riooien, wordt na eenige discussie door den Raad besioten.fiat door B. en W. in overleg met Dr. Ensing en den gemeente-architect binnen 14 dagen verslag zal worden uitgebracht, waarin aangegeven zal worden welke sloten gedempt en welke uitgebaggerd moeten worden. e. Twee adressen van de Plaatselijke Harddraverij Vereeniging, behelzende verzoek: 1. Aanvrage het gemeente-vuurwerk te doen houden op den dag der harddraverij, en even als 't vorige jaar de tribune tegen het Raadhuis te mogon plaatsen. 2. Jaariykscho subsidie van f 50.—, ten behoeve dor Harddraverij Vereeniging. Punt 1 wordt met algemeene stemmen toegestaan, doch omtrent punt 2 stemmen alleen de heeren v. d. Maaten, Noë en Hazeu vóór, doch Voorman, Kooi, Smit, Govers, de Pater, Buis en Stammes teoe.v, zoodat dit met 7 tegen 3 stemmen wordt geweigerd. f. Ingekomen verzoekschrift van T. Tuinman, om afschrijving halve Hondenbelasting, daar hij zijne honden heeft afgeschaft. Wordt met algemeene stemmen toegestaan. 0. B. en. W. vragen de jaarlijksche gratificatie ad f 40.— voor de Politie wegens betoonde diensten gedurende de kermis alhier. Wordt toegestaan onder behoud van goedkeuring van Godeputeerde Staten. h. Voordracht zetters. B. en W. deolen nu medo dat de heeren Hazeu en Stammes dit jaar moeten aftreden, doch weder herkiesbaar zjjn en er een nieuwe voor dracht van 4 personon moet worden gedaan. Bjj stemming worden als zoodanig gekozen, de hh. Stammes, Hazeu, Voorman en v. d. Maaten. 1. Door B. en W. wordt nu den Raad de gemoente- rekening over 1883 aangeboden, waarop door den Raad wordt besloten een commissie van 2 leden te benoemen die met B. en W. en den gemeente-ontvanger, die rekening binnen 14 dagen moeten nazien. Bjj stemming worden hiertoe gekozen de hh. Buis en Stammes. k. Omtrent de voorgenomen geldleening tot bestrij ding kosten van het schoolgebouw en aankoop barak, bericht de Voorzitter dat volgens B. en W. deze leening f 65:J0 groot moet zijn on dat hiertoe een aanbod is gekomen van de Wed. Timmerman voorloopig tegen 4si4 percent. Omtrent de verplichte jaarlijksche aflossing wordt bij stemming hc-t voorstel van den heer Buis, die jaarlijks f 500 wil aflossen, niet 7 togen 3 stemmen verworpen, terwijl door B. en W. hot voorstel van den heer v. d. Maaten, om jaarljjkschf200aftelossen wordt overgenomen. Mot algemeene stemmen wordt door den Raad besloten eene leening aan te gaan ad f 6500 tegen een jaarlijksche aflossing van f 300.—. l. Voorstel van B. en W. uit de post onvoorziene uitgave te betalen het verplichte aandeel ad f 5.80 in het onderhoud voor het Huis van Bewaring te Helder. Met algemeene stemmen goedgekeurd. m. Door den Voorzitter wordt nu voor de tweede maal het voorstel van den heer Stammes ter tafel gebracht, betreffende de plaatsing der beide oude spuiten, op gehuchten buiten deze gemeente. Na eenige bespreking staakten de stemming met 5 tegen 5. Voor stemden de hh. Voorman, Kooi, v. d. Maaten, Stammes en Hazeu; tegen de hh.Smit, Govers, de Pater, Noë en Buis. Doordat over dit voorstel voor de tweede maal de stemming staakte is het wettelijk als verworpen te beschouwen. n. Aanvrage van H. Ploeger om het gedeelte gemeentegrond voor zijn stal. Wordt gewezen van de hand, daar de gemeente die grond tot eigen gebruik noodig heeft. o. Komt nu weder aan de orde de behandeling der gasfabriek-zaak; welke als nog in comité wordt behandeld. Na heropening der vergadering, verlaat de heer v. d. Maaten de vergadering. Bij algemeene rondvraag wirdt nog door den heer Hazeu voorgesteld bij het kerkgebouw eengrootebak te vervaardigen, teneinde het overtollige water, dat nu moet wegloopen op ie vangen. Na eenige bespreking wordt dit voorstel met algemeene stemmen verworpen. Niets meer ter bespreking voorkomende wordt de vergadoring gesloten. Z. M. de Koning heeft persoonlijk, naar Het Vad. verneemt, volledig afstand gedaan van alle rechten op do nalatenschap van zijn zoon, en zulks ten behoeve van prinses Wil- helmina, medeerfgenanie van den Prins. Van eene zijde, die wij volkomen ver trouwen, zegt de wAmst. Ct". ontvingen wij de mededeeling, dat de Regeering besloten heeft Atjeh door onze troepen te doen ont ruimen, met uitzondering van de Kraton. Op de landbouwtentoonstelling te Am sterdam worden verwacht ruim 1000 koeien, ongeveer 50.0 paarden, 600 schapen en 150 varkens. Bovendien telt de tentoonstelling van remonte-paarden, in de tweede week, er 600. Hierbij gevoegd de vete werktuigen, welke verwacht worden, de artikelen boter kaas enz., is er geen twijfel of de tentoonstelling zal uitstekend slagen en eene menigte bezoekers trekken. Te Amsterdam is gisteravond de blik sem in den. Westertoren geslagen. Tot dus verre is geen schade geconstateerd. Van den regen heeft echter het orgel veel geleden. De Haagsche correspondent der N. Gron. Cl. schrijft De Koning is zeer verouderd het trof mij toen ik hem bij zhn aankomst in de residentie zag en 't trof iedereen met mii Ft toch wordt beweerd dat Z. M. er zrer goed uitzag. De Koning is nog ziek- hij heeft Dinsdag bijna den geheelen dag te bed gele gen; hij is zwak, vermoeid, lijdend. Men schijnt dit echter te verbloemen en Z. M. zelf ontkent het, zooals trouwens veeal zieken hun waren toes and verbergen. De Konin" gaat gebukt onder de omstandigheden van 't oogenblik, maar met de hem eigen zelf bc- heersching onderdrukt hij zijn leed en juist dat verhoogt den hoogst prikkelbaren toestand van zijn zenuwgestel. Toen Z, M. gisteren het paleis van den overleden prins betrad en in den salon een wijle toefde, beefde hijhij sprak alleen den heer Ilojel een paar woor den van dank toe; aan 't graf in de killo kerk bij de ijskoude plechtigheid wankelden zijn schreden, maar hij plengde geen traan op de lijkbaar van den armen, even 30—jari gen, laatsten zoon. O, dat was geen onge voeligheid Onze Koning is een man met een-• zeer gevoelig hart; maar de hofetiquette eisclC nu eenmaal, dat Z. M. niet behoort te wee- nen; ze bevelen dat de Koning, die niet in staat geweest is den laatsten snik van zijn ongelukkigen zoon op te vangen, zijn lijk niet meer aanschouwe, geen hand meer uits'rekke over 't lijkkleed om er zelf nog een bloem op neer te leggenze vorderen dat het va derlijk gevoel tot zwijgen gebracht en alle uiterlijke rouw tot het hofpersoneel bepeikt worde, maar dat de Koning zelf den schijn aanneme alsof er in zijn binnenste niets om gaat dat naar diepe vadersmart gelijkt; alsof hij alleen leeft met en voor de levenden als of alle rekeningen met de afgestorven zijn afgesloten, zoodra zij den laatsten adem heb ben uirgeblazen ze willen dat, om redenen van hoogere politiek, de ware staat van 's Kcnings gezondheid en gemoedstemming wordt verzwegen. Het zij zoo! Men schijnt op het postkantoor te Breda al zeer zonderling met den sleutel van do brandkast omgesprongen te hebben De sleutel werd 's avonds weggeborgen in een lade, op die lade was een slot met vier gelijke sleutels, die bij vier verschillende commiezen in bewaring waren. Bovendien was er nog een vijfde sleutel voor't verliezen en die hing achter een scheurkalender aan den wan;} onder ieders bereik. Met elk dezer sleutels kon de lade geopend worden, de sleutel der brandkast lag dan voor 't grijpen. Tegen de postdieven is door het gerechts hof geëischt tegenMoors 8 jaren en tegen Ballentijn 7 jaren tuchthuisstraf; tegen van Hal vier jaren correctioneele gevangenisttraf. Op een dorp op het eiland Tolen leeft een meisje van 8 jaar, dat het ongeluk heeft aan handen en voeten lam te zijn zoodat die ledematen zich voor nagenoeg geen enkelen dienst leenen. Niettegenstaande deze gebreken bezit het kind goede geestvermogens, en maakt op school flinke vorderingen. Bij het schrijven doet de mond den dienst van de hand, en daarmede weet zij zoo goed griffel of potlood te besturen, dat men inderdaad verwonderd moet zijn over het geregeld schrift, dat zij zoo weet voort te brengen. Ieder, die haar werk ziet, moet dan ook getuigen, dat het kind een goeden mond schrijft. Schoon wij geenszins instaan voor de deugdelijkheid van het aanbevolen middel deelen wij hier mede wat het Betaafsch IIbl, van 14 Juli 1864 onder het opschrift: „Een nimmer falend middel ten oogenblikke- lijk genezing van de hevigste cholera geval len" mededeelt: Neem Amonia liquida, doe daarbij ongeveer een twintigste gedeelte in volume pepermunt oli, schud zulks goed dooreen, en geef daar van den lijder 15 a 20 droppels in een half bierglas met water, des verkiezende met suiker vermengd. Binnen een hatf uur tijds zijn de- pijnen verdwenen, en dan geve men den lijder warme kamillen-thee, bij gemis daarvan da- woen Semboeng of desnoods warm water te drinken De hoofdzaak is, de oogenblikkelijk toediening, der Amonia. Sedert meer dan 15 jaren is dit middel bij honderde gevallen aangewend en ook nu weder; nimmer heeft het gefaald. Ook bij de hevigste aanvallen volgde de genezing steeds binnen het half uur, doch waarbij dan wel eens een tweede dosis van droppels noodig was. De aanleiding tot de eerste toediening van dit middel, nu 15 jaren geleden, was het toen bekend geworden feit, dat uitgebraakte en ontlaste stoffen, bij aanvallen, vau cho.cm

Schager Courant | 1884 | | pagina 2