ii in n en landsch N ie mes uitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. beroep, ze bad om baren bals een Instrument gehangen, dat tot het geslacht der guitars be hoorde en waarop ook nog snaren zaten. De gewone uitdrukking, die ik nu zou moeten gebruiken zoude zijn zij tokkelde de snaren snaar heusch! dat kan ik niet, want daarvoor waren die grove, bruine vingers niet bestemd, maar ze deed, alsof ze er op speelde, opende daarop den mond en nu kwam er eene stem te voorschijn, die mij al weêr in mijne eerste opvatting verstelkte, dat ze vroeger met een kruiwagen had geloopen, want het scneen nu zelfs, dat ze aan 't uitventen harer koop waar was. Ze schreeuwde het uit, dat Zij zou laten houooren Van 't vrouwtje van Stavouooren. Een vreemd onderwerp voor een kermis deun. Dat was niet vroolijk, niet opwekkend, geen wijs, om op to dansen! Hoe ellendig slecht haar instrument ook was, toch bleef ik nog wat luisteren naar dat oude, bekende verhaal van die rijke dame, die haren rijkdom niet eens kende, en aan een harer scheepsge- zagvoerders had opgedragen, om mt den vreemde 't kostbaarste, wat hij daar zou vin den, voor haar mee te brengen. I)s eenvou dige, nog niet door de weelde bedorven man keek al rond en zag niets, totdat hij eindelijk graan zag van zoo alles overtreffende kwali teit, elat hij dadelijk besloot, dit voor zijne meesteres mede te brengen. Ilij had zich evenwel zeer vergist; wat was qraan in de oogen dier rijke dame! zoo'n geringe zaak! en dat meê te brengen als eene zeldzaamheidZe was woedend over zulk eene beleediging en ze gelastte in haren overmoed dat alles in zee zou worden geworpen. Fn de kronijk zegt, dat het alzoo geschiedde en dat daardoor graan opkwam in de zee voor de haven, en dat die onbruikbaar werd en de handel en scheepvaart zeer verminderde, zoodat de stad meer en meer achteruitging cn armoede in de plaats kwam van rijkdom. Dat alles zong of liever schreeuwde de vrouw met de guitar totdat ze besloot inet de regels Zouoo kreeg de raa ke vrouw. Van hare daad berouw. Juist om 't scherpe kontrast had ik gelui sterd. Den geheelen dag was men daar ook bezig met het weg werpen niet van graan, maar van datgene, waarvoor brood kon worden gekocht en die vrouw, die zoo abominabel akelig zong, stond daar te midden van die joelende feestvreugde en wist stellig zelve niet, dat ze daar eene soort van boetpredika tie hield en eene waarschuwende, eene vermanende stem liet hooren. Men zegt zoo dikwijls, dat waarschuwenden stemmen te midden van 't gevoel der wereld verloren gaan, en dan is dat figuurlijk gezegd, maar hier was 't letterlijk waar. 't Is licht te be grijpen, dat men in haar niets meer hoorde, dan eene liedjeszangster, die om een paar cen ten te verdienen, haar keel droog schreeuw de en nog schorrer maakte. De meesten hoor den haar zelfs niet en nu en dan gaf iemand 111 de gulheid, die de menschen in de kennis- week kenmerkt, haar gedachteloos een cent en zoo haalde zij centen op, die ze niet in brooddronkenheid wegwierp, maar bespaar de niet waar? Gij denkt misschien dat zij, die zoo'n leer predikte, de zuinigheid en spaarzaamheid in persoon voorstelde? Ik kan hierop geen antwoord geven, om dat ik volstrekt de eer niet heb, om haar te kennen, maar wel weet ik, dat ik haar 's avonds ontmoette in gezelschap van eenen man die zeer dikwijls van de «vergunning" gebruik had gemaakt, en zich daardoor in kennelijken tstaal vin bevond. Zoo is en zoo draait de wereld en zoo gaan do menschen in een kringetje rond, inaar zoo gaat het ook niet onze gedachten want de mijne vlogen van die vrouw niet de guitar en het vrouwtje van Stavoren naar Tyrol. Hierover ecu volgende keer. Doetichem P. van de Velde Mz. Schagen. Vrijdagavond had hier bij de kerk een ongeluk plaats dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. De heer S. met twee dames en nog een ander heer kwamen uit Schagerhrug in nog al snelle vaart het marktplein opgereden en hield voor de her berg van den heer H. stil, waar een der hoeren uitstapte. Door een of ander toeval schrikte het paard en vliegt in vollen ren voort. De heer S. stuurt om de kerk heen cu komt zoo 111 volle vaart tegen het huis van den lieer W. met dit gelukkig toeval dat het paard in de deur valt met den wagenstok tegen het raamkozijn. Door den schok maakte de voerman eenige luchtsprongen, zonder zich evenwel ernstig te bezeeren. De beide dames kwamen nog met den schrik vrij, doch men besloot om de terugtocht naar perpedes apostolorum te volbrengen. Aan den op den 13 Aug. 11. bij den heer Groen te Barsingerhorn gehouden Koff en Biljartwedstrijd, namen 26 spelers deel. In beide afdeelingen werd de prijs behaald door den heer L. Helder van Barsingerhorn, en de premie door den heer D. Kist van Kolhorn. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag brak er ongeveer ten 111/2 ure brand uit op de boerenplaats van den heer P. Berkhouwer, bewoond door den heer F. Berkhouwer te Dirkshorn. De oorzaak is zeer waarschijnlijk het broeien van het hooi. In het geheel zijn er 110 wagens hooi verbrand, 90 waren er in huis geborgen en 20 aan een klamp vlak bij de woning. De brand sloeg direct zoo hevig uit dat er aan redden niet viel te denken en cle bewoners juist nog tijd genoeg hadden zich te bergen. Alles is tot den grond toe afgebrand. Hooi en woning waren verzekerd. Uit Zevenbergen wordt gemeldTenge volge van de groote hitte en het drinken van onzuiver water, zijn wel een twintigtal arbei ders plotseling ziek geworden. Hunne onge steldheid heeft het karakter van cholerine of van inlaudsche cholera. Een ingezeten van Leiden wendde zich eenige dagen geleden tot den Koning, met het verzoek als nagedachtenis aan Prins Alexan- der een van diens papegaaien te mogen heb ben. Een spoedig daarop volgend antwoord van den adjudant des Konings meldde, dat aan dit verzoek zou worden voldaan, en de man ontving aan het paleis een fraaie groene papegaai en daarenboven een sierlijke koo:. De commissie voor het Nisero fonds te Londen vergaderde gisteren om te zien, hoeveel was bijeengebracht. Na aftrek der advertentiekosten was dit 1109 pd. st., waar van 601 pd. st. in Nederland was ingeschreven en 300 pd. st. door de schatkist was verstrekt. Men kan dus nagaan, hoeveel de Engelschen zelfs hebben bijgedragen. De commissie be sloot aan de betrekkingen der gevangenen ver schillende sommen van 00 tot 20 pd. st. ter hand te stellen en 500 pd. st. achter te hou den voor mogelijke eischen aan de Zweedsche, Italiaansche en Duitsche leden der bemanning. Te Rotterdam zijn gearriveerd, om ge durende de kermis aldaar werkzaam te zijn, de beruchte kwartjesvindersreeds hebben zij getracht, een slachoffer te maken, hetgeen echter mislukt is. Een persoon werd uitgenoo- digd mede te gaan om een gevonden kwartje te verteeren, waaraan hij voldeed, maar toen daarop de kaarten voor den dag kwamen, zeide hij«wilen jullie nog eens trakteeren, ga je gang, maar kaarten, daar heb ik te veel van in de kranten gelezen!" Die «eeuwige pers" ook! Van Z M. den Koning is bericht ont vangen, dat, ten gevolge van de treurige om standigheden, waarin het Huis van Oranje zich door het afsterven van den Prins van Oranje bevindt, Z. M. de plechtige opening der landbouwtentoonstelling op 26 dezer niet zal bijwonen. Ten gevolge daarvan heeft het comité besloten, ofschoon op de juist versprei de aanplakbiljetten de toegangsprijs voordien dag op f2,50 werd gesteld, dezen tot f 1 te verlagen. De voorzitter van het uitvoerend commité, de heer Sickes zal Zondag 24 dezer aan de jury, buitenlandsche commissiën en eenige autoriteiten een soiiée aanbieden in Maison Stroucken. Op den openingsdag geeft de gemeente Amsterdam een feest in het Paleis voor Volks- vleit, waartoe een beperkt aantal uitnoodigingen zullen gedaan worden. Bilse's kapel zal zich dan doen hooren en verder gedurende de tentoonstellingsdagen in het Paleis eene reeks concerten geven. De tentoonstelling wordt volgender wijze gehouden. Van 20 tot 31 Augustus: paarden, rund vee, wolvee en varkens. Van 26 Augustus tot 9 Septemberboter, kaas, melk, werktuigen en gereedschappen, hulp- en leermiddelen ten gebruik bij het landbouw-onderwijs, de bijenteelt, de dieren bescherming en akkerbouwgewassen. De tentoonstelling van 's Rijks remonte, paarden heeft 2 September plaats. PRANKRIJK Parijs, 14 Augustus. Te Marseille stiervp, gedurende de laatste 24 uren 12 en te Tou|t 2 personen aan cholera. Parijs, 15 Augustus. Te Marseille kw* men in de laatste 24 uren 20 en te Touloa 3 sterfgevallen aan de cholera voor. EG-YPTE Cairo, 12 Augustus. Volgens hier out vangen bericht, heeft generaal Farce zijn ver. lof verkort en zal hij morgen Londen veria- ten, om naar Egypte terug te keeren 1: militaire kringen wordt geloofd, dat hij hs. bevel op zich zal nemen der expeditie, wetjB tot het ontzet van Gordon naar Assoean za vertrekken. Heden zijn bevelen gegeven om het kam; in gereedheid te brengen voor een Engek'i regiment. Fourage voor 700 paarden word; derwaarts gezonden. De schikkingen, avelkj voor het transport worden gemaakt, duiden een spoedig oprukken aan. ZTTIID-AFJRI3VA.. Durban, 13 Augustus. Het stamhoofd Umnvamana heeft het voorstel der Boeren, betreffende de grenslijn in Zoeloeland, aan- genomen. Naar men uit goede bron verzekert, is de heer Joubert, adjunct-president van Transvaal, tot president benoemd van het in Midden-Zoeloeland afgestaan gebied. IRTTSL^ETZD- Twee broeders, Mozes en Gittel Ritter, zijn te Krakau gearresteerd onder beschuldi ging van moord op een Christen meisje ge pleegd De geheele zaak schijnt een tweeda Tissa-Essler proces te worden. De acte van beschuldiging beslaat 64 folio bladzijden druks; het rechtgeding zal, naar verwacht wordt, drio weken duren en zeven-en-veertig getuigen zijn gedagvaard. Een lesje in het Arabisch. In den XVIHen der Morgenlnndsche leen brieven" aan cle Köln. Ztg. verhaalt cle corres pondent bel volgende omtrent eene eerste le> in de Arabische taal, die hij kreeg van een lieia vergezellenden Koerd- Ilij was op weg van i).i- inascits naar Palmyra. Zijne Koerden spraken Turkst-h. Hoesein Agha, zijt gij al lang in het Arabi sche land? vroeg de reiziger. Jawel, elfendi, sinds vijt pren. Dan zuit ge wel goed Arabisch geleerd hebben en kunt ge met cle menschen praten? Heel gemakkelijk, ettendi. Help me dan eens een beetje. Wat zegt men bijv., als men cle woning van een Arabier bin nentreedt otn hem te groeten U reikt hem heel eenvoudig de hand en zeg' goeden morgen, onverschillig in welke taal, bij verstaat het toch. Als ik echter dorst had en gaarne koffie 0 water drinken wilde, wat zeg ik clan U zegt in T geheel niets, eftendi; hij 'aat dadelijk koffie brengen, waarvan ge minsten' driekopjes moet drinken, als ge geen schreeuwen de onbeleefdheid wilt begaan. Hij zal u cw water en zure melk aanbieden; ge behoeft slee toe te lasten of neen schuddend te bedanken. En als ik honger heb? ..tl Dan moet ge wachten, tot bet zijn e'enst^t is. Vroeger geeft hij toch niets, eo als "U «ri j eten, zal hij niet mankeeren, u aan zijn ta te noodigen. Als ik nu eens wat bij hem wilde uitrusten Dan gaat ge half liggen. Maar dat zal 'eiua' die zijn eigen tent heeft, slechts eeniuaa beuren; want bij hem woidt ge den Ler|iiet keer zoo geducht gebeten, dan ge het zeker i voor de tweede maal zult wagen. j Wat moet ik zeggen, als ik den Arabier zijn gastvrijheid wil bedanken. Niets, elfendi; ge behoeft slechts te t dat ge meer dan genoeg hebt. aQl;. En wat, als ik hem vragen wil ot uj quiteiten en munten te koop heefi f Ook niets; hij haalt zonuer vragen a den dag, wat hij bezit, en dvv,ü.8| b^a|leo, schatten te bezichtigen. Als ze u nie geeft gij ze eenvoudig terug. ;i hiiv- Maar als zij mij bevallen eo ik w piaster bieden? j ,ak cu bte* Dan haalt ge tien piaster uit den ze hem aan. En als hij er dertig wil hebben-

Schager Courant | 1884 | | pagina 2