A I E l tv s- Ao 1884. 2Sstc Jaarnanp:. M 1808 StIIAUIII Algehees Advertentie- DOADERDAG 1 L A D 15 O W 15 L A D. "Tseptember. J. WINKEL, Uinnenlandsch flieuivs. (1.) I. Laan, Wijk D, No. 5. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woens dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's middags 12 ure, worden Advertentièn in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Inqezonden stukken één dag vroeger. Bij de inschrijving voor het bouwen eener kaasfabriek te Oude Sluis, gemeente Zij pe, was de heer P. Nieman te Keinsmerbrug de laagste inschrijver voor f 3248- Eenige dagen geleden heerschte te Oos- terwijk (N.-B.) 's nachts een zwaar onweder. De zorgzame 25jarige dienstbode van den landbouwer J. van Opstal nabij den Ilonds- berg was daarom opgestaan. Er knalde een hevige donderslag waarbij de schuur in brand geraakte. Na haren meester te hebben gewekt, spoedde zij zich naar den stal (nabij de bran dende schuur) en bracht 4 koeien en een kalf naar buiten. Deze wilde zij vastbinden aan een nabijstaanden eik, maar de boom was te dik en daarom koos zij een anderen. Het was pikdonker; slechts de voorgrond was grillig verlicht door den aanwakkerenden brand. Weer schoot een bliksemstraal door de lucht. De fiere eik van zooeven, die toen te dik bleek om het touw er om vast te binden was tot splinters geslagen en een regen van takken viel naar beueden gedeeltelijk op de verschrikte koeien en op de wakkere dienstmaagd, die echter kalm haar gang bleef gaan. De koeien waren gered; de deerne bracht ook het paard in veiligheid en hielp met de meeste kalmte en overleg den baas aan het bergen van wat hij Roman van Friedrich Iriedrich. Op het terrein van de renbaan voor do po^rt dor Btad heerschte eene buitengewone levendigheid. De banken der lange tribunen waren voor het grootste gedeelte door de dames dicht bezet; tegen de barrière stonden duizonde nienschen hoofd aan hoofd en achter hen honderde wagens, allen dicht bezet met nieuws gierigen, die van af dit hooge standpunt een ruim overzicht hadden op de renbaan. Tegenover de tribune bevond zich de zadelplaats, waartoe alleen toegang haddon zij, die aan de rennen deelnamen en ook nog eenige hijzonder begunstigden, tot welken het gehiele corps officieren behoorde. Hier heerschte een nog bonter gewoel. Ruiters sprongen op eo af, eenigon om hunne paarden te laten zien, anderen om zich te doen opmerken door de danms der tribune. Menige groet werd door eene beweging met de hand overgezonden. In een tent waren ververecbingen verkrjjghaar ge steld, men boorde het geknal der champagnekurken, en menige arme drommel, die reeds sedert uren in de brandende zon bij de barrière stond en geduldig honger, stof en dorst verdroeg, om zijn met moeite vorworven plaats niet prijs te geven, mocht de heeren benijden, die in de koele tent zoo lustig dronken. Twee malen was er reeds gerendzoo terstond zou de hootdren plaats hebben. De paarden, die daarvoor bestemd waren, werden door vele mannen van het \ak omringd, en voor een man van het vak hield zich een ieder, die zich op de zadelplaats bevond. De Wonderbaarlijkste meeningen omtrent paarden, fokkerij eo ras werden er verkondigd. Menige jonge luitenant tilde een dier den voet op, om naar het hoefbeslag e zien, en gaf zijn gevoelen öf dcor een tevreden likje met het hoofd, èf door een spottend schouder ophalen te kennen, ofschoon hij er misschien nog hoef 'c]VerS'an<^ y&U ^an le€rli»S van 6611 oor den hoofdren waren vijf paarden aangegeven. Bron bij de voorafgaande rennen de meeDingeu over en vormoedelijken overwinnaar zier uiteenloopend ^vveesst, nu waren de meesten er van overtuigd dat vos-merrie „Sabine", van den luitenant Eugen von 'Ji een jrijs zou wegdragen. Zjj had reeds bjjvcr- UITGE VER: TE SOUAGEN» aan waarde bezat. Deze flinke meid heet Arnolda Mathijssen. Te Twist heeft zich den 20 Augs. 1. 1. een jongetje van 10 jaar opgehangen, omdat hij van zijne ouders geen toestemming kreeg, naar Abbekerk ter kermis te gaan In het nederige dorp Capelle in Noord- Brabant speelt eene cnrieuse liefdesgeschiede nis in de laatste weken een kolossale hoofd rol en brengt bij honderden de lachspieren in beweging. Zekere leerlooier V., een groote 50er, en zijn klant, de schoenmaker S., een groote OOer, zijn beiden verliefd op een schoone dulcinea van ruim 40, die het genoegen heeft moeder te zijn van een 1 O-jarigen zoon en eene 8-jarige dochter, behalve, zoo ntcn zegt, van een drietal anderen, die gestorven zijn. Vandaag gaat V. uit vrijen en morgen S. Intusschen is het zoover gekomen, dat het huwelijk met S. bepaald werd. Trouwkleeren, bruidsuikers werden te Rotterdam gekocht en de dag van aanteekenen werd bepaald. Toen V. dit hoorde, ging hij naar zijn meisje en ziet! het huwelijk werd weer voor onbepaalde» tijd uitgesteld. De kracht, die van de geliefde dame uit gaat, is zoo tooveraehtig groot, dat de minnaars er niet van daan kunnen blijven. Wordt bijv. door den krac'jtigen aandrang der familie der beide minnaars als 't ware den eed afgeperst, dat zij er niet meer zullen heengaan, dan is scheidene rennen don eersten prijs gewonnen en er waren dientengevolge nu dan ook zeer hooge woddon- schappen op haar afgesloten geworden. Deze vos-merrie was ten schoon, slank gebouwd dier met langen hals en e.-ht ongelsch volbloed Pen dun dek was er nog over gespreid om liet te bescher men tegen de lastige vliegeneeu rijknecht hield hot hij den toom. De eigenaar van dit paard zat in de tent en voor hem stonden reeds verscheidene ledige champagne- flesschen. Hij was een lange, dorre gestalte met niet zoer innemende gelaatstrekken. Do uiidrukking van het langwerpige gezicht was die van iemand, die te sterk geleefd, alles genoten heelt en zich nu ver\colt; toch bezat dit gelaat ook iets uitdagends. Het blonde haar en da blonde baaid waren niet geschikt, aan het gelaat meerdere frischheid te verleei.en. „Tilly, hoe hoog bebt gjj op „Sabine" gewed?'' vroeg heui een kameraad, luitenant van Rülow. „Ik weet liet niet," gaf de gevraagde met een achteloos gebaar ten antwoord. ,Men heeft mij gezegd, dat uwe weddenschappen to zamen vijfduizend Mark beloopen." „Dat kan wel zijn. Ik ben gewoon eerst na het winnen te tellen." gij dan zoo zeker van de overwinning?" „Dat zou ik denken," antwoordde de luitenant von Tilly, terwijl nij oogensehijnlijk met de grootste onver schilligheid zijn glas ledigde. „Ik zou tenminste niet woten, wie Sabine de overwinning zou moeten bemoeid ijken." „tk geloot, dat gij n te veilig waant," ging de luitenant von Bülow voort. „Hcctor van den land eigenaar Schmidt is een prachtig dier en wordt door iedereen bewonderd. De overste bezag let zooeven en meende ook, dat het een voortreffelijke renner moet zijn. De ledematen zijn licht en gestrekt, de spieren en pezen schjjnen van staal to zijn." „Ha! Wat voor versland heeft de oude van paarden?" riep Tilly luide en spotiend uit. „Ik geloot, dat zijn paardeokennis even stijfbeenig is, als zijn oude knol, waartegen ik bet, indien men de weddenschap wil aangaan, in het loopen opneem. Kameraad, sla htm die weddenschap voor. Dat zal de voornaamste pret zijn!" „Pst! Tilly! Gij haalt u met al uw gepraat den duivel nog op den hals!" veimaande Bülow met zacnte stem, want de overste voii Rüling, wi.*n deze woorden golden, reed in dit cogtnblik langzaam de tent voorbij. „Kami raad, ik heb don knol van den oude nog niet op de tanden gevoeld," ging Tilly overmoedig Prijs per jaar/3.Franco per post /3.G0 Afzonderlijke nummers f 0.05. Advertentièn van één tot vijf regels 0 75. iedere regel meer f 0.15. Groote letters wor den naar plaatsruimte berekend. de aantrekkingskracht den volgendi n dag zoo groot, dat de eed wordt verbroken. Het is zelfs zoo sterk, dat een vroegere minnaar met opzet diefstal heeft begaan en ook gevangen heeft gezeten om van haar verlost te worden. Nu de beide minnaars beginnen te geloovcn dat het mikpunt hunner liefde tooveren kan, is er een middel uitgedacht om althans voor- loopig aan deze geschiedenis een eind t.c maken. De beide minnaars hebben door zekeren nota risklerk v. d. K. een contract laten opmaken, waarbij bepaald is, dat wanneer V. niet de bewuste schoone trouwt, hij f 1000 aan S. moet uitkeereii. Wanneer S. tot het huwelijk overging, moest hij f 300 aan V. betalen. De slotbepaling van het contract is het meest curieus, dewijl bepaald is dat beiden f 25 boete verbeuren telken reis, wanneer een van beiden één woord tegen de dulcinea mocht spreken. De meest vriendschappelijke verhouding tusschen de beide minnaars is oorzaak, dat het contract nauwkeurig wordt nageleefd en steeds door getuigen wordt ge controleerd. Uit Luxemburg wordt ons geschreven Naar men verzekert, zullen II11. MM. de Koning-Groothertog en de Koningin-Groot- hertogin, den 2Usten September op liet kasteel Colmar-Berg komen en voor eenige weken vertoeven. Gedurende Zr. Ms. verblijf aldaar, zal het ruiterstandbeeld van koning voort, „maar ik wed, dat zijn geboortebewijs tenminste even zco oud is, als het uwe. Maar komaan, ik zal dat wonderdier gaan zien, dat Sabine de overwinning zal betwisten." Hij stond langzaam op en verliet in aehtcloozo houding, met slependcn gang de teut en begaf zich met Bülow naar het paard van den landeigenaar, dat nog nitjjd door verscheidene menschon omringd was. Hot was een schoon, vurig dier, ongeveer drie jaar oud, dat de rijknecht met moeite kon houden. Tilly bezag het oplottend, een minachieudo trek speelde er om zijn lippen. „Heeft; het paaid reeds aan een wedren deel genomen „Neen," gaf de rijknecht ten antwoord. „Wie zal het rijden?" vroeg de luitenant verd-r. „Ik zelve," antwoordde een jonge man van een en twintig jaren. „Mijn naam is Schmidt," voegde hij er bij, terwijl hij zich zeiven voorstelde. Hij was ren slanke, fraaie gestalte, uit wier trekken nog de volle frischheid der jeugd sprak. De klei io, zwarte snorbaard eu het nauwsluitende r.jkloed gav eu hem iets moedigs. Luitenant von Tilly boog slechts even, onverschil lig, want het was maar eeu burger uian, die zich aan fceni voorstelde. „Eugen von Tilly," antwoordde hij nauwelijks hoor baar eu ging toen, nadat hij een blik op het paard geslagen had, met luider stem voort: „geen volbloed eDgclscb." „In de aderen van zijn vader vloeide arabisch bloed," merkte de jonge man op. Tilly haalde de schouders op. „Bülow, wedt gjj vijfhonderd mark op het paard," wendde hij zich nu tot zijn kameraad. ,lk wed niet," antweordde de gevraagde. „Ik neem de weddenschap aan," riep do eigenaar van het paard. Tilly wierp een langzamen, minachtenden blik op den jongen man; hij scheen nog te aarzelen, of hij hem troisch den rug toekeeren, of de weddenschap aanvaarden zou. Daarna haalde hij een klein nonsh- boekje te voorschijn en noteerde deze wcdd. Dschap. „Landeigenaar von Schmidt?" vroeg hij, alsof hjj deu naam niet had verstaan. „Mijn naam is Karei Schmidt." gaf do jo.ige man ten antwoord. Tilly teekende den naam op, wendde den drag r er van den rug toe eu ging met Bülow naar de tent terug. „Kent gij het jonge mensch ik meen dat burger

Schager Courant | 1884 | | pagina 1