f GOlimM U V BENE HOFSTEDE, BREUKEN,geSEZSG, Dienstbode. Gemengd Nieuws. BUIIGEIILI.JKE STAND {■ifiiieenie Schaden. Marktberichten. 21 16 f 2o! 2.a Advertentie». W. VAN STAM T. KUIPER. PUIKE Ui 2NSGARS. KI. DENIJS. SCHALEN. Algemeen Financieel NicuwsblaJ. ITALIË- Rome, 5 September. Gisteren zijn in Italië 106 sterfgevallen aan cholera bekend ge worden, waarvan 53 te Napels eu 15 te ■penis. Rome, 7 September. In Italië zijn giste ren 146 sterfgevallen aan cholera voorgeko men, waarvan 20 te Spezzia en 96 te Napels. Rome, 8 September. In Italië zijn giste ren 167 personen aan de cholera overleden, waarvan 18 te Spezzia en 113 te Napels. ZTTIID-^AIFIRIIKIA.- Durban, 5 September. P. Joubert heeft zich de keuze tot president der Boerenrepu bliek in Zoeloeland laten welgevallen. EGYPTE Wadihalfa, 5 September. De Nijl is hier drie voet gevallen. {- De Zoeloemei-jes vergieren zich met wat tij machtig kunnen worden. Zoo herinner ik inij een allerlief-u Zoelinnetje gezien te hebben zegt een correspondent dat haar hals en hoofd beplakt en behangen bad met gebruikte postzegels, eliquetten van naainaaldenpakjes en wijnflesschen, benevens gele en roode sigaren- linten. Te Etretat, een badplaats aan de Fransche kust, is overleden een Radjali, Ahuskhib Roan- dèras, die er met groot gevolg woonde, na uit Piice te zijn gevlucht, uit vreeze voor de cholera. De omgeving van den Radjan vroeg vergun ning het lijk te verbranden, die door de re geering werd verleend. Eergisteren nacht werd een brandstapel opgericht aan het strand en van twee uur namiddarnacht tot zes uur 's mor gens duurde het proces der aschwording. Van de aseli, zorgvuldig bijeengegaard, werd een deel den wind prijs gegeven, een ander deel in de zee geworpen, en bet derde gedeelte in een urn opgenomen. Te Kassei moet thans een electrisch wek- bed zijn te zien, dat gelijk een wekker opeen te bepalen uur dienst doet. Eerst spelen daartoe twee klokken en wordt een licht ontstoken. Daarna trekt een onzichtbare hand de slaapmuts van des slapers hoofd. Meteen ontvlamt de spiritus- Ihuip onder een koffieketel. Vervolgens laat een speeldoos zijn opwekkende tonen weerklinken. Wa.it dit alles niet, dan luiden klokken ten tweeden maal en verschijnt naast het bed een plankje met «er uit!" daarop. Slaapt iemand als Rvran in den storm dan nog, zoo <1 Al werpt de onz'chtbare porder hein eenvoudig uit het bed. Of dit wekbed veel aftrek zal hebben, betwijfelen wij. .11. Vrijdag werd in het politiehof aan den Theems de volgende zaak behandeld: Twee welgekleede" meisjes met «goed uiterlijk", Alice Maidment en Sarah Ann Smith genaamd de een dertien, de ander twaalf jaren oud moesten daar terecht staan wegens den diefstal van aj pd. st. in goud, 't eigendom van J. Baiubridge, een tentfabrikant; op de een of andere manier wis ten de kinderen dat geld te rooven uit het valies, waarin Bainbridge het geborgen had. En nu be gon een reeks van vermakelijkheden" met de gestolen penningen. De twee juffers ontmoetten op de straat Henry Cloke, mede reeds dertien zomers oud. Fluks maakte hij op haar een diepen indruk, want zij namen hein mede naar een suikerbakkerswinkel, waar zij hem niet. alleen trakteerden op limonade, maar hem ook een shilling gaven, met de uitnoodiging er bij, om haar flen volgenden dag op een uitstapje te ver gezellen naar VVoodlord. Dat was een npartie carrée," want een andere jongen, met name Baker, ging ook mee en juffrouw Maidment betaalde alle onkosten. Dit toertje beviel zoo goed, dat men dra overeenkwam het in andere richting te herhalen. Daags daarna ging het riertal naar Gravesend. Ongelukkig had Bain- buiige de politie in den arm genomen, en door haar toedoen werden de meisjes te Soutbeud achterhaald en in een der voorsteden gearres teerd, waar zij al een paar dagen doorgebracht hadden. In hun logies vond de justitie allerlei Snuisterijen welke de kinderen gekocht hadden, 3lstni.de eenige photografieën, die haar in allerlei poses voorstelden, o. a te paard. De twee •yrijers" haastten zich der politie alle inlich* J,ngen te geven tegen de «vrijsters"die hen halden getrakteerd en vrijgehouden! Snoode, *warie ontdankbaarheid Aan een Weener blad schrijft men, dat Af3115' DU l^u'tSichland pogingen doet om in 'ika een koloniaal rijk te stichten, het velen e'ang zal inboezemen te vernemen, dat de zoon Va" ee" Oosteni ij ker, koning van een Afrikaan- ,en staal is. Deze heelt reeds lang zijn voor- "cuien te kennen gegeven zijn landje te verkoopen, Wanneer men hem en den zijnen een belangrijk Pensioen toekent. Deze koning is Fernando tgyarzoon van den Hongaarschen Afrikareiziger a t»laus Magyar (die in 1864 is overleden), eigenaar van liet ten oosten van de Portugeesche havenstad Loanda gelegen koninkrijk Biha. Ladislaus Magyar, geboren te Maria-Tneresiopel, kwam na vele wederwaardigheden te Biha en huwde de eenige dochter van den toenmaligen negerkoning, na wiens dood het vor-tendom aan zijn gemalin ten deel viel. Zijn 7.oOn Ferdinand woont als slavenhandelaar te Loanda, terwijl hij zijn landje door een stadhouder laat regeeren. Biha telt 5o.ooo inwoners, is 13oo vierk. mijlen groot en Staat door een bevaarbare rivier met de zee in verbinding. In onderscheidene Fransche bladen leest men 't volgende verhaal uit Bordeaux van 27 Aug. Woensdagavond omstieeks 9 uur waren eenige bedienden van een drogist bezig den winkel op te pakken. Ongelukkigerwijs liet een van de jongelui een fust met chloroform vallen en kwam een groot gedeelte daarvan op straat terecht. De zeer vluchtige chloroform ver vulde de lucht terstond met zware en slaapver wekkende dampen. De jonge man, die het ongeluk had, was hiervan het eerste slachtoffer, maar langzamerhand weid de geheele buurt gechloro- foriniseerd en weldra geleek de heele St, Jaines- stra.at'oj> het toovetslot uit »de Schoone slaapster in 't bosch." De lichten bleven overal branden, maar de bewoners schenen eensklaps op geheim zinnige wijze van het leven beroofd. Toen einde lijk eenige voorbijgangers zich aan den invloed van het benevelende vocht onttrekken konden, gelukte het eenige hulp te verleenen. Het zal echter nog eenige dagen duren eer al de onvrij willige slapers van de matheid, die zij nog voortdurend gevoelen, geheei verlost zullen zijn. Gelukkig is er voor de meeste slachtoffers geen gevaar te vreezen Slechts een meisje van twintig jaren moet tot heden nog niet outwiakt zijn. Men weet niet of haar slaap zal einuig^n. Deze middag bleven de meeste winkels in de St. Jamesstraat gesloten. Een varken in aandeelen. De orgineel- ste actiën, die wel ooit zijn uitgegeven, bevon den zich eenigen tijd geleden in de handen der stamgasten van het groote bierhuis «Zum Landsknecht", Jagerstrasse t3 te Berlijn. De eigenaar van dit huis was namelijk oj> den inval gekomen een geheel varken te koopen en dit naar alle regels van de slacht- en kookkunst te laten bereiden. De houder eener actie, voor den geringen prijs van 3 M. 5o pf verkrijgbaar gesteld, kreeg daarvoor een aandeel in den eigen dom van dit kapitaal varken, en wel om een daarop volgenden Woensdag 's middags ten 12 uur een portie karbonnade, donderdag s avonds van 7 uur af een portie bloed- of leverworst met zuurkool, Vrijdag 's middags te 12 uur een portie spekpannekoeke te krijgen; de aan deelen waren spoedig geplaatst. Aan de bepa lingen werd trouw de hand gehouden. Alle belanghebbenden waren tevreden, niet het minst de kastelein, die uitnemende zaken heeft gedaan. Een Franscbman, de heer Tanneguy de Wogan, heeft dezer dagen een tocht van Parijs naar Marseille gemaakt in een paj)ieren bootje. Met dit lichte vaartuig, waarvan de kiel 3 streep dik is, heeft hij meer dan «luizend kilo meters afgelegd, en ofschoon bet bij (iet afvaren van de Rhóne tegen rotsen is geworjien, en nu en dan op zandbanken vastraakte, heeft hij het toch zonder belangrijke averij te Parijs terug gebracht. Hij heeft daardoor willen toonen. dat de Franschen in dit opzicht niet acliter zijn bij de Engelscbeu en Amerikanen, die ook reeds met zulke vaartuigen proeven hebben genomen. Een nieuw voedingsmiddel. De schillen der erwten, die tot nu toe meestal als onnut worden weggeworpen, kunnen eene smakelijke winterspijs ojileveren, als men ze volgens dr. Jamhson kookt met Water waarbij een weinig soda gevoegd is «laarna zijgt men het afkooksel door een doek en verdampt liet onder bijvoeging van een weinig suiker tot eene zooveel mogelijke dikke brij. Men verkrijgt dan een extract dat zeer lang goed blijft zonder te schimmelen, en waarvan een theelejiel bij een bord vleeschsoep gemengd, hieraan den smaak van versche erwten mede deelt. Het i» dus uitmuntend in een tijd, waarin versche groenten ontbreken. Waarom eten wij de oesters meestal on gekookt? Niet alleen omdat de lekkerbekken dit zoo willen maar wel degelijk uit eene soort van instinct, zooals uit physiologische proeven gebleken is. De bruinachtige stof, welke da oester zoo smakelijk maakt, is de lever en bestaat hoofdzakelijk uit eene stof in de chenne bekend onder den naain van glycogeen, welke zetmeel- achtige, betrekkelijk zwaar te verteeren stof in alle levers voorhanden is. Terwijl de oester leeft, bevindt zich bij de lever bet middel dat de vertering bewerkt, de zoogenaamde wdiastasis hepatica een witachtig zeer oplos baar lichaam. Beide stoffen komen in innige aanraking in den mond bij het gebruik van oesters, en zonder medewerking van bet maag sap verteeit dus een groot gedeelte van de oesters Wordt echter de oester gebakken of gekookt, dan wordt de genoemde de verlering bewerkende stof ontleed en de oester niet min der zwaar te verteren dan gewone vleescb- of vischspijzen. Op een der jongste examens voor de hoofd akte. Examinator: Verklaar de uitdrukking «iemand den pas afsnijden." Ex.iiuiuadus Van een verlofpas een stuk afsnijden, zoodat deze niet ineer te gebruiken is. Historisch, voegt onze berichtgever bij dit anders ongelooflijk staaltje. (D. v. Z.-H.j Zaterdagavond heeft erin een der straatjes op den Viujhterdijk te 's Bosch een zelfmoord plaats gehad onder vrij bijzondere omstAndig- heden. Hendrik Tervelden ter slechter faam bekend, werd, terwijl zijne vrouw afwezig was, met zijn hond dood in zijne kamer gevonden, gestikt ten gevolge van het inademen van houtskooldamp. Op de tafel vond men vier door hem geschreven brieven, waai van een aan Commissaris van Politie. Verder vond men op de tafel het na volgende rijmpje: De dood is beter als een slegte vrouw W7ie haar neemt ik gun haar jou. Voorts waren op alle deuren allerlei volzin nen geschreven, onder andere: De dood van een 28 jarige martelaar. Gij hebt uw wraak gekoeld metaale vrouw, ijzere hart, moordenaar van u man. Verder nog: Ik sterf met een bond omdat ik nog minder als een hond geteld werd. Hoordeeld niet, want ge zult gehoordeelt wor den. Toen de ongelukkige bij de thuiskomst zijner vrouw gevonden werd, had hij opgehouden te leven, zijn lijk is naar het gasthuis overgebracht. Naar wij vernemen is de echtgenoote van H. T. eene oppassende vrouw, die met harii werken steeds haar brood verdiende. Een boer uit den «achtersten Noordbra- bantschen achterhoek" komt in stormpas naar 't station loopen. 't Is hoog tijd. Goddank, hij is er. »'n Kaortje", vraagt hij aan den eerste den beste dien hij ontmoet, «Daar!" antwoordt de aangesprokene, terwijl hij hem den weg met de hand aanwijst. Onze boer echter vergist zich en in stede van het station binnen te gaan, loopt hij 't perron op. Ha! hij heeft het reeds gevondenDaar hangt de bel, waarmede men zooeven het eerste sein tot verttek gegeven heeft. De man ijiterheen en begint te luiden als een bezetene. om een plaatskaartje. »'n Kaortje", schreewde hij nog, toen een vrij onvriendelijke duw in den rug hem hals over kop deed ten gronde storten. Bij den heer P-L- Tapper, landbouwer te Baflo bad Zaterdag na den middag eene ramp plaats, die den veehouders tot voorzichtigheid moet aansporen. Een 7-tal jonge beesten werd verweid en op Brabantsche klaver gebracht. Nauwelijks had het vee er een paar uur ge graasd of de eigenaar kreeg de tijding thuis, dat er twee van zijne dieren dood in 't land lagen. Toen men er kwam, stortte juist een derde ter aarde, terwijl nog twee niet wel bleken te zijn. Door t' aanwenden van gepaste mid delen mocht men er evenwel in slagen deze twee te behouden.Dat het vee van wiue klaver de zoogenaamde „bias' of .,wind" kan krijgen, schijnt onder de landbouwers algemeen bekend te zijn, doch van roode klaver heeft men niet of zelden die ondervinding. Ingeschreven van 5 tot en met 8 September '84. Geene. HOORN, 6 Sept. Aangevoerd: 1 H. L. 5 n n n Roggo Tarwe Gerst 30 Haver Witte Erwten 1 Groene Grauwe Vale Geele Boonen Bruine I Witte l Paarden Mosterdzaad Karweizaad Koolzaad 14 Paarden Koeien 6 Kalveren 20 Schapen Lammeren 62 Varkens 1 Zeug 124 Biggen 3 Bokken 3 Geiten 60 Kippen 7900 Kipeieren, 100 st. 7) 7) 7) 7) 7) 77 7 71 7) 11 7) f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f 1347 Koppen Boter, 5.2 lood. f a 7.50 a 9.— 4.a 4,50 3,25 a 4.25 7,50 a 8,50 11,— a 12.— 12.50 a 13.50 9. a 14.50 a 3» a li.lb a 15.- a a 80.- a 350.- a 12.- a 24— a 30.— a 10.- a 18'.— a 35.- 3.— a 7.- 5.- 3.- a 6.- 1.a 2.25 a 4.— 0.60 a 0.70 300 H. L. Aardapp. f 1.50 a 2.20 Eendeieren f a KG. R. Aalbeziën per 100 KG. f 850 manden Peeren f 3.a 4.— p Het. 600 Appelen n 2.— a 2.50 De handel was matig. ALKMAAR, 8 Sept. Aangevoerd: 2 Koeien f 105.— a 240.—' 111 Kalveren f 35.a 95. 10 Nuchtere dito f 6.a 21. 499 Schapen f 27.— a 34.— 108 Vette Varkens per P., f 0.46 a 0.56 31 Magere dito f 13.— a 20. PURMEREND, 9 Sept. Aangevoerd: Kaas. Aangevoerd 312 stapels Kleine en 2 stapel Middelbare. Prijs Kleine f 35.Middel bare f 34.— tot f per 50 K. G Boter van f 1.10 tot f 1.20 per K. G. Vette Runderen prijshoudend f 0.66 tot f 0.82 per K. G.handel matig. Vette Kalveren prijshoudend; 60 tot 80 ct. per K G.handel vlug. Nuchtere Kalveren. Prijs f 8 tot f 22 per stuk, handel matig. Vette Varkens van 44 tot 52 ets. per K. G. handel vlug. Schapen. Vette hoog in prijs en magere, prijs houdend Handel vlug. Kip-eieren van f 4.50 tot f 5.per 100 stuks Eenden-eieren f tot f per 100 stuks Ondertrouwd en SCH Ed jhaoen, 1 g septembbr '84. ïdam, j Wordt gevraagd een flinke zindelijke Dienstbode, die goed wasscheu en een burgerpot kau koken. Adres: Iloogzijde 20, Scha gen. a 25 ets do 5 ons, bij bewoond door den Heer K. KNECHT, in do te AARD en GROEI, gemeente YVinkbl. Gegadigden vervoegen zich aldaar. VIJFDE JAARGANG 1884. itn i iniritïn Ferschjnt Woensdag- en Zaterdag-ochtends Prijs per jaargang van 104 nrs. fr. p. p. f G. Met Wekelijksche Restanten- lijst n u u n S.—> Advertentiën per regel slechts u n u ,/0.15 De Kleine Kapitalist is het goed koopste en meest gelezen financi- ëele blad van Nederland. Advertentiën genieten groote publiciteit. Bureel: Achterburgwal 128, Amsterdam. Proefnummers worden kes- teloos toegezonden. desverkiezende wordt overeengekomen voor een bepaalden prijsbetaalbaar na genezing. Daartoe zijn 20 kamers ter beschikking der patiënten gesteld. WAERSECrEStS, heelmeester van breuken, Groenplaats 35, Antwerpen.

Schager Courant | 1884 | | pagina 3