LICHT EN LUCHT. Binnenlandsch J%'ieuws. die binnen 't bereik der mensch lijke macht vallen. Dan worden harts oehten en gemoederen in beweging gebrac u, dan wordt er een vuur aangestookt en gedurig aangebla zen en aangewakkerd, waarvan de vlammen dikwijls later niet meer te beteugelen zijn. 't Is een ongelukkig verschijnsel, dat er in alle tijden zoovele menschen gevonden worden die er behagen in scheppen, om den geest der ontevredenheid zooveel mogelijk wakker te houden, hem, wanneer hij mocht slapen, met geweld en zonder ecnig medelijden wak ker te schudden, zonder te bedenken, welk eene zee van rampen zij hierdoor uitstorten. Volgens hen, beoogen ze niets anders dan 't welzijn hunner natuurgenooten, die verdrukt en verkeerd behandeld en daarom moeten en zullen beschermd en geholpen worden. Wanneer men hoort en leest van de op richters en verspreiders van het «recht voor allen moet men dan verheugd zijn, dat er menschen zijn, die zich het lot der verdruk ten zoo zeer aantrekken? Zij beginnen met te verkondigen dat alle menschen even veel aanspraak hebben op recht; d. i. om rechtvaardig behandeld te worden. Die leer behoeven ze evenwel in een land als 't onze niet te verkondigen. Van die leer is elk Nederlander genoeg doordrongen, 't Gevoel van recht en vrijheid is ten allen tijde sterk genoeg ontwikkeld geweest en menige schoone bladzijde rut onze geschiedenis heeft daaraan haar ontstaan te danken, llierop hebben ze even wel hunne redenering gegrond. Ze weten dat die woorden ingang vinden en men dus zal beginnen ie lezen. Maar nu trachten ze verder zonneklaar te bewijzen, dat dit groote voorrecht in den tegenwoordigen tijd ontbreekt, dat er bij lange na geen gelijk recht voor allen bestaat, dat derhalve de toestand niet deugt en veran derd moet worden. Bij sommigen, wier zaken door eigen schuld geheel achteruit zijn gegaan en die misschien gaarne in troebel water zouden willen visschen, om zoodoende die zaken weer te herstellen, vindt die taal weerklank, va' daar dat ze zich bij de ver kondigers aansluiten. Wat moeten ze nu ver der doen? Ze moeten zooveel mogelijk den geest der ontevredenheid doen toenemen en zoodoende trachten, om degenen, die uog vrij wel tevreden waren, tot ontevredenen te maken en tot hunne partij over te halen. En dat is duizend maal gevaarlijker dan 't morren over weer en wind. Doetinchem. P. van de Velde Mz. De landbouwer, die, onder gelijke omstan digheden 't meest van zijnen grond weet te trekken, toont niet alleen een practischen blik in zijn vak te bezitten, maar bevordert daar door ook op den duur zijn stoffelijke welvaart. Buurman A. ziet, dat op den akker van B. alles veel schooner en krachtiger staat dan op den zijne. Toch heeft hij zijn grond even goed bemest; dien niet minder diepen regel matig omgeploegd; dezelfde afwateringsme thode toegepast; hetzelfde zaad gestrooid, geëgd en gewied, in één woord alles gedaan wat Zwijg! Gij hebt volstrekt geen rechten 1" viel de bankier haar heftig in de rede. Het bloed was uit het gelaat der vrouw geweken, hare bruine oogen waren grootor geworden en schitter den buitengewoon. Wanneer gij mij niet het recht van spreken wilt toestaan, dan zal ik dit huis verlaten hetisinireets uw huis; maar ik kan n tegelijk de verzekenug geven, dat Toni met mij zal gaan." „Ilaha! Ik zou we! eens willen weten, van waar gij zult leven!" zoida Eger honend. Zijn gelaat had een ruwe uitdrukking gekregen. .Dat zal dan mijn zorg zijn," gaf zijne vrouw hem kalm ten antwoord. .Ik kan u de verzekering geven, dat ik u niet lastig zou vallen, en ik weet, dat Toni liever in armoede leven wil, dan dat zij haar hart en geluk laat verkoopen." Het behcorde niet tot de zeldzaamheden dat Eger zich door zijn toorn liet medeslepen en tegen zijn vrouw ruw werd, want zijne beschaving "bestond alleen in eeu met moeite verkregen uitwendig vertoon van bosebaving, dat hij in zjne opgewondenheid vergat; in dit oogenblik beheerschte hij zich evenwel. "V oor de eerste maal was zijne vrouw zoo beslist tegen hem opgestaan, baar kalmte maakte een bijna b angsiigenden indruk op hem, hij wilde dit niet laten 1 keu en daarom antwoordde hij met een verlegen jO, terwijl hij beproefde to schertsen: „gij hebt mijne redeuen immers neg niet gehoord!'" Ik verzocht u ze te ncemen." De vertoomdheid van den bankier bedaarde nu; zijne vrouw verzochtdaarmede geloofde hj in zijn eer hersteld te zijn. Wordt Vervolgd. zijn buurman deed en toch komt hij tot de overtuiging dat den laatste een betere oogst dan hem staat te wachten. Op eene omstandigheid echter schijnt hij niet gelet te hebben, nl. dat een plant, zal zij worden, wat zij worden kan, het haar niet aan lucht en licht moet ontbreken. Beiden worclen haar t meest onthouden, wanneer zij een deel der ruimte moet afstaan wijl er te dik, of met minder overleg gezaaid of geplant is. Dat licht en lucht een ontzettenden invloed op de ontwikkeling der plant bezitten, daarvan kunnen we ons gemakkelijk overtuigen. Te veel opeengehoopt, wordt zij spichtig, tenger, kleur loos en Verliest de eerste bloemen, die de beste zijn om vrucht te geven. Gewassen, welke sterk uitstoelen of eeu forsche bladerenkroon (Uitwikkelen, vereisehen veel ruimte. Bij de riet- of grasgewassen, waartoe de granen behooren, kan men met den grond kariger zijn, wijl zij de vrucht in den top dragen. In den régel worden peulvruchten te dicht geplant. Het nadeel blijft dan ook niet achter. Als men een met paarde- of duiveboorieti bepooten akker nauwkeurig nagaat, ziet men immer dat de eerst gevormde bloemen zijn afgevallen. Hoe verder men den akker ingaat, hoe meer dit in 't oog valt en geen wonder, het bladgroen onderschept het noodige licht, de zonnewarmte wordt getemperd, de vereischte lucht onthouden en zeker niet minder de vruchtgevende werkzaamheid der bijen. Het afvallen der eerstontwikkelde bloemen, ligt zeker niet in den aard van 't gewas. Schrijver dezer zag dezen zomer een boon, achteloos in 't midden van zijn tuin neergevallen, krachtig opgroeien, aan de zijde van den hoofdstam, die een buitengewone dikte had, vormden zich slechts twee nevenstammen; tqch oogstte hij van die ééne boon één-en-zestig voldragen scheden. In 't kweeken van paardeboonen wordt thans door sommige landbouwers dan ook, en met het beste gevolg, eene andere methode gevolgd. Zij verdeelen den akker in regel matige, groote vakken, wier zijden met eene twee,-of drie dubbele rij boomen beplant wor den. De vakken zei ven worden bezet met ge wassen van geringere hoogte, zoodat door deze de vrije ontwikkeling der boon niet belemmerd wordt. Deze gewoonte van bouwen geeft dus niet alleen aan de plant datgene, waarvan in deze regelen sprake is, maar bespaart ook zooveel mogelijk grond, terwijl het zelfs op die wijze doenlijk is, bij 't verschijnen van de gevreesde luis, gemakkelijk en zonder schade aan 't gewas te berokkenen, met een daarvoor geschikt werktuig, de boon van de toppen te ontdoen, 't welk, zooals men weet, 0111 den voortgang van dat insect te beletten, dikmaub in toepassing wordt gebracht. A. Schagen. De Heer P. Dwarshuis alhier, is benoemd tot onderwijzer te Kloosterburen. Aan den Natioualen Kolf- en Billart- wedstrijd, den 9 en 10 Sept. 11. te Nieuwe Niedorp gehouden, namen voor het kolven 9ö en voor het biljarten 35 personen deel. Bij den Kolfwedstrijd won de heer J. Kuil man te N. Niedorp den prijs van f 100 met 152 punten, de heer J. v. d. Deure aldaar de 1ste premie met 136 punten, de heer J. Groen te Andijk de 2e premie met 129 pun ten, de heer A. Haringhuizen te N. Niedorp de 3e premie met 129 punten, en de heer D. Kuilman te N. Niedorp de 4e premie met 118 punten. Bij den Kolf- en Biljartwedstrijd won de heer C. W. Visser de prijs, de heer A. Ha- ringhuizen de 1ste premie en de heer D. Nierop de tweede premie, allen te N. Niedorp. Woensdag 17 September zal er in de kolfbaan van den heer D. Kist te Kolhorn een Billart- en Kolfwedstrijd plaats hebben om fraaie prijzen en premiën of des verkie zende in contanten. Donderdag 11 September bad de pu blieke aanbesteding plaats van de Kolhomer Kaasfabriek. Er waren 13 inschrijvingen en wel D. Kramer van Schagen voor f4399. II. Moerbeek v. f 4428. W. Koomen v. f 4444. C. Semeins v. f 4450. J. Rezelman v. f4489. Cs. Blom v. f 4515. Jb. Zeeman v. f4764. G. Diguum v. f 5145. IJ. Visser v. f5555. M. Schreuders v. f 5555. L. C. Oudt v. f 5555. C. N Vlaming v. f5656. C.v. Soest v. f5750. Aan de i heer D. Kramer van Schaden weid het werk gegund. Onder begunstiging van het heer- lijkste weder had Woensdag op (|e Nieuwstraat te Purmerend de gewone jaarlijksche harddraverij met paarden onder den man plaats, waaraan door 16 lief. hebbers werd deelgenomen. De prijs, 2i gouden Willoms, werd behaald door de bruine merrie Snijboon, eigenaar VV. Brom te Utrecht, berijder A. Bos; de premie 1b gouden Willems, viel ten deel aan de bruine merrie Aafke, eigenaar J. Dam te Schermer, berijder C. Broers. Niet minder dan vijfmaal heeft Snijboon moeten draven te^en Willem III van P. Brommer te Zijpe, om de overwinning te behalen; de baan was lang 304 M., welke afstand bij den laatsten rit door Snijboon in 221/* seconden werd af gelegd. De 40jarige vrouw van een boerenaf beider aan den Hasselterdijk onder Zwolle i ontijdig van drie kinderen bevallen, van wejJ| één kort na de geboorte overleed; de anderen en de vrouw, die voor de eerste maal moeder werd, zijn welvarend. Naar wij vernemen moet een vermogend en hooggeplaatste Rus, die thans te Scheveningen verblijt houdt, dezer dagen den heer Lefèbro hebben uitgenoodigd voor zijne rekening naar St. Petersburg to komen met zijn belangrijks verzameling acoustische en andere instrumenten. De directeur vau het Museum Prins Hendrik heeft echter gemeend dit vereerend aanbod te moeten afwijzen daar zijn streven isdeze inrichting voor zijn land te bewaren en aldus de nagedachtenis te eeren van den Vorst, die zooveel belangstelling in den zaak heeft getoond. De laudbouw-tentoonstelling is Woens dagavond zonder bijzondere formaliteiten ge sloten. Het aantal betalende bezoekers, van den dag der opening, 25 Augustus af, heeft ongeveer 90,090 bedragen, ot met de dona teurs, inzenders en andere nietbetalende mede, ruitn 100.000. De drukste dagen waren de laaste vijf dagen van Augustus, toen het cijfer der betalenden respectievelijk 9844, 15,094, 12,800, 11,800, en 13,626, bedroeg. Na het vertrek der paarden en runderen daalde het tot 3000 en minder, en kwam het nog slechte eenmaal, Zaterdag jl., op 4000. De slapste dag was de vorige Vrijdag, de tweede dag der harddraverijen, met 1260 bezoekers. Men leest in het Z. D De verjaardag van de Kroonprinses werd in het Koninklijk gezin met de grootste opgewektheid gevierd. De koning wilde niet, dat zij zou ervaren, wat er, wegens 't ontslapen van den Kroon prins, omging in zijn hart. Z M. hield zien goed eu wist de lieve Prinses door allerlei verrassingen te verblijden. De kleine groeit voorspoedig op; haar lichamelijke en geeste lijke ontwikkeling wekt de verbazing der go heele omgeving. Zij belooft alzoo veel voor da toekomst. Aan de Haagsche corr. van het D.blad ontfeenen wij het volgend: Onze stad verloor in deze week een inge zetene, die tot de meest bekende Hagenaar» behoordedr. de Jong van de levertraan, ze°" als men hem noemde. Die Lofodinsche lever traan had hem een kolossaal fortuin bezorg' (dat hij goed besteedde, zij er bijgevoegd maar zij werd dan ook met talent geëxploiteerd, want, naar men zegt, betaalde dr. de Jo.)£ jaarlijks 1 50.000 aan Europeesche dagbladen voor zijne advertentiën. Het recht om 70 jaar te worden had de Jong niet gestolen; het kwam hem eer rj toe, want een kleine vijftig jaar geleden het hem bij koniuklijk besluit toegekend- f- de Jong is nl. ter dood veroordeeld gewees Ziehier hoe. Als officier van gezondheid, geloof ik, hij in Nederl. krijgsdienst en algemeen oeaC^ behalve bij een onderofficier, die geen o moeting het voorbijgaan, zonder onzen vr in beleedigendeu vorm te herinneren, da Israëliet was. Reeds meermalen had men Jong aangespoord tot een duël, doen s bleef hij liever dulden. Op zekeren dag lC ligt hij ziek te bed, toen zijn vervolger "uU treedt, hem in het gelaat spuwt en «leelijke smous, zal je nu nog niet me vechten?" «Ja", antwoordt do J°n« ]iaar kleedt zich, gaat met den beleedigvr buiten en schiet hem in tweegevecht u(01'jjj.ur De krijgsraad velde het doodvonnis, nog denzelfden dag was volledige gra handen vau den veroordeelde.

Schager Courant | 1884 | | pagina 2