uitenlancsch I\ ii i ws vnn zijn getrouwe plichtvervulling een heuche- lijke gebeurtenis zijn, die hem met vergenoegd heid zal doen terugzien op den afgelegden levensbaan, temeer daar zijn vrouw hem nog flink ter zijde staat en zijne kinderen voor hem nog gespaard bleven. Ook voor de familie Stammes heeft de erkenning van deze deugd zeer zeker iets streelends, immers iemand die 50 jaren aan •eene familie zijne diensten wijdt, is zoo recht streeks geen dienaar meer, maar maakt in zekeren zin met die familie een geheel uit De verschillende corporatiënEuterpe, de Harmonie en de Roos ontvingen met recht den luiden bijval der vergadering voor hetgeen zij dezen avond ten gehoore brachten en heb ben ten duidelijkste bewezen dat, als wij hier in Schagen de handen ineen willen slaan, wij met krachten uit eigen boezem, zeer gemak kelijk op het gebied der kunst iets goeds en degelijks kunnen voortbrenger. Door eere onbekende oorzaak geraakte Dinsdagnamiddag te ongeveer 3 uur de schuur m behuizing van den Deer T Geertsma in den Kolhorner-Polder in brand. De eigenaar en de arbeiders, niet in doen middellijke na bijheid zijnde, grepen de vlammen met verba- azende snelheid om zich heen, waartoe eene rieten bedekking niet weinig medewerkte. Weinig werd er dan ook gered want de in middels van alle kanten opdagende hulp kon niets van belang meer uitrichten. Schuur, granen, behuizing, meubelen, kleeren zelfs, alles werd verslonden. Naar men verneemt was een en ander verzekerd. Dinsdag namiddag kwamen in het Am- stel-ITotel te Amsterdam twee Engelschen aan, die den weg van Rotterdam daarheen in on geveer 5 uren per velocipède afgelegd hadden. Zij zijn voornemens hun reis naar Berlijn op die wijze voort te zetten, en zullen daartoe allereerst naar Utrecht en Arnhem rijden. Eene fcouwmanswoning met schuur, wa genhuis, keet, karnhuis en verdere getimmerten erf, tuin, boomgaard, bouw- en weiland en eenig griendland, te zamen groot 60 hectaren, 97 aren en 67 centiaren, alles staande en ge legen in de gemeente Nieuwenhoorn nabij Brielle, Vrijdag 19 September jl. te Dordrecht geveild, kon in massa slechts opbrengen f 34,966,63. liet span paarden, de prijs van do in ternationale landbouwtentoonstelling, is Woens dag door den winner verkocht en heeft bij publieke veiling te Amsterdam f 1500 opge bracht naar men verneemt, is de heer Jurgens, uit Osch, de kooper. Zondag had te Gouda een vlieger ij rijt te onverschillig geweest en hebt mijn raad piet opgevolgd.11 „Ik heb dien opgevolgd," verzekerde do luitenant, terwijl hij eenige kloudingstukken van een schabel op den grond wierp en ging zitten. „Yertel op," riep do schilder. „Ik heb niet veel te vertellen," antwoordde do luitenant geSrgerd. ,'s Avonds hob ik don oude eenige vleierijen gezegd over zon dcehter en er bij gevoegd dat ik heden bij hem zou komen om een ernstige ?aak met hem te bespreken." „En heden?" „Heden ging ik nnar hem toe. ik had mijn deftigste gezicht gezet, hij ontving mij zei-r vriendelijk, en toen ik eindelijk de duivel hale alle liefdesverkla ringen over zijn dochter begon, viel hij mij in de rede met de mededeeling dat zij met den referendaris was verloofd. Het is bespottelijk!" „Waarachtig, gij hebt gelijk, liet is fcespott' llijk riep Kalinka. „Heeft hij dan niet geraden wat uw plan was?" „Ik heb hem niet gevraagd," gaf Tilly ten antwoord. „Onbegrijpelijk! Waarom trokt gij u terug?" „Hij had nog do onbeschaamdheid mij te vragen, welke zaak ik met hem wenschte te bespreken." „En wat hebt gij toen gezegd?" „Ik wilde bem zeggen, dat bij een domkop was, maar ik bebeerschte mij zeiven en vroeg hem alleen, «f hij niet een goed paard voor mij wist. Ik weet, dat hij daarvan geen verstand heeft t" „Fameus," lachte de schilder luid. „Ik kan mij zeer goed voorstellen, welk een verbaasd gelaat do bankier gezet zal hebben, en gjj dit oogenblik gebruikt zult hebben om hem to groeten." „Zoo was het. Maar de geschiedenis ergert mij- Wanneer het meisje met een ander verlootd wasj mijnentwege met u, dan zou mij dat tamelijk onver" schillig zijn, want ik heb haar eigenlijk niet lief; de gedachte, dat die lange referendaris haar krijgt, is voor mij onverdragelijk!" „Tilly, het kan nog wel veranderen 1" „Wie zegt u dat 1" riep de luitenant uit. „Ik heb een ander idéé „Wat wilt gij deen vrceg Kalinka. „Dat weet ik nog niet," ging Tilly voort, terwijl hij opstond. „Dit eene staat hij mij vast, die kerel zal haar niet hebben. Hij is bovendien de neef van den oude, ik meen van den overste, en daarom gun ife. haar hem volstrekt niet." Wordt vervolgd. wedstrijd plaats voor jongens beneden de 16 jaar. Er zijn verse .eiaene prijzen en preraiën ui geloofd. De vliegerwedstrijd belooft, volgens de Goudsche Ct. van \rijdag, bij gunstig weder een ongekend succes te zullen hebben. De deelneming zal zoo groot zijn, dat de commissie zich reeds van verscheidene bunders land meer heeft verzekerd, om al de deelnemers te kunnen toelaten. Men kan het getal nu reeds op honderden schatten. Zondag waren de proefnemingen overal om de stad in vollen gar.g en men zag tal van vliegers op eéne duizelingwekkende hoogte staan. Door ver scheidene figuurvliegers afgewisseld, leverde het geheel een levendig en vermakelijk sehouw- spel op. De groote vliegers bleven achterwege, maar men kan verzekerd zijn, dat op den dag van den wedstrijd vliegers van 4 en 5 meter niet tot de zeldzaamheden behooren. Op de Reek (onder Prinsenhage) had Dins" dag het meisje V. W, wat te veel kermis gehouden, waardoor ze in een toestand ver keerde, dat de landbouwer, bij wien ze dienst baar was, haar niet in huis wilde nemen. Dit schijnt haar er toegebracht te hebben dat ze zich tegen den avond tusschen de spoor wegrails te slapen heeft gelegd. De trein is toen over haar heengegaan, doch als door een won der heeft ze daarbij niet het leven verloren, maar is ze alleen aan het hoofd gekwetst ge raakt. Door spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mag men hopen, dat dit voor haar geen schadelijke gevolgen zal hebben. De loterij, gehouden bij gelegenheid van en vanwege de landbouwtentoonstelling, heeft al zeer weinig succes gehad. Er zijn maar zoo weinig loten geplaatst, dat slechts één span paarden kon worden verloot. Wat mag daarvan de reden zijn? Is het publiek verzadigd van die tentoon- stellings-loterijen, wetende dat zij veelal slechts worden uitges' hreven, om er geld uit te slaan ter dekking van een mogelijk te kort? Wij mogen echter aannemen, dat het Comité dezer tentoonstelling daarmede een ander doel had, namelijk eenige minder bekende voor werpen, machines of fokdieren aan te koopen en ze door verloting zooveel mogelijk onder het publiek te verspreiden. Uit dit oogpunt maar ook uit dit oogpunt alleen is eene tentoonstellings-loterij te verdedigen. Veel werk is er zeker niet gemaakt van de loterij, en bij de vele andere drukte kan men dit het comité gaarne toegeven. Ware er echter meer publiciteit aan gegeven en vooral wanneer de voorwerpen, die men dacht te verlaten, eenigzins waren aangewezen, dan voorzeker zou ook de belangstelling in en het succes van de loterij grooter geweest zijn. De finantieëele uitkomsten der tentoonstel ling zijn nog niet volledig bekend, maar naar wij vernemen toch van dien aard, dat, mocht er een te kort zijn, dit in allen gevalle niet groot zal wezen. Bij het bezoek der Transvaalsehe Depu tatie, zoo schrijft de heer van 't Lindenhout in Het Oosten, heeft generaal Smit persoonlijk kennis gemaakt met drie van onze weesjon gens uit Neerbosch, waarvan er twee reeds voor vier jaren de inrichting hadden verlaten, en nu in het dorp Hees zelfstandig werkzaam waren, en het vak van timmerman en met selaar uitoefenden. Een hunner, de derde, is ruim een jaar als medehelper van onzen nar. timmerman van Yperen, in den wezenarbeid in het vak van timmerman aan de Weesinrich ting werkzaam geweest. Deze drie jongelingen verklaarden zich be reid als voortrekkers naar Transvaal te gaan, en generaal Smit noodigde hen uit, naar zijne woonplaats Ermelo over te komen, waar zij overvloed van wsrk zouden vinden. Eerst be stond het plan, dat zij aanstonds met de De putatie naar Zuid-Afrika zouden vertrekken, doch de tijd was te kort om met alles klaar te komener werd afgesproken, dat zij in de maand September zouden komen. De namen dezer weesjongens zijn Steven Evert Kluvers uit Zutfen, timmerman Lambertus Seholten uit Genderingen, metselaar, en Rink Pijpstra uit Elantum (Friesland) timmerman. De oud ste is 23 en de jongste 20 jaar oud. Vanwege het bestuur der Yereeniging zijn de overtochtskosten betaald tot Durban, en is hun het noodige geld mede gegeven, om in de eerste behoefte te voorzien, bedragende met de kosten van overtochten de som van f 500 voor elkverder bezitten zij het noo dige gereedschap en kleedii g. Zij heil (ri7J verbonden, zoodra zij daartoe in staat 2ii dit geld van hun eigen verdiensten teum j geven. Zij vertrokken Woensdag met de «tern- l>oot Athenia van Southampton uit Ei S( iT Twee hunner zijn verloofd met twee van on* beste weesmeisjes, die als helpsters in J Weesinrichting dienstbaar zijn. Zoodra dej eerste landverhuizers in staat zijn een vrou» te onderhouden en te ontvangen in een woed» woning, zullen ook deze meisjes de reisbaar den Transvaal aanvaarden, om daar met hen in den echt verbonden te worden. De W illem Rarents is gisteren van Ham. meifest vertrokken en woidt einde OctoU. te Amsterdam verwacht. Het voornemen bestaat om aanvankelijk slechts een klein perceel bouwgrond in de onmiddelijke nabijheid van het rijkskrankzinni- gengesticht te Medemblik te huren, ten einde aan daarvoor geschikte verpleegden gele»n. beid te geven tot uitoefening van landbou'V ZF.RA.ILTIKlIRICriK:. Parijs, 28 September. In de oostelijke Pyreneeën overleed gisteren één persoon aan de cholera, in Spanje overleden zeven perso. nen, in Italië twee honderd dertig, waarvan te Genua 27, to Spezzia 6, te Napels 74 en te Venetië 2. Parijs, 29 September. Gisteren zijn aan cholera overledenin de Oostelijke Pyreneeën 2, te Dröme 1, in Ariege 4, in Italië 200 personen, waarvan 67 te Napels, 26 te Genua en 6 te Spezzia. Een verdacht sterfgeval had men te Rome en 6 gevallen kwamen voor in Spanje, waarvan twee in de omstreken van Bareelona. Te Sauvigny bij Monteau-les-Mines heeft weder een dynamietontploffing plaats gehad. Volgens een depêche uit Tonking zou de Chineesche regeering thans niets liever dan den vrede met Frankrijk wenschen. Het tele gram voegt er zelfs bij, dat de koningin het sterkst op het tot stand komen der ver zoening aandringt. Men zal het eehter eerst door feiten moeten toonen, vóór men aan rfs bericht in Europa veel geloof zal hechten. Generaal Courbet heeft van de reede van Matsou gemeld, dat hij heden van daar zou vertrekken. Naar het heet, zou hij Kehing bezetten en de haven van Tamsui, van waar Kelung troepen en munitie ontvangt, bezetten of blokkeeren. Uit Hanoi wordt gemeld, dat de operatiën, onder bevel van kolonel Berger, tegen Phungen, onder kolonel MaussiontegenMyluong, volko men zijn gelukt. ENG-EL A.TSTID- Londen 29 September. De Times bent een aantal brieven uit Khartoem van baar correspondent, loopende tot 31 Augustus. Zij bevestigen de overwinningen van Gordon op do rebellen en het opbreken van het beleg van Khartoem. Het verlies van het garnizoen bedroeg se dert 17 Maart 700 dooden. Kolonel Stewart was gewond. Uit Hongkong wordt aau d Tunes gemeld, dat de Franschen twee Enge sehe stoom booten hebben aangehouden clt gevisiteerd in het kanaal van Eormosa. IheD tengevolge heerscht groote verbittering tt? Plougkoug. Londen, 30 September. De Daily N®** verneemt, dat in de volgende week te L°n eene conferentie zal worden gehouden beraadslagen over den kritieken toestan Zuid-Afrika, vooral met het oog op len der vrijbuiters uit Transvaal in Becli land. ITALIË' - Rome, 26 September. Gisteren zij" Italië- 454 personen door cholera aang1 waarvan 201 te Napels, 13 te Spezzia en0jyr te Genua Het aantal sterfgevallen >s waarvan 95 te Napels en 20 te Genua. Te Rome is geen enkel geval aang^n SPANJE- -ie Madrid, 26 September. Het o orgaan meldt, dat er gisteren zeven pe aan de cholera zijn overleden. De r bericht, dat ook te Bareelona een vro die ziekte is bezweken. Het is thans geconstateerd dat de hier heerschen 'de Aziatische cholera ia.

Schager Courant | 1884 | | pagina 2