Uiiilenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Maatschappij van Landbouw eene tentoonstel, ling gehouden van stier- en kuikalveren- 12 Stier- en 26 kuikalveren waren ingezonden, waaronder zeer schoone dieren. Van de stieren werd de le prijs toegekend aan Jacob, van W. Houtkooper; de 2e aan Gerrit, van G. vet de 3e aan Stam, van K. Laan; getuigschriften aan Adam van P. Brak en aan Arie van G. Vet. Van de kuikalveren de le aan Betje, van S. liaan; de 2e aan Henderika, van K. Laangetuigschriften aan de Schipper van F. M ortel, Jacoba van S. Laan, Bertha van J. Boot en Marie van J. Vos. Voor enkele die ren werden hooge prijzen besteed. Een druk bezoek viel aan de tentoonstelling ten deel. Een ingezetene van Haarlem deelt aan de //II. Ct." mede, dat hij Zaterdagavond een hier te lande zeer zeldzaam verschijnsel heeft waargenomen, namelijk een zeer helderen maan- regenboog, welke ongeveer 3 m. zichtbaar bleek hoogste punt circa 20 gr. boven den westelijken horizon. Zaterdag 11. zijn ingevolge 's Koning's wil, de beide Kamers der Staten-Geueraal ontbonden. De verkiezingen der leden der Tweede Ka mer zal nu plaatshebben op Dinsdag 28 October a. s. en die van de leden der' Eerste Kamer op Dinsdag 4 November d. a. v. In een maand tijds hebben zich uit Amersfoort een dertigtal jongelieden voor den militairen dienst verbonden, waarbij 10 per sonen als Koloniaal. 't Is zeker een groot getal maar Amersfoort is niet de eenige plaats, waar velen bij het leger dienst nemen. Gebrek aan werk, dat zich overal in ongekende mate voordoet, is biervan de aanleidende oorzaak. ZFZR^isriKiiRicriK:. liet gebrek aan werk te Lyon geeft weder aanleiding tot eene volksvergadering, die heden te Lyon zal gehouden worden. Öp verscheidene plaatsen waren Zondag biljetten aangeplakt, waarin de werklieden zonder werk tot bijwoning der vergadering werden uitge nodigd. In deze oproeping werd gezegd //Ongehoorde rijkdommen zijn voorhanden en wij sterven van honger. Voedingsmiddelen zijn er in overvloed, en zij, die deze noodig hebben, bekomen ze niet. Alle beloften, die den werk- !ieden zijn gedaan, zijn leugen en bedrog De oproeping eindigt met de dreigende woorden, dat van de afgevaardigden der commissie van 44 geëischt wordt, tegenwoor dig te zijn om de ware uiteenzetting van den nood te vernemen. In de straten hebben eenige oploopen plaats gehad. De afgevaardigden der commissie van de 44 leden der Kamer hebben hunne werk zaamheden geëindigd en zijn van meening Terwijl zijne vrouw de volgende annonce las: „Do verloving bunner doehter Toni met mijnheer, den referendaris en reserve-luitenant llermann Rüling maken bij deze bekend Anion Eger en Echtgenoote. Handelsraad. Toni Eger. Hermann Büling, Referendaris en Reserve-Luitenant." liep de overste, den blik ter nederslaande, bet vertrek op en neder. „Daar paart geld met geld," merkte Elfriede op, die door dit bericht niet aangenaam getroffen was. want zij had altijd met een gevoel van afgunst ep haar rjjken schoonbroeder nedergezieu. „Wanneer Lgon bier lag, dau had hij, geloof ik, deze partjj ook kunnen doen, voegde zij er bij. „Ik heb al:jjd gehoord dat Eger de officieren zeer met ondorscheidiut* be handelt.1' Over het gelaat van den overste gloed een bittere trek. „Gij vergeet alleen dit eene, dat ik daarmede niet zou zijn ingenomen," antwoordde hij. „Ik geloof, dat gij toch alleen nog kunt wenschen, dat Egon een rijk meisje huwt." „Zeker wenseh ik dat. Maar moet hij zich om het geld aan een burgerlijke weggooien:' kloet hij de dochter van een rnan huwen, dieu ik met weerzin in mijne familie zou dolden? Eger's naam is niet zuiver, al is hij zeer rijk, Diemand houdt hem voor een eerlijk man." ED -d" 'emanC' ^cm '°'3 oneerlijks verwijten?" vroeg „Ik heb zoo velorlei van hem gehoord, dat ik mij nimmer zou laten gezeggen doch dat i's niet onze zaak." viel do overste zich zeiven in de rede. „Het verwoodort mij wel, dat de zoon van uw broeder eok geen gebruik maakt vau zijn adellijken naam," ging Elfriede voort. „Gij hebt hem toch gezegd, dat deze minachting zich slecht vereenigdo met zijne betrekking ais Reserve-officier lfordt vervolgd. dat er een crisis bestaat, doch dat de toestand niet zoo slim is, als beweerd wordt. ENGELAND. De pokken-epidemie te Londen neemt opnieuw belangrijk toe. Er worden thans in de hospitalen wederom omstreeks 900 poklij ders verpleegd. ITALIË- Rome, 12 October. Gisteren zijn in Italië 153- personen overleden, waaronder 70 te N apels. Qüebec, 12 October. Dezen namiddag hadden aan de buitenzijde van het Barle- mentsgebouw twee ontploffiingen plaats, waar schijnlijk van dynamiet. Zij veroorzaakteu groote schade, Een werkman werd gekwetst. Qüebec, 12 October Bij de ontploffin gen zijn twee personen licht gewond. De in structie heeft aan het licht gebracht, dat voor de ontploffingen twee kilogram dynamiet is gebruikt. De eetste sloeg een gat van 12 voet hoog en 5 voet breed in den muur, op de hoogte der derde verdieping, boven den rech ter hoeksteen, waarop het gebouw aan de noord-oostelijke zijde steunt. Het Parlementsgebouw, het gevonden ont plofbare materiaal en de magazijnen worden, evenals het Parlementsgebouw te Ottawa, streng bewaakt. Eene belooning van 1000 dollars is uitgeloofd voor dengene, die de politie op het spoor brengt van de bedrijvers van dezen aanslag. CHI1TA Een groote overstrooming. De Overhand China Mail verhaalt volgender wijze de groote ramp, die King Tak in China getroffen heeft: In den morgen van 12 Augustus bereikten berichten van schrikwekkenden aard van uit de provincie Kiang Sai, Canton. Te King Tak, een hoofdpunt van de aarde werk-fabricatie en een van de vier grootste markten van het keizerrijk, heeft een over strooming plaats gehad, die veel verliezen van meuschenlevens en eigendom heeft ten gevol ge gehad. Op den eersten dag van de zesde Chineesche maand begon het water te zwellen en in vier dagen was hot land onder water gezet, dat op sommige plaatsen van 60 tot 70 voet hoog stond. Pottenbakkerijen, huizen en winkels werden door het water medegesleurd, en toen het water begon afteloopen, zag men overal in het district drijvende lichamen, te veel om opgenomen en begraven te worden. Honderde lijken liggen er nog, die de atmospheer vergiftigen en pestziekte rondom zich verspreiden. Een ooggetuige bericht, dat er 70 tot 80000 menschen door deze overstrooming zijn omge komen, en voegt er bij dat zij, die op die plaats wonen, het aantal slachtoffers schatten op nog meer. EG-Y PTB. Hongkong, 13 Oct. De Franschen heb ben den 9den dezer eene landing gedaan bij Tamsue. Na een gevecht van vier uren werden zij tot den terugtocht gedwongen. De in de stad wonende vreemdelingen zijn in veiligheid. Washington, 14 October. De conferen tie heeft den meridiaan van Greenwich als den eerste aangenomen. De vertegenwoordigers vau Frankrijk en Brazilië onthielden zich van stemmendie van San Domingo stemden tegen. Eene vrouw, die op haar visitekaartjes schrijft: „axime Lisbonne, gewezen galeiboef derComiiiune" is voornemens te Parijs een herberg te siicluen, die tot uithangbord zal dragen„ln de Groote Tavern der galeiboeven." De herberg zal een ware galei zijn, maar waar men goeden drank zal verkoopen. Twaalf bedienden, als ga leiboeven gekleed, zullen den dienst verrichten eu een cipier zal als portier aan de deur staan. Zomersproeten moeten dit jaar onder de voorname Amerikaauscbe dames mode zijn ge weest. Schoonen, die ze niet hadden, wreven zich in met een soort fijn zand, fretkiesand, om ze op die wijze te verkrijgen. Maar dit had dikwijls onaangename gevolgen voor de huid eu daarom lieten de dames zich «proeten schilderen. De vlekjes duren, als het gezicht met beleid gewasschen wordt, drie dagen en moeten dan vernieuwd worden. De marmergroeven van Salten in Noor wegen leveren een marmer op, dal eveu rein van van kleur moet zijn als dat van Carrara Eenige weken geleden is er een monster naar Antwerpen gezonden- I'-en Amerikaauscbe fabriek van snp0r„ wegrijtuigen beeft ondernomen »zendingswanen te vervaardigen, die elk eene aldeelmg, "j, riclit om er godsdienstige samenkomsten "e houden, eene keuken en slaapvertrekken voor de Evangelisten bevatten. Deze rijtuigen 7uilen op al de gewone lijnen kunnen loopen en dieile„ om de beambten en reizigers te evangeliseeren en om de Heilige Schrilien en godsdienstige boekwerken onder bet reizend publiek algeu>eè'a te verspreiden. Deze waggons zullen ook op stations kunnen stilhouden, die verie verwji. derd zijn van plaatsen ter godsdienstoefening bestemd, om er lijdelij k als verplaatsbare kapeL len dienst te doen. Een oud-conducteur, Jie reizend prediker is geworden, de beer E. Elarris, staat aan bet hoofd dezer nieuwe onder neming; Ev. Zbl. Zichzelf den doodstraf bezorgen om daar mede zijn meester te straffen, is een wraakoefenin» die zeldzaam is. Een Engelsclie kolonist aan <L Kaap de Goede Hoop bezat, zooals een Engelsci blad verbaalt. een Maleische slaaf, die door vlijt en trouw uitmuntte. Van tijd lot tijd vie len hem daarvoor belouuingen in geld van de zijde zijns meesters ten deel, en toen de slaaf een zekere som opgespaard had, bood bij het zijn meester met verzoek, hem vrij te laten. De Engelschman weigerde echter dit verzoek daar hij zijn bruikbaren dienstknecht niet wilde missen. Den volgenden dag vond men een der sterkste slaven der geheele kolonie vermoord. Onmiddellijk bekende de Maleier de misdaad gepleegd te hebben en gaf voor de rechtbank als reden op, dat bij zich op zijn meester had willen wreken. De veimoorde was wel zijn vriend, maar een der beste slaven uit de kolonie; door zijn dood leed zijn meestér een verlies van aooo gulden. Hij zelf was niet minder waard, en daar hij ongetwijfeld opgehangeu zou worden, bedroeg bet nadeel zijn meester toe gebracht 4ooo gulden. En de slaaf bad goed gerekend de Maleier werd opgehangen en de Engelschman verloor zijne beste slaven zonder een penning schadevergoeding te Ontvangen. Nooit komt men in Londen of er zijn tal van nieuwe merkwaardigheden te zien, zegt de schrij ver der Engelsche Kroniek in bet llbl. Toen ik vanmorgen in bet Charing Cros» station een brief op de post ging doen, zag ik vlak bij de lelter-box een groote schel-roode bus, waarop het wel wat lange opschrift prijkte *aa Postcard and stamped letter public supply box. Hel bleek een automatische verkooper van Ltiiei- kaarten en gefrankeerde enveloppen te zijt» Toen ik een brouzen penny in de linker gleuf wierp en aan een lade trok, ging deze open en ik baalde er een briefkaart uit- Toen ik twee pennies in de twee recbter-gleuven wierp, kwam een gefrankeerde enveloppe voor den dag, waarin een vel postpapier. Ieder die haast heeft, kan dus staande bij de briefbus zijn brief of postkaart schrijven, 'tls een zeer practisch denkbeeld, en gezeten in het drukke station, schrijf ik op het dus veroverde stuk papier. Naar aanleiding der berichten betreffende Amerikanen, die in onmogelijke vaartuigje» zeeën oversteken, brengt een napluizer bet volgende in berinnering van een paar Neder landers, met name Ellert Vescarn en Barent Bakker. Elleit Vescarn ook de Graef genoemd, »a« een brouwer, die in het midden der tbc eeuir binnen de stad Hoorn was gevestigd. «Reliek- loos en avontuerlyck" van aard, zooal» zijn stadgenoot Velius getuigt ging 1'Ü 1558 bet wedspel aan, met eigeu band lederen schuitje van vier koehuiden te tuaken, waarmede bij de wateren van de Noordzee, ne Schagerrak, net Kattegat, de Sond en de Oost zee zou doorklieven om op die wijze Dauui;, te bereiken. j Hij zou de reis volbrengen «van Hoorn Danswyck, zonder yemandts hulp, oock ine"'3' by hem bebbeude, dan een kleyn Honde e voor syn tydtverdryf." Vescarn, gezegd de Graef, heeft werkelijk n alleen bel lederen schuitje vervaardigd/, zich te water begeven hebbende, de r^is Dantzig volbracht. In de Weicbelstad heeft hij »svn schuytken aen eenige Itoop 'J' voor een nieuwigheyd verkocht, 'sik w daermedc den Coningb van Polen vereerh^®,o0[i- en de deze heelt het tot Cracou in de sF\ Kerck doen hangen tot een eeuwige gedocbie^: dat met soo kleynen vaetken van Hollandt^fl Pruysen glievaien was." «Deze saek zoo besluit Velius is noch oude lieden in ghedachtenisse, die 'l schuy' W gbesien hebben, en oock zelfs present warei gel bij tol Hoorn afvoer om zyn reys aen te va „J Voor den Vermeteler) brouwer wilde Texelsche bakker niet onderdoen-Aan der waar hij woonde, werd bij naar zijn doo en beroep Baren; Bakker gebeeten- Zeker ping bij met een zijner bekenden de wedder.»» aan. dat iiij den baktrog zijner inrichting den zetdijk te water zou brengen en daarin de Zuiderzee naar Wieringeu varen. in et*a

Schager Courant | 1884 | | pagina 2