Binnenlandsch IVieiiivs. gaan. Van ons meer bedaard Nederland wil len we niet spreken, maar in Engeland wendde men pogingen aan, om ook de vrouw het stemrecht t oe te kennen. Dat was een recht, dat de vroitw toekwam. Wanneer de vrouw zich toelegde op de geneeskunde en de rechtsgeleerdheid, dan volgde daaruit als van zelve, dat zij, die den beschuldigde voor de rechtbank verdedigde, ook geroepen was, om de belangen van 't Vaderland in't parle ment te bespreken en te verdedigen. Aan 't onvrouwelijke dat er bij de hevigheid der discussie aan zulke tooneelen gepaard ging, dacht men niet. Dat was maar een bijzaak. Meer dan eens is dit voorstel bij 't parle ment ingediend, in stemming gebracht, maar gelukkig ook telkens verworpen. De vrouwen verkregen 't stemrecht niet. Even dwaas als dit zou geweest zijn, even dwaas is dargene, wat de verkondigers van f,*t recht voor allen" willen, namelijk algemeen stemrecht. Alles gaat weer uit van de oude leuzevrijheid en gelijkheid, alle burgers zijn voor en door de wet gelijk en moeten daar om dezelfde rechten hebben en tot die rechten behoort volgens hen ook het kiezen van ver tegenwoordigers hunner belangen. Wanneer we bedenken, dat nu reeds zoovele bonderden der stemgerechtigden meestal ver legen staan en niet weten, op wie zij hunne keuze moeten uitbrengen, dan blijkt hieruit reeds dadelijk, dat er onder deze bevoorrechten nog groote onbekendheid met de ware staats belangen en de bekwaamheid hunner mede burgers bestaat. Nu moeten we nog een grooten trap afdalen en komen tot eene klasse van mensehen, die nog veel minder ontwikkeld, zelfs zeer onontwikkeld zijn; van welke mis schien nog velen niet in staat zijn, om hun nen naam te schrijven, en zietzulke menschen zouden dan eene stem moeten uitbrengen en door hun aantal gewicht in de schaal leggen 1 Iedereen die weet, hoe weinig moeite 't dikwijls kost, om door kunstmatige middelen een groot aantal handteekeningen op een een lijst te bekomen, waarbij men naar de kwantiteit en niet naar de kwaliteit ziet, die zal begrijpen, van hoeveel belang het voor de leiders eener partij zou zijn, om eene groote menigte als volgzame schapen op hunne hand te krijgen. Maar zullen die voor hen werkelijk werktuigen worden, dan moeten ze daartoe ook de bevoegdheid hebben en die bevoegdheid erlangen zij, wanneer zij het stem recht algemeen deelachtig worden. Dan eerst worden ze bruikbaar. Zonder nu nog zelfs te ontkennen, dat het waarachtig belang des lands daarmede gebaat als gelukkig geslaagde hen tegemoet kan treden. Zoo ging de tijd om. Het uur, waarin het examen afgeloopeti moest zjjn, was verstreken. Kurt kwam niet. Zij keek het venster uit, om hem zoo spoedig motrelijk te kunnen zien. Aan zijn gang, aan zijn gelaat zou zij dadelijk kunnen zien, welk bericht hij modebracht. Uur op uur verliep. Een gevoel van angst overviel haar. Waar bleef hij? Zij trachtte zich zolven gerust stellen met de gedachte, dat hij misschien in de vreugde van zijn overwinning, met zijne gelukkige makkers een restauratie was binnengegaan, om de heuchelijko gebeurtenis te vieron. Zij wilde dit ge- loovec, en toch schudde zij ouwillekeurig baar hoofd, want zij kende hem te goed, om niet te vreten, dat hij zich naar huis zou spoeden, om haar zijn geluk mede te deelen. Eindelijk zag zij hem aan de tegenovergestelde zijde van de straat langzaam aankomen. Hij keek niet op, zijn gestalte scheen gebogen. Ontsteld trad zij van het venster terug en had wel luide willen schreien, want zij was over den uitslag niet meer in het onzekere. Doch hare tranen kondon zich geen doortocht banen, want zij moest zich beheerschen, om don ougelukkige niet dadelijk met tranen te ont vangen. Zij eilde naar de deur, haar broeder te ge- moet. Kurt kwam langzaam de trap op, elke tred scheen hem moeielijk te vallen, zijn gelaat was bleek. Zij ontving hem bij de open deur en trof hem, haastig in haar kleine kamer, werktuigelijk volgde hij haar. „Kurt Kurt, wat is er gebeurd?" vroeg zij toen zij do deur achter zich had gesloten. „Ik ben niet geslaagd!' luidde het doffe en oogen- sobijnlijk koele antwoord. „Almachtige God 1" klonk het vau UIrike's lippen. Zij herstelde zich evenwel. Kurt zonk afgemat op een stoel neder. Zijn armen ingen slap langs het lijf, op zijn schoon, kinderlijk gelaat lag een uitdrukking van onuitsprekelijke smart n moedeloosheid, „Kurt Kurt, hoe is dat mogelijk ging Ulrike oort en moest deze vraag herhalen, daar hij haar t scheen te hooren. Als uit een droom ontwakend sloeg de ongelukkige e oogen even op en streek zich met de haud over et voorhoofd. „Ik weet niet," gaf hij ten antwoord. „Mijn schrif- elijk examen was onvoldoende." „En heden heden vroeg Ulrika dringend verder. Wordt wvelgd. zoude worden, willen we alleen aanstippen, dat het voor de dan zoo zeer begunstigden ook een nadeel zoude zijn. Als of er onder hen nog niet genoeg ontevredenheid heerschte Op hoevelen zouden niet het spreekwoord van toepassing worden^Schoenmaker, hout je bij je leest," Dan zou de herberg die toch door de schijnbaar niet verdienenden maar al te druk bezocht wordt, nog veel meer 't ver- eenigingspunt worden, waar de politieke vraag stukken zouden worden behandeld door hen, die er in de verste verte geen verstand van hadden en juist daardoor zich zoo wijs zouden meenen als Salomo. Dan werd er nog meer tijd zonder werkelijk te verdienen doorge bracht en nog grootere armoede zon. volgen, die alweer de bron vau nog grootere ontevre denheid zou worden. Wanneer men dat alles rijpelijk bedacht en niet alleen aan eigen belang gehoor gaf, dan zou men zich wachten, om hartstochten op te wekken en ongeoefende handen van wapenen te voorzien. Doetinchem. P. van de Velde, Mz. Omtrent het ongeval van het ontsporen van den trein, die Zondagavond te 9.50 van Rotterdam vertrok, op de hoogte van Moor drecht, wordt het volgende medegedeeld: Niet een enkelen wagen maar de geheele trein geraakte uit de rails, werd over den weg gesleurd en over een houten brugje dat, ge lukkig eerst nadat de laatste wagen gepasseerd was, bezweek en in splinters naar beneden viel. Hoe de trein is gestopt valt nog moeie lijk te zeggen; het schijnt dat een rail, die opgesprongen is, den laatsten wagen, een goe derenwagen, heeft gepakt, door deze is heen gedrongen en tot vertraging van de vaart heeft bijgedragen. De passagiers werden tegen elkander gewor pen, doch ernstige verwondingen kwamen niet voor, (alleen een paar passagiers ontvingen lichte kwetsuren), hoewel de schok hevig moet geweest zijn. Een reiziger die zijn hoed in het net had gelegd boven zijn hoofd, vond zijn hoofddeksel in het net tegen over hem terug. Het was bijna half elf, toen de trein tot staan kwamde conducteurs waren niet te zien, de portiers werden niet geopend en de reizigers moesten dus zichzelf helpen; gelukkig dat er geen gewonden waren, want tot kwart over twaalfven liet men de reizigers rondloopen zonder dat er hulp opdaagde. Eindelijk kwam een trein aanrijden, die op weg was naar Rotterdam, maar door het matrieel, dat dwars over den weg lag, de reis niet kon voortzetten. Deze trein werd nu gerequireerd om de reizigers, die aan den dijk stonden, naar Gouda te brengen, van waar zij hoopten spoedig naar Amsterdam te zullen komen. In die verwach ting werden zij teleurgesteld, want hoewel èn van Amsterdam, èn van Utrecht telegrafisch een trein had ontboden kunnen worden, kwam deze eerst bij halft-twee aanzetten. De reizigers, die te 9.50 Rotterdam verlaten hadden, stoom den te half-drie het station te Amsterdam binnen. Naar men verneemt had de machinist van den trein, die te 7.80 uit Rotterdam vertrekt, reeds bemerkt dat de weg niet geheel veilig was, waarom hij den stationschef te Gouda daarvan kennis gaf, die dit naar hier seinde, om welke reden de beide volgende treinen op het bedoelde punt last kregen zeer voor zichtig te rijden. Een ingezetene van Amsterdam ontving Zaterdag een brief, waarin hem verzocht werd f 50 te doen bezorgen in de Ruysdaelstraat No. 77. Bij gebreke daarvan zou de schrijver den geadresseerde en zichzelf dooden, en wan neer de politie van het geschrift kennis kreeg, zouden bondgenooten van hem zich wreken. De brief was onderteekend en het geld moest 's avonds te 9 uur bezorgd worden. Niet be vreesd voor de bedreiging werd de brief in handen der politie gesteld, die daarop den on derteekenaar, een 20-jarigen boerenarbeider, zijn beroep in genoemd perceel uitoefenend, in hechtenis nam. Eerst ontkende hij de schrijver te zijn, maar hij eindigde met alles te bekennen, en werd naar de gevangenis gebracht. Omtrent het gebeurde te Osch deelt een der personen, die er zoo ongelukkig in betrokken was, ons het volgende mede: Verleden Zondag keerde drie Ossche jon gelui van de Heesche kermis omstreeks 9 uur *s avonds huiswaarts. Zonder ergens moeit# o f twist te hebben gehad, werden zij even buiten de herberg onverhoeds te lijf gevallen De eerste slag trof zoodanig, dat een dej drie tegen den grond viel, terwijl de twee «anderen, na eenige slagen bekomen te hebben bun héil in de vlucht zochten. Een der dri^ is in Heesch dien nacht gebleven, de ander heeft zich door eenige lieden thuis laten bren- gen, terwijl de derde, dat was degene die het eerst viel, tot Osch is voortgesukkeld en 's morgens geheel bewusteloos dicht bij zijne woninggevonden is. Oogenblikkelijk ingeroepen geneeskundige hulp kon hier niet baten. Maandagmiddag is die heer overleden, zonder een enkel woord te hebben gesproken. De verslagene was 23 jaar oud, van zeer nette taïuilie, van onbesproken gedrag en gezien en bemind door iedereen, inzonderheid door zijne superieuren. Iemand te Brielle heeft zijn winter voor raad aardappelen opgedaan. Toen de aardap pelen hem gebracht werden, twijfelde hij of hij de volle maat wel ontving. Er werd gemeten. Reeds bij de eerste overstorting bleek, dat de koopman niet goed gemeten had; bij de 2de twijfelde men er niet meer aan, totdat bij de Iautste overstorting bleek, dat de aardappel koopman zich \}ft hectoliter vergist had. In plaats van 11, kon men slechts 97» hectoliter uitmeten. Tot eer echter van den koopman moet toch gezegd worden, dat hij vrijwillig de 17, heet. van de rekening kortte. De man wist niet, dat men te Brielle van nameten hield. Men let tegenwoordig ook overal op! Op verscheidene plaatsen hebben de sla gers het vleesch met 10 Ct. per kilo verlaagd. Eenige bewoners van Heeren- en Kei zersgrachten te Amsterdam zijn, uit voorzorg ▼oor mogelijke gebeurlijkheden, in overleg getreden om voor eigen rekening personen iu dienst te stellen, die gedunrede den a. s. winter 'a nachts voor hun woningen de wacht zullen honden. De Ned. Sport deelt mede, dat het voor nemen bestaat, bij genoegzame deelneming te trachten een bond op te richten, die alles in het werk zal stellen om het roeien en zeilen, zoowel voor liefhebberij als ten behoeve vaii de» handel, tot vroegeren luister terug te voeren/ en pogingen in het werk te stellen, Amsterdam weder te verrijken met een jachthaven, der hoofdstad des Rijks waardig. Een zonderlinge vergissing schijnt on langs te hebben plaatsgevonden bij het Gemeen tebestuur van Cappellen (Noord-Brabant). Bij gelegenheid van eene gemeentelijke leening ad. f 41000, had een kassier te 's Hertogenbosch gevraagd op welke voorwaarden hij voor het geheele bedrag als geldschieter zou kun nen optreden. Die voorwaarden werden hein medegedeeld, doch daarop volgde geen ant woord. Dit stilzwijgen werd door het gemeente bestuur opgevat als eene instemming en zoo las dan ook de bedoelde kassier weldra in eene courant, dat hij de geheele leening had ge nomen, iets waarvan hem niets bekend was. Het gemeentebestuur zal nu nog eens de in schrijving moeten openstellen. Meermalen is beproefd eene Nederlandsche Land bouw-Maatschappij op te richten, maar dit is steeds afgestuit op verschillende bezwa ren, niet het minst op die der Friesche Maat- scha ppij van Landbouw, die de autonomie der afao aderlijke maatschappijen wenscht te hand haven, omdat in verschillende streken verschil lende behoeften en belangen zijn, welke niet door* ééne algemeene maatschappij kunnen be vredigd worden. Toch zijn er nu en dan ge meenschappelijke belangen, waarbij samenwer king van allen gewenscht is, zooals gebleken is in opzicht tot de uitroeiing der longziekte in het Spoelingdistrict. Op uitnoodiging va0 den heer D. Fontein de Jong is te Amersfoo eene bijeenkomst gehouden en besloten to^ oprichting van een Nederlandsch Landbouw Comité, en zijn de statuten daarvoor steld- Het Hoofdbestuur der Friesche Maat schappij van Landbouw heeft met 20 stemme0 tegen 1 besloten, om tot het comité toe 0 treden. In een leemgroeve, in de onmiddellijk0 nabijheid van Sittard, is gevonden het lijk va° een onbekend manspersoon, op afschuweiij wijze vermoord. De hals was als met vijl m sneden doorgehakt, de neus lag naast het ij dat van een bloedplas omgeven was. v rwoorde is naar gissmg ^,J a

Schager Courant | 1884 | | pagina 2