jrweff-Maafc EXTRA-TREIN,' BREUKEN, KAPITILIST. gezaagd en ongezaagd Hout, geschaafde en geploegde deelen en Schrooten, Stokh,- en Rensgars, KI. DEMIJ3, Schagen, RADIKALE GENEZING, PEK TELEGRAAF. Villas: verkiezingen voor twee leden voor de Tweede Itamcr der Staten-Generaal. Hoorn 2 Uur 2 Min. Haarlem: 4 Uur 20 Min. Amsterdam: 5 Uur 20 Min: Gekozen J. Dirks. hbs A. Gildemcester. lib. BURGERLIJKE STAND Gemeente Schatten Marktberichten. HOORN, 24 Oot, Aangevoerd: 2 Koeien f 200.- a 225.— 650 Schapen f 27.— a 40.— 4 Varkens f .40 a .50 10 Graskalveren f 40.a 55. 5 Nucht. Kalv. f 15.a 22. 85 Lammeren f 14.a 20.— 20 Biggen f 4,a 8. 70 Kippen f .80 a 2.— Do handel matig. HOORN, 25 Oct. Aangevoerd H. L. Rogge f a Tarwe f 7.75 a 8.— Gerst f 4.50 a 5,— 38 Haver f 3— a 3.75 Witte Erwten f 8a 10,— Groene f 11.— a 13.— j Grauwe f 10.50 a 12.— Vale f 9.a 11.— j Geele Boonen f 11.a 12. Bruine f 9.50 a 10.— Witte f 11.- a 12.— f 6.50 a 7.- f a f 50.- a 250.— fa f 22.— a f 26.- a 30.- f a f 16.- a 20.- f 10.- a 18.- f 30.- a 45.- f 6.— a 8.— f 1.- a 5.— f 1.50 a 6.- f 1.— a 2.25 f —.60 a —.70 53 Paarden Mosterdzaad Karweizaad Koolzaad 45 Paarden Koeien 10 Kalveren 30 Schapen Springrammen 90 Lammeren 16 Varkens 4 Zeugen 182 Biggen 4 Bokken 4 Geiten 150 Kippen 80 Eenden 1427 Koppen Eoter, 5.2 lood. f .70 a .75 280 H. L. Aardapp. f 1.80 a 2.20 250G Kipeieren, 100 st. f 5.a 6. Eendeieren f a 120 manden Peren f 1.50 al.75.p Heet 150 Appelen 2. a 2.50 KG. Hazelnooten per 100 KG. f De handel was matig. ALKMAAR 27 Oct. Aangevoerd 1 Koeien f 170.a 80 Kalveren f 40.a 105. 6 Nuchtere dito f 7.a 22. 803 Schapen f 21.— a 35.— 75 Vette Varkens per P., 1 0.44 a 0.53 6 Magere dito f 13,— a 18.— Advcrtenticii. Jn. GOVERS Wz. GRIETJE D£ BOER, Koolteer, Psk, enz. op Maandag 3 November 1884, Algemeen Financieel Nieuwsblad. S3T minzaam en zeide haar': «Mijne lieeren, mor- „enochtend zult gij mijn antwoord hebben. Het affiche van den hofschouwburg zal het u zeggen". De deputatie trok zich eenigszins verlegen terug. Den volgenden morgen stoud op het biljet Tau den Schouwburg: Heden avond op bevel van Z. 11. den Hertog, »lk blijt Ongetrouwd," b 1 ij spel vao Töpler. Reeds vroeger is het vermoeden geopperd, ^at onze gewone huisvliegen, in tijd van de i besmettelijke ziekten, de smetstof op gezonde menscben en dieren overbrengen; bij hel milt vuur wordt dit niet meer betwijfeld. Volgens de Veterenary Revieuw beeft dr. Grassi hierom trent belangrijke proefnemingen gedaan, die gedeeltelijk nog geheel onbekende bijzonderheden aan bet licht brachten. Tot ou toe nam men aan, dat de insecten de kiemen der besmetting met hunnen vleugels of pooten overdragen, maar men wist niet, dat zij de eitjes van verschillende inikroskopiscb kleine dieren, die zij door den mond opnamen, weder onveranderd in hunne uitwerpselen te voorschijn brengen- Dr. Grassi verkreeg biervan de duidelijkste bewijzen. Hij plaatste in zijn laboratorium een brood, waarop een groot aantal eitjes van een parasiet, die zich in den dikken darm van den mensch op houdt, de Friche cephalu» dispar. In een keu ken, op 10 meter afstand van bet laboratorium, werden eenige vellen wil papier uitgelegd, en hierop vvareu na eenige uren de bekende zwarte puntjes, van de vliegen afkomstig, talrijk voor handen, terwijl het onderzoek de geheel onbe schadigde eitjes van genoemde parasiet terug deed vinden. Ook in bet darmkanaal van eenige vliegen vond de onderzoeker ze in groote me nigte. Een gelijk resultaat werd verkregen bij een proefneming als boven met de eitjes van een anderen parasiet, de Ascarus vermicularis, als mede betgeen bedenkelijker is met de eitjes van den lintworm (Faenea solium). Daar de rijpe leden van den lintworm ieder voor zich milloenen eitjes bevatten, en deze dikwijls geheel vrij onder het bereik der vliegen liggen in bet gevaar voor verspreiding door de vliegen zeer groot. Ook plantaardige organismen, zooals b. v. de schimmel, die op bedorven melk woekert, worden door de vliegen verspreid. Dr- Grassi deelt een geheel onschadelijk en overtuigend experiment mede, dat door iedereeu kan nagevolgd worden. Hij strooide nl. bet zoogenaamde heksenpoeder (sporen van Lycopotinm) op suikerwater, stelde dit onder het bereik van vliegen en vond dit weldra in de uitwerpselen der vliegen terug. Het is te hopen, zoo eindigt dr. G. zijn me. dedeeling, dat er afdoende middelen ter verdel ging der vliegen gevonden kunnen worden. Gemakkelijk zal dit wel niet gaan! Een professor in Connecticut beeft, volgens bet Britsch Trade Journal, een der ernstigste handelstijdschriften, een draagbaren lij (verwar mer uilgevonden. Een klein toestelletje, bestaan de uit een koperen stoomketeltje, waaronder een lampje, is geheel besloten in een trommel van nickel en daarin op de wijze van een koinjms opgehangen, zoodat bet in eiken stand van de de doos verticaal blijft. De geheele toestel kan in den zak geborgen worden. Wanneer de lamp is aangestoken en het water verwarmd is, stroomt het door een elastische slang, die om de beenen, de enkels en langs den rug gelegd is, terug naar het keteltje. Het lichaam wordt hierdoor zelfs hij het koudste weder warm gehouden. Mocht de stoomspanning te sterk worden, dan ontsnapt de stoom door een veiligheidsklepje achter den oek weg. Keurig en lijn bewerkte toestellen zijn meer bepaald voor de dames bestemd, wier klee- ding tegenwoordig uitstekende gelegenheden geeft om zulk een verwarmer te verbergen. De lampjes 'ijn ingericht voor 8 k io uur branden. Te Cronwall New York werd onlangs, zooals Amerikaanscbe bladen inededeelen, ineen stuk ijs, dat een slager uit zijn kelder liet balen, sen acht duim lange en vijf duim breede schildpad gevonden. Nadat het dier, na van zijn ijsombulsel hevrijd te zijn, eenige uren in de zon had gelegen, hegon het teeken van leven te geven en thans druipt het schaaldier weder vlug rond. Het in vriezen schijnt de schildpad niet helminste nadeel toegebracht te hebben. Giftige Paddestoelen. In "eerwil der herhaalde waarschuwingen tn de talrijke treurige voorbeelden waarop zoo dikwijls gewezen werd, hadden kort geleden groote onheilen plaats door het gebruik 'an in het wild groeiende giftige paddestoelen [champignons! door een onkundige verzameld. Men zij toch altijd ten hoogste omzichtig met let gebruik van in het wild groeiende ingezamelde 'hampionons. zelf de kenmerken der als eetbare ^ngewezen soorten zij zeer wisselvallig, ook is e hoedanigheid der soort in vele gevallen af- 'ankelijk van het jaargetijde waarin of van jen grond waarop ze voorkomen-Eenige soorten ,'e 'n het voorjaar goed zijn ter consumptie, daarentegen in het najaar gevaarlijk en zoo omgekeerJ; andere soorten In westelijk E iropa als vergiftig beschouwd, worden in Oostenrijk en Rusland zonder nadeelige gevolgen in menigte verbruikt. Te «Nyboder" een wijk van Kopenhagen, I welke hoofdzakelijk door werklieden van de j marinewerf wordt bewoond, is een ojjroeping gedaan tot het inzamelen van gelden voor hu wederopbouwen van het kasteel Ghrisstiansborg. In deze oproeping wordt o. a. gezegd: «Kaïne raden! Thans, nu de rouw onzen Koning en het vaderland weder heeft getroffen, laat ons bewoners van Nyboder, die steeds de vreugde en de zoigen met hunnen Koning gedeeld hebben, het eerste sein geven tot het herhouwen van den eenigen koningsburg dezer stad. Laat ons toonen, dat de geest, die steeds te Nyboder geheerscht heeft, er nog is en daarom, kameraden, laat zich uit ons middeo een comité vormen, dat dit denk beeld tot uitvoering brengen kan. God bescberine den Koning!" Een arme drommel te San Fraucisco, ze kere John Jacobs, die tot nu toe inet het rond venten van sigaren een schamel stukje brood verdiende, kreeg dezer dagen uit Engeland be richt, dat een overleden bloedverwant hem niet minder dan 3,5oo,ooo jxl. st. had nagelaten. Hij zal zijn negotie nu wel in den steek laten, om dit bagatelletje te gaan ontvangen. De groote ijzerfabriek te Gylarlhe (Wales), toebehoorende aan de firma Grawshay, is ge sloten ten gevolge van den builengewonen stil stand in de zaken De algemeene toestand der staal-en ijzernijverheid is betreurenswaardig. Vreemdsoortig postpakket.Dat er sedert de invoering van den jiostpakkeitendienst al groote verscheidenheid van artikelen verzonden wordt, zooals dameshoeden eti draadnagels, druiven en wagensmeer, euz, enz., valt niet te verwonderen. Aan een onzer postkantoien werd echter dezer dagen een pakket ter verzending aangeboden, dat een doodkistje iuhield. Den 28 October, vierde de bekende i«en- schenvriend, de heer Mozes Montefiore, zijn hondersten verjaardag. Meu zegt, dat hij Vrijdag reeds 100 telegrammen van gelukwensching heeft ontvangen. De koningin van Engeland weuscht hem geluk met de oprechtheid, braafheid en vaderlandsliefde in een lang leven aan den dag gelegd. Onder de audere telegrammen waren er nit Amerika, het Oosten, Australië, de Kaap en de meeste koloniën. In alle synagogen van het Engelsche rijk is een bede- en dankdag gehouden en de jubilaris heeft door ruime giften aan zijne geloofsgenooten zijn dank betuigd. Dr. Van Hamel Roos te Amsterdam geeft de volgende waarschuwing: Eenige personen te Amsterdam, die appelmoes gebruikt hadden, werden allen min of meer ern- stig ongesteld. Bij het onderzoek bleek, dat de gedroogde zure (Amerikaansch) appel-schijfjes sterk zinkhoudend waren. De ter bereiding ge bruikte pan was vrij van schadelijk glazuur. Het zink is (alc wit zink zout) hier en daar duidelijk aan de oppervlakte der schijfjes zichtbaar, en is waarschijnlijk in het artikel geraakt, door het laten droogen op zinken rekken, of uitpersen door middel van met zink beslagen werktuigen. De uitgever eener Amerikaanscbe courant loofde onlangs eene premie van tien dollars voor den grootsten aardappel uit, dien men hem zoude toezenden. Veertien dagen later had hij tachtig mud aardappelen, van verschillende soorten in zijn kelder en betaalde natuurlijk met zeer veel genoegen de uitgeloofde premie voor het groot ste exemplaar uit. Henry Havard zegt van het bezoek der ex-Keizerin Eugène aan Parijs het volgende: Wanneer tegenwoordig deze vroeger zoo ge vierde vrouw in ons midden verschijnt, wekt haar tegenwoordigheid zóo weinig opzien, dat velen haar aankomst eerst vernemen, wanneer zij reeds weder vertrokken is- Veertien jaren zijn heengevloden sedert den noodlottigen dag, dat deze vrouw, kort te voren nog alvermogend, ge noodzaakt was het rijtuig en den arm aan te nemen van een Amerikaanscbe dentist, om de Tuileriën te ontvluchten, die zij nooit weder zou aanschouwen- Veertien jaren! En volmaakte onverschilligheid is de eenig mogelijke vorm van wellevendheid ten opzichte eener vrouw, die door de geschiedenis altijd zal worden voor gesteld als de hoofdoorzaak onzer rampen. Veer tien jaren! Hoevele gebeurtenissen zijn in dat verloopen tijdstip een minuut in de eeuwig heid niet voorgevallen! Keizerin Eugène zag haar troon instorten, hare familie verbannen zij bad den dood te beweenen van haren gemaal en, nog ineer, dien harer eenigen zoon, die in verre streken een roemloozen dood vond. Ver. getelheid trad in de plaats van huldebetoon en vleierij, en wanneer zij thans terugkomt in de hoofdstad, weike zij vroeger door haar |)racht vertoon en schoonheid verblindde, ziet niemand Daar haar om. Treffend bewijs der vergauk elijk- heid van al het oudermaausche Uitgebracht 2925 stemmen. Gekozen Mr. W. K. Baron van DEDEM, lib. en K. de JONG, lib. Opname nog niet ten einde. Geldig 2058 stemmen. Gekozen Jb. DUYVIS, met 1218 stemmen. Heritemming tusschen W. de Meijier lib. 803 stemmen. Jhr. Mr. Rethaan Macaré lib. 550 Verder op Mr. J. A. N. Travaglino r. c. 478 Vdaa. 428 Mr. Bar. d.Geer v.Jutphaasa»/. 212 H. W. van Marle ant. 199 F. Domela Nieuwenhuis lib. 17 H. Gerhard lib. 9 u en enkele op diversen. Mr. W. H. de Beaufort, lib. J. A. Cremer, lib. Mr. J. G. Gleichman. lib. Mr. J. Kist. tib. Jhr. Mr. J. VV. H. Rutgers v. Rozenburg, lib. Ingeschreven van 24 tot en met 27 October '84. Ondertrouwd: Jan Pagano, jm, 32 jr., en Trijntje Koegelberg, jd., 21 jr. beiden wonende te Schagen. t 17.50 a .- f 17.75 a PURMEREND, 23 Oct. Aangevoerd: Kaas. AangevoAfl 388 stapels Kleine eo 4 stajiels Middelbam. .Prijs Kleine f38.— Middel bare f 32.50 tot f per 50 K. G Boter van f 1.40 tot f 1.50 per K. G. Vette Rundere# prijshoudend f 0.62 tot f 0.82 per K. G.handel matig Vette Kalveren prijshoudend; 60 tot 80 ct. per K. G.; handel vlug. Nuchtere Kalveren. Prijs f 8 tot f 22 pef stuk, handel vlug. Vette Varkens van 42 tot 52 ct3. per K> G. handel matig. Sch apen. Vette prijshoudend ea magere, prijs houdend Handel mati£ Kip-eieren van f 6.50 tot f 7. per 100 stuks Eenden eieren f totf por 109 stak 341 Gansen f 2.50 tot f3.— per 100 stuk: riïsfnpi ?iruinpj filtnffiih-afotof*l[^fa]'rifvvnï0'vwaiu:j'y .-injtofü ju hopen I Op den 30^0° iOctober 1884, onze geliefde Ouders hunne 25-Jarisre Kchtver- i ecnig'illg: te herdenken. Namens Kinderen en Scha oen, Behuiodkinderen, Oct. '84. Jb. GOVERS Jz. ALLE SOORTEN van in ruime sorteering voorhanden bij II. J. BRUINVIS to Alkmaar. van ALKMAAR naar HELDER, stoppondo aan allo tusschenstatious, ook to Zjdetvind en Oudesluis Vertrek van ALKMAAR namiddag 3.40. lietonrbHlettcn geUIig". DE ADMINISTRATEUR. Puike FRIESCIIE LEIDSCHE 11 n KAAS 16 ets n 30 GOUDSCHE 25 IIOLLANDSCHE 80 per 5 ons. desverkiezende wordt overeengekomen voor een bepaalden prijs, betaalbaar na genezing. Daartoo zijn 20 kaniers ter beschikking der patiënten gesteld. WAE HSE GK Ü3. heelmeester va; """breuken, Groenplaats 35, Antiverven. VIJFDE JAARGANG 1884. Verschijnt Woensdag- en Zaterdagsochtends Prijs per jaargang van 104 nrs. fr. p. p. f G.— Met Wekelijksche Restanten- lijst ir tr n ii 8-— Advertentien per regel slechts „0.15 De Kleine Kapitalist is het goed-* koopste en meest gelezen financi- ëele blad van Nederland. Advcrtentiën genieten groote publiciteit. Bureel: Achterburgwal 128, Amsterdam. Proefnummers worden kos teloos toegezonden

Schager Courant | 1884 | | pagina 3