De een wijst op de groote afmetingen die liet gebrek aan werkt aanneemt, een ander uit den wensch, dat door het algemeen bestuur in deze quaestie spoedig en met kracht moge worden opgetreden, een derde doet een beroep op mannen rijk aan geld en aan invloed, om een commissie te vormen, die door wrijwillige geldelijke bijdragen in staat worde gesteld werkzaamheden van allerlei aard te kunnen laten verrichten enz. enz. Het trof mij echter, dat bij de verschillende middelen, die aan de hand werden gedaan, de aandacht niet is gevestigd geworden op de vrijwillige dienstneming, hetzij bij het leger hier te lande of bij dat in onze Oost-Indische bezittingen, en die vraag kwam bij mij op: //waarom denken toch zoo weinigen er aan, dat er groote behoefte bestaat aan aanvulling van ons leger, zoowel hier als in Indië Zijn de vooruitzichten in den militairen dienst voor flinke oppassende jongelieden zoo gering, dat het niet de moeite waard is, daar op het oog te vestigen Of zijn misschien die vooruitzichten en de voorwaarden van dienst neming niet genoeg algemeen bekend liet laatst komt mij het waarschijnlijkst voor, niettegenstaande in de laatste tijden dit onderwerp meermalen ter sprake is gebracht, en van wege de Departementen van Oorlog en van Koloniën herhaaldelijk maatregelen worden genomen, om alles, wat op beide legers betrekking heeft, tot publiek domein te maken en al de bepalingen voor in diensttreding zoo ruim mogelijk te verspreiden en te publi- ceeren. In Het Nieuws van den Dag, dd. 19 Juli, komt een opstel voor van den gepensionneerde majoor van het Indische leger E. B. Kie/stra, thans lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarin gewezen wordt op de voor- deeleu van dienstneming en de vooruitzichten worden besproken van hen, die bij dat leger in dienst treden, en ten slotte de raad wordt gegevenunaar Indië De gronden, waarop deze raad berust, kun nen den toets van het nauwgezetste onder zoek doorstaan. Uit aanmerking van het belangrijke van het onderwerp, wenscht schrijver dezes, door bet andermaal ter sprake te brengen, de aan dacht er opnieuw op te vestigen, en er toe bij te dragen dat, door uitvoerige omschrijving van de voorwaarden en de voordeelen van vrijwillige dienstneming, die in ruimeren kring bekend worden en de belangstelling op wekken. Ik neem daarom de vrijheid een beroep te doen op de bekende welwillendheid van de Redactie van Ilei Nieuws van den Dag, oni hieraan mede te werken door opname van dit opstel. Het groote publiek heeft behoefte aan voor lichting en raad en is, waar het weet dat die belangeloos en uit goede en betrouwbare bronnen worden versterkt, ook wel bereid daarnaar te hooren. Bij de schaarschte aan werk op elk gebied en bij de weinige kans, die de ijverige band- weiksman of gezel dan nog heeft orn met goed fatsoen in zijn onderhoud te voorzien, en de moeielijkheid, zoo al niet onmogelijkheid, om voor den ouden dag een duitje over te leggen, kan het niet origewenscht zijn op de voordeelen van den militairen dienst de aandacht geves tigd te houden. Meermalen is in den laatsten tijd aange spoord geworden dienst te nemen bij de In dische krijgsmacht. Flinke, gezonde oppassende IJollandsche jon gens gaan daar een goede toekomst te gemoet. Wanneer het hun ernstig streven is om vooruit te komen, zal hun dit wel gelukken. "Voor de liederlijken, de dronkaards en de on verschilligen deugt het er niet. Maar zij, die iets gevoelen voor het soldatenleven, kunnen daar naar waarheid soldaat worden, bij trou we plichtsbetrachting wellicht de gelegenheid vinden zich te onderscheiden en er zeker nooit berouw van hebben een verbintenis bij het Indische leger te hebben aangegaan. Zij, die behoorlijk onderwijs hebben genoten, kunnen bij het gebrek aan kader zeker zijn spoedig een graad te behalen, cn van korporaal staat de weg open tot den graad van sergeant, sergeant-majoor en adjudant-onderofficier. De categorie van de ambachtlieden bij het indische leger verdient afzonderlijke vermel ding. Deze zijn in den eigenlijken zin des woords minder soldaat; zij heeten dan ook werklieden, zijn in klassen verdeeld, genieten meer vrijheid en verdienen ook meer dan de gewone soldaat. Alle ambachten wordeu bij het leger vertegenwoordigd. Zoo heett men timmerliedenmetselaars, smeden, ververs enz. bij de genie; wagenmakers, zadelmakers en hoefsmeden bij de artillerie en de cavalerie; instrumentmakers, bankwerkers, plaatwerkers, kuipers, hout- metaaldraaiers, koper- en blikslagers en ijzergieters, allen van de le, 2e en 3e klasse, bij den artillerie-constructiewin kel; instrumentmakers bij den topographischen dienst: geweer en lademakers bij de geweer- makersschool buskruitwerkers in de pvrotechnische werk plaatsen en bij de buskruitmolens, photografen en hthografen bij den topogra phischen dienst; teekenaars bij den generalen staf en bij de genie, enz. enz. enz. Voor vele andere vakken is in vrijen tijd in het particulieren leven aUijd werk te vin den en wat te verdienen. Schoen- en kleer makers, horlogemakers, pianostemmers, enz. vinden overal iets, en het bij het Indische leger bestaande spaarfonds kan getuigen, dat niet weinigen hun overgegaarde penningen daarin beleggen en bij het verlaten van den dienst een soms niet onbelangrijk sommetje uitbetaald krijgen. Dit spaarfonds verzekert den deelnemers 5 pCt. rente 's jaars, over het bedrag hunner bespaarde gelden, en staat onder de speciale bescherming van het Gouvernement. Wijders heeft men nog den militairen schrijvers. De aspiranten voor deze categorie kunnen, na afgelegd examen bij het Ministe rie van Koloniën, zich op alleszins voordeeli- ge voorwaarden voor den dienst der militaire administratie bij het Indisch leger verbinden. De meer ontwikkelden kunnen bij dien dienst officier worden. De daarvoor vereischt wor dende kundigheden kunnen zij zich op de militairen school te Meester-Cornelis eigen maken. Zij maken de reis naar Indië als Gou- vernements-passagier der tweede klasse en hebben aanspraak, vóór hun vertrek op een verlof met behoud van soldij voor den tijd van zes weken. Gegadigden behooren zich in persoon te melden, ten bureele van den kolonel plaatse- lijken commandant te rs Graveuhage, daags voor het examen, dat op den eersten en derden Woensdag van eiken maand gehouden wordt, des morgens tusschen 10 en 12 uren of des namiddags tusschen 2 en 3 uren. En wil men nu weten wat het lot is van hen die Indisch militair worden? Een over het algemeen goede huisvesting, waarin voortdurend nog verbetering gebracht wordt. Voldoende voeding en kleeding, ofschoon de uniform van het Indisch leger juist niet smaak vol is. Uitmuntende verpleging in geval van ziekte. Soldij naarmate van den graad, die bekleed wordt, bij de verschillende wapens of diensten. Verhoogde soldij bij reëngagement. Na .ees-jarigen dienst de bronzen medaille voor trouwen militairen dienst met f 12 gra tificatie. Na twaalf-jarigen dienst de zilveren ditoen Na vier en-en-twintig- jarigen dienst de gou den dito met f 50 gratificatie. Na twaalf jaren dienst in Indië aanspraak op het volgende pensioen of gagement. voor den soldaat vanf 200 ii korporaal van.220 sergeant van260 i, serg.-majoor van. 290 adj.-onderoffi. van 320 na twintig jaren dienst: voor den soldaat vanf 320 korporaal van380 n isergeant van420 serg.-majoor van.. 450 ,i adj.-onderoffl. van. 480 Bij bekomen verwondingen, in en door den dienst of te velde, kunnen deze pensioenen of gagementen nog met een vierde en meer ver hoogd worden- In gevallen van verwonding, die tot in dienst blijven ongeschikt maken, kan het volle gagement met de verhooging wor den toegekend, ongeacht den tijd welken men heeft gediend. Zij, die het geluk hebben, als belooning van uitstekende daden van moed, beleid en trouw, de Militaire Willemsorde 4e kl. te ver dienen, verwerven bij de toekenning van deze koninklijke onderscheiding bovendien een le venslange geldelijke toelage; die voor de zeemacht of het leger te lande bedraagt; voor den soldaat of matroos f i, korporaal i, i, sergeant ii ii sergeant-majoor. ii n adj-onderofficier. 60 75 130 160 200 jaars. ii ii ii u ii H en dienstdoende bij de zee- en landmacht in de overzeesche bezittingen voor den soldaat of matroosf p- korporaal5o sergeantl4fJ sergeant-majoor]6q adj.-onderofficierw 230 Aan een benoeming tot ridder van [de 3e klasse voor de Militaire Willemsorde) ishet dubbele van vorenstaande riddersoldij ver bonden. Al naarmate van het geheel of gedeeltelijk pensioen, is de naar Nederland terugkeerende zijn verder leven voor armoede gevrijwaard en zij, die op betrekkelijk jeugdigen leeftijd bij het pensioen en de riddersoldij, dat zij hebben verdiend, en bij den spaarpot, dien zij bij goed overleg hebben gemaakt, nog iets kunnen vendienen, zullen er nimmer spijt van hebben, eene verbintenis bij het Ne- derl. Ind. leger te hebben aangegaan. Van het handgeld, f 300 bedragende bij het aangaan eener zes-jarigen verbintenis, en van f 350 voor de militairen schrijvers, is opzettelijk geen melding gemaakt, omdat, hoe goed het me nigeen te pas kan komen, zoowél voor onder steuning van familiebetrekkingen als voor aanschaffing van een en ander voor ds reis en?., het niet moet dienen als verleidingsmiddel om dienst te nemen, daar het in zulk geval wel eens tot minder gelukkige toekomst zou kunnen leiden. Het zou in waarheid een zegen zijn voor a het vaderland en Indië beide, indien vele jonga mannen, die hier een moeilijk bestaan vinden p er de proef van nemen. In gemoede wordt hun de raad gegeven. Laat u niet weerhouden, waarborgt u tegen gebrek en neem dienst bij het Ned.-Ind.-Ieger. Laat u niet weerhouden door enkele terugge- - keerde onredelijken, ontevredenen of pruttelaars, wien het daar, om wie weet welke bijzondere t redenen, niet naar den zin is gegaan en die nu f in de bitterheid van hun bedorven gemoed 1 het hart lucht geven, door op alles los te varen, alles af te breken en daarbij niets of niemand ontzien. Wie in Indië goed wil oppassen, is k in de gelegenheid zich een eervolle en in r menig opzicht voor vele ambachtslieden benij denswaardige positie te verschaffen. Door hen die zich tot dienstneming wenschen te verbinden, moeten worden overgelegd de volgende bescheiden j 1°. een geboorte-extract of ander authentiek stuk, waaruit de leeftijd blijkt; 2°. een bewijs van goed gedrag, afgegeven f door of namens het hoofd der gemeente van de laatste woonplaats; 'v 3°. een bevolkingskaart, afgegeven door of namens het hoofd der gemeente; 4°. een bewijs, dat aan de verplichtingen jegens de nationale militie is voldaan, of at men tot geen dienst bij de militie gehouden is of geweest is, en 5°. alleen door minderjarigeneen bewijs, behoorlijk gelegaliseerd, afgegeven door een vader, den voogd of de moeder-voogdes, nou j dende toestemming, dat de minderjarige z,c op den voet der daaromtrent bestaande bep lingen verbindt tot dienstneming bij het lege in N'ederlandsch-lndië. Men wachte zich echter voor de z' mende wervers of commissionnairs. Beze den staan in niet de minste betrekking o Departementen van Oorlog of Kolomen o I Koloniaal Werfdepot. en Zij handelen geheel uit eigen beve& adverteeren in de dagbladen, zonder aanmoediging hoegenaamd en zonder o steun van de zijde der Regeering, toe. Wanneer men tot dergelijke lieden- vop vlucht neemt, dan blijven de nadeeliB J> gen niet uit. Men betaalt e,lon\hoo&,bren- voor hun bemoemgen of vcor he J {is gen der benoodigde papieren, Men alle vereischte inlichtingen kan bekon - behoeft zich daartoe slechts aan te m andant het bereau van den plaatselijken-coi aarj dat in elke garnizoensplaats bekend ze)f3 men een ieder kosteloos ter zijdestuk-f tot het bijeenbrengen van de ben0^vaarden ken Op die bureaux, zijn «He voor* aanwezi'g voor elke soort van nnhtai ver die bureauv, bintenissen, en het zijn s/ rtrir 5°^—^ meuten

Schager Courant | 1884 | | pagina 2